Конспект виховного заходу для учнів 3 – 4 класів
Тема: Я Люблю Україну
Мета: закріпити знання дітей про символи держави її звичаї обряди, познайомити з культурним надбаннямдержави;
розвивати навички читання, пам’ять, логічне мислення, мовлення, увагу, кмітливість;
виховувати любов до Батьківщини її звичаїв традицій, виховувати почуття дружби та взаємодопомоги
Обладнання: ілюстрації до казок, портрети видатних людей України, портрети гетьманів України, вислови про Україну, табло із зображенням рахунку команд.
Хід заняття
Вчитель:
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, і трави, і води.
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди!
Рідний край! Дорога серцю земля батьків та прадідів наших. Оспівані в піснях народних безмежні степи, зелені ліси й долини, високі блакитні небеса. Говорять хто забуває свою Батьківщину її традиції та звичаї, той не знайде долі в житті. Тож ми сьогодні з вами пригадаємо, що знаємо та дізнаємося дещо нове про нашу Україну.
Всім вам найбільше подобаються різноманітні ігри та змагання, то ж сьогодні ми з вами будемо змагатися в пізнанні своєї батьківщини.
«Я люблю Україну» таку назву має наше сьогоднішнє змагання.
Вчитель:
Пригадаємо з вами який прапор має наша держава (відповіді учнів)
Тож сьогодні у нас також буде одна команда «Жовтих», а інша «Синіх», кожна команда оберіть собі капітана. Можемо розпочати наше змагання.
І. Перший конкурс «Запитання -відповідь»
Вчитель:
Ваше завдання дати відповіді на запитання, але це потрібно зробити швидше за суперників. За кожну правильну відповідь отримуєте один бал. Результати будете бачити на табло. [Додаток 1]
Запитання
-
Кущ оспіваний в українських народних піснях, як символ дівочої краси. (калина)
-
Яке дійство зображене на малюнку під час якого свята це відбувається. [Додаток 2 мал.1](Різдво, коляда)
-
Дерево – національний символ України. Його гілочки освячують у церкві та зберігають, як засіб від злих сил. (верба)
-
Матері дають цей предмет дітям на щастя, з ним зустрічають дорогих гостей, без нього не обходиться й весілля (рушник)
-
Відомий український гетьман про якого складали легенди ніби він народився під хмелем. (Богдан Хмельницький)
-
В запорозьких землях жили вільні і славні воїни, як вони називалися. (козаки)
-
Поети оспівували цю річку в віршах, що говорили що не кожен птах може долетіти до його середини. (Дніпро)
-
Свято коли печуть паски та фарбують яйця. (Великдень)
-
Відомий український поет і художник, якого в народі прозвали кобзарем.(Тарас Шевченко)
-
Назвіть братів, які за легендою збудували нашу столицю. (Кий, Щек, Хорив)
-
Який герб має наша держава?(тризуб)
-
Як називається гімн?(Ще не вмерла Україна)
-
Кому поставлено пам’ятник, що зображений на цьому малюнку [Додаток 2 мал.2](трьом братам та їх сестрі Либідь)
-
Найвища точка України – це гора ….(Говерла)
Вчитель: А зараз розіграємо додаткові два бали. Для цього потрібно впізнати пісню, що звучить («Пісня про школу» )
ІІ. Наступний конкурс «Доповни речення»
Це будуть не просто речення, а українські прислів’я та приказки, які вам треба буде доповнити.
Для команди «Жовтих»
-
Без труда… /нема плода/
-
Дім без книги – день…/без сонця/
-
Багато снігу - …/багато хліба/
-
Більше діла - /менше слів/
-
Красна пташка пір’ям, а …/чоловік розумом/
-
Або пан, /або пропав/
-
Краще один раз побачити, /а ніж сто разів почути/
Для команди «Синіх»
-
Що посієш, …/те й пожнеш/
-
Життя прожити - /не поле перейти/
-
Маленька праця краща… /за велике безділля/
-
Вовків боятися,…/в ліс не ходити/
-
Праця годує, …/а лінь марнує/
-
Слово не горобець,…/вилетить не спіймаєш/
-
Не кажи гоп, …/доки не перескочиш/
Вчитель:І знову додаткові бали за впізнану пісню /Звучить мелодія «Жили у бабусі»/
ІІІ. Наступний конкурс «Знайди потрібне»
-
Ваше завдання серед чотирьох портретів Українських гетьманів знайти
«Жовтим» - Гетьмана Богдана Хмельницького [Додаток 3 мал.1]
«Синім» - Гетьмана Івана Мазепу [Додаток 3 мал.2]
Вчитель:Кожна команда отримує аркуш з портретами видатних людей України [Додаток 4], я називаю кого потрібно вам знайти, а ви називаєте його прізвище.
-
Знайдіть і назвіть відомого українського письменника . / «Жовті» - І.Франко, «Сині» - Т.Шевченко/
-
Знайдіть і назвіть відомого українського політика колишнього президента України / «Жовті» - Л.Кучма, «Сині» - Л.Кравчук/
-
Знайдіть і назвіть відому українську співачку / «Жовті» - С.Ротару, «Сині» - Н.Матвієнко/
-
Знайдіть і назвіть відомого українського спортсмена. / «Жовті» - В.Кличко, «Сині» - А.Шевченко/
-
Знайдіть і назвіть князя, який запровадив християнство в Київській Русі. / «Жовті» - Володимир Великий/
-
Знайдіть і назвіть відомого українського космонавта / «Сині» - Л.Каденюк/
Вчитель:Знову розігруємо два додаткові бали /Звучить пісня «Я лисичка» діти вгадують мелодію співають її/
ІV. Далі конкурс, що називається «Обери правильну відповідь»
Серед запропонованих варіантів потрібно обрати правильний.
-
Український народний багатострунний щипковий інструмент
-
Баклага
-
Бандура
-
Балалайка
-
Старовинний український народний ляльковий театр, що виник в процесі веселого різдвяного дійства з піснями, жартам, короткими виставами.
-
Веретено
-
Вечорниці
-
Вертеп
-
Український народний швидкий танець, в якому показана сила і спритність козацького народу.
-
Сніп, який ставили за старим звичаєм у кутку хати перед Різдвом.
-
Верхній чоловічий одяг, оздоблений хутром, був поширений серед заможного козацтва.
-
Українська страва, зварена переважно з квашеної капусти з додаванням інших продуктів.
-
Українська народна пісня типу частівок.
-
Колискова
-
Веснянка
-
Коломийка
-
Будівля для зберігання снопів, полови, а також для молотьби, віяння.
-
Обрядова каша з ячмінних або пшеничних зерен, уживана з солодкою підливою напередодні Різдва.
-
Споруда що змелює зерно на борошно за допомогою вітряної чи водяної енергії.
-
Найбільше і найглибше озеро України
-
Один з найбагатших людей граф Потоцький подарував своїй красуні дружині Софії парк який знаходиться у місті
Вчитель: Знову розігруємо два додаткові бали /Звучить пісня «Я зірвала в полі»/
V. Конкурс «Юний художник»
Вчитель: Я думаю цей конкурс вам теж сподобається і всіх розвеселить. Знаємо ми що прославляли Україну козаки, а який козак без гарного коня. Тож зраз ми будемо малювати коня, але з закритими очима. Тож пропоную вам обрати одного учасника від кожної команди.(під музику учасники малюють)
VІ.Конкурс «З якої казки»
Вчитель: Всі ви любите читати цікаві казки, а зараз ми перевіримо, як ви їх знаєте.
