Конспект відкритого уроку
англійської мови у 4-В класі
«КОМП’ЮТЕР ТА ЙОГО ЧАСТИНИ »
Вчитель англійської мови Ротарь Ольга
Київ 2021
Відкритий урок з англійської мови у 4-В класі
Тема: Комп’ютер та його частини
Мета:
Практична: практикувати активний словник теми, ввести нові лексичні одиниці, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою; тренувати навички роботи з текстом, поглибити знання учнів про компютер та його частини, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового.
Розвиваюча: розвивати слух, пам’ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв’язне діалогічне мовлення;
Виховна: виховати у дітей правільне ставлення до компьютера. Виховувати та розвивати в учнів інтерес до вивчення англійської мови. Розкрити особливе призначення кожної дитини.
Освітня: виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, правилам користування компьютером та його частинами.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп’ютер, підручник “Family and Friends 4”, тематичні картки, магнітафон, картинки із зображенням новой лексики.
Хід уроку:
1). Організаційний момент
T – Good morning, students!
Ss – Good morning, teacher!
T – Nice to meet you!
Ss – Nice to meet you, too!
T – What a lovely day today! We have a special lesson today! A lot of people come to us, but don’t be afraid. You are the best students!
Ss – Thank you.
T – Let’s start.
T – What the date is today?
T- What the weather is today?
2). Фонетична зарядка
Tongue twister (скоромовка)
A big black bug bit a big black bear
A big black bear bit a big black bug.
Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willy?
Why, Willy?
Why, Willy? Why?
1). Введення нових лексичних одиниць з використанням темачиніх карток та аудіо матеріала
Т: Arrange the letters in the right order and you’ll get the topic of our lesson
“ORMUECPT”.
You are quite right! It’s COMPUTER.
Нова лексика.
printer принтер
screen екран
mouse мишка
log on залогінитися, входити за допомогою логіна
speakers динаміки
click on натисніть на
save a document зберегти документ
memory stick картка пам'яті
search the Internet шукати в Інтернеті
T: Our new words for today are….Let’s gess! (Put them down in your vocabularies)
1. We use it to print something (printer)
2. This is the part of the computer where we can see or watch something (screen)
3. a small device that you move across a surface in order to move a cursor on your computer screen (mouse)
4. to start using a computer system or program by giving a password (= a secret word by which the system recognizes an approved user) (log on)
5. he part of a radio, or computer, for playing recorded sound (speakers)
6. to carry out a computer operation by pressing a button on the mouse or keyboard (click on) / this is something that we do with our mouse
7. a small equipment that you connect to a computer to copy and store information (memory stick)
8. save a document
9. search the Internet
T:Listen to the recording and remember how to pronounce them
(listen to the taperecorder)
2.Тренування лексики.
Т:Look at the screen we have some words with missing letter. Your task is to write the right word and name the missing letter (in notebooks)
Make 2 sentences with any word you like
Pr..ter
s..reen
mou..e
l..g on
spea..ers
c..ick on
m..mory s..ick
3). Читання та робота з текстом
T – Open your Class Books on p.80, look at the pictures. Answer the questions
What are they doing? What the text is about?
Playing the recorder for children to listen and follow in their books.
Watching the video of the text
https://www.youtube.com/watch?v=8tXFbJjUs54
Questions after reading the text
Task with cards TRUE/FALSE
Pupils receive the cards and use them while answering the questions
4) Гра «Кросворд» ( 2 команди)
T: the task is to find 7 computer items
(2 карточки з кросвордом)
4)Фізхвилинка
Sing and dance
https://www.youtube.com/watch?v=UPeXNPR8fyQ
Workbook p. 81 ex.1,2 + вивчити нови слова
T: And now I want you to finish the sentences in Ukrainian
З теми я запам’ятал..
Сьогодні було важко…
Мені біло цікаво…
Thanks a lot. Lesson is over. See you tomorrow. Good bye, have a nice day!
k |
b |
z |
s |
e |
a |
r |
c |
h |
d |
w |
k |
p |
e |
y |
z |
c |
h |
u |
o |
s |
c |
r |
e |
e |
n |
m |
y |
y |
c |
z |
f |
i |
o |
t |
i |
e |
m |
e |
u |
t |
j |
n |
h |
f |
l |
m |
o |
e |
m |
k |
l |
t |
g |
k |
l |
o |
u |
w |
e |
s |
p |
e |
a |
k |
e |
r |
s |
k |
n |
k |
l |
r |
e |
t |
k |
y |
e |
m |
t |