Конспект уроку Життя і творчість Ольги Кобилянської

Про матеріал
Конспект уроку з української літератури за темою : "Життя та творчість Ольги Кобилянської"
Перегляд файлу

 

Українська література , 10 клас .                                                                             

ТЕМА: Життя і творчість Ольги Кобилянської.

Мета:

Навчальна: сформувати в учнів цілісне уявлення про життєвий і творчий шлях Ольги Кобилянської; ознайомити з основними етапами її біографії, світоглядними орієнтирами, тематикою та ідейно-художніми особливостями творчості; окреслити місце письменниці в історії української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Розвивальна: розвивати вміння сприймати та систематизувати біографічний і літературознавчий матеріал; формувати навички аналізу впливу життєвих обставин на становлення митця; удосконалювати усне мовлення, критичне мислення та пізнавальний інтерес до художньої літератури.

Виховна: виховувати повагу до національної культурної спадщини, інтерес до постаті української жінки-інтелектуалки; сприяти формуванню гуманістичних цінностей, почуття гідності, самоповаги та відповідальності за власний духовний розвиток.

Очікувані результати:
учні знатимуть основні факти біографії Ольги Кобилянської, провідні мотиви та теми її творчості; розумітимуть значення письменниці для розвитку української літератури; виявлятимуть зацікавлення подальшим вивченням її художніх творів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань .

Обладнання: словники літературознавчих термінів; мультимедійна презентація за темою уроку.

Мої особисті переживання відігравали

немалу роль в моїх писаннях.

О. Кобилянська

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний етап

II. Етап мотивації навчальної діяльності та актуалізації знань

1. Бліц-опитування «Літературний контекст» (Метод «Крок за кроком»)

  • Який літературний напрям панував у середині XIX століття? (Реалізм).
  • Назвіть авторів-реалістів, яких ви вже вивчали. (І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний).
  • Якою була головна тема їхніх творів? (Село, соціальна нерівність, побут).
  • Перехід до нової теми: «Але на зламі століть з’являється людина, яку цікавить не стільки "громада", скільки "душа". Не побут, а почуття. Як називається цей новий напрям?» (Модернізм).

Слово вчителя: Уявіть собі дівчину, яка живе в глухому містечку серед гір. Вона самотужки вивчає філософію, грає на фортепіано, їздить верхи, палить цигарки (що було скандалом для кінця XIX століття) і заявляє: “Я не хочу заміж лише для того, щоб мене утримували. Я хочу бути особистістю”.

Сьогодні ми б назвали її топ-блогеркою, лідеркою думок та іконою стилю. Вона першою в Україні сказала, що жінка має право на освіту, штани та власну думку. Це Ольга Кобилянська. Як ви думаєте, чи легко було бути "іншою" у часи, коли ідеалом жінки була лише господиня на кухні?

 (відповіді учнів) .

III. Вивчення нового матеріалу

Перегляд мультимедійної презентації

Слово вчителя : На останньому слайді моєї презентації буде питання. Ті, хто уважно слухатиме, зможуть дати на нього відповідь і отримати бонус у вигляді додаткового балу на наступному уроці .

Слайд 2

Народилася Ольга Кобилянська   27 листопада 1863р. у містечку Гура-Гумора в Південній Буковині в багатодітній сім'ї дрібного урядовця. З дитячих років вона знала  не тільки  українську, а й польську та німецьку мови,   якими говорили в її родині. 

Слайд 3

Батько Ольги : дрібний урядовець Юліан Кобилянський, народився в Галичині . Належав до шляхетського роду, який мав свій герб і походив з Наддніпрянщини. Проте папери про шляхетство з легковажної руки Якова Кобилянського (батька Юліана і діда Ольги Кобилянської) не були нотаріально підтверджені, бо той вважав, що синові буде достатньо для заробітку його розумної голови. Це мало згодом великий вплив на долю письменниці.

Слайд 4

Мати, Марія Вернер, походила зі спольщеної німецької родини. Її родичем був відомий німецький поет-романтик Захарій Вернер. З любові до свого чоловіка Марія Вернер вивчила українську мову, прийняла греко-католицьку віру та виховувала всіх дітей у пошані та любові до українства.

Слайд 5

Ольга була четвертою дитиною в сім'ї, після неї народилися ще два брати й сестра .  Брат Ольги Степан був живописцем (серед його робіт  - портрети сестри). Ще один брат  - Юліан  - прославився як філолог, автор кількох підручників з латинської мови.

Слайд 6

У Південній Буковині, заселеній переважно німцями й румунами, жили й українці. Але українських шкіл чи культурно-освітніх закладів у 1860—1880-ті роки тут не було. Німецька школа не могла дати Кобилянській будь-яких знань з історії культури українського народу. У 1877році закінчила чотирикласну німецьку школу в Кімполунзі, далі продовжувати навчання не судилося (в батька не вистачило  грошей для оплати подальшого навчання доньки) .  Проте вона навчалася самостійно: багато читала, брала приватні уроки з української мови.

