План- конспект уроку на тему " Around the world"

Про матеріал
План- конспект уроку для 4 класу на тему " Around the world" за підручником Quick Minds 4. Мета: активізувати знання лексики попередніх уроків (підтеми: «Погода», «Країни»); • вчити учнів розуміти незнайому лексику на основі контексту:Where are you from?/ I am from…(Ukraine); • активізувати додатковий лексичним матеріал: travel by train/ plane/ bus/ship; • ознайомити учнів з новим граматичним матеріалом, практикувати у вживанні: питальні речення в минулому неозначеному часі та відповіді на них ; • тренувати учнів у писемному мовленні; • формувати навички діалогічного мовлення з опорою на запропоновані питання; • вчити учнів розповідати про свої останні канікули з опорою на логіко- синтаксичну схему.
Перегляд файлу

 

Тема / Topic: Навколо світу. Питальні речення у минулому неозначеному часі. / Around the world. Questions and answers with past simple.

Тип уроку/ Type of the lesson: комбінований / combined lesson

Мета / Aim: 

Практична:

  • активізувати знання лексики попередніх уроків (підтеми: «Погода», «Країни»);
  • вчити учнів розуміти незнайому лексику  на основі контексту:Where are you from?/ I am from…(Ukraine);
  • активізувати  додатковий  лексичним матеріал: travel by train/ plane/ bus/ship;
  • ознайомити учнів з  новим граматичним матеріалом, практикувати у вживанні: питальні речення в минулому неозначеному часі та відповіді на них ;
  • тренувати учнів у писемному мовленні;
  • формувати навички діалогічного мовлення з опорою на запропоновані питання;
  • вчити учнів розповідати про свої останні канікули з опорою на логіко- синтаксичну схему.

Розвиваюча:

  •  розвивати навички спілкування ;
  • розвивати  навички аудіювання,  читання та письма;
  •  розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять.

Освітня:

  • поглиблювати знання учнів з теми;
  • збагачувати словниковий запас учнів.

Виховна:

  • виховувати  культуру спілкування ;
  • прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови.

Форми і методи  роботи: фронтальна, парна, групова робота , рольова гра.

Очікувані результати:

  • учні знають назви країн, називають транспорт для подорожі;
  •  складають діалоги на запропоновану тему за опорою;
  •  описують свої останні канікули з опорою на логіко- синтаксичну схему.

Обладнання: ноутбук, інтерактивна дошка,  презентація, відеозапис “Where are you from? “ , аудіозапис, флешкартки, підручник «Quick minds 4» , робочий зошит до нього.                

                                                         Перебіг  уроку

  1.             Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
  1. Організаційний момент. Привітання. 

T: – Good morning, dear friends!  P: – Good morning, teacher!

T: – I`m glad to see you!  P: – We are glad to see you, too!

T: - How are you?

 P: – We are fine! / We are super! / We are great!

T: What is the weather like today? Is it rainy? ( sunny / snowy / windy/ sunny / foggy)

  2. Уведення в іншомовну атмосферу

  T:  Listen and repeat the song “Where are you from?” (Part 1. Countries song). Answer the question: Where are you from?

-          Where are you from?  -I am from Canada. Canada. Canada. I am from Canada.

-          Where are you from?  -I am from Korea. Korea. Korea. I am from Korea.

-          Where are you from?  -I am from Italy. Italy. Italy. I am from Italy.

-          Now, it’s your turn: where are you from? - I am from Ukraine.

-          Where are you from?  - I am from China. China. China. I am from China.

-          Where are you from?  - I am from America.  America. America. I am from America.

-          Where are you from? - I am from Australia.  Australia. Australia. I am from Australia.

-          Now, it’s your turn: where are you from?  - I am from Ukraine.

-          Wonderful! Where are you from?  -I am from Japan. Japan. Japan. I am from Japan.

-          Where are you from?  - I am from India. India. India. I am from India.

-          Where are you from?  - I am from Spain. Spain. Spain. I am from Spain.

T: Where are we from?        P: We are from Ukraine!

T: What colour is our flag? P: It is blue and yellow!

  3. Повідомлення теми і мети уроку

T. – Today we’ll continue speaking on the topic “Around the world”. We’ve already learnt the names of the countries. Now we’ll speak about different means of transport. Moreover, we’ll learn some grammar material: Questions and answers with past simple.

II. Основна частина уроку.

1. Перевірка домашнього завдання: ex. 1, p. 46 AB

T: Now, open your Activity books on page 46. Let’s check your homework. At home you sang a song “Suzie went on holiday…” and did exercise. 1, p.46.

Remember the song. Read and write true or false.

  1.      Susie went to Spain. /True.
  2.      She went by train. /True.
  1.      Paula went by ship. / False.
  2.      Danny went to Mexico. / True.
  3.      He went by plane. / False.
  1.      Ben and Billy went by bus. / True.

T: So, we found out from this song that people usually travel by train, by plane, by ship and by bus.

travel by train/ travel by ship / travel by plane / travel by bus

Let’ s relax a little bit and remember all these words in our physical exercises.

2. Фізкультхвилинка.

T: Boys, stand up! Let’s travel by train.

    Girls, stand up! Let’s travel by bus.

    Girls, travel by plane!

    Boys, travel by ship!

    Girls, travel by train!

    Boys, travel by plane!

    Girls, sit down!

    Boys, sit down!

3.Уведення граматичного матеріалу: ex.2, p.47 (CD 2 Track 19)

Questions and answers with past simple

T: Write down today’s date. Have a look at ex.2, p.47.Let’s write the sentences given in the green frame:

Did you go shopping? –Yes, I did. 

(I went shopping).

Did you see the Statue of Liberty? - No, I didn’t.

 (I didn’t see the statue of Liberty).

When did you get home? - Yesterday.

(I got home yesterday).

4. Bиконання лексико- граматичного завдання

Читання+ говоріння : Reading+ Speaking: (10 хв.)

T: Now we’ll use all these phrases in the speech. Let’s do ex. 1 p.47

Read the task, please:

Match the questions with the answers. Then listen and check.

4.1. Grammar +Vocabulary:

Who did you go with?  – з ким ти їздив?

How long did you stay there? -Як довго ти перебував там?

Where did you stay? – Де ти перебував?

 Did you send me a postcard? – Ти надіслав мені листівку?                             

4.2. Match the questions with the answers:

1. Did you have fun in New York?                  a. No, I didn’t. We didn’t have time.

2. Who did you go with?                                  b.  For a week.                    

3. How long did you stay there?                       c. Yes, I did. It was great.

4. Where did you stay?                                     d. Sorry! I forgot.

5. Did you go to the Guggenheim Museum?   e. Mum and Dad and Bobby.

6. Did you send me a postcard?                        f. In a hotel near central park.

4. 3. Listen and check: (CD 2 18 Quick minds 4)

1. Did you have fun in New York?                   c. Yes, I did. It was great.         

2. Who did you go with?                                   e. Mum and Dad and Bobby.

3. How long did you stay there?                        b.  For a week.                     

4. Where did you stay?                                       f. In a hotel near central park. 

5. Did you go to the Guggenheim Museum?     a. No, I didn’t. We didn’t have time.

6. Did you send me a postcard?                          d. Sorry! I forgot.

4.4.  Act out the dialogue (pair work).                

5. Speaking: (groupwork)

T: Let’s do ex.3, p.47. Let’s read the task: Ask and answer about your last holiday.

We’ll do this exercise in groups. One of the pupils will be the reporter. He’ll ask the rest of the pupils about their last holidays. His questions will start with the question words:

Where did you go on your last holidays?      I went to Kyiv/ Lviv/ London.

Who did you go with?                                    I went with my parents/ friends.

How did you get there?                                  We got there by train/bus/ plane/ship.

How long did you stay there?                         We stayed there for a week/two days.

  1. Заключна частина уроку

1. Домашнє завдання /Homework:

T. – Write down your homework:

1) do ex.4, p.47 PB: write about your last holiday (4 sentences) (напишіть про свої останні канікули, використовуючи питання впр.3 с.47, як опору) ;

2) do ex. 2 p.47 Activity Book: write answers Yes, I did. /No, I didn’t.

2. Рефлексія / Reflection

T: Thank you for your great work, dear pupils. So, how are you feeling? Do you like our lesson? Is everything clear?

Pupils, who are OK, put the happy snowflakes on our Christmas tree, please.

Pupils, who are feeling bored, put the neutral snowflakes on our Christmas tree, please.

Pupils, who are feeling bad, put the sad snowflakes on the Christmas tree, please.

The lesson is over. Good bye!

 

docx
Додав(-ла)
Некрасова Юлія
Додано
11 січня
Переглядів
558
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку