Сполуки важких металів. У зв’язку з антропогенним впливом значно зріс рівень забруднення довкілля сполуками важких металів (Cu, Ni, Cd, Zn, Pb, Hq). Висока потенційна набезпека забруднення ними значною мірою пов'язана з їх здатністю до накопичення. Сполуки важких металів виявляють токсичну дію на білки, порушуючи цим відповідні функції організму.
Нітрати. Це термічно нестійкі, добре розчинні у воді сполуки, якіможуть накопичуватись в коренеплодах і плодах рослин. Самі нітрати не є отруйними, але в організмі людини вони перетворюються на нітрити, які взаємодіють з гемоглобіномкрові. В організмі порушується тканинне дихання, внаслідок чого розвивається хвороба метгемоглобінемія.
Вплив алкоголю на процеси обміну в організмі, на структуру клітин складається з дії двох речовин – етилового спирту та похідного ацетальдегіду, що спричиняєрізноманітні розлади Етанол (етиловий спирт)ушкодження мембранпорушення окисно-відновних реакційнестача поживних речовинзниження швидкості синтезу білківзміни в обміні нейромедіаторівпорушення механізмів регуляції функцій організму. Збільшення кількості етанолу в організмі призводить до виникнення метаболічної залежності від нього.
Нікотинчадний газбензпіренацетальдегідформальдегід. У тютюновому димі шкідливих сполук багато (чадний газ, бензпірен, формальдегід, ацетальдегід, бензен тощо), але найнебезпечнішим є нікотин. Це алкалоїд, що в організмівиявляє нейротоксичну отруйну дію. Йдеться про екзогеннийнікотин.бензен
У самому організмі міститься власний природнийендогенний нікотин, що синтезується клітинами печінки в невеликих кількостях і входить до складу багатьох ферментів, що беруть участь в обміні речовин. На відміну від тютюнового нікотину ця речовина неотруйна. Нікотин. Що ж відбувається, якщо нікотин потрапляє в організм під час тютюнокуріння?Організм людини перестає виробляти свій нікотин і стає залежним від тютюнового.
Наркотичні речовини чужорідні щодо обміну речовин сполуки, що спричиняють залежність унаслідок заміщення однієї з речовин природного метаболізму. Головний мозок сам виробляє речовини, які чинять дію на певні нервові центри мозку, що викликає у людини почуття задоволення. Усі поведінкові акти, які мають біологічну та соціальну зумовленість, супроводжуються позитивними емоціями. Організм ніби сам себе стимулює на правильну поведінку. Фізіологічний механізм полягає в тому, що під час задоволення потреб підвищується синтез ендорфінів (енкефалінів), що викликають позитивні емоції. При вживанні наркотиків формується залежність, і наркотичні речовини сприймаються організмом як ендорфіни й енкефаліни.
Біотрансформація – це знешкодження токсичних речовин шляхом перетворення їх у молекулярну форму із зміненими біологічними властивостями і виведенння з організму. (жовчні пігменти, амоніак), продукти гниття білків у товстій кишці (феноли, індоли, скатоли). В організмі людини знешкодження небезпечних сполук здійснює печінка за участі спеціальних ферментів і мембранних рецепторів. З нешкоджені сполуки видаляються з організму із сечею або жовчю.
Біотрансформація ксенобіотиків відбувається у дві фази:1 фаза: модифікація – це окисно-відновні та гідролітичні реакції, що каталізуються ферментами ЕПС (цитохром Р450, епоксидгідролаза). Молекула ксенобіотика збагачується функціональними групами (–OH, –COOH, –SH, –NH2), що робить її розчинною у воді.2 фаза: кон’югація – реакції синтезу за участі ферментів- трансфераз. До проміжних продуктів метаболізму приєднуються ендогенні молекули (глюкуронова кислота, сульфатна кислота, глутамін), у результаті чого утворюються полярні сполуки для видалення з організму.
ДІЯЛЬНІСТЬ ст. 131 Нікотинова кислота (ніацин, вітамін B3, вітамін PP, антипелагрічний вітамін) – водорозчинний вітамін, який має настільки корисні властивості, що офіційна медицина прирівнює його до ліків. Яке значення вітаміна РР в обміні речовин?Назвіть харчові продукти, що містять вітамін РР.