МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо використання хмарних технологій в роботі вчителя,
які дозволяють організовувати освітній процес у відкритому
інформаційному освітньому середовищі на основі сервісів Google.
Хмарні технології — це парадигма, що передбачає віддалену обробку та зберігання даних, це технології обробки даних, у яких комп'ютерні ресурси надаються інтернет-користувачу як онлайн-сервіси.
Хмара — це деякий ЦОД (дата-центр, сервер) або їх мережа, де зберігаються дані та програми, що з’єднуються з користувачами через Інтернет.
Хмарні технології дозволяють споживачам використовувати програми без установки і доступу до особистих файлів з будь-якого комп'ютера, що має доступ в Інтернет використання хмарних технологій.
Переваги хмарних технологій
Необхідні компоненти для роботи в "хмарах"
Хмарна платформа Google Apps Education Edition
Сервіси:
Хмарна платформа Google Apps Education Edition
Основи роботи з Google –диск
Google –диск це єдиний простір для зберігання файлів і роботи з ними. Він дозволяє працювати над документами одночасно з іншими користувачами, наприклад, готувати спільний проект із колегою, планувати будь-які події або вести облік із партнерами. З допомогою цього сервісу ви можете завантажити в хмару й мати постійний доступ до будь-яких файлів, у тому числі відеороликів, фотографій, PDF, текстових документів та багатьох інших – усього 30 типів.
При натисненні кнопки відкривається приховане вікно з сіткою сервісів для швидкого переходу між ними. (Мал. 1)
Нам необхідно перейти на Google –диск, для цього натискуємо іконку
Мал. 2
Ми перейли на свій Google –диск. (Мал. 3)
Мал.1 Мал. 3
При першому вході до сторінки сервісу з’явиться вікно довідкової системи “Вітаємо на новому Google Диску”, в якому читайте уважно інформацію, що вам пропонується, й натискайте “Далі”.
сторінка Диска при першому вході може мати такий вигляд:
Для створення папки натисніть у лівому верхньому куті сторінки червону кнопку “Створити”, оберіть пункт “Папка”.
У вікні “Назва папки”, що відкриється, впишіть назву папки до текстового поля, натисніть кнопку “Створити”.
Створіть дві папки: "Семінар", "Особисте"
Завантаження файлу до Google Диску.
Відкрийте папку “Семінар”. Для цього клацніть на ній два рази лівою кнопкою миші. Натисніть кнопку “Створити” у лівому верхньому куті сторінки, оберіть пункт “Завантажити файл”. Виберіть довільний файл з паки "Мої документи".
Відбудеться процес завантаження файла до хмари - сервіса Google Диск. Про сам процес завантаження з’явиться повідомлення у вікні в правому нижньому куті сторінки. Ви завантажили файл до хмари Google Диск.
Презентація роботи з Google Диск
Створення власного облікового запису в Google.
Крок 1. Запустіть веб-браузер і в адресному рядочку введіть адресу http://gmail.com.
Крок 2. У вікні, що відкриється перейдіть за посиланням «Створити обліковий запис»/«Создайте акаунт».
Крок 3. На сторінці створення акаунта оберіть робочу мову «Українська». Для цього у правому нижньому куті сторінки в полі «Change Language/Змінити мову/Изменить язык:» з випадаючого меню оберіть «Українська».
Крок 4. Створіть свій акаунт. Для цього заповніть всі поля запропонованої форми.
Крок 5. Обов’язково запишіть використані Вами «Ім’я користувача» та «Пароль» до свого робочого паперового Щоденника/Нотатника/Блокнота або на будь-який інший носій.
Крок 6. Наступний крок, який пропонується користувачеві при реєстрації – додавання власної фотографії. Буде відкрито вікно, де можна налаштувати параметри відображення додавши фотографію (за бажанням): натиснути Додати фотографію (пізніше її можна буде змінити) й у вікні, що відкриється завантажити фото або з комп’ютера, або з веб-камери. На цьому кроці створюється загальнодоступний профіль Google+, щоб представити користувача в мережі Google.
Крок 7. На сторінці «Знайомство з Gmail» ознайомтесь з інформацією і для продовження натисніть «Перейти до Gmail».
Інтерфейс вікна «Нове повідомлення»
Для створення нового повідомлення треба натиснути на червону кнопку «Написати» в лівому верхньому куті сервіса. Після чого відкриється вікно «Нове повідомлення».
Знизу вікна «Нове повідомлення» знаходиться панель інструментів для роботи із вмістом повідомлення:
Налаштування спільного доступу до файлів,
вставлених із Google Диска
Крок 1. Виберіть файл на Вашому диску для надання спільного доступу та клацніть на ньому правою клавішею миші. У Вас появиться вікно (Мал.1).
Вибираємо пункт "Доступ". У нас відкривається вікно, у якому нам необхідно прописати Елетронні адреси осіб, яким ми надаємо доступ до певного файлу, або папки.
Мал.1
Є декілька функціональних можливостей у наданні доступу до папки чи файлу. Один з них це "Редагування" Користувач має можливість редагувати файл, або групу файлів, розміщених у папках.
"Коментування". Користувач може надавати певні коменти у наданому для нього файлу чи папки.
"Перегляд". Користувач може лише переглядати вміст папки чи файлу.
Таким шляхом можна організувати різноманітну роботу як і учнів так і вчителів у середовищі.
Для створення папки на диску достатньо натиснути кнопку створити та вибрати один із значків:
Google+
Google+ (або Google Plus чи G+) — соціальна мережа від Google. Сервіс доступний 40 мовами, у тому числі й українською.
Незалежно від того, якою службою ви користуєтеся (Gmail, YouTube, Карти тощо), Google+ дає можливість ділитися потрібними речами з конкретними людьми по-новому.
Для переходу до соціальної мережі Google+ достатньо натиснути на кнопку "Додатки Google" у правому верхньому куті панелі Google й обрати зі списку потрібний додаток. Мал.1
Популярні сервіси Google угорі обладнані спеціальної інтерактивною панеллю, що дозволяє не тільки виконувати пошук усередині сервісу, а й легко та швидко переходити від одного сервісу до іншого. Також за допомогою даного інструмента користувач отримує можливість переглянути сповіщення соціальної мережі Google+ або відкрити (змінити) свій профіль, що відповідає зареєстрованому акаунту Google.
Панель є компактною й зручною для використання. При натисненні на відповідний елемент відбувається відкриття прихованого вікна з інтерактивною формою, яка дозволяє обрати потрібні параметри або виконати потрібні дії.
Інтерфейс Google+
Вікно сервісу має зручний інтерфейс, панель інструментів розміщена вгорі та має компактну структуру з кнопками, що за потреби відкривають приховані форми із вбудованими інструментами. Мал.2. При переході на сторінку Google+ з’являється Домашня сторінка.
Домашня сторінка дає можливість повноцінно спілкуватися з людьми, які вам небайдужі. Вона об’єднує весь вміст від учасників ваших кіл. Тут відображаються публікації з текстом, зображеннями, відео, посиланнями й інформацією про місцезнаходження. Коли ви ділитеся чимось з окремими користувачами чи учасниками кіл, вміст відображатиметься на їхніх домашніх сторінках, якщо ви входите до їхніх кіл.
Панель інструментів соціальної мережі є компактною та інтерактивною.
У будь-який момент часу користувач може активувати/відкрити приховану форму інструмента.
Мал.3.
Для активації головного меню достатньо просто навести вказівник миші на кнопку зі змістом «На домашню» й відкриється вертикальна панель з основним переліком можливостей, що надає сервіс – Головним меню Google+.
Всі інші інструменти горизонтальної панелі активуються натисненням лівої кнопки миші на відповідній кнопці. Повторне натиснення лівою кнопкою миші по кнопці сховає відкриту форму.
Джерела та корисні посилання
1