Перший урок «Щоб у серці жила Україна» (усний журнал для учнів 4 класу)

Про матеріал
*навчальна - поглибити знання дітей про Україну, вчити правильно висловлюватись, аналізувати, узагальнювати, робити висновки; *розвивальна - розвивати творчі задатки школярів, мовлення, мислення, увагу, спостережливість,бажання стати гордістю своєї Батьківщини; *виховна - виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю.
Перегляд файлу

Перший урок «Щоб у серці жила Україна»

(усний журнал для учнів 4 класу)

 

Девіз уроку: Можна все на світі вибирати, сину, вибрати

 не можна тільки Батьківщину.

                                                                                                Василь Симоненко

Мета уроку:

формувати  ключові компетентності:

*уміння вчитися – викликати інтерес до навчання; формувати почуття відповідальності за виконуване завдання, готовність самостійно працювати , мати власну думку, обґрунтовувати її, навички самоконтролю та самооцінки;

*соціальна – вчити налагоджувати взаємодію з іншими дітьми, працювати за правилами у команді, ціннісно ставитися до довкілля та своєї особистості;

*громадянська – розвивати критичне мислення, навички приймати правильне рішення, виявляти громадянську позицію у ставленні до людей та самого себе;

*інформаційно-комунікативна – вдосконалювати вміння добувати, осмислювати, аналізувати та використовувати інформацію з різних джерел, здійснювати комунікацію у групі та колективі;

формувати предметні компетентності:

*навчальна - поглибити знання дітей про Україну, вчити правильно висловлюватись, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;

*розвивальна - розвивати творчі задатки школярів, мовлення, мислення, увагу, спостережливість,бажання стати гордістю своєї Батьківщини;

*виховна - виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю.

Обладнання:  карта України, малюнки про Україну, картки із завданнями, пазли.

ХІД УРОКУ

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Поздоровлення з Днем знань

- Дорогі діти! Ось і пролунав дзвоник, проголосивши початок нового навчального року. Я хочу всіх вас із цим привітати і бажаю  підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети.

- Отже, ми починаємо наш перший урок.

- Про що буде йти мова на ви дізнаєтесь із із зашифрованого  речення.

2. Гра  «Шифрувальник» 

Зашифрованого  речення.

айЗн, биюл, гарійбео нуїраУк – йинідр йарк!

( Знай, люби, оберігай Україну – рідний край!) Учні відповідають.

3. Повідомлення теми

Отже, як ви вже здогадалися, сьогоднішній наш перший урок присвячений Україні, нашій державі. А ще він присвячений нам з вами, адже ми громадяни великої, могутньої, багатої, прекрасної і героїчної країни   України,  яка одна така на білому світі.

Тема нашого першого уроку “Щоб у серці жила Україна…”

- Україна – наша земля, наш рідний край. Україна... Вона в усьому, що нас оточує: в місяці, в зорях, у кожному камінчику, деревці. Це і червона калина, що росте на подвір’ї біля хати, і вишитий бабусею рушничок, це зелена трава у дворі вашого будинку, по якій можна бігати, сидіти на ній, лежати й дивитись на небо, спостерігати, як пливуть по ньому білесенькі хмарки. Ми називаємо Україну нашою Батьківщиною, нашою ненькою, адже ми всі її діти.

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» скласти «павутинку» до слова Україна  

 - Почнемо з того, що ж  для кожного з вас, діти, означає слово Україна?. (Діти висловлюють свої думки).

(Слова прикріпляються на дошці навколо плаката «Україна»,  будується «Асоціативний кущ»).

          Калина, хліб, Київ, Дніпро, школа, родина, У к р а ї н а, соловейко, мій дім,  степ, верба, рідна стежка, поле, батьки тощо.

  •          Що означає любити Батьківщину?

(Радіти її успіхам, дбати про неї,намагатися примножити її славу та добробут своєю працею).

  •          А ще любити означає знати.   Та що знаємо ми про нашу Вітчизну? Чим можемо поділитися зі світом? Чим пишаємося? Про що ніколи не забудемо? А хочете ще більше знати? Тоді я вас запрошую вас погортати сторінки журналу, на яких будуть різні завдання.

II. Основна частина

Сторінка 1. Історична.            

Завдання

   - Давайте ж почнемо  з самого початку і пригадаємо легенду як же саме Бог створив нашу землю.

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулися на розподіл пізніше, але землі їм вже не дісталося.

      От вони й пішли до Бога. А він у цей час молився, і люди не сміли йому щось сказати. Стали чекати.

     Через деякий час Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. „Ні, відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці”.

       „Тоді я дам вам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – ворога.”.

      Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну свою назвали Україною. (Даю першу частину пазла)

 Сторінка 2 « Екскурсійна»                         

Погляньте, діти, на карту України. На ній позначені кордони української землі, де з давніх-давен живе наш народ. Простір землі, заселеної українцями, такий великий, що аби перетнути його пішки із заходу на схід, треба йти 90 днів. Загальна територія займає площу близько одного мільйона квадратних метрів. Тому Україна є однією з найбільших країн світу. Українців близько 50 мільйонів чоловік.

Україна – це велика й прекрасна країна.

Завдання:  – Покажіть з якими країнами межує Україна?    

 – Покажіть гори України.

 – Покажіть найбільшу річку України.

 – Покажіть моря України.

  •         Покажіть найбільші міста України.  (Даю другу частину пазла)

Сторінка 3 «Пізнавальна»  Гра «Склади пазл»

А зараз ми з вами пограємо у цікаву гру. Я роздам вам картки із зображеннями різних речей. Це не просто картинки – кожна з них є символом нашої України.

Ваше завдання – зібрати їх докупи, скласти у єдину картину й подумати: Чому саме ці речі є символами нашої держави?

Наприклад:

Герб (Тризуб) - державний символ України. Давній знак сили й свободи. Символізує єдність українського народу.

Вишиванка - Одяг із вишитими орнаментами. Символ краси, культури та традицій українців.

Хліб-сіль. Зустріч із хлібом і сіллю – давній український звичай. Символ гостинності та добробуту.

Калина Росте майже в кожному селі. Символ краси, любові та рідної землі.

Лелека. Символ родини, щастя, миру й добробуту.

Висновок вчителя:Ми всі разом склали цей пазл і ще раз переконуємося, яка багата і прекрасна наша Україна! Ми всі – діти України. Пам’ятати її символи та історію – це наша сила. Хто пам’ятає свої корені – той завжди перемагає!  (Даю третю частину пазла) 

Сторінка 4 «Символічна»

Завдання.

Ваше завдання розв’язати кросворд і прочитати   слово, яке є одним із символів України. Розповісти все, що ви знаєте про цей символ.

Учні виконують завдання, а потім розповідають про символи

Кросворд (прапор)

  1. Найбільша річка України (Дніпро).                                             Дніпро
  2. Державний герб України (тризуб).                                                   тризуб
  3. Скільки кольорів має український прапор? (два).                         два
  4. Назва гір на заході України (Карпати).                                        Карпати
  5. Синій колір українського прапора символізує … (небо).          небо
  6. Жовтий колір прапора – це колір … (зерна).                                 зерна

(Даю четверту частину пазла)

Сторінка 5  «Відпочинок»

Завдання.

Тепер командам пропоную станцювати,

Мелодії пісень час відгадати.

Тож хутко всі у коло ставайте

І рухатись за руки починайте,

А коли музику зуміли відгадати,

Дружно потрібно її заспівати,

 (Учитель проводить музичну гру)  (Даю п’яту частину пазла)

 

 

Сторінка 6   «Коштовності фольклору»

Завдання.

«Всюди на світі добре, а вдома найкраще» - говорить народне прислів’я, а прислів’я та приказки і є коштовностями нашого фольклору.

На картках прислів’я про Україну розгубилися,

Усім увага й пам’ять знадобилися.

Хто перший правильно картки всі поскладає,

Той нам про Україну прислів’я прочитає.

З’єднайте початок прислів’я з кінцівкою і покажіть, що ви володієте цим коштовностями.

Батьківщина - мати,                                         Українська  держава.

Всюди добре,                                                  немає України.

Рідна земля – мати,                                       земний рай.

Рідний край –                                                  умій за неї постояти!

Без верби і калини                                         а вдома найліпше.

Наша слава –                                                   а чужа – мачуха. 

(Даю шосту частину пазла)

Сторінка 7  «Творча»

Слова, що йдуть від серця, найщиріші й найтепліші. Тому настав час скласти колективного вірша про Україну зі щирих і теплих слів. Я почну, а ви будете добирати останнє слово другого рядка в риму.

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

     Моя Україна – найкраща … ( у світі)

Моя Україна – це ліс і озерця,

Безмежні степи і чарівні… (джерельця)

Красиві пейзажі і гори високі,

Маленькі струмочки і ріки … ( глибокі)

Міста старовинні і замки прекрасні,

Великі будови і дуже … (сучасні)

Сади чарівні, мальовничії села,

Моя Україна – це пісня … (весела).

Це щира, багата, як світ її мова,

Крилата така, мелодійна, …  (чудова).

Її обереги – верба і калина,

Найкраща у світі – моя… ( Україна).

Бо нам найрідніша, Вітчизна і мати,

То як же нам, діти, її…  (не кохати).

Моя Україна – козацькая слава,

Така волелюбна і мирна …   (держава)

Вона дорога нам, і рідна і мила,

Бо світ перед нами, як мати,… (відкрила).

Вітчизна свята, дорога Україна,

Для кожного з нас ти у світі… (єдина)  (Даю 7 частину пазла)

Сторінка 8 «Туристична»,   «Міста України» 

Завдання.

Україна велика держава. В ній нараховується більш як двадцять дев’ять з половиною тисяч населених пунктів. Це і великі міста, селища і маленькі села. Вам потрібно знайти в табличці назви міст України.

А

 Х

 Е

 Р

 С

 О

 Н

 Й

 Ц

 У

 Л

 У

 Ц

 Ь

 К

 К

 М

 И

 К

 О

 Л

 А

 Ї

 В

 Е

 Н

 Г

 Ш

 З

 А

 Ф

 І

 В

 А

 П

 Л

 Ь

 В

 І

 В

 О

 К

 И

 Ї

 В

 Ж           

 И

 Т

 О

 М

 И

 Р

 Л

 Д

 Р

 І

 В

 Н

 Е

 Ж

 Є

 Я

 П

 О

 Л

 Т

 А

 В

 А

 Ч

 С

 М

 И

 Т

 Ь

 Б

 Ю

 Щ

 С

 У

 М

 И

 Й

 К

 Х

 А

 Р

 К

 І

 В

(Даю 8 частину пазла)

Сторінка 9 «Героїчна»                      

       Які події в нашій країні зараз затьмарюють наше життя?

       Назвіть героїв нашого села.

Ви ще зовсім маленькі, дорогі мої діти. Але кожен з вас чув про події, які зараз відбуваються на сході України. На цілісність і єдність нашої держави посягнули вороги. Тисячі наших співвітчизників, справжніх патріотів своєї країни взяли у руки зброю і вступили до лав Збройних сил України. Вони з честю воюють на сході з терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави.

                       Хвилина мовчання             

Ми не можемо допустити, щоб Україна була розірвана на шматки, як того хоче Росія. Кожен з нас повинен усвідомити, що саме в наших руках цього не допустити. Саме від того, що ми робимо чи не робимо сьогодні, залежить майбутнє нашої держави. Ми всі різні, але мета у нас одна – мир і спокій на нашій землі. (Даю 9 частину пазла)

Сторінка 10 «Патріотична»

Як ми можемо показати свою вдячність? (лист, малюнок, добрі справи, молитва)

Практична вправа.

Кожна дитина пише на бульбашці слово-побажання воїнам (мир, сила, перемога, дякую, повертайся живим). Всі разом прикріплюють ці бульбашки на ватман з написом: «Дякуємо нашим захисникам!»

«Діти об’єднують Україну»

Ось і підійшов до завершення нашого квесту. Напевне, всі ви зрозуміли, на якій унікальній землі ми живемо. Ми переконалися, що про країну, де народилися і живемо, необхідно знати якомога більше. Її потрібно любити, шанувати, також поважати звичаї та традиції. А знання, отримані в школі, допоможуть нам принести користь Вітчизні в майбутньому.

Отже, нехай палає і не згасає в наших серцях любов до України. Ви майбутнє України.

Складемо нашу карту і об’єднаємо Україну.

Любіть Україну, як сонце, любіть,

Як вітер, і трави, і води.

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Всім серцем любіть Україну свою –

І вічно ми будемо з нею!

III. ПІДСУМОК УРОКУ

Настав час закінчувати наший з вами урок. Давайте встанемо в коло, дружно візьмемося за руки і повторюйте слова за мною:

Ми всі – одна сім′я ,

Неповторні – ти і я!

Будемо усі дружити,

В злагоді і мирі жити.

 

docx
Додав(-ла)
Кусик Вікторія
Додано
9 січня
Переглядів
43
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку