НУШ Біологія 7 клас Презентація "Покритонасінні: будова та видозміни листка. Лабораторне дослідження видозміни пагона і листка"

Про матеріал
НУШ Біологія 7 клас Презентація "Покритонасінні: будова та видозміни листка. Лабораторне дослідження видозміни пагона і листка" створенена за модельною навчальною програмою «Біологія. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Самойлов А. М., Тагліна О. В., Утєвська О. М.)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Покритонасінні: будова та видозміни листка. Лабораторне дослідження видозміни пагона і листка. Волошина О.І., вчитель вищої категорії, ХГ № 125

Номер слайду 2

Найдовше листя дісталося пальми рафії. Воно може досягати довжини в 25 метрів. На річці Амазонка зустрічаються гігантські латаття. Вони можуть витримати вагу до 40-50 кілограмів. Але ногу ставити на такий лист не рекомендується — якщо навантаження припаде на одну-єдину точку, лист відразу прорветься. Діаметр 2 метри робить їх самими великими листками в світі. Цю рослину навіть зображено на гербі південноамериканської країни Гайани

Номер слайду 3

Листок — це бiчна частина пагона, якiй властивий обмежений рiст.

Номер слайду 4

Листок здійснює три основні функції:фотосинтез (утворення органічних речовин);газообмін;транспірацію (випаровування води)

Номер слайду 5

Листок має  листкову пластину, черешок, основу і прилистки.

Номер слайду 6

Основа листка — частина листка, якою він сполучається із стеблом і до якої кріпляться інші частини листка. Основа, яка охоплює стебло, як трубка, захищає пазуху листка із пазушною брунькою називається піхвою.

Номер слайду 7

Прилистки — це пара листоподібних придатків на основі листка по боках від черешка. Захищають пластину листка, яка розвивається. Черешок — звужена пружна частина листка, яка орієнтує листкову пластину до найкращого положення відносно сонця. Листкова пластина — плоска частина листка, яка виконує функції фотосинтезу і випаровування.

Номер слайду 8

Листки, що мають черешки, називають  черешковими. Однак є рослини, у яких листки не мають черешків, — сидячі листки. Якщо основа сидячого листка сильно розростається й повністю охоплює вузол, то такий листок називають  стеблоохоплюючим, а вузол — закритим. Частина листка, яка повністю охоплює вузол, — це піхва. Черешкові листки є у кропиви, липи, клена, дуба, осики, тополі, берези, яблуні, груші, вишні, сливи, аличі, волоського горіха, апельсина, мандарина, огірка. Сидячі листки — у кульбаби, алое, льону, цикорію, пшениці, ромашки, гвоздики

Номер слайду 9

Номер слайду 10

За формою краю пластинки листки також можуть бути різноманітними. 

Номер слайду 11

Листки прості і складніПрості листки складаються з однієї листкової пластинки. Таке листя у берези, клена, дуба, черемхи та інших рослин.

Номер слайду 12

Складні листки складаються з декількох листових пластинок, з'єднаних із загальним черешком невеликими черешками. Такі листки — у горобини, ясена та багатьох інших рослин.

Номер слайду 13

Жилкування листків. При вивченні зовнішньої будови листків добре видно, що на листковій пластині багатьох рослин чітко виражені жилки. Вони представлені пучками провідної і механічної тканини та є опорним каркасом для листкової пластинки. По жилкам до листка надходять вода і мінеральні солі та відводяться органічні речовини, які утворилися у листках. Отже, основні функції жилок:пересування води і мінеральних речовин;відтік органічних речовин з листків до інших органів;волокна, що входять до складу жилок, надають листкам міцності та пружності. 

Номер слайду 14

Щоб визначити вид рослини, треба вміти розрізняти жилкування листків та його розташування на стеблі. Типи жилкування листків — дугове, паралельне, сітчасте (або пір'їсте), пальчасте.

Номер слайду 15

У листя подорожника, конвалії великі жилки і, крім центральної, зігнуті подібно дузі. Їх жилкування називають дуговим.       Якщо декілька великих жилок проходять уздовж пластинки паралельно одна одній, то і жилкування називають паралельним. Таке жилкування мають листки пшениці, кукурудзи, проса.

Номер слайду 16

У листків дуба, берези виділяється одна потужна жилка, розташована по середині. Це — головна жилка, навколо якої гіллясті дрібні жилки створюють сітку. Від головної жилки відходять жилки вліво і вправо, нагадуючи будову пера, тому таке жилкування ще називають пір'їстим, або пір'їсто-сітчастим. 

Номер слайду 17

Листки клена платановидного мають декілька великих, майже однакових жилок, що розходяться віялом від основи пластинки. Вони також багаторазово розгалужуються. Таке жилкування називають пальчастим, або пальчасто-сітчастим.

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Знайомство із внутрішньою будовою листової пластинки допоможе краще зрозуміти значення зеленого листя у житті рослин. Зверху та знизу листок вкритий тонкою прозорою шкіркою (епідермою або епідермісом), її клітини оберігають лист від пошкоджень і висихання. Шкірка — один з видів покривної тканини рослини. Клітини шкірки є безбарвними, щоб сонячне світло вільно проникало всередину листа.

Номер слайду 20

Зверху шкірку покриває восковий шар (восковий наліт), який запобігає втраті води — кутикула (рослини з товстою кутикулою випаровують менше води, ніж рослини з тонкою кутикулою). Серед клітин шкірки зустрічаються продихи, через які до листа проникає повітря і відбувається випаровування води.

Номер слайду 21

Під шкірочкою міститься м'якоть листа, яка складається з клітин основної тканини. У клітинах основної тканини є хлоропласти, в яких відбувається фотосинтез.

Номер слайду 22

Якщо розглядати під мікроскопом поперечний розріз листової пластинки, у ній можна побачити провідні пучки листків — жилки, що складаються з судин, ситовидних трубок і волокон. Дуже витягнуті клітини з товстими стінками — волокна — надають листу міцність. По судинах пересуваються вода і розчинені у ній мінеральні речовини. Ситовидними трубками пересуваються розчини органічних речовин.

Номер слайду 23

Видозмiни листка. Колючки. Запобiгають надмiрному випаровуванню та поїданню тваринами рослини. Кактуси, молочаї, барбарис

Номер слайду 24

Вусики. Виконують опорну функцiю. Горох, чина, вика, горошок

Номер слайду 25

Водозапасаючi листки. М’ясистi, значно потовщенi листки, у яких запасається вода. Очиток, алое

Номер слайду 26

Покривнi луски. Виконують захисну функцiю. На бульбах, кореневищi, цибулинах – видозмiнах пагона

Номер слайду 27

Ловильнi апарати. Листок видiляє спецiальнi липкi секрети. Комахи прилипають та перетравлюються рослиною, забезпечуючи її азотистими сполуками. Росичка

Номер слайду 28

Лабораторне дослідження видозмін пагона й листка Мета: ознайомитися з різноманіттям видозмін пагона й листка рослин. Матеріали та обладнання: живі рослини з різними видозмінами пагона, листка; гербарні зразки; презентація зі світлинами видозмін; лупа. Хід роботи 1. Розгляньте різні видозміни пагонів і листків. 2. Дослідіть і замалюйте будову цибулини в поздовжньому розрізі. Підпишіть її складники.

Номер слайду 29

3. Складіть таблицю, що містить інформацію про видозміни пагона / листка, їхні функції та приклади рослин.4. Дослідіть будову бульби картоплі. Яким частинам пагона відповідають брівки та вічка? Розріжте бульбу та нанесіть на зріз розчин йоду. Яку речовину ви виявили? Зробіть висновки{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Видозміни пагона/листка. ФункціїПриклади рослин

Номер слайду 30

Довідка. Листопад — це пристосування рослин до несприятливих зимових умов. Скидаючи листя, дерева суттєво зменшують площу випаровування й цим захищаються від висихання. У більшості рослин помірного клімату листки живуть один сезон і опадають на зиму. У вічнозелених рослин теж опадає листя, хоча й поступово. Скидаючи листя, рослини також позбуваються накопичених шкідливих речовин

Номер слайду 31

ПОМІРКУЙТЕ ТА ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯВам усім відомо, що латаття плававє на поверхні води, елодея — у товщі води, береза зростає на суходолі, алое — в посушливих умовах. Перепишіть запропоновані речення у зошит та заповніть пропуски у них. На листках ____ продихи розташовані у верхній шкірочці, оскільки ____. Будова листка ____ типова для рослин суходолу в помірному кліматі. У листків ____ відсутня кутикула, оскільки вона росте зануреною у воду. Найбільш потужна кутикула розвивається на листках ____, оскільки ____.

Номер слайду 32

§ 14 стор 78-80 вчити, стор 80 завдання 1, 4 усно

Номер слайду 33

14.11.2024 СьогодніОцінювання роботи в групіВважаємо, що завдання були звичайного рівня складностіВважаємо, що задання були складними. Оцінка завдань. Вважаємо, що задання були легкими

Номер слайду 34

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Нездийминога Татьяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
21 листопада
Переглядів
339
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку