Основні об'єкти текстового документа

Про матеріал
Мета:  навчальна: сприяти усвідомленню поняття об’єкта, його властивостей та дій над об’єктами; сформувати знання про основні об’єкти текстового документа; сформувати вміння називати об’єкти, характеристики об’єктів, властивості та дії;  розвивальна: розвивати інформаційну культуру учнів;  виховна: виховувати інформаційну культуру, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.
Перегляд файлу

Урок 13

Тема: Основні об'єкти текстового документа

Мета:

  •                  навчальна: сприяти усвідомленню поняття об’єкта, його властивостей та дій над об’єктами; сформувати знання про основні об’єкти текстового документа; сформувати вміння називати об’єкти, характеристики об’єктів, властивості та дії;
  •                  розвивальна: розвивати інформаційну культуру учнів;
  •                  виховна: виховувати інформаційну культуру, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

  •                   привітання
  •                   перевірка присутніх
  •                   перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Давайте згадаємо, які клавіші є на клавіатурі і для чого вони використовуються.

Граємо в гру «Розумна пташка»

На слайді з’являються кольорове обрамлення клавіші. Учень, до якого прилетіла пташка розповідає, що це за клавіша і для чого вона потрібна. Повторюємо призначення букв, цифр та клавішів пробіл, крапка і кома, Enter, Shift, Caps Lock, Delete, Backspase, Ё (уведення апострофу).

Чудово, ви добре запам’ятали призначення клавішів з курсу початкової школи.

Згадайте, а в яких програмах ви вже спробували працювати з текстом?

  • Графічний редактор
  • Редактор презентацій
  • Scratch

Які дії дозволяли виконувати ці програми? (уведення, видалення, зміну кольору, розміру, шрифтів та накреслення).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми починаємо вивчення нової теми, але перш ніж розповісти про це, хочу вас запитати як ви вважаєте, що поєднує працівників різних професій (вчителя, лікаря, інженера, юриста, секретаря і приватного підприємця…)? Даю невеличку підказку, показуючи учням чистий аркуш паперу. (Учні роблять висновок, що усім цим людям необхідно вміти працювати з текстами.)

Так, усі вони так чи інакше мають справу з текстовими документами!

ІV. Вивчення нового матеріалу

Отже, сьогодні ми познайомимося ще з двома видами програм, що дозволяють опрацьовувати текстові данні: це текстові редактори та текстові процесори. Проте, щоб зрозуміти різницю між ними, необхідно згадати, що таке редагування текстів, а що таке форматування.

Пропоную учням прочитати означення, що наведені у пам’ятках:

Редагування – це додавання і видалення символів, а також виправлення помилок.

Форматування — це процес оформлення зовнішнього вигляду тексту документа.

Демонструю учням два вікна (програми блокнот та програми MS Word 2010) з однаковим текстом, але різним форматуванням. Прошу знайти схожість та відмінності.

Отже, робимо висновок, що:

Текстовий редактори – це програми, що дозволяють створювати тексти з простим форматуванням. (блокнот, Notepad++)

Текстові процесори – це програми, що дозволяють створювати тексти зі складним форматуванням. (MS Word 2010, LibreOffice Writer, OpenOffice, WordPad).

Отже, спільним у обох груп програм є можливість редагувати тексти.

Можливості складного форматування та використання різноманітних об’єктів є лише у текстових процесорах.

Формати текстових документів.

*.txt – Блокнот

*.doc – MS Word 2003 та старіші

*.docx – MS Word 2007, 2010 та новіші

*.rtf – універсальний текстовий формат

*.odf – LibreOffice та OpenOffice

Основні об’єкти текстового документа

Символ – мінімальна одиниця текстової інформації;

Слово – довільна послідовність символів, що з обох боків обмежена службовими символами (пробіл, кома, крапка, знак оклику тощо).

Рядок – довільна послідовність символів, що знаходяться між лівою та правою границею документу.

Абзац – довільна послідовність символів, що обмежені спеціальними символами кінця абзацу. Щоб почати новий абзац необхідно натиснути клавішу Enter. Допускається використання пустих абзаців.

Фрагмент – довільна послідовність символів. Фрагментом може бути слово, частина слова, частина абзацу, або увесь текст.

Отже що таке текстовий документ?

Це документ, який складається з текстових об’єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об’єктів (графічних зображень, таблиць, діаграм, схем тощо).

V. Фізкультхвилинка

VІ. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Робота за комп’ютером

  1.                   Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
  2.                   Інструктаж учителя.
  3.                   Практична робота за комп’ютерами.

Практична робота

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтесь правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Завдання. Запустіть програму Word і введіть поданий текст за зразком. Збережіть документ у файлі з іменем завдання1 у вашій папці.

Україна є однією з найбільших держав Європи – її площа становить 603,7 тис. квадратних кілометрів. За розмірами території вона перевищує такі великі країни в Європі, як Франція (544 тис. квадратних кілометрів) та Іспанія (505 тис. квадратних кілометрів).

VІI. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда з елементами опитування

  1.                   Які властивості можна виділити для знаків дорожнього руху, які ти бачиш на дорозі або в книжці? Як їх можна класифікувати? Чи однакові властивості ти розглядаєш для реальних знаків та їх зображень?
  2.                   Наведи приклади об'єктів, які можуть мати однаковий колір, смак, розмір.
  3.                   На які групи можна поділити об'єкти, які ти вживаєш у їжу? Які властивості при групуванні ти розглядав?
  4.                   Як можна класифікувати геометричні фігури? Наведи приклади.
  5.                   Які об'єкти може містити текстовий документ?

VІІI. Домашнє завдання

Вчити конспект.

Додатково – набрати у текстовому процесорі MS Word улюблений вірш.

ІX. Підсумки уроку

  •                     Чи вам сподобався урок?
  •                     Що нового ви узнали сьогодні на уроці?
  •                     Вдома (якщо встигнемо, то на уроці) заповніть таблицю, закріпивши зірочку біля твердження, з яким ви згодні.

1

Я знаю, що таке редагування та форматування текстів

 

2

Я вмію розрізняти текстові редактори та текстові процесори, а також наводити приклади програм.

 

3

Я знаю призначення клавішів та правила уведення символів

 

4

Я запам’ятав основні об’єкти текстового документа

 

X. Оцінювання роботи учнів

docx
Додано
12 лютого 2022
Переглядів
8340
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку