ТЕМА : Тиск твердих тіл, рідин, газів. Сила Архімеда. Плавання тіл.
Цілі:
рідин та газів , Архімедову силу , умови плавання тіл;
навчати експериментувати, технічно мислити, розвивати творчі здібності;
Тип уроку : узагальнення та систематизація знань.
Обладнання : комп’ютер, проектор, посудини з водою, дерев’яний брусок, склянки з водою,
лінійка, палетка, папір, ластик, свічка, цвях, скляна трубка, підфарбована рідина.
Фізика – це наука, яка відповідає на питання « чому?»
Річард Фейнман
Хід уроку
І Організаційний момент
Учитель. Увага! Сьогодні незвичайний урок. Це фізичний турнір між двома командами. Я пропоную вам пірнути в океан знань, де вирує виштовхувальна сила, порядкуює закон Архімеда, і з їхньою допомогою поринути в безмежний простір самої природи. Побажаємо один одному успіхів.
Під час турніру вам будуть нараховані бали, які потім перетворяться в оцінку. Враховується якість відповідей, активність усих членів команд, дотримання дисципліни під час коомандної роботи.
ІІ Розминка команд
Експрес – опитування / 1 бал – 1 питання /
/ Командам по черзі задаються питання . Якщо відповіді немає – відповідає інша команда. /
ІІ Конкурс « Знайди відповідність» / 4 бали /
Знайти відповідь на кожне питання. Кожній відповіді відповідає буква слова, яке потрібно відгадати .
Ключове слово : АРХІМЕД
ІІІ Конкурс « Подорож історією фізики» / 3 бали /
Учитель. Кожна наука має свою історію , яке потрібно знати. Учасники підготували домашнє завдання –
повідомлення про видатних фізикіф та винаходів за темою уроку.
1 команда – Архімед ; барометр
2 команда – Торрічеллі ; манометр
ІV Конкурс Експериментаторів / 4 бали /
Учитель: « До фізики має відношення тільки те , що може бути виміряне», - так визначив зміст ціієї
науки один відомий фізик.
Кожному представнику команди необхідно виконати експеримент.
1 команда :
Визначити виштовхувальну силу, що діє на дерев’яний брусок, занурений повністю у воду,
використовуючи лише лінійку.
2 команда :
Визначити тиск учня на підлогу, за умови, якщо він стоїть на обох ногах,
використовуючи палетку.
V Конкурс « ЧОМУ ?» / 1 питання – 1 бал /
/ Жало має малу S , тому тиск більший. Р комара = 100 000 000 Па ; Р бджоли = 3 000 000 000 Па /
/ Перетинка між пальцями пальцями збільшує S опори їх лап, отже тиск зменшується. /
/ Так, збільшиться вдвічі /
/ Коли більше , тому що вага тіла розподіляється на білшу площу і тиск зменшується /
/ Їжа в тюбику пастоподібна, тому тиск передається в ній в усіх напрямках однаково /
/ Вдих – об’єм грудної клітини збільшується, тиск у легенях зменшується і атмосферне повітря входить у легені.
Видих - об’єм грудної клітини зменшується, тиск у легенях збільшується і атмосферне
повітря виходить з легенів. /
/ Густина гасу менше густини воду , тому гас спливає на поверхню води /
/ У морській, тому що густина більше /
/ Тиск газу передається у всіх напрямках однаково /
Поспішай на допомогу : впала Оля на підлогу.
Що ж робити тепер Толі ? Не підніме , мабудь Олі ??
/ Підняти Олю у воді /
VІ Конкурс Розв’язати задачу . / 4 бали /
1 команда :
Визначити масу людини, яка чинить тиск на підлогу 40 кПа та має площу поверхні підошв
0,075м2 ?
2 команда :
Визначити висоту гори, якщо тиск у її підніжжя 760 мм. рт. ст., а на її вершині 715 мм рт. ст. ?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІІ Конкурс « Фізична магія» / 6 балів /
Учитель: Як казав Леонардо да Вінчі « Дослід ніколи не помиляється, помиляються тільки ваші
міркування». Представники команд продемонструють досліди та пояснять їх
фізичний зміст.
1 команда :
Налити в склянку воду, накрити її аркушем паперу та , підтримуючи аркуш рукою, перевернути склянку догори дном .Якщо прибрати руку від аркуша, вода зі склянки не виливається , а папір ніби приклеївся до боків . Чому?
/ Під вагою води папірець злегка прогинається, тиск в середині склянки менший за
атмосферний, тому аркуш паперу втримується. /
2 ) Некористуючись терезами та мензуркою визначити більша чи менша густина ластика за густину
води .
/ Опустити ластик в слянку з водою і подивитися : тоне чи ні тіло /
3 ) Учитель : Збереглася легенда , що Архімед під час оборони рідного міста Сіракуз від нападу
римлян використовував вгнуті дзеркала, які запалювали кораблі сфокусованими сонячними
променями. Відома ще одна легенда прокрону Задачу перед Архімедом пставив цар Гієрон. Увага,
відеопитання!
2 команда :
1 ) « Дивна свічка»
У склянку з водою покласти свічку , в яку встромили знизу цвях, щоб вона плавала вертикально.
Як довго горітиме свічка , плаваючи у воді ?
/ Свічка догорить до кінця, тому що у міру згоряння свічки вона буде виринати з води,
так як зменшується її маса, густина – свічка буде на поверхні. /
2 ) Скляну трубку, відкриту з обох боків, занурюють у воду, потім затуляють пальцем верхній отвір
та виймають з рідини. Коли верхній отвір трубки відкривають , з нього починає витікати рідина.
Пояснити спостережуване явище.
/ Атмосферний тиск буде утримувати воду в трубці. /
3 ) Відеопитання : дістати монету з води не замочивши руки, неперевертаючи тарілку.
/ Поставити у воду свічку, що горить.Накрити її скляною банкою, злегка нагріти банку та
опустити її у блюдце. При нагріванні повітря розширюється, в стакані утворюється
розріджене повітря. Зовнішній атмосферний тиск більший, ніж у стакані, тому вода
усмоктується в склянку. /
VІІІ Конкурс капітанів « Загадка з підказками » Що це ???
№ 1
№ 1 Один з його зразків називається ім’ям винахідника Луєра. / 6 балів /
№2 Його принцип дії підтверджує існування атмосферного тиску. / 5 балів /
№ 3 Він складається з циліндра, у якому рухається поршень. / 4 бали /
№ 4 На циліндрі є позначки в одиницях об’єму. / 3 бали /
№ 5 У нижній частині циліндра є голка. / 2 бали /
№ 6 Застосовується він у медицині. / 1 бал /
/ під тиском зовнішнього ( атмосфери ) заповнюється водою, яка піднімається слід за поршнем, тому що
там відсутнє повітря /
№ 2
№ 1 Ви всі його бачили, у багатьох він є вдома.
№ 2 Складається з 3 основних частин: манжети, нагнітача, манометра.
№ 3 Його принцип роботи підтверджує існування атмосферного тиску.
№ 4 Манжетою обгортають руку вище ліктя. У манжету нагнітають повітря.
№ 5 Лікар за допомогою фанендоскопа вислуховує кров’яну артерію, випускаючи повітря з манжета.
№ 6 Він призначений для вимірювання аров’яного тиску людини.
ТАНОМЕТР
№ 3
Свіжість курячих яєць перевіряють , занурюючи їх у воду. Несвіжі яйця спливають на поверхню.Чому ?
/ Під час тривалого зберігання яєць їх вміст частково висихає і в середині яйця утворюється
порожнина,заповнена повітрям, тому густина зменшується і тіло спливає./
№ 4
Пояснити як ми п’ємо?
/ Коли ми п’ємо, то періодично втягуємо з порожнини рота повітря в легені. У роті створюється ділянка зниженого тиску і рідина під дією атмосферного тиску прямує туди. /
№ 5
Людина провалилася під кригу. Як треба діяти, спираючись на знання про тиск, щоб врятувати її ?
/ Щоб не провалитися під лід , треба широко розвести руки в сторони, розпластавшись на льоду, перекотитися на спину, щоб витягти ноги. Потихеньку підповзти до потопаючого, кинути з далеку ремінь, шарф, використати підручні засоби ( дробина, дошка ). Вибравшись з ополонки, не можна ставати на ноги, а слід перекотитися на безпечне місце./
№ 6
Де атмосферний тиск більший на 1 поверсі чи на 100? Чому?
/ на 1 , тому, що з кожним підняттям на 11 м тиск зменшується на 1 мм рт. ст. /
ІХ Конкурс :
Учитель:
Діти, уявіть, що ви вчитель фізики. Необхідно щоб ваші учні полюбили цей предмет. Як цього досягти?
Один із методів – це підтверджувати постійно значимість знання законів фізики та вміння їх
використовувати. Пропоную вашій увазі останній конкурс , яка підтвердить значимість атмосферного тиску, та пояснить його дію на живі організми.
1 команда : « Про що повідає атмосферний тиск ?»
Атмосферний тиск може багато про що розповісти. Він допомагає прогнозувати погоду, від погоди залежить самопочуття людини. А її знання необхідні представникам різних професій: радістам, агрономам, льотчикам. Якщо атмосферний тиск підвищується, то погода буде гарною: холодною взимку; спекотною влітку.
Якщо тиск стрімко падає , то мозна чекати на появу хмарності, вологого повітря. Зниження тиску влітку передвіщає похолодання, узимку – потепління. Пояснити це можна так: атмосферний тиск збільшується,
Якщо будуть переміщення мас повітря вниз. Опускається з більших висот сухе повітря, тому погода буде без опадів. За висхідними потоками атмосферний тиск зменшується. Нагору піднімаються потоки повітря, насичені водяними парами.Угорі воно охолоджується, з’являється хмарність, випадають опади.
Найвищий атмосферний тиск було зафіксовано у 1968 році у селищі Акапа ( Росія ) – 815 мм. рт. ст..
Найнижчий тиск зафіксовано під час урагану в Тихому океані у 1988 році – 645 мм. рт. ст..
2 команда : « Атмосферний тиск та живі організми»
«Ялинковий барометр» - хвойні дерева мають цікавість: вони опускають свої гілки перед дощем і піднімають перед ясною погодою.
« П’явковий барометр» у скляній банці. Їх вважають чудовими синоптиками:
Х Підбиття підсумків турніру
Учитель: Сьогодні на уроці ми з вами ще раз довели, що «Фізика – це наука, яка відповідає на питання « чому?».Ми розібрали різні ситуації та випадки застосування знань з цього розділу у повсякденному житті. Вважаю, що ви зі мною погодитесь, якщоя скажу що ці знання є важливими і потрібними.
Підрахунок загальної кількості балів та визначення команди переможця.
ХІ Домашнє завдання
§23 – 32 повторити
С. 124 – 125 № 1 – 12 письмово
Підготуватися до контрольної роботи
Тиск твердих тіл, рідин, газів.
Сила Архімеда. Плавання тіл
Підготував учитель фізики ЗОШ №7
Закоморна Наталя Іванівна
2015 рік