Сценарій виховного заходу до Дня хустки
1 ведучий
З сивої давнини матінка Україна славилася своїм оберегом-хусткою, яку можна порівняти з піснею, вишитою на полотні, бо без хустки як і без пісні не обходяться будь-які дійства, виплекані чарівною та загадковою українською душею.
2 ведучий
Українська хустка є символом єдності сім’ї, любові до землі, символом любої матусі, кохання, вірності, прощання, скорботи. Це невід'ємна частина української культурної спадщини.
3 ведучий
Сьогодні не часто можна побачити на сучасній жінці хустку. А дарма, адже хустка – це символ нашого народу, вона оберіг, що символізує любов та свободу, вірність традиціям.
А як багато спогадів вона навіює срібнокосим бабусям і матусям сучасних дівчат!
1 ведучий
Через завісу років до них повертається їхня молодість і те незрівнянне, не погашене часом дівоче почуття, бажання подарувати своєму обранцю увесь навколишній світ, всі свої внутрішні почуття, передані голкою на невеличкій хустині, яку вони і донині дбайливо зберігають у старій різьбленій або сучасній шафі. У вишневім садочку шила Маруся хусточку.
2 ведучий
Прийшов Іван, нитки украв,
Та й божиться, що не брав.
І божиться, і клянеться,
За голову береться
3 ведучий
— Щоб я з цього коня впав,
Як я ції нитки украв!
А щоб же я та й не дождав,
Як я ції нитки украв!
Як Ганнусі не любити, коли молоденька,
Як вишиє хусточку, як мачок дрібненький
1 ведучий
У часи козаччини був добрий звичай у дівчат: коли козаки вирушали в далекі походи, чи чумаки в тяжкі мандри, чи бідний парубок до в чужої сторони на заробітки, то кожна дівчина своєму нареченому дарувала вишиту хустину, як знак любові та вірності коханому, щоб легким був його шлях і швидшою дорога додому.
Їхав козак на війноньку,
Прощав свою дівчиноньку:
3 ведучий Прощай милая, чорнобривая,
Їду в чужу сторононьку.
Дай же, дівчино, хустиноньку,
1 ведучий
І супроводжувала козака українська хустина, насичена трепетною потужною енергетикою вірної дівчини. І носив її козак коло серця і відчував благодатне тепло, яке струменіло з полотна. На випадок, коли козака спіткає смерть в дорозі чи він загине в бою, хустка від дівчини виконує велику роль: нею вкривають обличчя козака — «щоб хижі птахи очей не довбали, козацької крові не випивали...»
3 ведучий
Дай же, дівчино, хустину,
Може, в бою де загину —
Накриють оті темної ночі,
Легше в могилі спочину... (стрибає на коні за сцену)
1 ведучий
Довгими вечорами, чекаючи своїх чоловіків з війни, жінки й дівчата вишивали не лише рушники, а й хустки. Розшивали їх різнобарвними нитками, навіть золотом і сріблом. Швидко-швидко нитка сновигає —
Матір доньці хустку вишиває.
Вишиває хустку їй на свято,
А на хустці — квіточок багато.
Злото-нитку в хустку додає —
(Виходить 3 ведучий-козак)
Вона доню заміж віддає!
Скільки на тій хустці квіточок,
Стільки буде в доні діточок!
Коли до дівчини приходили свати, вона виявляла свою незгоду виходити заміж врученням гарбуза. Якщо ж парубок був до душі, то вона сватів перев’язувала рушниками, а нареченому дарувала хустку. Молодих вводили до хати, використовуючи білу хустку, бо вважали, що тоді сімейне життя буде світлим. Тихо-тихо ви погляньте:
2 ведучий
Це ж хустина вишивана,
До години прихована.
Ось коли свати прийдуть —
Нареченому
В руки ніжно простягну,
Й разом з ним в життя піду.
1 ведучий
На весіллі наречений з’являється з гарною хусткою за поясом. Голова нареченої прикрашена вінком зі стрічками або вінком з фатою. У церкві під час вінчання руки молодим пов’язують білою хусткою — на знак міцної сім’ї:
2 ведучий
Не люди з’єднали, а з’єднав Бог навік,
На щастя, на долю, на довгий вік.
1 ведучий
Свято весілля завершувалося розплітанням коси та покриттям голови нареченої хусткою-наміткою. У весільній пісні співається.
3 ведучий
Догадайся, Марусю, чого мати до комори пішла:
2 ведучий співає пісню «Горіла сосна, палала»
3 ведучий
Уміння берегти-стає настійним велінням нашого часу. Важливо будити в людях саме цю потребу - оберігати життя в усіх його виявах, природній мудрості й гармонійності. Берегти свою українську хустку, кожне зернятко вселюдського досвіду.
1 ведучий
Проходять роки, та ніколи не можуть зникнути з пам'яті людської добрі традиції прадідів, їх обереги поруч нас, не дають нам забути, що ми — діти народу українського.