План-конспект виховної години для старшокласників "Вони змінили світ"

Про матеріал
Світ не стоїть на місці — його рухають люди та ідеї. "Ми тут, щоб зробити свій внесок у цей світ. А інакше навіщо ми тут?", – сказав свого часу Стів Джобс. Те, що ми робимо, впливає на наше життя чи життя наших близьких. * Як ви розумієте фразу “змінити світ”? * Чи здатна кожна людина змінювати світ? * Якими рисами характеру має володіти людина, яких життєвих принципів повинна вона дотримуватись, щоб досягти своєї мети, мрії? На ці та інші питання здобувачі освіти зможуть відповісти під час виховного заходу “Вони змінили світ”.
Перегляд файлу

Виховна година “Вони змінили світ”

Мета: ознайомити учнів із видатними особистостями, які своїми ідеями, винаходами та досягненнями суттєво вплинули на розвиток світу, показати важливість їхніх внесків у різні сфери життя. Через приклади їхнього життя та діяльності надихнути учнів на досягнення власних цілей, розвиток творчих здібностей та активну участь у суспільному житті, розвивати критичне мислення та мотивацію до самореалізації.

 

Викладач: Світ не стоїть на місці — його рухають люди та ідеї. "Ми тут, щоб зробити свій внесок у цей світ. А інакше навіщо ми тут?", – сказав свого часу Стів Джобс. Те, що ми робимо, впливає на наше життя чи життя наших близьких, однак внесок деяких особистостей значно потужніший. Їх вирізняє масштабність, широке бачення, велика пристрасть до своєї справи. Їхні рішення не обмежуються одним кабінетом чи компанією – вони виходять за межі звичного.

 

Сьогодні ми зібралися з вами, щоб поговорити про людей, про яких кажуть “Вони змінили світ”.

 

Але сперш, давайте поміркуємо:

* Як ви розумієте фразу “змінити світ”?

* Чи здатна кожна людина змінювати світ?

* Чи знаєте ви таких людей, кому це вдалося зробили?

 

Сьогодні на прикладі деяких з них ми спробуємо розібратися і проаналізувати, як їм це вдалося; в чому криється секрет їх успіху.

 

У кожного з вас на парті є ось таке яблуко - своєрідний символ пізнання. Мені б хотілося, щоб ви сьогодні були активними слухачами. Впродовж виховної години ви можете занотовувати ідеї, секрети успіху, на які ви звернете увагу. Таким чином, можливо, це яблуко стане для вас своєрідною формулою, яка приведе вас до успіху.

 

Історія 1:

Німецький фізик Альберт Ейнштейн (14 березня 1879 - 18 квітня 1955). Один із засновників сучасної теоретичної фізики, лауреат Нобелівської премії 1921 року, автор понад 300 наукових і 150 ненаукових праць і книг, чиї інтелектуальні досягнення і оригінальність підходу зробили власне прізвище синонімом слова «геній».

Що відкрив Ейнштейн у фізиці?

* Спеціальну теорію відносності (1905 рік). Більш відома в спрощеному вигляді як формула E = mc ^ 2.

* Квантову теорію теплоємності і фотоефекту.

* Теорію індукованого випромінювання.

* Статистичну теорію броунівського руху.

* Загальну теорію відносності (1907-1916 роки).

* Квантову статистику Бозе – Ейнштейна.

* Теорію розсіювання світла в середовищі на термодинамічних флуктуацій.

* На теоретичному рівні Альберт Ейнштейн розробив гіромагнітний ефект Ейнштейна – де Хааса, явище «квантової телепортації», єдину теорію поля. Він вважав, що в різних обставинах час тече по-різному.

Його відкриття внесли значний внесок у розвиток фізики і суттєво змінили наше розуміння природи та структури всесвіту. Ейнштейн вважав, що геній складається з 1% таланту і 99% праці. Наполегливість і стриманість, на думку Ейнштейна, важливі для досягнення великих цілей.

Пропоную переглянути коротеньке відео про людину, яка віддала життя науці.

Історія 2:

Магатма Ґанді

Іноді на світ народжуються дивовижні люди, яким судилося змінити світ на краще. Саме таким був уродженець Індії Махатма Ганді. Йому вдалося створити цілу течію ненасильницького опору, виступаючи за незалежність рідної країни від Великої Британії. Життя в нього видалося важким, це факт, але вдячні нащадки навіки запам'ятають усе, що він зробив для них.

Присвятивши себе іншим, Махатма Ганді відмовився від матеріальних благ. Він ходив босоніж і в лахмітті, а численні пожертви, що надходили йому, направляв нужденним.

Коли його запитали, чому він їздить у поїздах третім класом, найдешевшим, він відповів: «Тому що немає четвертого».

Махатма Ганді п'ять разів був номінантом на Нобелівську премію миру.

За свої переконання йому не раз довелося побувати у в'язниці.

На аудієнцію в англійської королеви Ганді з'явився у своєму звичайному одязі – простих штанях і накидці.

Махатма Ганді написав кілька листів Адольфу Гітлеру, закликаючи того не розв'язувати Другу Світову війну.

Його портрет красується на деяких індійських банкнотах.

За п'ять місяців до смерті Махатма Ганді домігся мети всього свого життя – Індія здобула незалежність від Великої Британії мирним шляхом, без кровопролиття.

Ганді загинув, коли один його співвітчизник, який вважає його винним у розколі Індії, застрелив його на вулиці на очах у всіх.

Відео

 

Історія 3:

Мартін Лютер Кінг-молодший, великий американський лідер громадянського руху за права темношкірих.  Багато людей в усьому світі донині дотримуються його ідей.

"У мене є мрія" - Мартін Лютер Кінг мав величезну мрію: темношкірі та білі співіснуватимуть мирно, свобода і справедливість повернеться до кожного американця, а його чотири дитини житимуть на землі, де їх оцінюватимуть не за кольором шкіри, а особистісними якостями. З цією мрією Кінг увійшов в історію.  Він прагнув зміцнити права темношкірих, привернути увагу до їхніх проблем.

Перегляд  відео

 

Кінга дотепер вважають героєм історії США, а його мрії слідують багато темношкірих у США. 

 

Ось деякі з життєвих  принципів Кінга:

Ненасилля та мир:

Мартін Лютер Кінг акцентував принцип ненасильства та миру в боротьбі за громадянські права. Його філософія ненасильницького опору визначала його рух і виражалася через пасивний опір та громадянське непокорення.

Справедливість та рівність:

Мартін Лютер Кінг прагнув досягти справедливості та рівності для всіх незалежно від расової або соціальної належності. Його виступи і промови часто ставили за мету викликати суспільство до свідомості та змін.

Імпульс до служіння:

Кінг підкреслював важливість служіння іншим і вказував на те, що справжній успіх полягає в служінні і допомозі іншим.

Громадське обличчя і лідерство:

Кінг демонстрував високий ступінь громадського обличчя та лідерства. Він об'єднав людей навколо ідей справедливості та рівності, стаючи символом боротьби за громадянські права.

Дотримання принципів:

Кінг був вірний своїм принципам та переконанням, навіть коли це призвело до осуду та переслідувань. Його непохитна вірність принципам грали важливу роль у досягненні його мети.

Солідарність та об'єднання:

Іншим важливим аспектом успіху Кінга була його здатність об'єднувати різні групи і людей, щоб працювати разом на спільний результат.

 

 

Історія 4:

Марі Кюрі – Польська та французька науковиця (фізик і хімік), викладачка університету, громадська діячка. Перша жінка, яка стала лауреаткою Нобелівської премії, та єдина в світі отримала дві Нобелівські премії: з фізики (1903) та з хімії (1911). Жінка, яка наприкінці XIX на початку ХХ століття перевернула світ. Через десятиліття вона стала зразком для феміністок і символом емансипації, але тоді, наприкінці ХІХ століття вона була жінкою в світі чоловіків. Жінкою, що стала рівною чоловікові. Жінкою, яку визнали за межами домашніх клопотів.

 

Марі Скадовська приїхала до Парижа не заради нових суконь і не подивитися на вежу, хоч вона тоді була найвищою будівлею. Марі приїхала в латинський квартал, і її Париж не виходив за межі Сорбонни. У той момент в житті дівчини було лише дві любові: хімія і фізика.  Наприкінці 1800-х жінок хоч і брали на навчання до університету, університет був чоловічим світом, як і весь тодішній світ.

 

Марі досить швидко проявила свої знання, а зустрівши майбутнього чоловіка П'єра Кюрі в команді з ним відкрила Полоній і Радій. А отже і таємничу, лякливу радіоактивність. За відкриття нових елементів подружжя Кюрі стало лауреатами Нобелівської премії з фізики. А Марі Кюрі — першою жінкою, яка була удостоєна цієї премії.

 

Почавши співпрацю з лікарями, подружжя Кюрі встановили, що Радій допомагає вилікувати рак на початкових стадіях розвитку.

 З тих пір, і після смерті чоловіка, девізом вченої стало: «Домогтися результатів на благо людства».

 

Після смерті чоловіка мадам Кюрі прийняли на його місце в професори Сорбонни, тим самим допустивши першу жінку до викладання і в професуру.

 

Через кілька років Марі знову стала лауреаткою Нобелівської премії – в галузі хімії за вивчення властивостей Радію, ставши першою людиною, двічі удостоєною медалі Нобеля. 

Усвідомивши корисні і руйнівні властивості Радію, Марі написала: «Люди, відкривши вогонь, — обпіклися. Але що б ми робили без вогню».

 

Спадщина П'єра і Марі Кюрі допомогла людям лікувати рак, добувати енергію, а також винаходити бомби і атомні електростанції.

Щоденники і речі Кюрі випромінюють сильну радіацію і донині; труна, в якій вона похована, оббита свинцем.

 

За множинним опитуваннями сучасності, Марі є найбільш впливовою жінкою наукового світу з XX століття і дотепер.

 Спадщина Кюрі зберігає в собі безліч наукових робіт.

 На її честь названо хімічний елемент (Cm — Кюрій), в 1961 році ім'я Марі Склодовської-Кюрі привласнили кратерові на зворотному боці Місяця.

 На її честь були випущені марки і монети в Польщі і Франції.

 Про неї написано безліч біографій, знято документальних фільми.

 

Історія 5:

Стівен Пол Джобс - один із засновників корпорацій Apple, Next, Pixar та ключова фігура у світовій комп'ютерній індустрії. Людина, яка багато в чому визначила хід розвитку суспільства. Він представив світу кольоровий комп'ютер iMac, потім iPod і iPhone. Саме приклад Джобса доводить: людина, котра мислить не так як усі, котра уникає шаблонів у вирішенні задач на шляху до мети, здатна вплинути на світ, змінити його на краще та досягнути величних успіхів.

Дивакуватий геній, який мав душу  мрійника, винахідник, що дотримувався принципів Stay hungry, stay foolish!,

Давайте сьогодні згадаємо найцікавіші події з біографії Джобса: відео

 

З юних літ Джобс дивував своєю цілеспрямованістю і непоступливістю перед труднощами.

Джобс почав кар'єру ще в підлітковому віці, його довго вважали одним із найуспішніших і, водночас, найнахабніших і зарозумілих топ-менеджерів.

До честі комп’ютерного генія, на додачу до всіх своїх талантів він умів ще й робити висновки. Після невдачі проекту NeXT та повернення в Apple, Джобс змінює своє ставлення до людей і до самого себе.

Світ запам’ятав цього новатора і неоднозначну постать як людину в чорній водолазці, джинсах і кросівках.

А на роботу в офіс Джобс довгі роки ходив взагалі в шльопанцях і майці.

"Я можу з більшою користю витратити той час, який я, зазвичай, витрачав вранці на вибір туалету", – говорив Джобс з приводу одноманітності свого гардеробу.

Мабуть, ще краще про те, наскільки він цінував власний час, свідчить уривок з останньої промови засновника Apple: “Ваш час обмежений, не витрачайте його живучи іншим життям. Не попадайтеся на гачок віровчення, яке існує в свідомості інших людей. Не дозволяйте поглядам інших заглушити ваш внутрішній голос. І дуже важливо мати мужність слідувати своєму серцю та інтуїції. Вони так чи так уже знають, що ви дійсно хочете зробити. Усе інше – другорядне”.

 

 

Історія 6:

Гейтс Білл

Американський підприємець, громадський діяч, філантроп, один із творців компанії Microsoft Біл Гейтс був одним з найбагатших людей у світі протягом багатьох років. Його успіх у сфері бізнесу визначив його як видатну постать у світовому економічному контексті. Відео

 

Біл Гейтс автор кількох книг, включаючи "The Road Ahead" та "Business @ the Speed of Thought". Він також виступає з лекціями та висловлює свої думки на різноманітні теми, включаючи технології, бізнес і філантропію.

Біл Гейтс є важливою постаттю в історії технологій та бізнесу, яка внесла значний внесок у розвиток комп'ютерної індустрії і виявила активну роль у розв'язанні глобальних проблем через свою філантропічну діяльність.

 

Заробивши мільярди на програмному забезпеченні, Гейтс, проте, вважає, що комп’ютер не вирішує серйозних проблем людини: самотності, пошуку і отримання любові, здоров’я і т.п.

 

У 2008 році він оголосив про те, що полишає свій пості керівника Microsoft. Людина, яка мріяла підкорити світ за допомогою комп'ютерних програм, поставила перед собою нову мету: стати найбільшим благодійником в історії людства.

 

Пропонуємо до перегляду:

“В голові у Білла Гейтса”: Netflix зняв фільм про засновника Microsoft

Режисер Девіс Гуггенхайм спробував показати, як до Гейтса приходять геніальні ідеї

 

Викладач: Звісно, що серед українців теж є чимало видатних людей. які впливають на хід історії, роблять наукові відкриття, створюють літературні і художні шедеври, підкорюють світ музики і телебачення, космічні простори і спортивні висоти.

 

Історія 7:

Сергій Корольов - українець, який відкрив людству шлях у космос та заклав підґрунтя практичної космонавтики. Конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів, вчений і конструктор у галузі ракетобудування й космонавтики, головний конструктор перших ракет-носіїв, пілотованих космічних кораблів, основоположник практичної космонавтики. Під його керівництвом створено багато геофізичних і балістичних ракет, запущені перші у світі міжконтинентальна балістична ракета, ракета-носій “Восток” та її модифікації, здійснені польоти космічних кораблів, зокрема, вперше в історії пілотованих людиною та з виходом людини у відкритий космічний простір. Відео

У 17 років Корольов спроектував свій перший планер. А для цього прочитав купу книг, частину з яких опанував в оригіналі — німецькою мовою. Це був «безмоторний літак К-5». Його мрією було будувати міжпланетні кораблі, які літатимуть космічним простором і доставлятимуть людей на інші планети.

Під керівництвом Сергія Корольова 4 жовтня 1957 року Радянський Союз вивів на навколоземну орбіту перший штучний супутник землі. Завдяки праці Корольова у космосі побували перша тварина і перший екіпаж, а ще — відбувся перший радіозв’язок між двома пілотованими кораблями. В космос полетіли собаки Білка та Стрілка. Апогей ученого — 12 квітня 1961 р. Вперше у світі був здійснений політ людини в космос. Юрій Гагарін став світовою знаменитістю. Полетівши в космос старшим лейтенантом, Гагарін приземлився вже майором. Політ Юрія Гагаріна тривав 109 хвилин. При цьому Сергій Павлович Корольов постійно залишався в тіні. Перший вихід у відкритий космос теж відбувся завдяки Корольову, який у 1965 році здійснив космонавт Олексій Леонов.

Показав землянам Місяць. Під керівництвом головного конструктора Корольова створено перші космічні апарати для дослідження інших космічних об'єктів серій "Луна", "Венера", "Марс", "Зонд". Апарати серії "Луна" багато в чому були піонерами. Вони вперше наблизились до Місяця, вперше сфотографували зворотній його бік. А також була здійснена перша посадка на Місяць і розміщено вимпел СРСР.

Конструкторові також належить ідея форми першого штучного супутника.Сергій Корольов міг би отримати Нобелівську премію. Однак у 1957 році влада СРСР відмовилася повідомити Нобелівському комітету справжнє прізвище конструктора. Його ім’я та розробки за життя вченого вважалося секретним. Свої статті Корольов був змушений підписувати вигаданим прізвищем “К. Сергеєв”. В одній з промов Хрущов заявляв, що таким чином “захищає” секретних учених від “ворогів, які хочуть їх викрасти, а може, і вбити”. Сам Корольов за життя здобув також псевдонім “Великий Конструктор”.

Організував політ у космос першої жінки-космонавта Валентини Терешкової у 1963 році.

Британське видання “The Guardian” у статті, присвяченій 50-річчю запуску першої людини в космос, написало: “Якщо Гагарін був обличчям радянської космічної потуги, то її мізками був Корольов”. Музей Сергія Корольова знаходиться у Житомирі поруч з Музеєм космонавтики.

 

Викладач:

Ось такі вони, люди, які свої життям і своєю працею залишили неймовірний слід у житті людства. Це лише маленька часточка таких видатних людей. І цей список постійно поповнюється. Адже світ не стоїть на місці, він постійно і дуже стрімко змінюється.

 

А чи вдалося вам записати формулу успіху? Що ж сприяло  досягненню успіху в їх житті?

 

Учні зачитують свої записи, викладач записує їдеї на дошці.

(Цілеспрямованість, працьовитість і наполегливість, вміння вчитися на помилках, спроможність адаптуватися, здатність до співпраці та взаємодії, самомотивація, віра, мрія, мета, прагнення служити іншим, підтримка близьких, готовність до змін і т.д.).

 

Зауважте, що успіх для кожної людини може мати різне значення, і те, що працює для одного, не обов'язково підходить для іншого. Успіх — це індивідуальне поняття, і кожна людина має пройти  власний шлях для його досягнення.

 

 

Закінчити нашу виховну годину хочу словами: Вчіться, поки інші сплять; працюйте, поки інші без діла; готуйтеся, поки інші грають і мрійте, поки інші тільки бажають (Вільям А. Уард)

 

Дякую за увагу!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 грудня
Переглядів
30
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку