Тема: Вільний час
Підтема: Хобі та вільний час
Цілі уроку:
Навчальна
Розвиваюча
Виховна
- виховувати інтерес до різних корисних захоплень та прагнення збагачувати себе новими знаннями
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, презентація (PowerPoint), текст для аудіювання( аудіододаток), картки з письмовими завданнями, наочний матеріал.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Форма уроку: урок-подорож
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1.1. Привітання
Слайд 1
T: Good morning children! I’m glad to see you!
I think you’re fine!
How are you?
P1, P2: I’m fine, thank you.
Т. We’ve got many guests at the lesson. Greet them, please.
1.2 Пісня « Hello» (мультимедійна презентація)
1.3. Фонетична розминка
Слайд 2
Pupils revise sounds [ai], [ei], [ ], [ ].
T. Today we have a lot of work to do. But first of let’s train our sounds
I like to read.
I like to play.
I like to study every day.
I like to sing.
I like to run.
You know, it is fun.
1.4. Мовна розминка
Слайд 3
T: Pupils, look at the pictures and say what the children are doing.


P1, P2, … Bill is reading.
T. Very nice. You see that children like doing many things. When we like to do something very much, how can we call it?
P. – A hobby.
T. Right you are. We say that we’ve got a hobby.
II. Основна частина уроку
2.1. Повідомлення теми та мети уроку
Слайд 4
Today we’ll speak about your hobbies and free time. So, we will visit an amazing place, which called Hobbyland. We will go around Hobbyland , it`s a wonderful country, and our old friend Smily will be our helper. You should be very active, energetic and always smile. I wish you a good day and good marks. Let’s start our travelling.
2.2. Повторення та закріплення вивченої лексики
Слайд 5
Vocabulary work
Station 1
а) game “A basket”;
b) exercise “A hot chair”
2.3. Listening
Слайд 6
Station 2
1. a) Pre-listeningActivity. Етап підготовки до аудіювання
T: And now we are going to listen to the text about children`s hobbies. While listening you may pay attention to the hobbies of these children. Are you ready?
b) While-Listening Activity. Етап аудіювання
( прослуховування тексту )
c)Post-Listening Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.
T: 1.Answer the questions:
2. Tick True (+) or False (-).
Слайд 7
T., 2. F., 3. T., 4. T., 5. F., 6.T.
T: If you are ready, let’s check the answers.
Слайд 8
2.4. Physical activity. Фізкультхвилинка
Слайд 9
Station 4
T. Now, let’s have a little rest and sing the song «If you’re happy and you know it…»
2.5. Reading
Слайд 10
Station 5
a) Pre-ReadingActivity. Етап підготовки до читання
Answer the questions
T. Do you like watching cartoons?
What cartoons do you know?
Do you like reading?
And now you are reading a story about Mowgli.
b) While-Reading Activity. Етап читання
T. Now open your books at page 64, ex.2. Let’s us read and choose the correct word.
c)Post-Reading Activity. Етап перевірки змісту тексту
1) Читання тексту кращими учнями з перекладом;
2) ланцюжкове читання
2.6. Writing
Слайд 11
Station 6
1. Grammar revision
T. To do the next task well we must recollect Present Continuous
a) Як утворюється теперішній тривалий час?
b) Провідміняйте дієслово “to be” за особами.
2. Writing the sentences
You have a lot of things to do. It is interesting for me to know what are you doing now?
Task 1. Make up sentence using the words
are, We, now, writing.
Task 2. Fill in the gap am, is, are
Denys … reading a book now
Task 3. Make up own sentences
I like listening to music...
2.7. Speaking
Слайд 12
Station 7
T. I know, that Ira want to be a foreign reporter. Ira interviews your classmates and our guests
P. What is your name?
What is your hobby?
What is your favourite sport?
What is your favourite hobby?
Do you like playing chess? …
2. Mini-projects
T. And now let’s speak about your hobbies. You’ve prepared the mini-projects “My hobby” Let’s present them.
Who will start?
III. Заключний етап уроку
So our lesson is coming to the end. You have worked very hard today. And we have learnt a lot about different hobbies. You were active during the whole lesson. Thank you for your work!
Write down your homework for the next lesson:
So, you should prepare story about your family’s hobby.