Розрахунок опору провідника. Питомий опір речовини. Реостати. Розв'язування задач8 клас
Номер слайду 2
2 Опір провідника залежить від його довжини, площі поперечного перерізу, а також від речовини, з якої виготовлений провідник. В скільки разів збільшується (зменшується) довжина провідника, у стільки ж разів збільшується (зменшується) його опір. Отже, опір провідника прямо пропорційний його довжині.
Номер слайду 3
3 Збільшення вдвічі площі поперечного перерізу провідника спричиняє дворазове зменшення його опору. Отже опір провідника обернено пропорційний площі його поперечного перерізу. Опір провідника залежить від речовини, з якої цей провідник виготовлений.
Номер слайду 4
4де R — опір провідника; l — довжина провідника; S — площа поперечного перерізу провідника; ρ — коефіцієнт пропорційності, що залежить від речовини, з якої виготовлений провідник. Цей коефіцієнт ρ називають питомим опором речовини.
Номер слайду 5
5
Номер слайду 6
6
Номер слайду 7
7 Реостат — це пристрій зі змінним опором, призначений для регулювання сили струму в електричному колі.
Номер слайду 8
8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Вправа №3 Якщо пересунути повзунок реостата праворуч, то довжина обмотки, в якій тече струм, зменшиться ( ɭ ↓). Опір реостата теж зменшиться (𝑅реост↓). Відповідно зменшиться і загальний опір ділянки кола (R ↓). За законом Ома І=𝑈𝑅. Напруга на ділянці кола не змінюється, а опір ділянки зменшиться, тому сила струму в ділянці збільшиться І ↑