Виховний захід «STEAM –шоу»
(математика, інформатика, технології)
Мета: формувати ключові компетентності:
спілкування державною мовою: грамотно висловлюватися рідною мовою; доречно та коректно вживати в мовленні математичну термінологію, поповнювати свій словниковий запас;
математична компетентність: усвідомлення значення математики для повноцінного життя в сучасному суспільстві, розвитку технологічного, економічного потенціалу держави;
інформаційно-цифрова компетентність: усвідомлення важливості ІКТ;
ініціативність і підприємливість: генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми;
уміння вчитися впродовж життя: допитливість, прагнення пізнавати нове, експериментувати, відвага і терплячість;
соціальна та громадянська компетентності: висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи; працювати самостійно та в команді з іншими на результат, досягати компромісу.
Обладнання: малюнки цифр та геометричних фігур, вислови видатних людей, проектор, мультимедійна презентація, музичний та відео матеріали
Хід заходу
І. Ведучий 1.
Наук на світі є багато,
їх навіть важко полічить,
та нам їх треба знати,
щоб Всесвітом володіть.
Ведучий 2.
Наука – знайдені алмази,
вугілля, золото і мідь,
в руках людей могутній лазер
і сотні зрошених угідь.
Ведучий 1.
До різних ми наук охочі,
нехай ведуть нас до вершин.
Та зараз ми сказати хочемо:
наш математиці уклін!
Ведучий 2.
Глибина і абстракції сила,
строга логіка, виклад красивий
математиків ваблять віки.
Проникаючи в зоряні далі,
в таємниці земної кори,
математика всіх закликає:
«Ти міркуй, фантазуй і твори!»
Ти визнана давно главою всіх наук –
Потрібна нам ти скрізь, завжди і всюди.
Без математики ми нині як без рук.
З тобою з казки дійсність творять люди.
Освоївши тебе – рвемося у політ.
Створили вже розумні ми машини,
Штурмуємо космічний світ
І різних фактів узнаєм причини
З тобою підкоряємо природу
Твої досягнення ми віддамо
На благо Українського народу!
Виходять цифри. Кожна розповідає про себе
Ведучий 1. Кругла, наче буква О,
Цифра нуль, або ніщо.
Ведучий 2. Як стоїть він сам-самісінький,
То й не значить нічогісінько!
Ведучий 1. Не треба думати, що нуль,
відіграє нікчемну роль.
Ведучий 2. Ось круглий нуль, або нічого.
Послухай казочку про нього.
Інсценування вірша
Веселий нуль прошепотів
Сусідці-одиниці:
- З тобою поруч я б хотів
Постояти, сестрице! -
Та одиниця каже: - Ні,
Ти нуль, число нікчемне.
Не стій зі мною, бо мені
Це зовсім неприємно! -
А нуль на це: - Я знаю сам,
Що в світі значу мало...
Та якби поруч стати нам,
Десятка б з тебе стала!
Поглянь на себе: ти ж у нас
Мала та худорлява,
Та станеш більша в десять раз,
Коли я стану справа!
Нехай не кажуть, що нулі
Такі нікчемні та малі:
Із двійки - двадцять робим ми,
Із трійки зробим тридцять,
З четвірки - сорок, а з семи -
Аж сімдесят, дивіться!
Отож, хоч нуль - ніщо й ніхто,
Та два нулі на місті
Із одиниці зроблять сто,
А з двійки - цілих двісті!
Пісня (на мелодію "Ой, смереко")
Всі задачі розв'язали
І зошити поздавали.
Я сиджу і ледь не плачу -
Не зміг розв'язати задачу.
Ой, задачо!
Розв'яжись сама, задачо!
Чом я над тобою плачу?
Ох, важка оця задача!
Чи у хлопців запитати,
Чи в дівчат її списати?..
Як же мені з нею бути
Ви порадьте мені, люди!
Ой, юначе!
Розв'яжи мені задачу!
Бо сиджу і ледь не плачу...
Ох, важка оця задача!
Свого лоба я наморщив,
Замислився і помовчав,
В голові все прояснилось -
Розв'язання враз з'явилось.
Ой, задачо!
Розв'язали ми задачу!
І тепер ми вже не плачем,
Легкою була задача!..
Ой, задачі!
Ви такі легкі, задачі,
І коли вас знову бачим,
То ніхто з нас вже не плаче!..
Відео Цікаве про математику:
https://www.youtube.com/watch?v=SF2AOENtrN0
ІІ. Ведучий 1. Слава нулю та одиниці! Вони полегшують роботу мозку. Розумні комп’ютери відразу це «збагнули».
Ведучий 2. Гарненька двійкова система,
дуже проста в ній обчислень схема!
Ведучий 1.
Весела запису канва:
один та нуль не 10, а 2.
В системі цій нам легко з’ясувать,
сто плюс один не 101, а п’ять.
Ведучий 2.
Їй було тисяча сто років
Вона в сто перший клас ходила
У сумці сто книжок носила
І це все правда, ото ж сила!
Ведучий 1.
Коли своїм десятком ніг,
вона бігла по дорозі,
За нею бігло цуценя
З одним хвостом, зате стоноге.
Ведучий 2.
Вона ловила кожен звук
Своїми десятьма вухами,
І десять загорілих рук
портфель і поводок тримали.
Ведучий 1.
І десять синіх оченят
Розглядали світ так звично,
Та стане все цілком звичайним,
Як зрозумієте про що оповідання.
Ведучий 2.
А й справді, вражаючий портрет дівчинки! Проте нічого незвичайного в цій школярці немає. Чи не так?
Ведучий 1. В сучасних комп’ютерах використовують двійкове кодування. Уся інформація в комп'ютерах представлена у вигляді тільки двох цифр: 0 та 1. Цифра 0 або 1 в двійковому кодуванні називається бітом. Саме такими числами і «мислить» комп'ютер.
Ведучий 2. Отже, 1100 – 12 р, 101 – 5 клас, 100 – 4 , 10 – 2.
Інформатика — наука,
Про яку скажу вам так,
Що без неї не запустиш
Ні ракету, ні літак.
Ось включаю я комп'ютер,
Загорається екран,
Натискаю кнопку Enter
І пірнаю в океан.
Інтернету шир безмежна
У комп'ютері сидить.
Треба швидкість тут шалену,
щоб цей космос облетіть.
Поринаю з головою
Я в програми Word, Excel,
Ще й дзвіночка попрохаю
Не дзвонити цілий день.
Друзям всім своїм бажаю
Із комп'ютером дружить.
За плечима, я вважаю,
ці знання нам не носить.
Відео Цікаві факти про комп’ютер та інтернет
https://www.youtube.com/watch?v=YxnEOs1KChQ
ІІІ. Сценка «Трикутник та квадрат»
Ведучий 1.
Жили були два брати,
Трикутник з Квадратом.
(З’являються Трикутник з Квадратом)
Ведучий 2.
Старший – квадратний,
Добрий, невсипущий.
Ведучий 1.
Молодший – трикутний,
Нудний та ще й злющий.
Ведучий 1.
Якось запитав Квадрат:
Квадрат. Чому ти злишся, любий брате?
Ведучий 2.
Той кричить йому…
Трикутник. Ой, ти,
Як нам жити в дружбі й мирі:
Маю я лиш три кути,
В тебе ж, братику, чотири!
Ведучий 1.
Тут квадрат відповідає:
Квадрат. Брате! Я ж бо старший, я – квадратний.
Ведучий 2.
Ще сказав йому квадрат:
Квадрат. Знаю, ти мені не радий
Тож нехай розсудять люди,
Хто з нас кращий. Так і буде!
Ведучий 1.
Ось і ніч прийшла.
До брата перелазить через тин
брат молодший, щоб у хаті
зрізать старшому кути.
(Ріже ножицями кути у Квадрата, каже, тікаючи )
Трикутник.
Приємних снів, солодких снів!
Проспиш квадратним ніченьку,
а встанеш без кутів!
Ведучий 2.
Але вранці злющий брат
Страшній помсті був не радий.
Дивиться: нема Квадрата.
Онімів… Стоїть без слів…
От так помста! Стало в брата
Вісім новеньких кутів.
Ведучий 1. Шановні гості! Коли ви завітали сьогодні до зали, кожен з вас вибрав геометричну фігуру, яка вам найбільше сподобалась.
Ведучий 2. Німецькі психологи стверджують: «Фігури скажуть вам з ким ви маєте справу».
Ведучий 1. Трикутник. Ви привертаєте гарним одягом, любите ніжність. Ви маєте жагу до самоутвердження, ви цілеспрямовано йдете до своєї цілі й подолаєте будь-які перешкоди.
Ведучий 2. Ромб. Ви маєте багату фантазію, пристрасні та віддані своїй справі. Мільйони фантастичних ідей вирують у вашій голові. Та, на жаль, лише деяк з них геніальні.
Ведучий 1. Прямокутник. Цю фігуру вибирають люди, які шукають упевненості й захисту. Зміна вашого настрою протягом години бентежать близьких та робить вас непередбачуваними.
Ведучий 2. Круг. Такі люди йдуть за своїми бажаннями. І вони перебувають у постійному пошуку. Для них важливі тільки емоції, що їх оточують. Доброзичливі та, на лихо, для інших знаків дуже легко розпізнають брехню та нещирість у взаєминах.
Ведучий 1. Квадрат. На першому місці – розум, який контролює всі емоції, дуже послідовні у своїх вчинках люди. Як ніхто інший знаходять шлях до свого щастя та, навіть, занотовують його в найменших дрібницях.
ІV. Інтерактивна розминка з глядачами
Загадки
З ним справу має архітектор,
З ним справу має будівельник.
Хто за комп'ютером працює,
До нього теж давно вже звик.
Скажіть про що іде тут мова –
Назвіть одне англійське слово. (Windows)
Про нього знаємо ми нині:
З ним справу мають в медицині.
Біолог з ним теж справу має,
А комп'ютер від нього страждає. (Вірус)
Хто хоче щось запам'ятати –
В блокнот свій може записати.
Комп'ютер теж немов блокнот –
Не має з пам'яттю турбот.
А як називають комп'ютер-блокнот? (Ноутбук)
Ця всесвітня мережа
Скільки знає – просто жах!
З нею вчись ти працювати –
Теж багато будеш знати. (Інтернет)
Ось я кнопку натискаю
І папір вже заправляю.
Він друкує без зупинки
Вірші, пісні і картинки
І швидкий він, наче спринтер
Відгадайте, що це ...(принтер)
Промені і сонце-коло
Намалюємо ми скоро.
Творчий маю я характер,
Бо графічний я …(редактор)
Я пишу листи і вірші,
Мої тексти найгарніші.
Хай підтвердить весь народ,
Як усім потрібен … (Word)
Коли треба показати
Слайди про усі формати –
В допомозі не відмовить
Вам ніколи … (Power Point)
А, Б, В, Г, Д і кома –
Всім мабуть уже відома
Така клавішна структура.
Звісно ж, це … (клавіатура)
Я показую об’єкти,
Фото-, відеопроекти.
Я не плеєр, не мотор,
А звичайний - … (монітор)
Я не нишпорю в коморах,
Не ховаюся по норах.
Ковзаю по столу трішки,
Бо комп’ютерна я … (мишка)
Дев’ять нуликів кругленьких
Й одиничка стали в ряд
Усі учні добре знать
Що число оце … (мільярд)
Нею довго можна йти
Кінця краю не знайти
І початку теж нема,
Бо ця лінія … (пряма)
Щоб довжини виміряти,
Інструмент цей треба мати.
Щоб побудувать пряму,
Я його також візьму.
Вийде непряма, а змійка
Як загубиться … (лінійка)
Поділки з штихами має,
Нам про все доповідає.
Масу, довжину і час
Все показує для нас.
І велика і мала
Є на приладах… (шкала)
Якщо на промені візьмемо
І початок нанесемо,
А вже стрілка, що є там,
Додатній напрям школярам покаже
А ще відрізок – одиничний,
Усім знайомий він і звичний
То вийде промінь не простий,
А промінь вийде… (числовий)
Загадкове, нам знайоме,
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен легко, без вагання
Відповість, що це -… (Рівняння)
Для введення цих чисел
Вагомі є причини:
Вимірювати треба
Нам різні величини.
У прикладі, в задачі
Ділити без остачі –
Допомогти готові
Тут числа нам… ( Дробові)
Нам вони допомагають,
Дій порядок визначають.
А якщо про них забудеш,
Вийде зовсім навпаки.
Пам’ятай же про… (Дужки)
Наш вірний та надійний друг,
Без нього дехто, як без рук,
І кнопки, і екран він має,
Нам результат доповідає.
Обчислень він організатор
Чудовий прилад… (Калькулятор)
Ти на фігуру подивися –
Всього у ній лише три.
Три сторони і три кути.
Не помилиться школяр
І скаже, що фігура та
Зветься … (Трикутник)
Всі чотири сторони
У таких фігур рівні.
І кути прямі,
Хто ж вони такі? (Квадрати)
Буває він гострим, буває тупим,
Але найчастіше він буває прямим.
У тупого і гострого різний розмір,
Прямий — сталості являє приклад.
Градус змінюють гострий з тупим,
Тільки прямий залишається прямим.
(Кут)
Танок (танцюють цифри, учениці 6 класу)
Є наука, що розум приводить
У порядок ясний і чіткий,
нам вона теореми доводить,
Що поєднують формул рядки.
Математику всі ви впізнали,
Від людей всіх їй честь і хвала,
також всім, хто її підкоряли,
промовляєм подяки слова.
Інформатика – наука всім потрібна нині,
Бо на комп’ютері ми творим дива дивні
На ньому кожен учень, робітник
Працювати дуже звик.
Комп’ютер – вже буденна річ,
І кожен її має.
Хорошу доповідь зробить
Тобі допомагає;
Можливо, хочеться тобі
Розважитися трохи –
Багатий і цікавий світ
Відкрити допоможе.
Бо кожен з підлітків в наш час
Зазвичай полюбляє
До Інтернету заглянуть –
Він відповіді знає.
Скачати можна фільм чи гру,
Посидіти в «онлайні»,
Чат, форум, сайти - все
Знайоме і звичайне.
Застерігаємо вас ми,
Що варто пам’ятати
Про незвичайних «хижаків»,
Їм шансу не давати:
Не відкривати їм адрес
(Домашніх чи бабусі),
Щоб наслідки фатальними
Не стали, любі друзі!
V. Є місто у школі – не схоже на клас,
Де виробів різних незмінний багаж
Та Муза натхнення працює невпинно,
Даруючи кожному щастя хвилини.
Там мрія живе про улюблене діло,
Це місто закоханих в працю й умілих.
Постійно вирують там творчі ідеї,
А витворам рук тих позаздрять в музеях.
Знайдуться там книги людей працьовитих,
Журнали з порадами - тільки практичними,
Креслення й схеми, ремесел секрети
Складаються в сходинки творчого злету.
А ще місто те пахне стружкою й лаком,
Там гуркіт верстатів співає контральто.
Там свій, хто уміє тримать молоток
І знає, як власних п’ять пальців станок,
Породи дерев і марки металів
Та скласти як в виріб окремі деталі.
Живуть там чарівнії різні клубочки,
Які в візерунки складаються точно:
Картини, панно, серветки й дрібнички –
Всілякі роботи лежать на поличках.
Також люблять там куховарить, в’язати
І вироби гарні з тканини зшивати,
Плести, прасувати і бісер низати…
Своїми руками там робиться свято.
Це місто стежину в життя прокладає,
Навчає усіх, хто бажанням палає.
Ну що ж, якщо досі ти в чомусь не певний…?
Там класно! Заходь до шкільної майстерні!
Ведучий 1.
Праця — це основа людського життя, джерело багатства держави в цілому та людей зокрема. У нашій країні трудяться мільйони людей різних професій. Усе те, що нас оточує, зроблено руками людей. Чи можна собі уявити життя без роботи?
Ведучий 2.
Мабуть, ні, адже, щоб добре жити, мати усе необхідне для себе і своїх дітей, потрібно працювати. А щоб працювати, треба здобути професію, яка найбільше до вподоби.
Ведучий 1.
Всі професії важливі, вибирай собі на смак. Але знай, дитино мила, праця – це найкращий скарб. Сьогодні основне завдання школярів — наполегливо та старанно вчитись, щоб мати хороші успіхи та міцні знання, бо вони необхідні кожній людині для того, щоб іти в життя розумним та мудрим. І ні однієї хвилинки неможна лінуватись, бо згаяний день і конем не наздоженеш.
Ведучий 2.
Можливо, коли ви підростете, з'являться й інші важливі ремесла й ви оберете саме ту з них, яке вам найбільше сподобається. Але я бажаю, щоб кожен з вас обрав таку професію, яка приносила б задоволення не тільки вам, але й багатьом іншим людям. А зараз найголовніша ваша робота — успішно вчитися у школі, отримувати глибокі та міцні знання.
Пісня «Вибір професії»
Список використаних джерел:
1