Тема: My house is my castle
Мета:
практична: закріпити лексику по темі «Будинок. Квартира», розвивати
навички читання, логічного мислення
освітня: розширення кругозору і знань учнів з теми, розвивати вміння
працювати з текстом, картками;
розвиваюча: розвивати увагу, пам'ять, мовну здогадку, мислення
виховна: виховувати культуру спілкування і колективної співпраці, інтерес
до вивчення іноземної мови
Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, медіа презентація.
ХІД УРОКУ:
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання та бесіда з учнями.
Hello, children! Nice to see you! How are you?
Who is on duty today?
What day of the week is it today?
What date is it today?
What season is it now?
What’s the weather like today?
2. Мовленнєва зарядка
Firstly, let’slearnEnglishproverbabouthome(на дошці – написане прислів’я, яке вчитель спочатку презентує сам, а потім читає разом з учнями):
You can go to the East;
You can go to the West.
But at home it is better,
But at home it is best.
3. Повідомлення теми уроку:
Look at the blackboard. This is a secret code. Let’s guess the message and read the theme of our lesson.
A B C D E F G H I J K L
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
M N O P Q R S T U V W X Y Z
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
8 -15 -21 -19 -5 6 -12 -1 -20
Today we are going to speak about the houses we live in.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ:
1. Підготовка до читання
1.1 Find 10 more parts of a house in the word square
O |
T |
D |
J |
B |
K |
A |
O |
D |
J |
C |
W |
S |
C |
H |
A |
I |
R |
E |
E |
O |
H |
P |
I |
A |
A |
P |
I |
N |
I |
G |
M |
W |
Q |
U |
N |
D |
F |
R |
I |
D |
G |
E |
T |
N |
F |
E |
D |
Y |
D |
M |
G |
R |
E |
P |
D |
S |
E |
B |
O |
C |
O |
O |
K |
E |
R |
T |
H |
T |
R |
E |
W |
R |
N |
G |
C |
U |
P |
B |
O |
A |
R |
D |
H |
X |
Q |
G |
B |
V |
D |
V |
F |
I |
M |
R |
S |
D |
O |
O |
R |
H |
I |
R |
C |
R |
X |
O |
E |
C |
K |
I |
T |
C |
H |
E |
N |
S |
G |
O |
N |
W |
J |
W |
A |
U |
L |
Z |
D |
K |
T |
M |
I |
B |
A |
T |
H |
R |
O |
O |
M |
Y |
L |
O |
O |
1.2. Асоціативний кущ . Let’s do the mind map. What words suit to the house.
1.3. Try to guess the English proverbs.
1.4. Розгадування загадок
T: Let’s play the game. Guess what is it?
Учитель малює на дошці основу для гри в хрестики-.нулики
Учні розподіляються на дві команди — хрестики й нулики. Кожна команда по черзі вибирає число, а вчитель читає вiдповiдне запитання. Якщо гравцi вiдповiдають на запитання, то вчитель замість цифри ставить значок команди, що дала вiдповiдь: Х чи О. Перемагає команда, що має три хрестики чи нулики поряд.
2. Read the text (ланцюжком вголос)
English Homes
Some English families live in flats, but lots of people have got their own houses. There are two floors in a traditional English house.
Two or three bedrooms and a bathroom are upstairs. The living-room, the dining-room and the kitchen and a hall are downstairs.
The living – room is usually a favourite in the house. There is always a sofa, some chairs and armchairs in it. There is often a carpet on the floor. It makes the room comfortable. The British people usually have a fireplace in the living-room. They sometimes call this room a sitting- room because they often send evening in armchairs near the fireplace. They read books, watch TV, listen to music or sit around the talk! People in Britain like their homes and often say “There no place like home” or “ East or west, home is best”.
3. Робота з текстом.
3. 1.. Choose and complete. (Choose the correct answer a or b or c)
1) There are___________floors in the traditional English home.
a) three b) two c) one
2) The bedrooms are usually_______________
a) upstairs b) downstairs
3) ______________is usually the favourite room in the house.
a) dining-room b) living-room c) bathroom
4) Englishmen usually have a_____________in their sitting-room.
a) round table b) fireplace c) bookcase
5) Englishmen often say: "East or West_______________is the best".
a) fireplace b) home c) sitting-room
3.2. Find in the text answers for the question
Where do the English people live?
How many floors are there in a traditional English house?
Which rooms are upstairs?
Which rooms are downstairs?
Which room is a favourite in a traditional English house? Why?
What do the British think of their homes?
How do Englishmen call a living-room?
3.3. I have the text cut the sentences. You need put the sentences in the correct order аnd make up the all text.
3.4. I have the same text cut the paragraphs. Your task is to put the paragraphs in the correct order and find the place for this one sentence.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Summarizing.
So, children.
Did you enjoy our lesson?
Homework:
Draw a plan of your flat or a house and write 5-6 sentences about it
That’s all for today. Be happy all the time. Our lesson is over. See you tomorrow
1