Вправа на концентрацію уваги «Впізнай форму життя!»Існують організми, у яких усі функції живого виконує одна клітина. У них немає оформленного ядра й багатьох інших органел. Ці організми мають малі розміри (тому вони дістали назву мікроорганізми) та збереження генетичного матеріалу у формі кільцевої молекули ДНК (нуклеотиду). Їх вивчає наука мікробіологія. До них належать бактерії та ціанобактерії, які раніше називали синьо-зеленими водоростями. Що це за організми?
За типами живлення бактерії бувають:хемотрофи –використовують як джерело енергію при розщепленні сполукхемоавтотрофиотримують енергію від розщеплення неорганічних сполукхемогетеротрофиотримують енергію від розщеплення органічних сполукзалізобактерії сапротрофи добувають речовини з відмерлих рештокмутуалістичні бактерії живуть у взаємовигідному співіснуванні;паразитотрофи добувають речовини з живих організмів
За типами дихання бактерії бувають:аеробні –для дихання використовуютьатмосферний кисеньанаеробні –живуть у безкисневому середовищі і отримують енергію завдяки бродінню. Азотфіксуючі бактеріїздатні фіксувати азот і є симбіотичними з корінням рослинмолочнокисле (Lactobacillus, Bifidobacterium);спиртове (Sarcina, Zymomonas);оцтовокисле (Acetobacter);маслянокисле (Clostridium)
Біоплівки утворюють спільне стабільне середовище існування бактерій, завдяки чому останні можуть виживати в дуже важких і малопридатних для інших організмів умовах. Перебуваючи в угрупованнях, бактерії спілкуються і координують свою поведінку завдяки секреції молекулярних сигналів. Це явище називається «відчуттям кворуму». Його вперше спостерігали у біолюмінецсентної бактерії (Vibrio fischeri), що живе як симбіонт у світлових органах-фотофорах одного з видів гавайських кальмарів.
Прикладами мутуалістичних взаємовідносин у бактерій є: а) відносини між водневими анаеробними бактеріями, які споживають органічні кислоти і виділяють Н2, та метаногенними археями, які його споживають; б) співіснування бульбочкових бактерій і коренів бобових рослин (бактеріориза); в) співіснування з організмом людини молочнокислих бактерій.
Гра «Так. Ні»1. Бактерії – це тільки багатоклітинні організми.2. Клітини бактерій мають оболонку і цитоплазму.3. Бактерій можна побачити без мікроскопа.4. Розмножуються бактерії поділом навпіл.5. Бактерії поширені всюди.6. Бактерії належать до прокаріотів.7. Усі бактеріальні клітини мають ядро.8. За несприятливих умов бактерії утворюють цисти.9. Бактерії розмножуються дуже повільно.10. Бактерії спричиняють багато захворювань у людини.