. Література рідного краю. 6 клас.Мова природи в поезії Юрія Ряста

Про матеріал

Література рідного краю. . "Мова природи в поезії Юрія Ряста"

Урок у форматі батла.

Перегляд файлу

6 клас                       Література рідного краю

D:\методист\Юрій Ряст\Юрий Ряст (Каверін)\фото Юрия 1.JPG

Тема. Мова природи в поезії Юрія Ряста

Збірка поезій «Яворовий дощик».

 Поезії :« Яворовий дощик», «Прилетіли проліски», «Ластівка», «Ждуть птахи твоєї доброти», « В нас таких ще не було», «Мамині руки».

Мета:

  •      Навчальна:

стисло ознайомити  шестикласників із цікавими сторінками біографії  Юрія Ряста; проаналізувати його ліричні твори; визначити художні засоби, головну думку.

  •      Виховна:

виховувати шанобливе ставлення до літератури рідного краю.

  •      Розвивальна:

розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразне декламування віршів.

Обладнання, наочність: портрет Юрія Ряста, книжкова виставка його творів, мультимедійна презентація, виставка репродукцій  картин Валерія Франчука, виставка дитячих малюнків до поезій поета.

  •        Компетенції на уроці:

 мовні, комунікативні, соціальні, мотиваційні, естетичні, культурологічні.

формування читацької компетентності учнів як цілісної системної якості особистості, що проявляється у здатності до оволодіння комплексом знань про художню літературу.

  •      Учні знатимуть:

 митця Юрія Ряста, пов’язаного з Іванопіллям і Донеччиною, зміст прочитаних поезій, висловлені в них ідеї.

  •      Учні вмітимуть:

висловлювати власне судження до порушених в поезіях проблем, аналізувати вірші, декламувати твори автора.

 

 

Хід уроку

                  Епіграф: 

  Кожне дитя до деякої міри геній і кожен геній до деякої міри дитя.

Шопенгауер

Діти - єдині сміливі філософи. І сміливі філософи - неодмінно діти.

Замятін Євгеній Іванович

   

І. Організаційний момент  

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя:

Дитинство – чарівна пора  Ви ж ще знаходитеся в цьому дивовижному світі. Ми ж, дорослі, живемо тільки спогадами про них і мріємо хоч на кілька хвилин опинитися в тому золотому часі – часі без турбот, проблем і клопотів.
        Сьогодні наш урок присвячений саме прекрасному  світу дитинста, а допоможе нам у цьому поет  рідного краю Юрій Ряст  та світ його поезій. Чи було дитинство щасливим у  самого автора? Це ми дізнаємося на  уроці літератури рідного краю.

Домашнім завданням було підготувати повідомлення ( «перевернуте навчання»): “Життєвий і творчий шлях Юрія Ряста”, підготуватися до виразного читання його поезій, створити проєкт: «Стежками Юрія Ряста» – презентація «Юрій Ряст – наш земляк», буклет «Юрій Ряст - поет рідного краю»,  малюнки до прочитаних віршів, сенкан, ґронування,

III. ОПРАЦЮВАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 

(Відеоматеріал із домашньої відеотеки Світлани Іванівни Каверіної)
Учитель. Ознайомившись із біографією Юрія Ряста, ми з вами дізналися дуже цікаву інформацію: виявляється, що  наш край був колискою для Юрія Ряста. Хто ж він?

Проєкт «Стежками Юрія Ряста».

І група:

Презентація учнів: «Юрій Ряст – наш земляк»;

ІІ група:

Буклет: «Юрій Ряст - поет рідного краю».

Молодці, тепер ми знаємо,  хто такий Юрій Ряст.

  Його лірика пронизана  любов'ю  до матері, природи,  дитини,  Батьківщини.

У творчому доробку Юрія Ряста чотири збірки: Перша«Мати і Сонях» (Видання 1997, перевидано доповнене 2011), «Многая літа»(2002), «Яворовий дощик»(2003), «Курай»(2009).

 

 Щирість и чистота проступає в кожному рядочку – із власного досвіду, власних болів і переживань, переплавлених на горнилі душі і поетичного таланту. І це тонко відчувається в кожній його  збірочці – парадоксальній і глибоко філософській.

Подробиці його тяжкого життя проступають у рядках поезії із збірки «Многая літа». Ось послухайте, як пише про себе поет, випишіть власні назви із поезії:

 Олексію Губку –

                                                                        Дядькові й  навчителю

Нє лєпо ли ны бяшєть, братїє,

Розпочати спів

Про хутір мій Неліпівку,

І житіє не лепське?

 

Може, через те, що йшов 45 – й:

Голодовка, снаряди, тиф…

А я дитя лазаретного роману

Медсестри і пораненого бійця.

Тож під бомбами і клятьбою

Буття моє зажевріло…

Наша хижка – землянка

Стриміла над урвищем,

А внизу

                Вів кривого танцю

                                     Кривий Торець,

Що від смерті голодної

Рятував нас рибою.

А в тітки Галини

 Міцне господарство –

Недійна коза…

І мале дитинча,

Батько якого поліг на фронті.

Тож скиглив я денно і нічно:

«Мамо… їсти…хліба….»

Пішла мати вугляркою

На зруйновану шахту,

Де лише один вибійник

І вона  – коногін,

Сама кінь і їздовий.

Гринджоли з вугіллям

Поповзом тягла до бадді.

Та  якось

Спустився гірник,

А в штреці    газ !

Там і сконав, нещасник.

А матір Господь

Для мене, малого, вберіг –

Возніс її з тартар

На риштовання…

Отак і підманули

Костомаху в 46–м.

Певно, долі запраглося

Прихистити мене як поета.

І став я оним

У вікодавніх лісах,

Де Флора і Фавн

Прокинули трепетне серце…

І тридцять, і сорок літ збігли,

Мов стріль – вода,

І лише потому

Визнали в мені того піїта

(як пізно, прикро!)

Та дякую шахтарській землянці,

Де мати мене спородила,

Без ліків і повитух.

І тільки коза та

У яслах сіно жувала

Та й мислила собі:

«Чим не Богородиця

Жона ця стражденна?»

Нє лєпо ли ны бяшєть, братїє…

1.Бесіда.

Учитель:

Які власні назви ви виписали?

  •      Неліпівка,  Галини,  Господь, Кривий Торець, Флора і Фавн.
  •      А чи пов’язані ці назви з нашим краєм?
  •      Так, пов’язані, бо на території нашої сільської ради є село Неліпівка, а річка Кривий Торець протікає в нашому селі.
  •      Скажіть, чи пам’ятає  поет про край, де він народився?
  •      Так. Він згадує у поезії ту землю, де народився?
  •      А що можна сказати про таку людину, яка не забуває той край, де народилася?
  •      Людиною, яка любить свою землю.

Ця   поезія про наш край в годину лихоліття  – війни. Важке було дитинство митця, але його душа не згрубіла, а набралася сили, наповнилася любов’ю до матері, до рідної землі, до Батьківщини.          

2. Бесіда.

Учитель:

Зверніть, діти, увагу на оцю маленьку книжечку – це збірка  «Яворовий дощик», яка видана  в 2003 році : Вірші «для отаких, такеньких і отакісіньких».

Поет Юрій Ряст написав  цілу збірку віршів для дітей. У ній    таємниці казкового дитячого світу. Тут проліски разом із фіалкою із вирію прилітають, а ластівка з мамою розмовляти вміє. Збірка складається з 42 віршів та 2 притч ( «Притча про яблуко», «Притча про жабенятко» ). Притчі дуже мудрі, повчальні. Провідний мотив – чарівний і неповторний світ дитинства. Автор змальовує найчарівнішу пору життя людини –  дитинство, коли все навколо здається дивовижним. Оспівується її краса, швидкоплинність та чарівність.

 Редактор  збірки відомий письменник Дмитро Чередниченко.

Саме із поезіями цієї збірки ми і ознайомимося на нашому уроці.

  1. Огляд  збірки «Яворовий дощик», а саме поезій: « Яворовий дощик», «Прилетіли проліски», «Ластівка», «Ждуть птахи твоєї доброти»,

 « В нас таких ще не було», «Мамині руки»;  малюнків до неї.

  1. Виразне читання віршів Юрія Ряста учнями поезій:

« Яворовий дощик», «Прилетіли проліски», «Ластівка», «Ждуть птахи твоєї доброти», « В нас таких ще не було», «Мамині руки».

Читає напам’ять вірш учениця:

Яворовий дощик

Короткий дощик закінчився –

Ані хмариноньки ніде.

Хлюпну з відра – і вгомонився,

А з явора – іде та йде.

 

Іде той дощик, не вгаває,

Листочками униз пливе.

Той дощик з явора спадає,

Той дощ на яворі живе.

 

Коли на вулиці вже сухо

І кури вийшли з лопухів –

Іде той дощик і не слуха,

Що вже навколо всі сухі.

Мені той дощик не наснився,

Він з явора іде для тих,

Хто під ранковий дощ спізнився,

Проспав – і змокнути не встиг.

5. Бесіда.

Учитель:

  •      Про що цей віршик?
  •      Про  природу. Про дощик, який як людина…
  •      Вірно. А скажіть, які художні засоби вжив поет?
  •      Метафори.
  •      Правильно. Він дощик оживив. Це троп ще можна назвати уособленням. Давайте  знайдемо  у цій поезії ті слова, що оживляють дощик?
  •      «дощик хлюпну з відра – і вгомонився», «іде дощик, не вгаває», «дощ на яворі живе», « дощик і не слуха».
  •      А які почуття викликає у вас ця поезія?
  •      Зачарування дощиком. Він у поезії теплий, лагідний. Хочеться підставити долоньки під яворовий дощик.
  1. Виразне читання вірша «Прилетіли проліски».

Читає напам’ять  учень:

Прилетіли проліски

 

Прилетіли проліски

З теплого вирію,

А за ними слідом –

Фіалки.

Може, ви й не вірите,

А я вірю –

Рвати мені проліски

Жалко…

  •      Про що цей віршик?
  •      Про природу!
  •      Про що саме?
  •      Про квіти, які можуть літати.
  •      Які художні засоби є в цьому вірші?
  •      А яка ідея цієї поезії?
  •      Вірно. Треба берегти природу. І не рвати проліски і фіалки, тільки милуватися ними і фотографувати.

Словникова робота:

Вирій, ірій (ирій, рай) — це міфічна сонячна країна, де птахи та змії зимують, а люди живуть після смерті. 

7. Бесіда.

Учитель:

  •      Який вірш вам сподобався більше? Чому?
  •      Які почуття виникли після почутого?  Який настрій віршів?

8. Виразне читання вірша  «Ластівка».

Читає напам’ять учениця:

Ластівка

Повернулась ластонька

Навесні до хати,

До віконця ластиться,

Питає, де мати.

Не хвилюйся,

                     ластонько,

Оновляй гніздечко –

Ходить наша матінка

Десь тут недалечко.

9. Бесіда.

Учитель:

  •      Про що цей віршик?
  •      Про весну і повернення ластівок з теплих країв!
  •      А ще який образ є в цій поезії?
  •      Образ мами.
  •      Так, це образ матері. А цей вірш сумний чи веселий?
  •      Молодці, а ми продовжуємо наше знайомство з поезією Юрія Ряста.

10. Виразне читання вірша  «Ждуть птахи твоєї доброти»

Читає напам’ять учениця:

Ждуть птахи твоєї доброти

Білий сніг шпаківні запечатав,

Виставив морози на пости,

Горобців – сіреньких розбишаток–

Жити у шпаківні не пустив.

Холодно і голодно пташатам,

Кинь їм зерен – зробиш добре ти.

Білий сніг сердець не запечатав,

Ждуть птахи твоєї доброти.

10. Бесіда.Учитель:

  •      Діти, який мотив прослуханої поезії?
  •      Мотив любові і турботи про птахів, які взимку залишаються в нашому краї. Їм холодно і голодно, тому люди повинні бути добрими і милосердними – підгодовувати їх, піклуватися про них взимку.
  •      Який колір переважає в цій поезії?
  •      Білий!
  •      А це теплий чи холодний  колір?
  •      А по чому це видно?
  •      Які викликає почуття ця поезія?

11. Виразне читання вірша « В нас таких ще не було».

Читає напам’ять учениця:

В нас таких ще не було

Ось чорненьке цуценятко,

В нас таких ще не було.

Песик цей – таке біднятко,

Сиротина, злиденятко.

Перебита в нього лапка…

Не сваріться,

Мамо, татку, –

В нас таких ще не було.

  •      Діти, який мотив прослуханої поезії?
  •      Мотив любові і турботи про тварин,  бездомних собак, люди повинні бути добрими і милосердними – підгодовувати їх, піклуватися про них.
    •        І не кидати напризволяще.
  •      Хто ліричний герой?
  •      Хлопчик або дівчинка. Дитина, якій стало шкода пораненого песика. Вона принесла його додому і вмовляє тата і маму, щоб його залишити вдома.!
  •      А  яка це дитина?
  •      Добра.
  •      А по чому це видно?
  •      Тому що зла людина не помітить навіть, що якомусь бездомному цуценяті болить ?

12. Виразне читання вірша «Мамині руки ».

Читає напам’ять учень:

Мамині руки

Руки нашої мами

І в свято не празникують.

Не мають вони вихідних.

Мамо,

Покладіть свої руки,

Хай вони посвяткують

І ви – біля них.

Діти, а ця поезія які враження викликає?

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Літературна гра «Знавець  життєвого і творчого шляху  Юрія Ряста»
Клас об’єднуються  у дві дві команди. За кожну відповідь команда  отримує по 1 балу.
I етап — відповіді на запитання:

  •         У якому році народився  Юрій Ряст? (18 лютого 1945 року).
  •         Де народився письменник? (У селі  Неліпівка Костянтинівського району Донецької області).
  •         Як називається перша збірка поета? («Мати і Сонях»).
  •         У якому році вийшла збірка «Мати і Сонях»? (1997.перевидана 2011).
  •         Кому адресована ця збірка? (Матері).
  •         Ким була мати Юрія Ряста? (Медсестрою).
  •         Як називається друга збірка ? («Многая літа»).
  •         У якому році вийшла збірка ««Многая літа»?(2002)».
  •         Як називається третя збірка? («Яворовий дощик»).
  •         У якому році вийшла ця збірка? (2003).
  •        Як називається четверта  збірка? («Курай», 2009)
  •        Кому вона присвячена? (Дітям – Олексі та Вероніці).

II етап
За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 бали.
Назвіть вірші Юрія Ряста.

III етап — робота за картками (3 бали).
 

Картка № 1

 (записані вирази із творів Юрія Ряста).
Визначити засоби художньої виразності в поезії  «Ждуть птахи твоєї доброти»:
(«Білий сніг шпаківні запечатав»,« Білий сніг сердець не запечатав», «Ждуть птахи твоєї доброти » ).

Картка№2
Визначити художні тропи у вірші «Город»: («осот закляк із переляку», «зелень тин ламає», «вчинив гарбуз переворот», «гарбуз гуляє»).

IV Етап. Нагородження переможців.

  Творчий доробок нашого земляка    чотири  поетичні збірки та численні публікації його віршів у періодиці. З - під пера Юрія Ряста (в журналістиці –Каверіна) вийшло чимало статей, інтерв’ю, нарисів, есеїв. Цей журналістський доробок Юрій Ряст мріяв видати окремою книжкою під назвою «На невмирущому полі життя». Не судилося…Він був часткою свого народу, його пульсуючим нервом, міцно стояв на рідній землі, плекав її мову, культуру, традиції, Тож Слово його звучало на всю силу світлої української душі.

На превеликий жаль, Юрій Ряст у вересні 2014 року відійшов у світ інший, але його поезії залишилися нам у спадок  як сповідь.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Учитель:

 Неповторна індивідуальність Юрія Ряста, його «дитячі» вірші  –співмірні з дитячою уявою, з поетичністю дитячої душі. І проливають нове світло на природу всієї поезії як такої, у якій живе дарована людям у дитинстві безпосередність сприйняття світу, парадоксальність фантазії і душевна чистота. Зрештою, його дитячі твори – не дитячі (принаймні не спеціально дитячі): вони для всіх і про всіх.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Підготуватися до декламування поетичних творів Юрія Ряста.

2. Створити ілюстрації  до поезій, які сподобалися.

3. Спробувати створити буклет або презентацію про життєвий і творчий шлях поета.

Притча про жабенятко»

D:\методист\Архів -фото\Новая папка\52580041_1114334728727300_2360130837489385472_o.jpg

 

«Співаки»

«Яворовий дощик»

 

« В нас таких ще не було»

 

«Лелеки»

docx
Додано
28 листопада
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку