ЗЧЕПЛЕНЕ УСПАДКУВАННЯ спадкування генів, що містяться в одній хромосомі. Саме явище розташування генів в одній хромосомі назвали зчепленням генів. Усі гени однієї хромосоми передаються спадково разом й утворюють одну групу зчеплення Кількість груп зчеплення відповідає кількості пар гомологічних хромосом, або кількості хромосом гаплоїдного набору
Для картування хромосом людини найчастіше застосовувалиметод аналізу родоводів. Метод гібридизації соматичних клітин. На сьогодні відомі усі 24 групи зчеплення. У людини зчеплено успадковуються: резус-фактор й овальна форма еритроцитів (1-ша хромосома), групи крові за системою АВ0 й синдром дефекту нігтів і колінної чашечки (19-та хромосома).
Група зчеплення Y-хромосоми є набагато меншою за обсягом - 90 генів, білок-кодувальними з яких є 23. Найвідомішими генами Y-хромосоми є гени надмірного оволосіння вушних раковин (гіпертрихоз), рогових лусок на шкірі (іхтіоз), а найважливішим – ген SRY (від англ. sex determining region Y – ділянка Y-хромосоми, що визначає стать), що є ключовим геном розвитку організмуза чоловічим типом
Успадкування, зчеплене із статтю це успадкування ознак, гени яких розташовані в статевих хромосомах. У людини виокремлюють три групи генівстатевих хромосом, які успадковуються по-різному: гени розташовані тільки в X-хромосомі, гени розташовані тільки в Y-хромосомі, гени, наявні в обох статевих хромосомах.
особливості Успадкування ознак, зчеплених зі статтю : ознаки, гени яких локалізовані в Х-хромосомі, успадковуються чоловіками й жінками;якщо рецесивний алельний ген зчеплений з Х-хромосомою, то в жіночої статі він проявляється лише в гомозиготному стані, а в чоловічої – завжди; ознаки, зчеплені з Y-хромосомою, успадковуються лише представниками чоловічої статі.
найвідоміші ознаки, що успадковуються зчеплено зі статтю: дальтонізм – нездатність розрізняти червоний і зелений кольори. Виникає внаслідок дефекту в генах X-хромосоми, що визначають розвиток колбочок сітківки, чутливих до цих кольорів. гемофілія рецесивна, зчеплена зі статтюознака, що проявляється в порушенні зсідання крові.
Позахромосомна (цитоплазматична) спадковість спосіб збереження й передачі генетичної інформації за допомогою органел цитоплазми, здатних до самовідтворення. Мітохондрії :мають власну ДНК й гени містять інформацію про ферменти й регулюють клітинний метаболізм кількість ДНК може змінюватися з віком залежно від умов середовища, активності тощо.
Цитоплазматична спадковістьмає материнський характер – успадковуються і виявляють себелише гени, що містяться в цитоплазмі яйцеклітини. Дітям передаються виключно мітохондрії матері, у результаті чого чоловіки та жінки можуть мати відповідну ознаку, але тільки жінки передають її своїм дітям. Материнський характерцитоплазматичного успадкуванняв людини
мітохондріальна ДНКОскільки мітохондріальна ДНК належить тільки одному з батьків, то рекомбінаційних змін, властивих для ядерної ДНК у мейозі, немає, отже, немає й комбінаційної мінливості. Нуклеотидна послідовність зазнає змін від покоління до покоління тільки за рахунок мутацій, що відбуваються в десяток разів інтенсивніше, ніж у ядерній ДНК.
Наприкінці XX ст. виник новий розділ медицини – мітохондріальна патологія Мітохондріальні хвороби Енцефалопатія - загальна назва дифузних незапальних уражень головного мозку з порушенням його функції. Міопатія - хронічні прогресуючі спадкові захворювання м'язів, пов'язані з порушенням обміну речовин у м'язовій тканині. Характерні м'язова слабкість та атрофія м'язів.
Розв’язування типових вправ з генетики. Успадкування, зчеплене зі статтю Вправа 1. Дальтонізм – рецесивний прояв ознаки, ген якої розташований в Х-хромосомі. Яких дітей можна очікувати від шлюбу: а) чоловік з нормальним колірним зором, жінка з геном дальтонізму в генотипі; б) чоловік з дальтонізмом, жінка з нормальним кольоровим зором; в) чоловік з дальтонізмом, жінка з геном дальтонізму в генотипі.
ВИСНОВОК:у людини розрізняють 23 групи зчеплення (жіноча стать) або 24 групи зчеплення (чоловіча стать)успадкування, зчеплене зі статтю, має особливості, що визначаються розташуванням генів у статевих хромосомах цитоплазматичне (позаядерне, позахромосомне)успадкування – це успадкування генів, що визначається їхнім розташуванням у цитоплазматичних структурах.