Техніки, методи, види арт терапії для застосування у інклізивному класі. Функції та завдання арт терапії. Вплив арт терапевтичних вправ на розвиток, адаптацію дітей молодшого шкільного віку до навчання.
Техніки арт-терапії У навчанні дітей З ООППідготувала Березовська Анна Юріївна. Вчитель початкових класів. Попільнянського ліцею
Номер слайду 2
Арттерапія — це вид психотерапії та психологічної корекції, заснований на мистецтві та творчості.Іншими словами під арттерапією зазвичай йдеться про терапію образотворчим мистецтвом з метою аналізу та позитивного впливу на психоемоційний стан людини.
Номер слайду 3
ФУНКЦІЇ АРТ-ТЕРАПІЇКАТАРСИЧНАОчищаюча, звільняюча від негативних станів. РЕГУЛЯТИВНАЗняття нервово-психічного напруження, регуляція психосоматичних процесів, моделювання позитивного психоемоційного стану. КОМУНІКАТИВНО-РЕФЛЕКСИВНАЗабезпечує корекцію порушень спілкування, формування адекватної міжособистісної взаємодії та самооцінки
Номер слайду 4
ЗАВДАННЯ АРТ-ТЕРАПІЇ
Номер слайду 5
ВИХОВНІВзаємодія будується таким чином, щоб діти вчилися коректному спілкуванню, співпереживанню, дбайливим взаєминам з однолітками і дорослими. Це сприяє моральному розвитку особистості, забезпечує орієнтацію в системі моральних норм, засвоєння етики поведінки. Відбувається глибше розуміння себе, свого внутрішнього світу (думок, почуттів, бажань). Складаються відкриті, довірчі, доброзичливі відносини з педагогом.
Номер слайду 6
КОРЕКЦІЙНІДосить успішно коригується образ "Я", який раніше міг бути деформованим, поліпшується самооцінка, зникають неадекватні форми поведінки, налагоджуються способи взаємодії з іншими людьми. Хороші результати досягнуті в роботі з деякими відхиленнями в розвитку емоційно-вольової сфери особистості.
Номер слайду 7
ПСИХО-ТЕРАПЕВТИЧНІ"Лікувальний" ефект досягається завдяки тому, що в процесі творчої діяльності створюється атмосфера емоційної теплоти, доброзичливості, емпатійного спілкування, визнання цінності особистості іншої людини, турбота про неї, її почуття, переживання. Виникають відчуття психологічного комфорту, захищеності, радості, успіху. У результаті мобілізується цілющий потенціал емоцій.
Номер слайду 8
ДІАГНОСТИЧНІАрт-терапія дозволяє отримати відомості про розвиток та індивідуальні особливості дитини. Це коректний спосіб поспостерігати за нею у самостійній діяльності, краще дізнатися про її інтереси, цінності, побачити внутрішній світ, неповторність, особистісну своєрідність, а також виявити проблеми, що підлягають спеціальній корекції. У процесі занять легко виявляються характер міжособистісних відносин і реальне становище кожного в колективі, а також особливості сімейної ситуації. Арт-терапія виявляє і внутрішні, глибинні проблеми особистості. Володіючи багатосторонніми діагностичними можливостями, вона може бути віднесена до проективних тестів.
Номер слайду 9
РОЗВИВАЮЧІЗавдяки використанню різних форм художньої експресії складаються умови, при яких кожна дитина переживає успіх у тій чи іншій діяльності, самостійно справляється з важкою ситуацією. Діти навчаються вербалізації емоційних переживань, відкритості у спілкуванні, спонтанності. В цілому відбувається особистісний ріст людини, знаходиться досвід нових форм діяльності, розвиваються здібності до творчості, саморегуляції почуттів і поведінки.
Номер слайду 10
ВИДИ АРТ- ТЕРАПІЇ: Бібліотерапія. Музикотерапія. Драмотерапія. Ігротерапія. Маскотерапія. Колаж. Метод «Каракулі» Орігамі. Кольоротерапія. Фототерапія. Робота з глиною. Метод «Мандал» Малювання - «Монотопія». Пісочна терапія.
Номер слайду 11
Вплив на дитинучерез книги
Номер слайду 12
Музикотерапія
Номер слайду 13
Драматерапія
Номер слайду 14
Ігротерапія
Номер слайду 15
Малюваннякольоротерапія
Номер слайду 16
Моделювання. Робота з глиною, пластиліном
Номер слайду 17
Вправа «Друдлі»Droodle – це загадка-головоломка. Малюнок, на підставі якого неможливо однозначно відповісти що зображено на картині. Винахідник друдлів Роджер Прайс, комедійний письменник. Використання друдлів: Для приємного проведення часу, як при розгадуванні кросворду або інших головоломок. У тестуванні і дослідженні пізнавальних здібностей людини. Для усвідомленого розвитку творчих здібностей, гнучкості мислення та вміння підійти до ситуації з різних сторін.
Номер слайду 18
Існує тринапрямивикористання друдлів. Для усвідомлення розвитку творчих здібностей, гнучкості мислення і уміння підійти до ситуації з різних сторін. Для тестування і дослідження пізнавальних здібностей дитини. Для приємного проведення часу за розгадуванням головоломок
Номер слайду 19
Застосування друдлів. За допомогою друдлів можна сладати різні інструкції, схеми, правила, які учні швидше запам´ятовуватимуть, описувати різноманітні процеси, розказувати вірші і казки, вигадувати самим.
Номер слайду 20
Дидактичні ігри «Знайди друдл». Серед набору друдлів пропонуємо знайти ті що нагадують живу істоту (меблі, одяг, космос, посуд тощо)
Номер слайду 21
Що зображено на цьому Друдлі? Вказати максимальну кількість можливих варіантів.
Номер слайду 22
Діти в арт-терапевтичному процесі отримують цінний досвід позитивних змін. Поступово відбувається поглиблене самопізнання, самоприйняття, гармонізація розвитку, особистісне зростання. Це потенційний шлях до самовизначення, самореалізації, особистості. Продуктом арт-терапії є почуття задоволення школяра, що виникає в результаті виявлення прихованих талантів та їхнього розвитку. Отже, використання арт-терапії на уроках не тільки зцілює, а й інтегрує дітей з ООП у суспільстві. Що ж до нас, педагогів, то вся наша робота - це присвята дитині, підтримка і розвиток її здібностей за допомогою різноманітних методик!