Урок - вікторина допомагає поглибити знання учнів про куточки України; сприяти формуванню національної свідомості учнів; розвивати зв'язне мовлення, вміння висловлювати свої думки, творчість, креативність; виховувати почуття прекрасного, любов до природи, патріотичне ставлення до багатств нашої держави, приналежності до українського народу, України.
Українська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Селидівської міської ради
Донецької області
Урок – вікторина
у 4 класі
«Ми - діти України»
Підготувала
вчитель початкових класів
Погудіна Тетяна Петрівна
Тема. «Ми – діти України»
Мета: поглибити знання учнів про куточки України; сприяти формуванню національної свідомості учнів; виховувати духовне багатство особистості, патріотичні почуття приналежності до українського народу, України; розвивати зв’язне мовлення, вміння висловлювати свої думки; розвивати творчість, креативність; поповнювати учнів новим багажем знань про Україну; виховувати почуття прекрасного, любов до природи, патріотичне ставлення до багатств нашої держави.
Обладнання: комп’ютер,відеоролик «Україна на карті Європи»), вишитий рушник, гілочки червоної калини, картки для роботи в групах, кольорові олівці, ручки, малюнки з квітами,карта України.
Форма проведення: урок- вікторина.
Девіз уроку: Може, десь земля є краща й вища,
а над нею – небо золоте,
та мені найкраща та, де вишня,
та, де вишня мамина цвіте.
ХІД УРОКУ:
І. Вступна частина
Сьогодні свято завітало в школу,
Бо Перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку
Ми розпочнем найперший наш урок.
Доброго дня, мої любі діти! Щиро вітаю, Вас, з Днем знань – справжнім всенародним святом мудрості, доброти і людяності. Цей день завжди особливо урочистий і хвилюючий, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і, водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень. Бажаю усім у цьому навчальному році підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. За літо ви набралися сил, подорослішали. Рада вас всіх бачити здоровими, веселими, щасливими.
Нас чекає цікава і напружена робота в 4 класі, пізнавальні уроки читання, математики, української та англійської мов… Але не потрібно забувати, що на уроках треба:
Вироблення правил
А на нашому найпершому уроці ми поговоримо про ті найважливіші речі, без яких не може існувати жодна людина. Як ви думаєте, про що буде йти мова сьогодні на уроці?
ІІ. Основна частина
1.Створення проблемної ситуації.
- Послухайте уривок аудіозапису відомого українського співака і ви одразу здогадаєтесь про що йтиме мова на першому уроці. (Звучить пісня Тараса Петриненка «Україна»)
- Про що йде мова у пісні? (про Україну)
Погляньте на дошку. Прочитайте вірш. Як називається цей вірш?( Акровірш)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе.
Кожен пишається своєю рідною землею, завжди хоче розповісти про неї
найкраще.
А чим для Вас є Україна? Давайте разом засвітимо Сонце любові, тепла і надії на краще життя, а в середині нашої сонячної системи поставимо таке близьке всім слово – Україна
Рідна земля Батьківщина батьки
Українська пісня Україна Звичаї
Державна мова традиції працьовитий народ .
Ми щасливі, що народилися на чудовій, багатій, мальовничій землі – в
нашій Україні. Тут жили наші діди й прадіди, тут живуть наші батьки, тут
корінь роду українського. Де б ми не були, ми завжди будемо згадувати і
рідну домівку, де ми народилися, і мамині очі, і вірних друзів, з якими
ділили і радощі, і горе, і ще багато-багато речей, які ми пам’ятаємо і любимо
ще з дитинства.
Ось закінчилась весела пора для дітлахів. Яка це пора? (Відповіді учнів.) Впевнена, що літо кожного з вас було неповторним, теплим, солодким, грайливим та пізнавальним. А де ви побували цього літа, де відпочивали, що цікавого, унікального бачили? Я не бував за дальніми морями,
Чужих доріг ніколи не топтав —
В своїм краю під буйними вітрами
Щасливим я і вільним виростав.
Мене ліси здоров'ям напували,
Коли бродив у їхній гущині,
Мені поля задумливо шептали
Свої ніким не співані пісні.
Коли не вмів ще й букваря читати,
Ходив, як кажуть, пішки під столом,
Любить людей мене навчила мати
І рідну землю, що б там не було.
Чужих країв ніколи я не бачив,
Принад не знаю їхніх і окрас,
Та вірю серцем щирим і гарячим:
Нема землі такої, як у нас.
Саме ми з вами робимо нашу державу відомою, європейською. Саме ми з вами можемо розповісти через соціальні мережі державам-сусідам про нашу унікальну країну, про її природні багатства, про мальовничі куточки.
Сьогодні у нас незвичайний урок - урок-квест. Ми будемо складати
пазли, але щоб покласти їх на місце, треба виконати певні завдання.
Виконуючи завдання квесту ми систематизуємо свої знання, ще раз
переконаємось, яка чудова і унікальна наша Батьківщина. Проте спочатку
нам потрібно об’єднатися в команди. У вас на партах лежать частини
малюнків з краєвидами. З’єднайте свою частину малюнка з картками інших
однокласників так, щоб утворилось ціле. Переможе та команда, яка першою
складе карту України.
5. Вправа « Починаємо квест»
Команда“Калина”
“Без верби і калини –
нема України!” Команда “Козачата”
“Козацькому роду -нема переводу!”
Гейм №1 «Ми - патріоти!»
Завдання. Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо
свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини.
«Що в Україні най-най…»
Гейм №2 «Квітка мрії»
Знайдіть у таблиці назви рослин, що входять у український віночок
( Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда, волошки)
(Перегляд квітів, які вплітають у віночок)
Гейм №3 «Ти мені, я тобі»
1 команда «Калина»
Символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави. (Герб)
2 команда « Козачата»
Грецьке слово, означає урочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв. (Гімн)
Загадка від вчителя.
Наш стяг – пшениця у степах
Під голубим склепінням неба. (Прапор)
ФІЗПАУЗА. Рухлива гра «
Гейм №4 «Чомучка»
5=А
І Е
,,ць, й
Гейм №5 «Далі, далі, далі»
Гейм № 6 Вправа «Обереги рідної землі»
ІІІ. Заключна частина
3. Вправа «“Обійми Україну теплом своїх долонь”
- А зараз у кожного учня є кольорова долонька, на якій слід написати за що ви любите нашу країну і ми все це розмістимо в середині ось такого схематичного зображення території України ( тобто карти) , щоб наша Батьківщина була захищена любов’ю та теплом ваших долонь. Цю карту ми повісимо у класі й будемо завжди пам’ятати, що ми є громадяни своєї милої України. Ми її сини і доньки , а тому ми все робитимемо для того, щоб Вітчизна наша процвітала, була могутньою державою. А ви , діти, будете старанно вчитись на благо своєї Вітчизни.
і запишіть на листочках, як ви, учні 4 класу, можете проявляти
свій патріотизм. Прикріпіть ці листочки на карті України і пам’ятайте, що
людину прикрашають не слова, а добрі справи.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
Любіть у труді, у коханні, у бою,
як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!