Ваше завдання впізнати казку за малюнком [Додаток 6]
/по черзі для кожної команди показую малюнки/
Вчитель: А ми продовжуємо змагатися і на черзі
VІІ. Конкурс «Вірю – не вірю»
Вчитель: Чи віриш ти що
-
Давній головний убір заміжньої жінки у формі шапочки називається оберіг /Ні Очипок/
-
Петрівка - це піст перед Петровим днем, православним церковним святом на честь Петра і Павла. /Так/
-
Розмальоване великоднє куряче яйце називається – писанка /так/
-
Плахта – це зброя, яку використовували козаки в боях /ні це жіноча спідниця, з двох полотнищ, зшитих до половини/
-
Святвечір – це Вечір перед Різдвом /так/
-
Сап’янці – старовинний довгополий верхній одяг, з грубого полотна. /ні це чоботи/
-
В Україні є піраміда збудована на зразок єгипетських пірамід /так. У с. Комендантівка Полтавської області, збудована офіцером Більовичем, якому випало на долю побувати в Єгипті і побачити піраміди єгиптян вражений він збудував свою родову піраміду-усипальню/
-
Великий ящик з кришкою і замком для зберігання одягу, коштовних предметів називається – скриня /так/
-
Сопілка – українських духовий інструмент із дерева чи очерету/так/
-
Хоровод – шматок тканини або в’язаний трикотажний виріб, який пов’язують на голову /ні. Це український танок, учасники якого ходять по колу виконуючи певні рухи/
-
Хорунжий – це людина, що носила прапор або корогву війська, прапороносець /так/
-
Шаровари – український народний музичний інструмент/ні. Це широкі штани, які заправляють у чоботи/
-
Найбільшою твариною в Україні є Зубр /так. Його вага понад 1т, висота в гриві2м/
-
Асканія-Нова – відомий історичний музей у Львові /ні це державний заповідник/
-
Чайка – бойовий, видовбаний з дерева човен запорізьких козаків з вітрилами і веслами /так/
-
У селі Верхні Хортиця росте 800-річний дуб під яким відпочивав Богдан Хмельницький /так. Обхват стовбура цього дуба 8м, за легендами під ним стояли загони київських князів Олега і Святослава/
Вчитель: Я думаю що ніхто не залишить без уваги пазли. Бо кожен з вас полюбляє їх складати. Але складати ви будете не звичайні пазли[Додаток 7]. А коли ви їх складете то прочитаєте речення
«Жовті» - Без верби та калини нема України.
«Сині» - Хай живе і квітне вільна Україна.
/звучить мелодія діти складають розрізні речення/
Вчитель: І які ж змагання без конкурсу капітанів
Зі слів які написані на картках скласти якомога більше нових слів
«Жовті» - Звуковідтворення /звук, код, вік, твір, рік, якір, зір,лік, він, око, тур, яр, кір, двір, утворення/
«Сині» - Літературознавство /літера, тур, твір, література, зір, вазон, віл, назва, острів, трава/
Вчитель: А поки наші капітани вправляються у складанні слів, и з вами будемо відгадувати загадки
-
Мене смажать , мене варять , всі їдять мене і хвалять. Бо я добра /картопля/
-
Хто з хвостом і з вушками? В кого лапки з подушками? Як іде ніхто не чує. Тихо крадучись полює /кіт/
-
Стоїть півень на грядках у червоних чобітках /Буряк/
-
Прилетіли гості, сіли на помості. Без сокири, без лопати збудували собі хату. /пташки/
-
Куди ступиш всюди маєш, хоч не бачиш та вживаєш. /повітря/
-
У вінку зеленолистім у червоному намисті видивляється у воду на свою чарівну вроду /калина/
-
Що то воно: у воді водиться, з хвостом родиться, а як виростає – хвіст відпадає. /жаба/
-
На городі молода пишні коси розпліта, і в зеленії хустинки золоті хова зернинки. /кукурудза/
-
В теплій шубі він лежить цілу зиму міцно спить, а прокинеться від сну, зустрічатиме весну./Ведмідь/
-
На дереві гойдається, жупан колючий має. На літо одягається, а восени скидає. /Каштан/
-
Хто має гребінь та не може ним чесатися? /півень/
Вчитель: Ось підійшла до кінця наша весела гра підведемо підсумки. Переможцем у наших змаганнях оголошується команда…/нагородження переможців. Вручення грамот [Додаток 8]/.