Прямолінійний рівномірний рух. Швидкість руху. Вчитель фізики школи І-ІІІ ступенів № 132 міста Києва. Кучменко Олександр Миколайович
Номер слайду 2
Коли ми чуємо, що швидкість автомобіля 20 метрів у секунду, то інтуїтивно розуміємо зміст цих слів: за 1 с автомобіль пройде 20 м. Якщо поїзд за 3 години пройшов 270 км і при цьому не гальмував і не розганявся, це означає, що він проїжджав 90 км щогодини. Тобто швидкість його руху становила 90 км за годину. У цих прикладах ми вважали, що автомобіль і поїзд рухалися так, що за будь-які рівні проміжки часу вони проходили однакові шляхи. Такий рух називають рівномірним.
Номер слайду 3
Рівномірний рух — це механічний рух, у ході якого за будь-які рівні інтервали часу тіло проходить однаковий шлях. Якщо траєкторія руху тіла пряма, то рух називається прямолінійним.
Номер слайду 4
Швидкість рівномірного руху — це фізична величина, що дорівнює відношенню шляху, який подолало тіло, до інтервалу часу, протягом якого цей шлях був подоланий. Швидкість руху зазвичай позначають символом υ. Одиниця швидкості руху в СІ — метр на секунду: [υ]=1м/c — дорівнює швидкості такого рівномірного руху, під час якого тіло за 1 с долає шлях 1 м. Значення швидкості руху може бути подано не тільки в метрах на секунду, але й в інших одиницях. Швидкість руху можна вимірювати й у см/с, км/год, км,с. Приладом для вимірювання швидкості руху слугує спідометр.
Номер слайду 5
Окрім значення швидкість руху має й напрямок. Напрямок і значення швидкості руху тіла залежать від того, відносно якого тіла розглядають рух. Уявіть, що ви сидите у вагоні потяга, який прямує на схід. Потяг проїжджає повз станції зі швидкістю . У цей час стюард іде вагоном зі швидкістю , рухаючись проти руху потяга. Як ви вважаєте, чи однаковою буде швидкість руху стюарда для вас і для людини на пероні? Звісно, ні! Для вас стюард рухається на захід зі швидкістю , а для людини на пероні стюард разом із поїздом рухається на схід зі швидкістю .