Тема. Підсумковий урок з теми «Внутрішня енергія. Теплові явища».
Урок-вікторина. 8 клас (НУШ)
Мета:
навчальна: повторити основні поняття з теми в ігровій формі;
розвивальна: розвивати навички застосування теоретичних знань; формувати вміння аналізувати інформацію, робити висновки; розвивати активність учнів;
виховна: формувати пізнавальний інтерес до фізики; показати її важливу роль серед інших наук у пізнанні світу; формувати вміння працювати в команді; виховувати почуття відповідальності за свою команду.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (5 хв)
ІІ. Основна частина. Проведення вікторини (30 хв)
Ділимо клас на три групи – команди та жеребкуємо номери команд 1,2,3;
обираємо капітанів, вигадуємо назви команд.
Перший раунд «Розминка»
Команди відповідають на запитання
(по три запитання для кожної команди),
1 бал за правильну відповідь.
Відповідь. Температура – це фізична величина, яка характеризує стан теплової рівноваги системи тіл.
Відповідь. У СІ за основну одиницю температури взято кельвін (К).
Відповідь. Якщо температура речовини збільшується, то збільшується швидкість руху її частинок, а отже, збільшується відстань між частинками.
Відповідь. Способи зміни внутрішньої енергії: виконання роботи, теплопередача.
Відповідь. Види теплопередачі: теплопровідність, конвекція, випромінювання.
Відповідь. Питома теплоємність речовини – це фізична величина, що характеризує речовину і чисельно дорівнює кількості теплоти, яку необхідно передати речовині масою 1 кг, щоб нагріти її на 1°С.
Відповідь. Твердий, рідкий, газоподібний, плазма.
Відповідь. Плавлення/кристалізація.
Відповідь. Пароутворення/конденсація.
Другий раунд «А чи так насправді?»
Команди погоджуються з твердженням, або аргументовано спростовують його
(по два твердження для кожної команди), 3 бали за правильну обґрунтовану відповідь.
Відповідь. Твердження хибне. Термос зберігає температуру завдяки подвійним стінкам, між якими створено вакуум і внутрішня колба має дзеркальне покриття. Завдяки цьому зменшено всі три види теплопередачі: теплопровідність, конвекція, випромінювання.
Відповідь. Твердження хибне. Шуба не має джерела енергії як обігрівач, вона є теплоізолятором і зберігає тепло людини.
Відповідь. Твердження хибне. Первісні люди добували вогонь в основному тертям і висіканням іскор.
Відповідь. Твердження хибне. Колір одягу не впливає на збереження тепла.
Відповідь. Твердження хибне. Більш нагріте тіло передає температуру тілу з меншою температурою.
Відповідь. Твердження хибне. Влітку вода в річці на глибині холодніша, ніж на поверхні. Тому що нагрівається верхній шар води, а вода погано проводить тепло і конвекція відсутня, тому на глибині вода погано прогрівається.
Третій раунд «Фізкультхвилинка-цікавинка»
Команди повинні зобразити своїми діями агрегатні стани речовини
(члени команд уявляють себе молекулами):
1 команда – твердий (кристалічний); 2 команда - рідкий, 3 команда – газоподібний,
3 бали за правильне та цікаве представлення агрегатного стану.
Твердий (кристалічний) стан. Молекули розміщені щільно у певному порядку, утворюють кристалічні ґратки.
Рідкий стан. Молекули розміщені на відстанях, які приблизно рівні їх розмірам, але рухаються хаотично.
Газоподібний стан. Молекули розташовані на відстанях, які значно перевищують їх розміри, рухаються хаотично.
Четвертий раунд «А як насправді?»
Команди висловлюють свою аргументовану думку
(одне твердження для кожної команди),
3 бали за правильну обґрунтовану відповідь.
Четвертий раунд «Скринька-цікавинка»
В скриньці знаходяться чотири предмети (четвертий – про всяк випадок):
термометр, термос, свічка, механічний годинник.
За описом вчителя команди повинні вгадати предмет.
3 бали за правильну обґрунтовану відповідь.
Термометр. Прилад, який знають всі і дуже часто ним користуються. У нього всередині «живе» розумна рідина. Він не говорить, але постійно нам підказує певну інформацію.
Термос. Це посуд. В ньому можна зберігати морозиво. З ним треба бути обережним.
Свічка. Це джерело світла виготовлене з аморфної речовини.
Механічний годинник. Це прилад, він видає ледь чутні звуки, але не говорить. Він допомагає людині, надаючи їй певну інформацію, проте не кожен з вас може зчитати цю інформацію, бо не дружить з цим приладом.
ІІІ. Підсумок уроку (10 хв)
Підрахунок балів, визначення переможця.