Слайд 7

1881р. – Кобилянська зустрілася з Софією Окуневською, однією з найосвіченіших жінок Галичини. Перед Ольгою Кобилянською постає  питання: якою мовою писати, хто буде її читачем. Тоді Софія Окуневська переконливо радить писати українською мовою.

Слайд 8

О.Кобилянська залишає таке щиросердне зізнання про свою старшу подругу: ,,Від неї пішло мені те світло, за яким я тужила, невиразно мліла. Вона заговорила до мене українською мовою, переконуючи, що мені треба писати не по-німецьки, а для свого народу - по-українськи…” Згодом Окуневська познайомила молоду авторку з українською письменницею Наталею Кобринською, яка пропагувала жіночий рух у Галичині. Ставши в 1894 році однією з ініціаторок створення «Товариства руських жінок на Буковині», Кобилянська обґрунтувала мету цього руху в брошурі «Дещо про ідею жіночого руху». Письменниця порушила питання про тяжке становище жінки «середньої верстви», активно виступила за рівноправність жінки й чоловіка, за її право на гідне  життя.

Слайд 9

Першим прозовим  твором О.Кобилянської була повість «Гортенза»   (1880) , написана  німецькою мовою

«Доля чи недоля?!»(1883) — оповідання німецькою мовою

Слайд 10

Повість “Царівна” (1895) свідчила про розширення світобачення письменниці, поглиблення її реалістичної манери, засобів психологічного аналізу. Повість має складну творчу історію. Писалась вона і доопрацьовувалась тривалий час (1888 — 1893), первісний текст її був німецький, пізніший — український. Надрукована повість була в газеті       “Буковина” (1895) і того ж року                 вийшла в Чернівцях окремим виданням. 

Слайд 11

У 1899 році на неї звернула увагу Леся Українка. Спочатку вони листувалися, а в 1901р. – зустрілися. Леся Українка була вражена  силою таланту  О.Кобилянської . “Хтось  чорненький “ ,-  зверталась Леся до Ольги. “Хтось  біленький“ ,- писала Кобилянська. Усе життя жінки підтримували одна одну в тяжкі моменти , які вдосталь відміряла їм доля.

Слайд 12
У 1918р., після розпаду Австро-Угорської імперії, Буковину окупувала Румунія.    О.Кобилянська із гіркотою писала : ,,Тутешнє життя, а особливо не румунам  , стає    з дня на день невідрадніше . Нема сонця в наших вікнах , нема і в душі. Пишу і працюю, скільки сили  мені позволяють …”

Слайд 13

На  відміну від румунів, радянська влада оцінила літературну ду Києві вийшли твори  О.Кобилянської іяльність письменниці . Протягом 1926-1929рр. в дев'яти томах . Радянський уряд призначив їй персональну  пенсію.  У 1940 році, коли Буковину  приєднали до  УРСР, О.Кобилянську  прийняли до спілки письменників .

Слайд 14

Почалася  Друга світова війна , похилий вік і хвороба не дали письменниці  евакуюватися . 21 березня 1942р.  Ольга Юліанівна померла. Спочиває Ольга Юліанівна в родинному склепі на Чернівецькому кладовищі. Її ім'я присвоєно Чернівецькому обласному музично-драматичному театру, вулицям у Чернівцях,  Вижниці. У селі Димка відкрито музей письменниці.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Слово вчителя : Тепер повернемося до нашого проблемного питання, яке мало бути в кінці уроку

«Як ви гадаєте, що було складнішим для Ольги: навчитися писати українською мовою практично з нуля чи змусити українське суспільство прийняти її "європейські" ідеї? Що з цього стало її найбільшою перемогою?»

(відповіді учнів)

  1. Прийом «Три М»

Назвіть три ключові поняття на літеру «М», які характеризують сьогоднішню тему.  Орієнтовні відповіді: Модернізм, Музикальність, Маковей (її кохання) або Мова.

  1. Прийом «Сенкан»

  Іменник: Ольга Кобилянська.

  2 прикметники: Сильна, витончена (або освічена, модерна).

  3 дієслова: Творить, бореться, грає.

  Фраза-підсумок: «Бути самій собі ціллю».

  Синонім/Метафора: Гірська орлиця.

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Прийом «Незакінчене речення» : «Найбільше в біографії Кобилянської мене вразило те, що...»

Слово вчителя : Ми сьогодні побачили, що Ольга Кобилянська — це не лише класична письменниця, а символ внутрішньої свободи. Вона довела, що можна вивчити мову з любові до свого народу, можна бути сучасною у консервативному світі й можна писати про душу так, що це буде цікаво через сто років. Наступного разу ми почуємо, як звучить її "Меланхолійний вальс".

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал підручника з даної теми.

2. Індивідуальні завдання (для охочих): підготувати повідомлення про цікаві факти із життя письменниці.

 

 

doc
Додано
21 січня
Переглядів
430
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку