Презентація буде корисна для підготовки до інтегрованого уроку з історії України, української літератури, для виховних годин та позакласних захода в закладах загальної середньої освіти.
Постать Т. Г. Шевченка в історико-культурному житті України,світова велич та значення спадщини Великого Кобзаря 210 років
Номер слайду 2
І мене в сім’ї великій,В сім’ї вольній, новій,Не забудьте пом’янути. Незлим тихим словом. Т. Шевченко
Номер слайду 3
Т. Г. Шевченко та історія
Номер слайду 4
Т. Г. Шевченко та громадсько-політична діяльність. Був членом Кирило-мефодіївського братства в 1846-1847 роках
Номер слайду 5
Шевченко та театр. Його драматургічна спадщина вичерпується однією завершеною п'єсою „Назар Стодоля" (1843), уривком з третьої дії російськомовної історичної драми чи трагедії „Микита Гайдай" (1841)
Номер слайду 6
На початку 40-их рр. Шевченко багато працював над драматичними творами, більшість яких не збереглася. Про один з них — трагедію російською мовою віршами і прозою «Никита Гайдай» — поет писав до Г. Квітки-Основ'яненка наприкінці 1840 року — не пізніше перших чисел грудня 1841 (лист не зберігся, точна дата його невідома). Чи завершено цю трагедію, даних немає. Текст її крім уривка з третьої дії, опублікованого за життя поета в журналі «Маяк» (1842, № 9) і вдруге, з деякими відмінами, — в журналі «Киевская старина» (1887, № 10), не зберігся. У листі до Г. Квітки-Основ'яненка 8.12.1841 Шевченко повідомив, що «перемайстрував її» в драму «Невеста». А. Козачковський, який 1841 року або 1842 читав п'єсу «Невеста» в рукописі, називав її в спогадах про Шевченка «мелодрамою в прозі», написаною на історичному матеріалі періоду, коли гетьманом був Іван Виговський. У 1845 р. драми «Невеста» у Шевченка вже не було. В листі 8.12.1841 Шевченко писав Г. Квітці-Основ'яненку про свою роботу над ще однією російською драмою «з українського простого буту» — «Слепая красавица»[1]. Текст цієї поеми не зберігся. Можливо Шевченко потім використав її сюжет для написання поеми російською мовою "Слепая".30.9.1842 Шевченко писав Кухаренкові, що «скомпонував… ще драму чи трагедію в трьох актах … „Данило Рева“». Деякі дослідники (наприклад Василь Шубравський) схильні вважати, що цей невідомий твір був першим варіантом драми «Назар Стодоля».
Номер слайду 7
Шевченко і живопис Збереглося 835 творів Тараса Шевченка, що дійшли до нашого часу в оригіналах і частково в гравюрах на металі й дереві.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Участь Т. Г. Шевченка в становленні української мови та літератури Шевченко відіграв важливу історичну роль у розвитку української літературної мови
Номер слайду 10
Асоціативний кущ. Т. Г. Шевченко
Номер слайду 11
Вшанування пам’яті
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Пам'ятники Тарасові Шевченку встановлені в усіх обласних центрах України, багатьох містах і селах держави, а також у багатьох столицях і містах за кордоном (встановлені за ініціативи і коштом української еміграції, як дарунки від України, за обміном тощо). Загалом, в Україні та світі є 1384 пам'ятники Шевченку, з них 1256 — в Україні та 128 — за кордоном у 35 країнах. Це найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури.