Розв’язування задач з теми «Пароутворення і конденсація»

Про матеріал
Урок для 8 класу з теми: Розв’язування задач з теми «Пароутворення і конденсація». Містить опис компетенцій, що формуються під час уроку. До уроку також є презентація. Додам окремим файлом у моїх розробках.
Перегляд файлу

8 клас                Дата:______________

Урок № 23. Тема: Розв’язування задач з теми «Пароутворення і конденсація»

Мета:

Навчальна: навчити розраховувати кількість теплоти, необхідну для перетворення рідини на пару, і що виділяється при конденсації;

Розвивальна: розвивати навички розв'язання задач;

Виховна: виховувати акуратність, правильність оформлення завдань.

Компетенції, що формуються на уроці:

Спілкування державною мовою

Уміння: - сприймати пояснення вчителя, розуміти інформацію з підручників, посібників та інших текстових та медійних джерел державною/рідною мовою;

- усно й письмово тлумачити фізичні поняття, факти, явища, закони, теорії;

- представляти текстову та усну інформацію в іншому вигляді;

- прагнення до самовдосконалення у використанні української природничої термінологічної лексики

Математична компетентність

Уміння: - застосовувати математичні методи для опису, дослідження фізичних явищ і процесів, розв’язування фізичних задач

Ставлення: - усвідомлення важливості математичного апарату для опису та розв’язання фізичних проблем і задач.

Основні компетентності у природничих науках і технологіях

Уміння: - пояснювати природні явища і технологічні процеси;

 - використовувати знання з фізики для вирішення завдань, пов’язаних із реальними об’єктами природи та техніки;

Уміння вчитися впродовж життя

Уміння: - ставити перед собою цілі і досягати їх, вибудовувати власну траєкторію розвитку впродовж життя;

- застосовувати набуті знання для оволодіння новими, для їх систематизації та узагальнення

Ставлення: позитивне емоційне сприйняття власного розвитку, отримання задоволення від інтелектуальної діяльності.

Соціальна та громадянська компетентності

Ставлення:- толерантне ставлення до точки зору іншої особи;

Тип уроку: формування навичок і вмінь

Обладнання та матеріали: Ноутбук, проектор, презентація, підручник «Фізика-8» автор Бар'яхтар.

 

ПЛАН УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІІ.РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

IV ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

V ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

ХІД УРОКУ

Недостатньо мати лише добрий розум,

 головне – це раціонального застосувати його

Р.Декарт

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання, перевірка готовності, емоційне налаштування.

Доброго дня! Сьогодні ми продовжуємо нашу роботу над темою. Погляньте на малюнки та  пригадайте, що ми вивчали на попередньому уроці. Які процеси показано на зображеннях? (за потреби вчитель підводить до розуміння).

Кипяченая вода: почему не рекомендуется кипятить ее повторно   Зачем нужно выпивать стакан воды натощак?  Процесс рождения облака под микроскопом

Ми продовжуємо роботу над темою «Пароутворення та конденсація».

Наш урок хотіла б почати зі слів Рене Декарта «Недостатньо мати лише добрий розум, головне – це раціонального застосувати його». Як по вашому, що ми сьогодні будемо робити?

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Пропоную на початку роботи накреслити в зошиті табличку і заповнити перші два її стовпчики.

Заповнення таблиці З-Х-Д

ЗНАЮ

ХОЧУ ДІЗНАТИСЯ

ДІЗНАВСЯ/НАВЧИВСЯ

Орієнтовні відповіді:

Що таке пароутворення, випаровування, конденсація, питома теплота пароутворення/конденсації, формула розрахунку кількості теплоти від час пароутворення, як працювати з графіками

Орієнтовні відповіді:

Як розв’язувати задачі з використанням формул, які ми вивчили, вдосконалити навички розв’язування задач

 

Давайте обговоримо, що ви написали у першому стовпчику? (відповіді учнів)

Що ви записали у другому стовпчику? (відповіді учнів)

А тепер, ви сказали, що вже знаєте і що таке пароутворення, і випаровування, і конденсація…давайте це перевіримо!

Фізичний диктант з подальшою взаємоперевіркою.

1) Процес переходу речовини з рідкого стану в газоподібний називають…(пароутворення)

2) процес пароутворення з вільної поверхні рідини називають…(випаровування)

3) Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий називають…(конденсація)

4) Процес пароутворення, який відбувається в усьому об’ємі рідини та супроводжується утворенням і зростанням бульбашок пари – це…(кипіння)

5) Під час кипіння температура рідини (не змінюється)

6) Температура кипіння для кожної речовини….(різна)

7) Зі збільшенням зовнішнього тиску температура кипіння рідини …(зростає)

8) Фізична величина, що дорівнює кількості теплоти, яку необхідно передати рідині масою 1 кг, щоб за незмінної температури перетворити її на пару – це…(питома теплота пароутворення)

9) Питома теплота пароутворення позначається символом…(L або r)

10) Одиниці вимірювання питомої теплоти пароутворення…(Дж/кг)

Під час розв’язування задач без формул не можна. Тому, пригадаємо формули, які ми з вами вже вивчили.

Погляньте на дошку. Тут у нас перемішалися формули і їх призначення, знайдіть відповідність.

З’єднати формули з їхнім призначенням


      

 

 

 

 

 

кількість теплоти, необхідна для нагрівання

кількість теплоти, необхідна для охолодження

кількість теплоти, необхідна для плавлення

кількість теплоти, необхідна для кристалізації

кількість теплоти, необхідна для пароутворення

кількість теплоти, необхідна для конденсації


(паралельно з роботою з формулами перевірка домашніх задач усне опитування за питаннями: які формули використовували для розв’язування задач 1,2? Які результати отримали? Які процеси відбуваються? )

Домашні задачі

Задача 1. Яку кількість теплоти отримано під час конденсації водяної пари масою 500 г, що мала початкову температуру 100°С?  

Дано:

m=500 г = 0,5 кг

t=100°С

Q = Lm

Q= 0,5 кг *2 300 000 = 1 150 000 Дж = 1,15 МДж

Q-?

Відповідь: 1,15 МДж


Задача 2. Яка кількість теплоти потрібна, щоб випарувати ацетон масою 20 г, взятого за тесператури 20°С?

Дано:

m=20 г = 0,02 кг

t1= 20°С

t2 = 56°С

c = 2060

L = 525 000

Q=Q1+Q2

Q2 = Lm

Q1=cmt

Q=  cmt  + Lm

Q= m(c +L)

Q= 0,02 кг (2060 * 36 °С + 525 000 ) = 0.02 кг* (74 160 ) =  0,02*599 160 = 11983,2 Дж = 11,98 кДж

Q-?

Відповідь: 11,98 кДж

ІІІ.РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Тепер ми точно готові до розв’язування задач і почнемо з задач на графіки. Візьміть картку на ваших партах і попрацюйте в парі. Вам необхідно, скориставшись таблицями в кінці вашого підручника за графіками визначити: Що це за речовини і які процеси відбуваються на кожній ділянці?

ЗАДАЧІ НА ГРАФІКИ

Задача 1. За поданим графіком визначити для малюнка а) і б):

  1. Що це за речовина?
  2. Який процес відбувається на ділянці АВ, ВС, СD, DE?

ЗАДАЧІ НА ВИКОРИСТАННЯ ФОРМУЛ

Задача 2

Яка кількість теплоти вивільняється в процесі конденсації водяної пари масою 5 кг, взятого при температурі 100 °С і подальшому охолодженні отриманої води до 50 °С?

Дано:

m=5 кг

t1=100°С

t2=50°С

Q=Q1+Q2

Q1 = Lm

Q2=cmt

Q= Lm+ cmt 

Q= m(L+c)

Q= 5 кг (2 300 000 + 4 200 * 50 °С) = 5 кг * 2 510 000 =12 550 000 Дж = 12,55 МДж

Q-?

Відповідь: 12,55 МДж.

Задача 3

Визначте кількість теплоти, яка необхідна для перетворення льоду масою 500 г, взятого при температурі -10°С в пару за температури 100°С.

Дано:

m=500 г = 0,5 кг

t1=-10°С

t2=0°С

t3=100°С

Q=Q1+Q2+Q3+Q4

Q1 = cmt

Q2=m

Q3= cmt 

Q4 = Lm

Q= m(ct +c+L)

Q= 0,5 кг (2 100 * 10°С +332 000 +4 200 * 100 °С+2 300 000 ) = 0,5 кг * 3 073 000 =1 536 500 Дж = 1 536,5 кДж

Q-?

Відповідь: 1 536,5 кДж

Задача 4

Калориметр містить 1 кг води за температури 10°С. Скільки грамів пари, яка має температуру 100 °С, потрібно впустити в калориметр, щоб температура в ньому піднялася до 60°С?

Дано:

m= 1кг

t1=10°С

t2=60°С

t3=100°С

Q1+Q2 = Q3

Q1 = Lmп

Q2=cmпt

Q3= cmt 

Lmп + cmпt = cmt

mп(L+сt) = cmt

mп =

mп =   = 0,085 кг = 85 г

mп-?

Відповідь: 85 г.

А тепер перевіримо, чи зрозуміли ви як розв’язувати задачі? Самостійно розв’яжіть задачу:

Самостійна робота

Задача 5

Обчисліть кількість теплоти, необхідну для перетворення на пару спирту масою  100 г, взятого при температурі 8 °С.

Дано:

m= 100 г = 0,1 кг

t1=8°С

t2=78°С

Q= Q1+Q2

Q1=cmt

Q2 = Lm

Q= cmt +  Lm

Q = m(c)

Q = 0,1 кг (2500 * 70°С +  900 000 ) =  0,1 кг (175 000 + 900 000 ) = 0,1 кг * 1 075 000 =  107 500 Дж = 107,5 кДж.

Q-?

Відповідь: 107,5 кДж.

 IV ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

Пропоную підвести підсумки уроку, заповнивши таблицю, яку ми накреслили на початку уроку. У нас залишився стовпчик «Дізнався/навчився». Заповніть його, будь ласка.

Заповнення таблиці З-Х-Д

ЗНАЮ

ХОЧУ ДІЗНАТИСЯ

ДІЗНАВСЯ/НАВЧИВСЯ

Орієнтовні відповіді:

Що таке пароутворення, випаровування, конденсація, питома теплота пароутворення/конденсації, формула розрахунку кількості теплоти від час пароутворення, як працювати з графіками

Як розв’язувати задачі з використанням формул, які ми вивчили, вдосконалити навички розв’язування задач

Вдосконалив навички розв’язування задач

Обговорення заповненого стовпчика.

Сьогодні активно працювали________________

V ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити параграф 14, 2і задачі в класрумі.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Базулькo Таня
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Фізика, 8 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 8 клас (Бар’яхтар В. Г., Божинова Ф. Я., Довгий С. О., Кі-рюхіна О.О. (за ред. Бар’яхтар В. Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 13. Випаровування та конденсація
Додано
4 грудня 2021
Переглядів
7621
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку