Викликали до породіллі з доношеною вагітністю і раннім вилиттям навколоплідних вод. Жінка поскаржилась Вам на ядуху, біль за грудиною, тремтіння. Пульс 120/хв, АТ 70/10 мм рт ст., температура тіла – 38,2С. У легенях при аускультації дихання ослаблене з наявністю вологих хрипів. Який діагноз?
Фельдшера ЕМД викликали до хворої 57 років, яка перебуває в непритомному стані. Хворіє на цукровий діабет 10 років, лікується інсуліном. Об’єктивно: шкіра волога, зіниці розширені. Рs – 71/хв., АТ – 110/60 мм рт.ст., судоми Яке ускладнення розвинулось у хворої?
Пацієнтка 25 років знаходиться на диспансерному обліку з приводу бронхіальної астми. 1-2 рази на місяць спостерігаються напади ядухи з експіраторною задишкою, сухим кашлем, сльозотечею, нежиттю, закінчується відходженням в’язкого склоподібного мокротиння. Які засоби необхідно призначити для першочергового усунення нападів?
Пацієнт віком 18 років доставлений з нічного клубу без свідомості, дихання поверхневе, частота дихання 7/хв, артеріальний тиск 100/60 мм рт ст, частота серцевих скорочень 56 /хв, зіниці - міоз. Після внутрішньовенного введення налоксону у хворого свідомість та дихання відновились. Отруєння якою речовиною виявлено у хворого?
Пацієнт 60-х років, що перебуває у стаціонарі з приводу гострого інфаркту міокарда, раптово знепритомнів. При огляді діагностовані зупинка серцевої діяльності та дихання, розпочато серцево-легеневу реанімацію. На ЕКГ шлуночкова тахікардія. Який захід є необхідним далі?
У пацієнта з гострим інфарктом міокарда з’явилися скарги на відчуття серцебиття, лихоманку, загальну слабкість. Загальний стан важкий, артеріальний тиск - 80/40 мм рт.ст., пульс - 190/хв., аритмічний. Дихання везикулярне. Набряки відсутні. ЕКГ: фібриляція передсердь (миготлива аритмія), частота серцевих скорочень - 228/хв. З чого треба розпочати лікування?
Ви - фельдшер ШМД, обслуговуєте виклик до пацієнта зі скаргами на інтенсивний біль за грудниною стискаючого характеру, який віддає у ліву руку, лопатку, тривалістю більше 30хв. Застосування нітрогліцерину не дало ефекту. На ЕКГ- монофазна крива. Ви застосували для невідкладної допомоги:
Водій, якого доставлено у приймальне відділення після автодорожньої катастрофи, у рентгенологічному кабінеті знепритомнів. Шкіра обличчя та шиї ціанотична, серцеві тони не вислуховуються, артеріальний тиск не визначається, підшкірні вени шиї розширені. На оглядовій рентгенограмі ОГК легеневі поля не змінені, серцева тінь має кулясту форму. Вкажіть найбільш імовірну зворотну причину зупинки кровообігу:
Пацієнт 60-х років госпіталізований у відділення інтенсивної терапії зі скаргами на інтенсивний біль за грудиною, виражену задишку, загальну слабкість, серцебиття. Свідомість потьмарена, 12 балів за шкалою ком Глазго. Шкірні покрови бліді, вологі, холодні. Артеріальний тиск - 60/30 мм рт.ст., пульс - 124/хв. Олігурія. ЕКГ: елевація сегменту ST I, II, avL, V2-V5, QS V2-V5. Який медикаментозний препарат при даному ускладненні найбільш доцільно ввести хворому?
Виконання електричної дефібриляції при проведенні заходів серцево-легеневої реанімації:
Фельдшер ФАПу був викликаний до пацієнта К. 35 років, який перебував у психомоторному збудженні, намагався тікати від чудовиськ, був переляканий. Ввечері у нього з’явився неспокій: заглядає під ліжко і стіл, ніби щось шукає, кидається у сторони, накриває голову руками, вдивляється навкруги, до когось звертається з погрозами. Хворий дезорієнтований у часі і просторі, але реагує на своє ім’я. На питання до родичів чи вживає алкоголь відповіли "Іноді". Як називається такий стан?
У пацієнтки температура тіла швидко, протягом декількох годин, знизилась 3 39,5С до 37 С (критичний варіант зниження температури) та розвинулась загальна слабкість, запаморочення, шум у вухах, прискорене серцебиття. Об'єктивно: шкірні покриви та слизові бліді, холодний липкий піт, кінцівки холодні, дихання поверхневе, часте, пульс 98/хв, слабкого наповнення, АТ 75/45 мм рт. ст. Який препарат використовується для надання невідкладної допомоги?
Фельдшера швидкої допомоги викликали до пацієнта 48 років, який скаржився на нестачу повітря (він вимушений був сісти на ліжко та спустити ноги), задишку з утрудненим вдихом, сухий кашель, різку слабість, страх смерті. В анамнезі: рік тому переніс великовогнищевий інфаркт міокарда. Об’єктивно: шкірні покриви ціанотичні, вологі. Пульс - 98/хв., АТ- 170/95 мм рт.ст. Над легенями на фоні ослабленого везикулярного дихання вислуховуються вологі хрипи, переважно в нижніх відділах. Тони серця глухі, ритмічні. Який стан розвинувся у пацієнта?
Пацієнта було госпіталізовано з приводу кетоацидотичної коми. Була проведена інтенсивна терапія. Відмічається значне покращення лабораторних показників (глікемія 8,3 ммоль/л, на момент поступлення 33 ммоль/л; К 3,6 ммоль/л, на момент поступлення – 2,8 ммоль/л). Однак, загальний стан пацієнта погіршується, перебуває у глибокій комі. Яка найбільш вірогідна причина непритомного стану?
Чоловік на вулиці раптово втратив свідомість. По прибутті фельдшером швидкої медичної допомоги за 10 секунд встановлено ознаки клінічної смерті. Проводились реанімаційні заходи. На ЕКГ реєстрована фібриляція шлуночків. Тричі проведено дефібриляцію. Надалі медикаментозне лікування слід розпочати з:
Пацієнту призначено переливання крові. Під час визначення групи крові за допомогою цоліклонів аглютинація відбулася з цоліклоном анти-А та анти-В. Яка група крові у пацієнта?
У роділлі в І періоді пологів виник різкий головний біль, порушення зору, АТ - 170/100 мм рт. ст. На висоті однієї з потуг у неї виникла короткочасна втрата свідомості, судоми які почалися з фібрилярних посмикувань м'язів обличчя. Яке ускладнення виникло у роділлі?
Юнака знайшли на підлозі в кімнаті без свідомості. Викликано швидку допомогу. Стан вкрай тяжкий, періодично виникають клонічні судоми кінцівок. На шкірі тулуба і кінцівок темно-багряні плями, на тілі – множинна геморагічна зірчаста висипка різної величини. Тони серця глухі, пульс 140/хв, АТ 40/0 мм рт ст. Дихання поверхневе. Ваші невідкладні заходи?
Під час проведення реанімації у пацієнта із раптовою зупинкою серця в палаті стаціонару протягом 5 хвилин спостерігається рефрактерна асистолія. Раптом реаніматолог отримав інформацію, що пацієнту перед зупинкою серця випадково було введено внутрішньовенно 5 мл 4%-го калію хлориду замість 0,9%-го розчину хлориду натрію. Який препарат потрібно негайно включити до комплексу реанімаційних заходів?
Фельдшер прибув на виклик до пацієнтки 26 років, у неї під час вагітності (у ІІІ триместрі) та захворювання на гострий гепатит Е стався викидень, після чого погіршився загальний стан: з’явилось психомоторне збудження, сплутаність свідомості, «хлопаючий» тремор, агресивність, дезорієнтованість у часі, тахікардія, блювання «кавовою гущею», значно зменшилися розміри печінки. Як оцінюється стан хворою фельдшером?
Ви перебуваєте на виклику у чоловіка який тиждень тому був оперований (ампутація нижньої кінцівки на рівні стегна) з приводу діабетичної стопи. Стан хворого різко погіршився. Свідомість на рівні оглушення, виникло часте поверхневе дихання, хворий став блідим, з’явився холодний піт. На ЕКГ: синусова тахікардія з ЧСС 150/хв, ознаки блокади правого шлуночка. Наявність SIQIII. Підозра на ТЕЛА. Свідомість кома, пульс на магістральних судинах не визначається, дихання відсутнє. Які найперші дії ви маєте виконати?
До пацієнтки 29 років викликали бригаду ЕМД. 4 години тому хвора стала млявою, байдужою, було одноразове блювання, після чого вона знепритомніла. Об’єктивно: стан важкий. Шкіра і видимі слизові оболонки сухі, тургор тканин знижений, очні яблука запалі, м’які. Дихання гучне, АТ 110/80 мм рт ст. Запах ацетону. Хворіє на цукровий діабет. Які медикаменти ви оберете для надання невідкладної допомоги?
У хворого, 40 рокiв,що лікувався з приводу пневмонії, пiсля iн’єкцiї ампiцилiну раптово з’явилася рiзка слабкiсть, запаморочення, головний бiль, дзвін у вухах, вiдчуття жару, гiперемiя шкірного покриву, свербiж, спастичний кашель, блювання, прискорене дихання, ЧСС- 100/хв., АТ- 70/20 мм рт.ст. Який iмовiрний дiагноз?
Ви фельдшер швидкої допомоги прибули на виклик. При огляді потерпілого з колотою раною грудної клітки виявлено, що в момент видиху повітря заходить зі свистом у плевральну порожнину, а при вдиху – краї рани злипаються. Яке ускладнення найбільш вірогідне в даному випадку?
Який показник не враховується під час оцінки стану за шкалою Апгар:
Яка ознака є властивою для обструктивного шоку (напруженого пневмотораксу, ТЕЛА, тампонади серця):
Синдром Мендельсона (кислотно-аспіраційна пневмонія) зумовлена аспірацією:
Студент 19-ти років під час різкого переходу з горизонтального положення до вертикального раптом погано себе відчув. З’явилася різка блідість шкіри, проступив холодний піт, юнак знепритомнів. Об’єктивно: шкірні покриви з мармуровим відтінком, акроціаноз. Дихання часте, поверхневе, тахікардія. Тони серця гучні, хлопаючі. Артеріальний тиск - 70/0 мм рт.ст. Пульс ниткоподібний. Частота серцевих скорочень - 110/хв. За словами родичів, стоїть на обліку з приводу вегето-судинної дистонії. Чим зумовлене погіршення стану хворого?
У хворого 54-х років з приводу відсутності пульсу на сонних артеріях і дихання вже протягом 10 хвилин бригадою екстреної медичної допомоги (ЕМД) проводяться реанімаційні заходи: зовнішній масаж серця, штучне дихання мішком Амбу, введення адреналіну, дефібриляція. Стан залишається без змін. З якою частотою і на яку глибину має здійснюватися компресія грудної клітки?
У хворого констатовано клінічну смерть за наступними ознаками: відсутність пульсу на центральних артеріях та самостійного дихання, максимальне розширення зіниць, відсутність свідомості, блідість шкірних покривів, атонія, арефлексія, адинамія. Негайно розпочато реанімаційні заходи: відновлення прохідності дихальних шляхів, штучна вентиляція легень (ШВЛ), непрямий масаж серця (НМС). Під час проведення непрямого масажу серця (НМС) отримано ускладнення: перелом ребер. Які подальші дії реаніматора?
Солдат 24-х років лікується у відділенні інтенсивної терапії з приводу синдрому тривалого стиснення (рабдоміолізу), гострої ниркової недостатності. При лабораторному обстеженні: сечовина - 28,4 ммоль/л; креатинін - 820 мкмоль/л; К - 8,4 ммоль/л; гемоглобін - 76 г/л; гематокрит - 0,26 л/л; еритроцити - 2, 4 • 1012/л. Яке ускладнення може безпосередньо загрожувати життю хворого?
Чоловіка 40-ка років доставлено до приймального відділення. Відзначається запах алкоголю з рота, відкривання очей та мовні відповіді відсутні, нецілеспрямований рух на біль. Об’єктивно: дихання часте (>40/хв.), поверхневе, AT- 90/40 мм рт.ст., Ps- 112/хв. Що треба зробити в першу чергу?
Даний препарат використовують в амбулаторній анестезіології та хірургії (при короткотривалих оперативних втручаннях). Наркоз при введенні цього лікарского засобу наступає найшвидше порівнянно з іншими анестетиками.
Який це препарат?
У пацієнтів дорослого та дитячого віку з абсолютною гіповолемією, при шокових станах з метою знеболення найбільш доцільно використовувати:
Пацієнт 30 років виходячи з тролейбуса, падає на землю. Відсутнє дихання та пульсація на магістральних судинах, розширені зіниці.
За який проміжок часу Ви повинні діагностувати клінічну смерть?
У хворого похилого віку діагностовано клінічну смерть. Почато реанімаційні заходи. Під час виконання непрямого масажу серця фельдшер відчув характерних хруст, резистентність грудної клітки істотно зменшилась. Яка подальша тактика?
Пацієнта 47 років доставлено у відділення реанімації без свідомості. З анамнезу відомо, що у хворого протягом 2 годин був виражений пекучий біль за грудниною. Шкірні покриви бліді, акроціаноз. Артеріальний тиск – 60/40 мм рт ст. На ЕКГ: спостерігалась фібриляція шлуночків. Яке ускладнення розвинулось у хворого?
Хворий після отримання електротравми доставлений до приймального відділення. У свідомості, шкірні покриви бліді, дихання адекватне самостійне. Артеріальний тиск - 100/70 мм рт.ст., тахікардія, пульс слабкого наповнення. Яке дослідження у першу чергу необхідно провести такому хворому?
При розвитку анафілактичного шоку найефективнішим препаратом для невідкладної допомоги є:
Хворий орієнтується, трохи розплющує очі тільки у відповідь на прохання, у відповідь на біль виникають цілеспрямовані захисні дії, при звертанні дає правильні, але сповільнені відповіді. Ваша оцінка глибини загальномозкових розладів за шкалою Глазго:
Найефективнішим методом підтримки прохідності дихальних шляхів за неможливості інтубації трахеї є:
Хворому І., 45 р. показано провести оперативне втручання на органах черевної порожнини під ендотрахеальним наркозом. Що потрібно приготувати для інтубації трахеї?
Пацієнтку готують до ургентної операції. За призначенням лікаря Вам необхідно підготувати препарати для премедикації. Який препарат є обов’язковим для проведення премедикації з метою профілактики впливу вагусних рефлексів?
Фельдшера ФАПу викликали до хворої 25 років, яка знаходиться в непритомному стані. Зі слів родичів стан хворої погіршився декілька днів назад, коли підвищилася температура тіла до 38,8°С; появились набряки на обличчі, виділення червоної сечі. В анамнезі: 2 тижні тому хвора перенесла ангіну. Сьогодні стан різко погіршився, появилась нудота, виникли судоми. Об’єктивно: АТ– 190/110 мм рт.ст. Дихання шумне, запах сечовини з рота. Сечовипускання відсутнє. Який найбільш вірогідний діагноз, що зумовлює таку картину?
У пацієнта 47 років з діагнозом: гіпертонічна хвороба з’явилась задишка, «клекочуче дихання», кашель з виділенням рожевого пінистого харкотиння. Об’єктивно: шкіра та видимі слизові оболонки ціанотичні, частота дихальних рухів 40/хв, над легенями вислуховуються вологі хрипи. Якого положення необхідно надати хворому з метою поліпшення стану?
Доставлений до відділення реанімації та інтенсивної терапії хворий 28 років без свідомості. Відомо з анамнезу, що останні 5 днів хворіє респіраторною вірусною інфекцією, не лікувався. При огляді: стан свідомості кома-1, гіпертермія, ЧД – 45/хв, ЧСС – 135/хв, гіпертензія, РаО2-45 мм рт ст, РаСО2-67 мм рт ст. Яке призначення необхідно виконати в першу чергу?
Енергія першого розряду при використанні біполярного дефібрилятора має становити:
На ФАПі вагітна в терміні 36 тижнів поскаржилась на різкий головний біль, погіршення зору, біль у ділянці черевного сплетіння. Об’єктивно: артеріальний тиск – 170/110 мм рт ст, набряки нижніх кінцівок. Який препарат ви оберете для надання невідкладної допомоги вагітній?
Анестезіолог проводить наркоз під час ургентної операції з приводу розлитого перитоніту жінці 60-років вагою 130 кг. Спроби інтубації трахеї після введення міорелаксантів тричі поспіль виявились невдалими. Штучна вентиляція легень через лицьову маску неефективна. Яким чином запобігти анестезіологічної катастрофи у випадку «ні вентилювати, ні інтубувати»?
У хворої 35 років на 4 добу після оперативного втручання, яка також приймала оральні контрацептиви розвинулась клініка тромбоемболії легеневої артерії, раптова коронарна смерть. Який препарат необхідно було включити в лист інтенсивної терапії цієї пацієнтки у післяопераційному періоді?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома