Презентація до свята Щедрого Вечора.

Про матеріал
Презентація про традиції святкування Щедрого вечора. Розроблена для годин спілкування.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Як святкують Щедрий вечір та Маланку. За християнським календарем 13 січня – це не тільки Щедрий вечір, але і день преподобної Меланії (Маланки). У народі ці два свята по суті об'єдналися в одне, тож цей день часто і називають то так, то так. Щедрий вечір, як і будь-яке інше свято в Україні, сповнене власних традицій і звичаїв і навіть заборон.

Номер слайду 3

Традиції святкування. У родинах вранці починають готувати щедру кутю. На відміну від пісної куті, яку подають на Святвечір, до щедрої можна додавати все, що завгодно, – молоко, масло, вершки тощо.Її готують з пшениці, меду і маку. Це символічно: зерно означає воскреслі життя, мед – солодке життя і символ здоров'я, а мак – достаток. Пригощають посівальників пирогами, окрайцем «пирога Василя», горіхами та цукерками.

Номер слайду 4

Особливістю "щедрого" столу є розмаїття: що більше на ньому різних страв, то щедрішим буде наступний рік. Всі страви повинні бути ситними. У цей вечір небажано готувати рибу – це вважають поганою прикметою, оскільки з дому "може сплисти щастя". Обов'язковим атрибутом столу є страви зі свинини – ця тварина символізує достаток у домі. Традиційно готують вареники, млинці, холодець, різні ковбаси.

Номер слайду 5

Щедрування. Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.

Номер слайду 6

На Меланки ходять також і парубоцькі гурти. Вони називаються «водити Меланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою.

Номер слайду 7

За давнім звичаєм перебрані, закінчивши ритуальний обхід, вранці йшли на роздоріжжя палити «Діда», або «Дідуха», — снопи, соломи, що стояли на покуті від Святого вечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це мало очистити від спілкування з нечистою силою.

Номер слайду 8

Посівалки. А наступного дня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком: Сію, вію, посіваю, з Новим роком поздоровляю! На щастя, на здоров'я та на Новий рік, Щоб уродило краще, ніж торік, - Жито, пшениця і всяка пашниця, Коноплі під стелю на велику куделю. Будьте здорові з Новим роком та з Василем! Дай, Боже!

Номер слайду 9

ЗвичаїУвечері дівчата ворожать За традицією, коли починалися гадання, хлопці крали у дівчат вдома ворота або хвіртки, і, щоб повернути втрату, батько дівчини мусив виставити могорич.Є різні форми ворожіння. Наприклад, яку тварину першою зустрінеш на вулиці – таким і буде суджений (пес – злим, вівця – тихим). Або ж біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо ніхто не чіпав, то сімейне життя буде щасливим і навпаки.

Номер слайду 10

Прикметиякщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;який перший день у Новому році, то й рік буде такий;якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа

Номер слайду 11

Щедрівки Щедрик ведрик, Дайте вареник, Грудочку кашки, Кільце ковбаски, Ще того мало - Дайте ще сала; Ще того трішки - дайте лемішки; (Або) дайте ковбасу, (Я до) дому понесу, (А) як дасте кишку, То з'їм в затишку!

Номер слайду 12

Щедрий вечір, добрий вечір,Добрим людям на здоров'я. А пан, як господар. Господиня, як калина. А діточки, як квіточки. Щедрий вечір, добрий вечір,Добрим людям на здоров'я!***Ой, господар, господарочку,Пусти в хату Меланочку,Меланочка чисто ходить,Нічого в хаті не пошкодить. Як пошкодить, то помиє,Їсти зварить та й накриє. Добрий вечір!

Номер слайду 13

Щедрий вечір, добрий вечір —І дорослим, і малечі!Щастя, радості, любові,Щоб завжди були здорові,Вдачу мали гарну й щируІ жили в умовах миру. Щоб Господь оберігав,Вам усе потрібне дав,Щоб забрав з думок неспокій,Дав багато мирних років.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Посівалки. Сію, сію, засіваю,З Новим роком вас вітаю!На той новий рік,Щоб ліпше вродило,Ніж торік!Сію, сію, засіваю,Вашу хату не минаю,З Новим роком йду до хати,Щось вам маю віншувати: Щоби діти всі здорові,Їсти кашу всі готові,Щоб вам була з них потіха,А нам грошей хоч півміха!

Номер слайду 16

Ми прийшли до вас посівати,Щоб усіх пошанувати. Сієм, сіємо зерном,Новий рік щоб був з вином. Від їди щоб стіл ломився,Щоб і хліб не перевівся. Сієм, сієм, посіваєм,Щастя й радості бажаєм. Щоб і дома, і на поліВам всього було доволі. Сієм, сієм, посіваєм,З Новим роком Вас вітаєм!

Номер слайду 17

Що не можна робити. Цей вечір не радять зустрічати в темному вбранні. Крім того, вважається, що цього дня не можна вимовляти слово "тринадцять", а також рахувати дріб'язок. Також в цей вечір не можна нічого давати в борг, інакше є ризик весь рік бути боржником. І, звісно ж, не можна сваритися.

Номер слайду 18

Що можна робити. Святкувати. І бути в доброму гуморі. Зі святом!

Номер слайду 19

Дякую за увагу!

pptx
Додав(-ла)
Кулик Инна
Додано
12 липня 2023
Переглядів
623
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку