Оцінка – найважливіший інструмент для вимірювання навчальних досягнень та успіхів учнів. Але чи завжди традиційне оцінювання є об’єктивним? Чи дійсно відображають стандартизовані тести прогрес? До того ж, кращому засвоєнню матеріалу сприяє оцінювання знань просто під час навчального процесу, а не після нього. Як провести оцінювання знань без хворобливих «незадовільно» і зниження загальних показників успішності?
«Якщо уявити учнів в образі рослин, то підсумкова оцінка, прийнятна для традиційного навчання, – це процес простого вимірювання їхнього зросту. Результати вимірювань будуть цікавими для порівняння та аналізу, але вони самі по собі не впливають на ріст рослин. Формувальне оцінювання, навпаки, схоже на підживлення і полив рослин. Тим самим безпосередньо впливає на їх ріст».
Що таке формувальне оцінювання?Практика проведення внутрішнього оцінювання прогресу учнів та потреб у навчанні, яке можна використати для покращення викладання та навчання, поки це відбувається; усвідомлення й відслідковування особистого прогресу і планування за допомогою викладача подальших кроків у навчанні .
Формувальне оцінювання має на меті:-підтримати навчальний поступ учнів;-формувати в учня/учениці впевненість у собі, наголошуючи на сильних сторонах, а не на помилках, діагностувати досягнення на кожному з етапів навчання; -вчасно виявляти проблеми й запобігати їх нашаруванню;-підтримувати бажання навчатися та прагнути максимально можливих результатів;-запобігати побоюванням помилитися.
Завдання вчителя – розкрити потенціал кожної дитини, а не перевірити її на відповідність певному стандарту. Оцінювання досягнень учнів необхідно спрямовувати на формування позитивної їх самооцінки. Доцільно акцентувати увагу лише на позитивній динаміці досягнень учнів. Про труднощі у навчанні необхідно говорити з учнем індивідуально, аби не створювати ситуацію колективної зневаги до дитини.
Формувальне оцінювання не повинно містити частки НЕ, жодних негативних суджень чи критики. Формувальне оцінювання діагностує сфери, які потребують покращення, і допомагає покращити їх. Доцільно вчити дітей взаємооцінюваннюпри цьому формувати уміння коректно висловлювати думку про результат роботи однокласника, давати поради щодо його покращення
Важливо не протиставляти дітей одне одному. Стимулюючим має бути порівняння роботи (відповіді, дії тощо) з тим, як працювала дитина раніше. Формувальне оцінювання не може складатися з балу, цифри, букви чи лише одного слова. Вчитель має надавати батькам пояснення, письмове чи словесне.
Техніки формувального оцінювання: 4. Шкала На полях зошита учень креслить шкалу і відзначає хрестиком на якому рівні, на його думку, виконана робота. Внизу – не впорався, посередині – впорався, але виникли проблеми, вгорі – все вийшло. Під час перевірки вчитель обводить хрестик, якщо згоден з оцінкою учня, або малює свій, якщо не згоден.
Техніки формувального оцінювання: 5. Спрямована розшифровка Учні своїми словами дають розшифровку тих понять, які були опрацьовані на уроці. 6. Резюме в одному реченні Учні одним реченням дають характеристику основних понять, розібраних на уроці. 7. Карти додатків. Учні наводять приклади з життя на застосування вивченого матеріалу, таким чином відбувається перенос знань з теорії на практику.
На відміну від звичного нам оцінювання, формувальне не обмежується виставленням оцінки, що підсумовує певний етап, тему або семестр. Воно передбачає щоденне «сканування» особистості та навичок дитини на предмет успіхів, особистих уподобань, динаміки засвоєння знань, наявності чи відсутності мотивації тощо. Звісно, можна сказати, що вчителі й раніше проводили подібну оцінку та використовували її у педагогічній практиці. Втім, зошити спостереження мають вивести цю практику на новий рівень, зробивши спостереження більш свідомими та впорядкованими.
Кількість розділів, колонок, або умовні позначки у таблиці вчитель визначає сам. Це залежить від мети або індивідуальної траєкторії учня. Головне, аби вони були корисним інструментом, що допоможе покращити успіхи дітей, заповнити свідоцтво досягнень або ж переконати батьків у правильності своїх рішень під час індивідуальних консультацій.