Підготувала вчитель початкових класів Серпневого НВК Тарасова Л.В.
МЕТА : розвивати творчі здібності ,увагу, кмітливість,спритність, згуртованість; виховувати любов до української мови, бажання ретельніше її вивчати
Хід заняття
Ведучий: Увага! Увага! Увага! Розпочинаємо наш конкурс, який називається «КРОС». Що це слово означає? Хто підкаже?
КРОС – ЦЕ КМІТЛИВІ, РОЗУМНІ, ОРГАНІЗОВАНІ, СПРИТНІ.
От подивимось, як команди наші покажуть себе кмітливими, розумними, організованими, спритними.
Що ж , мабуть , час і командам представитись
(Команди виходять по черзі, говорять назву команди і девіз, показують емблему, яку здають в журі )
Ведучий: Шановні болільники! Ви познайомились з командами і надіюся, що ви будете їх підтримувати в цьому змаганні. А зараз прошу аплодисментами привітати всі команди.
Ведучий: Дозвольте Вас познайомити з журі
Ведучий: Наші команди завчасно одержали домашні завдання (Дібрати по 15 прислів’їв про працю) і капітанів команд я попрошу виконані домашні завдання здати в журі для перевірки.
А нам пора приступити до виконання програми КРОСу.
Розпочнемо з індивідуальних завдань
-
ПАМ'ЯТЬ (1 учасник): На столі лежать речі: олівець, ручка, зошит,гвіздок, катушка з нитками, гумка, молоток, ножиці, клей, кнопки. – учасники дивляться на речі 30 секунд, а потім 3 хв пишуть, які речі лежали на столі.
Ведучий: Поки учасники описують, що вони бачили на столі, ми з вами проведемо ще один конкурс
-
ОКОМІР (по1 учаснику від команди виходять до ведучого)
Ведучий: Вам треба відгадати, на якій сторінці книги знаходиться закладка. А в книзі ? сторінок
Ведучий: Так, як наше змагання називається КРОС, то воно вимагає від нас розторопності, уміння швидко рухатись і швидко виконувати нашу програму .
Тож наступний конкурс:
-
ПЕРЕКЛАДАЧ (по 2 учасники одержують картки з 10 словами на російській мові і за 5 хв вони повинні перекласти ці слова на українську мову. Якщо у 2 командах правильні відповіді, враховується час).
Ведучий: Поки наші перекладачі перекладають проведем наступний конкурс
-
ПОЕТИ (по 2 учасника від команди) одержують по 4 рядочки вірша без закінчення. Завдання: Підібрати закінчення, щоб збереглася рима. Час 2 хв
Ведучий: Індивідуальні конкурси закінчилися, журі підведе підсумки, а зараз музикальна пауза.
Головний суддя: підводить підсумки індивідуальних конкурсів, конкурсів емблем, девізів,назв.
Ведучий: А зараз перейдемо до командних конкурсів
-
РОЗМИНКА (ведучий зачитує запитання для команди і відзначає правильно чи неправильно відповіла команда)
-
РЕБУСИ (командам вручається ребус , через 3 хв повинні дати відповідь. Враховується швидкість при правильному виконанні.)
-
КРОСВОРД (команди одержують завдання і через 20 хв здають. Враховується швидкість при правильному виконанні.)
Ведучий: Поки команди розгадують кросворди, наші болільники також будуть приймати безпосередню участь в КРОСі. Для вас також буде проведено конкурс. Умови: кожен з вас без сторонньої допомоги розгадує і записує на окремому аркуші з записом класу і прізвища.
КОНКУРСИ ДЛЯ БОЛІЛЬНИКІВ
І. Відгадай слово (Треба буде пояснити: наприклад:ЛИЯНА переставляємо букви, одержуємо ЯЛИНА) 10 хвилин
Слово: НЕВЕСЕРП – СЕРПНЕВЕ
Слово: ЛЮННЯВАМА – МАЛЮВАННЯ
Слово: ШАЛОК – ШКОЛА
ІІ. Відгадай загадку(10 хв)
Ведучий: А тепер останній командний конкурс
-
ХТО БІЛЬШЕ?
Перед вами слово «ІНОПЛАНЕТЯНИ». З літер цього слова скласти нові слова на українській мові. ( На виконання 10 хв)
Ведучий: А ми проводимо конкурси для болільників до тих пір поки команди виконують завдання.
Загадки для болільників
Ведучий: Поки журі підводить підсумки, проведемо музичну паузу .
Головний суддя:( Підводить підсумки командних конкурсів. Оголошує загальний рахунок.)
Ведучий: Там, де змагаються команди, повинні змагатися і капітани. Я запрошую капітанів. Болільників прошу підбадьорити капітанів оплесками.
КОНКУРСИ ДЛЯ КАПІТАНІВ
-
КМІТЛИВІСТЬ ( Я поволі відкриваю слово, а ви повинні відгадати. Той, хто перший здогадається піднімає руку)
-
ЗАГАДКИ ( Загадую по черзі капітанам)
-
РОЗУМ ( Капітани одержують завдання – кросворд і виконують його 5 хв)
Ведучий: Загадки для болільників
Ведучий: А зараз настав хвилюючий момент , журі підведе підсумки і оголосить переможця
Музична пауза.
Головний суддя: ( Підводить підсумки змагань серед команд і також називає переможця серед болільників)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
КОНКУРС КАПІТАНІВ
-
Віконця то зачиняються, то відчиняються. ( Очі )
-
Маленьке кругленьке, а весь світ бачить ( Око)
-
Дві матері по п’ять синів мають. ( Руки )
-
У хлівці два ряди баранців, і всі біленькі ( Зуби )
-
По сінях то так, то сяк, а в хату ніяк. ( Двері )
-
Корова без ніг, без тіла – скирту соломи з’їла ( Піч )
-
Співає соловей в одному місці, а весь світ його чує. ( Радіо)
-
Ні сані, ні віз, а їде без коліс ( Човен )
-
Ніс довгий, а голос дзвінкий ( Комар)
-
Без сокири і без рук, а дім будує. ( Пташка )
-
Тварина рогата і рогів багато. ( Олень, лось)
-
За горами, за долами ходить свита і кожух ( Вівця)
-
Стоїть півень на току в червоному ковпаку ( Мак )
-
Стоять в лузі сестрички, золотенькі очі, білі вії. (Ромашки )
-
Стоїть коливається, гарною головою величається. (Будяк )
-
Що то за голова, що лиш зуби і борода? ( Часник )
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАГАДКИ ДЛЯ КОМАНД ТА УБОЛІВАЛЬНИКІВ
-
Куди ми найчастіше ходимо? (Вперед)
-
Скільки кроків зробив горобець за 7 років? ( Жодного, бо він скаче)
-
Як дощ капає? ( краплинами )
-
Де середина Землі? ( під тобою, бо Земля кругла)
-
Яким стане чоловік, коли покупається в Жовтому морі? ( мокрим )
-
Яким стане білий камінь, коли його вкинути в Чорне море? ( мокрим )
-
Чого собака гавкає? ( бо говорити не вміє)
-
Що важче: пуд пір’я чи пуд заліза? ( однаково)
-
Що є між землею і морем? ( літера І)
-
Шестеро ніг, дві спини, дві руки і одна голова? ( людина на стільці )
-
Два друга: чуб і дружка чуба ( чуб і шапка )
-
Живуть два друга і дивляться в два круга ( очі і окуляри )
-
Хата мого батька, але я йому не син ( донька)
-
Скільки їх було: мати, дочка, брат, сестра, дядько, племінниця? ( троє: брат, сестра та її донька )
-
Що має вояк позаду, а коза – спереду ? ( літера К)
-
На небі одно, а в баби двоє? ( літера Б)
-
Що посеред землі стоїть? ( літера М)
-
В якої птиці назва складається з 40 «а»? ( сорока)
-
Назвіть ім’я нашого ліпшого приятеля і оборонця трьома буквами. ( пес )
-
У якого птаха найбільше літер «а»? ( сорока)
-
Чого вовк у кошару заглядає? ( бо голодний )
-
Чого молоко проціджують? ( бо його не можна вимити )
-
Чого більш ніколи не можна побачити? ( вчорашнього дня )
-
На базарі не знайдеш, на вагах не зважиш? ( знання )
-
Грамоти не знаю, а цілий вік пишу.( олівець )
-
Утрьох їдуть братці верхом на конячці. ( пальці, олівець або ручка )
-
Чорні, криві, від роду німі, а встануть в ряд – враз заговорять. ( літери)
-
Коли хочеш ти читати
То мене повинен знати
А коли мене не знаєш
То нічого не вгадаєш (абетка)
-
Що старше від розуму? ( увага)
-
Хто найдальше бачить? (розум )
-
У воді не горить, у воді не тоне ( правда)
-
Що їсть без зубів? ( совість)
-
Ні се, ні те, а кожному треба і кожний має, та ніхто не вгадає. (ім’я )
-
Кожному є і кожному потрібно, складається з трьох букв( ім’я )
-
Що є на світі, що до кожного липне? ( ім’я )
-
Без чого село не може бути? ( без назви )
-
Що всі предмети мають? ( ім’я )
-
Що в людині не росте? (ім’я)
-
Що можна бачити з заплющеними очима? ( сон )
-
Куди ступнеш – всюди маєш,
Хоч не видиш – уживаєш. ( повітря )
-
Хто говорить на всіх мовах? ( луна )
-
Коло носа в’ється, в руки не дається. ( запах)
-
Хто біжить без ніг? ( час )
-
Що стоїть посеред Києва? ( літера Є)
-
Яке місто має назву з 100 жінок і одного чоловічого імені? ( Севастополь )
-
Що стоїть посеред Полтави? ( літера Т)
-
Добре бачить, а сліпий? ( неписьменний )
-
Чи може дощ іти два дні підряд? ( ні, бо між ними буде ніч )
Для підготовки використовувала інтернет ресурси