Тема: Природні небезпеки.
Мета:
навчальна – ознайомити студентів з видами природніх небезпек, навчити їх приймати правильні рішення щодо дій в небезпечних ситуаціях природного характеру;
розвивальна – розвивати у студентів уміння аналізувати, робити висновки, приймати вмотивовані рішення у нестандартних ситуаціях;
виховна – виховувати взаємоповагу, людяність, реалістичний світогляд на оточуюче середовище.
Тип заняття: лекція.
Обладнання: мультимедійний проектор.
Міжпредметні зв’язки: географія, екологія, фізика.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
Перевірка присутніх студентів та готовності їх до заняття.
ІІ. Мотивація учбової діяльності.
Проблема захисту людини від небезпек природного характеру.
Людина тісно пов’язана з природою. Протягом всієї історії цивілізації людина дбала про власну безпеку, та безпеку своїх близьких, яким могли загрожувати: природні процеси та явища; елементи техногенного середовища; людські дії, що криють у собі загрозу небезпеки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Причини виникнення небезпек природного характеру.
Але на відміну від техногенних небезпек є такі небезпеки, які людина може передбачити, та не може зупинити їх – це небезпеки природного характеру.
Про ці небезпеки нам розповість студентка.
Стихійні лиха - це природні явища, які мають надзвичайний характер та призводять до порушення нормальної діяльності населення, загибелі людей, руйнування і нищення матеріальних цінностей.
За причиною виникнення стихійні лиха поділяють на:
-
тектонічні (пов’язані з процесами, які відбуваються в надрах землі), до них належать землетруси, виверження вулканів;
-
топологічні (пов’язані з процесами, які відбуваються на поверхні землі), до них належать повені, зсуви, селі;
-
метеорологічні (пов’язані з процесами, які відбуваються в атмосфері), до них належать спека, урагани, посуха та ін.
Ці небезпеки загрожують життю людини.
Тому наше завдання знати як діяти під час таких небезпек аби зберегти свої життя та здоров’я.
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань та плану заняття.
Отже наша тема: «Природні небезпеки».
План лекції:
-
Тектонічні стихійні лиха;
-
Топологічні стихійні лиха;
-
Метеорологічні стихійні лиха.
V. Викладення нового матеріалу.
1.Тектонічні стихійні лиха:
-
виверження вулкану;
-
землетрус.
Розповідь викладача.
Правила поведінки у разі виверження вулкану:
-
Не панікуйте!
-
Якщо ви отримали попередження про виверження вулкану потрібно зачинити вікна та двері вашого житла, запастися водою та їжею на 2-3 доби і чекати подальших вказівок по ЗМІ.
-
Якщо виверження вулкану почалось раптово ввімкніть місцеве радіо або телебачення, чекайте подальших вказівок.
-
Якщо ви знаходитесь у небезпечній зоні поблизу вулкану, потрібно негайно покинути місцевість самостійно або пройти у місце евакуації.
-
Виходити на вулицю можна лише прикривши все тіло щільним одягом, а дихальні шляхи тканиною або ватно-марлевою пов'язкою.
-
Не можна ховатися у підвалах будівель та наближатися до лавових потоків.
Правила поведінки при землетрусі:
Якщо ви знаходились на вулиці:
-
Не панікуйте!
-
Потрібно відійти від всього, що може впасти на людину, від: будівель, дерев, стовпів, ліній електропередач, рекламних щитів на відкриту місцевість (на стадіон чи галявину) і дочекатись закінчення землетрусу.
-
Якщо ви знаходились у автомобілі потрібно зупинити його, вийти на відкриту місцевість і дочекатись закінчення землетрусу.
-
Якщо поштовхи занадто сильні і вас збиває з ніг, можна присісти або лягти на землю і дочекатись закінчення землетрусу.
-
Пам'ятайте! Після закінчення землетрусу через декілька хвилин може відбутись друга хвиля поштовхів.
Якщо ви знаходились у будівлі:
-
Не панікуйте!
-
Не можна вибігати з будівлі, користуватися сходами чи ліфтом під час землетрусу.
-
Необхідно відійти від вікон, шкафів, поличок та всього що висить на стінах (різні предмети можуть впасти на людину та нанести їй травми).
-
Потрібно стати у дверному пройомі (дверна рама), в куті кімнати або біля несучої стіни, прикрити голову і дочекатись закінчення землетрусу.
-
По закінченні землетрусу необхідно вийти з будівлі, дочекатись її перевірки інженерами(може бути пошкоджена, як сама будівля так і газопровід, водопровід, електромережа). Тільки після дозволу перевіряючих служб можна заходити у будівлю.
-
Якщо будівля завалилась і ви опинились під завалами: оцініть ситуацію, по можливості і за потреби надайте першу допомогу постраждалим поблизу людям чи собі, покличте людей на допомогу (скориставшись мобільним телефоном, якщо є зв’язок). Не намагайтесь довго і голосно кричати (кликаючи когось на допомогу), це вас швидко втомить, візьміть твердий предмет і стукайте ним доки вас не знайдуть.
2. Топологічні стихійні лиха:
-
повінь, цунамі;
-
зсуви, селі;
-
снігова лавина.
Розповідь викладача.
Рекомендації правил поведінки при повені та цунамі:
-
Отримавши попередження про наближення повені або цунамі, необхідно терміново вийти в безпечне місце - на височину (попередньо відключивши воду, газ, електроприлади).
-
Якщо повінь розвивається повільно, необхідно запастись водою та їжею на 2-3 доби, перенести майно в безпечне місце, а самому зайняти верхні поверхи (горища), дахи будівель.
-
Для того, щоб залишити місця затоплення, можна скористатися човнами, катерами та всім тим, що здатне утримати людину на воді (колоди, бочки, автомобільні камери тощо).
-
Коли людина опинилася у воді, їй необхідно скинути важкий одяг та взуття, скористатись плаваючими поблизу засобами й чекати на допомогу.
-
Витягати людину, яка потрапила у воду, потрібно у напрямку течії, поступово наближаючись до краю.
Селі - це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних частин, каміння, уламків гірських порід (від 10-15 до 75% об’єму потоку).
«Сель» (сайль) - слово арабське і в перекладі означає бурхливий потік, тобто за зовнішнім виглядом селевий потік - це шалено вируюча хвиля висотою з п’ятиповерховий будинок, яка мчить ущелиною з великою швидкістю.
Рекомендації щодо правил поведінки при зсувах та селях:
-
У випадку попередження про селевий потік або зсув, які насуваються, слід якомога швидше залишити приміщення і вийти в безпечне місце.
-
Надавати допомогу людям, які потрапили в селевий потік, потрібно використовуючи дошки, палки, мотузки та інші засоби; виводити людей з потоку потрібно в напрямку його руху, поступово наближаючись до краю.
-
Якщо під час зсуву ви знаходились у будинку чи автомобілі і їх повністю засипало ґрунтом, ні в якому разі не можна відчиняти вікна та двері! Покличте когось на допомогу (наприклад по мобільному телефону) і дочекайтесь доки рятівники вас витягнуть.
Рекомендації щодо правил поведінки при снігових лавинах:
-
При захопленні сніговою лавиною, необхідно зробити все, щоб опинитись на її поверхні (звільнитись від вантажу, намагатись рухатись вгору, робити рухи як при плаванні); якщо ні, то потрібно намагатися закрити обличчя курткою, щоб створити повітряну подушку (коли сніговий пил потрапляє в ніс і рот - людина задихається).
-
При зануренні під сніг підтягніть коліна до живота.
-
При зупинці лавини визначте своє положення (де верх і низ), зберігайте спокій, сили і повітря.
-
Не панікуйте, не вважайте свою ситуацію безнадійною, вірте в свій порятунок!
-
Ні в якому разі не можна спати!
Вирушаючи в гори, необхідно мати при собі лавинні мотузки яскравого кольору; мотузку спробуйте викинути на поверхню, щоб завдяки мотузці людину, яка потрапила в снігову лавину, могли знайти.
3. Метеорологічні стихійні лиха:
-
ураган(тайфун), смерч(торнадо);
-
пожежі(лісові, підземні, степові).
Розповідь викладача.
Рекомендації правил поведінки при урагані:
-
Отримавши повідомлення про ураган, необхідно щільно зачинити двері, вікна.
-
З дахів та балконів забрати предмети, які при падінні можуть травмувати людину.
-
В будівлях необхідно триматися подалі від вікон, щоб не отримати травми від осколків розбитого скла.
-
Найбезпечнішими місцями під час урагану є підвали, сховища, метро та внутрішні приміщення перших поверхів цегляних будинків.
-
Коли ураган застав людину на відкритій місцевості, найкраще знайти укриття в западині (ямі, яру, канаві).
-
Ураган може супроводжуватись грозою, необхідно уникати ситуацій, при яких збільшується ймовірність ураження блискавкою: не стояти під окремими деревами, не підходити до ліній електропередач тощо.
Рекомендації правил поведінки при пожежі:
-
При пожежах треба остерігатися високої температури, задимленості і загазованості, вибухів, падіння дерев і будівель, провалів у прогорілий ґрунт.
-
Небезпечно входити в зону задимлення, якщо видимість менше 10 м.
-
Перед тим, як увійти в палаюче приміщення, треба накритися з головою вологим простирадлом, плащем, шматком тканини тощо.
-
Двері в задимлене приміщення треба відчиняти обережно, щоб запобігти спалаху полум’я від швидкого притоку свіжого повітря.
-
В дуже задимленому приміщенні треба плазувати;
-
Для захисту від чадного газу треба дихати через вологу тканину.
-
Якщо на людині загорівся одяг, треба лягти на землю та збити полум’я, бігти не можна, це ще більше роздує полум’я.
-
Якщо побачите людину в палаючому одязі, накиньте на неї пальто, плащ, будь-яке простирадло і щільно притисніть.
-
При гасінні пожежі використовуйте вогнегасники, воду, пісок, землю, простирадла та інші засоби.
-
Виходити з зони пожежі треба проти вітру, тобто у тому напрямку, звідки дує вітер.
-
При гасінні лісових пожеж використовуйте гілля листяних дерев (берези, ліщини), лопати тощо; гілками слід захльостувати край пожежі, за допомогою лопат засипати його ґрунтом.
Пам'ятайте!
У разі будь-якого нещасного випадку телефонуйте - 112!
101 – пожежна охорона
102 – міліція
103 – швидка допомога
104 – аварійна служба газу
109 – телефонна довідка
VІ. Узагальнення.
Висновки по вивченій темі.
VІІ. Аналіз і оцінка відповідей студентів.
Коментування відповідей.
VІІІ. Домашнє завдання.
Користуючись мережею Інтернет виконайте самостійну роботу на тему: «Природні небезпеки»(завдання оформити у вигляді презентації).
1. Приведіть приклади надзвичайних ситуацій природного характеру та збитки, яких вони завдали людству.
Література:
1. Желібо Є.П.,Заверуха Н.М., Зацарний В.В. Безпека життєдіяльності. – Київ, 2001. – 320 с.
2. Лапін В.М. Безпека життєдіяльності людини. – К.: Т-во "Знання", КОО, 2000. – 186 с.
3. Митрога М.К., Гаврилко П.П. Безпека життєдіяльності. – Ужгород, 1998. – 160 с.
4. Пустін І.П. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник. – К., 2000. – 301 с.