Презентація містить теоретичний матеріал, завдання для самоконтролю та перевірки знань учнів з теми "Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи"
Тема: Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи. Правила біологічної етики. Біологія, 10 клас
Номер слайду 2
Знайомтеся!Наукову трансплантологію започаткував метод судинних швів, який розробив у 1902 р. французький хірург Алексіс Каррель (1873—1944). Цей метод уможливив трансплантацію органів із збереженням кровообігу. Науковець став засновником експериментальної трансплантації життєво важливих органів й отримав Нобелівську премію з фізіології і медицини (1912).
Номер слайду 3
Трансплантація. ТРАНСПЛАНТАЦІЯ (від лат. transplantatio — пересаджування) — це заміщення пошкоджених чи відсутніх тканин або органів власними тканинами або тканинами й органами, що їх взято від іншого організму. Пересадку органів і тканин називають трансплантацією, а науку, що займається вивченням цього процесу, — трансплантологією. Ділянка органа, що пересаджують, називається трансплантатом. Організм, від якого одержують матеріал для трансплантації, називається донором; організм, якому пересаджують трансплантат, — реципієнтом (мал.1). Мал.1 Органи людини - трансплантати
Номер слайду 4
Види трансплантаціїПересадка органів і тканин може відбуватися в межах того самого організму (автотрансплантація), між організмами одного виду (алотрансплантація) абоміж організмами різних видів (ксенотрансплантація).
Номер слайду 5
Завдання сучасної трансплантологіїГоловним завданням трансплантології є подолання бар'єра біологічної несумісностіМетоди. До специфічних методів належать: а) добір донора й реципієнта за тканинною сумісністю; б) гальмування трансплантаційного імунітету (наприклад, застосування циклоспорину чи інших препаратів для профілактики реакції відторгнення); в) формування толерантності в реципієнта до антигенів донора.
Номер слайду 6
Напрями тансплантології1) отримання штучних органів; 2) вирощування органів й тканин методом клонування; 3) використання трансплантатів від тварин
Номер слайду 7
Перевірте свої знання Фантастика — жанр художньої літератури, в якому за допомогою додавання вигаданих, уявних елементів створюється світ, відмінний від сьогоденного, реального. Тему трансплантації органів розглядали у своїх фантастичних творах О. Беляєв («Голова професора Доуеля», «Людина-амфібія»), М. Булгаков («Собаче серце»), М. Ренар («Доктор Лерн»), К. Грунерт («Голова містера Стейла»). Що ж такого неможливого є в сучасній трансплантології? Оцініть найближчі перспективи цього розділу.
Номер слайду 8
Чому А. Шварценеггер завів міні-свинок?Кілька років тому назад актору Арнольду Шварценеггеру замінили один із клапанів серця. Трансплантацію здійснили успішно, і що цікаво, донором для актора стала свиня. Їй ще в зародковому стані було введено гени людини, що допомогли уникнути проблем відторгнення. З того часу Шварценеггер виключив з раціону свинину і його домашніми улюбленцями стали міні-свинки. Сформулюйте власні судження щодо цього напряму трансплантації тканин й органів.
Номер слайду 9
Завдання для самоконтролю1—6 балів1. Що таке трансплантація? 2. Які є види трансплантації? 3. Як називається наука про трансплантацію? 4. Назвіть основну проблему сучасної трансплантології. 5. Що таке експлантація? 6. Наведіть приклади органів і тканин, що їх трансплантують у людини найчастіше.7—9 балів7. Якими є досягнення сучасної трансплантології? 8. Яким є головне завдання сучасної трансплантології ? 9. Назвіть основні напрями розвитку науки про трансплантацію.10—12 балів10. Оцініть перспективи трансплантології.