Вікторина
Згідно з легендою саме цього дня військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу православне місто (яке?) і намагалося його захопити. Мешканці міста пішли до храму і гаряче молилися, просячи Господа та Діву Марію відвернути лихо від них. Раптом Богородиця з'явилася в небі перед людьми і вкрила місто своєю покровою, яку тоді називали омофор. Після цього люди стали невидимими для ворогів.
Найстарішою церквою на території України, яка була зведена на честь Покрови Пресвятої Богоматері, вважається Покровська церква, що розташована в селі Сутківці в Хмельницькій області. Її побудували (коли?) як фортецю.
Це свято вважалося найбільшим святом серед запорізьких козаків. Вони збудували чимало храмів, присвячених цій важливій події. Цього дня козаки традиційно обирали нового отамана.
Володимир В'ятрович (директор Українського інституту національної пам'яті) запропонував запровадити 14 жовтня День захисників України.
26 липня 2017 року митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній разом з очільником Синодального управління військового духовенства митрополитом Іоаном в Михайлівському Золотоверхому монастирі освятили ікону (яку?) - покровительки українського війська. На ній зображено Божу Матір, яка тримає в руках свою покрову та покриває нею українськиї воїнів.
Це слово має тюркське походження – від давньотюркського "кьоз", що означає ходити, бродити, мандрувати. Вперше зафіксоване у словнику половецької мови зі значенням "вартовий", "бадьорий" та у написі початку XIV ст. до збірки святих Сурожа (Судака).
Козацькі керівники мали титул (який?). Так у Польщі та у Великому князівстві Литовському називали командувача збройними силами. Повноваження (кого?) реєстрового козацтва були суттєво обмежені польсько-литовським урядом. На чолі козацького війська, або «коша», стояв виборний кошовий отаман.
Перші згадки про українських козаків зустрічаються в історичних джерелах 80–90-их років (якого сторіччя?), йшлося про населення центральної України, яке ходило на різні промисли («в уходи») — полювання, рибальство, видобуток солі, селітри або займалося охоронною службою на кордоні між князівством Литовським і Кримським ханством.
Хто був засновником першої Січі?
У якому році виникла перша Січ?
На фото зображено
Слово "козак" означає
Як козаки звертались один до одного?
Як називалось козацьке військо?
Найпоширеніший вид бойового порядку козацького війська...
Який гетьман здійснював найуспішніші морські походи козаків?
Особливою тактикою козацької піхоти в ході бою було шикування у три шеренги. Які завдання виконували І,ІІ,ІІІ шеренги відповідно?
За які злочини козаки карались на смерть?
Як називались військові човни українського флоту у період козацтва?
Перша столиця української гетьманської держави, резиденція гетьманів України.
Скільки воїнів вміщалося на козацькому човні (чайці)?
Жодних самовільних рішень гетьман не приймав – тільки загальні збори й голосування
Джон Сміт, засновник одного з перших поселень британців на ЦЬОМУ континенті (на якому?) , брав участь в боротьбі з турками та татарами й потрапив в полон. Сміта з полону врятували запорізькі козаки, він гостював на Січі звідки й повернувся до Англії, куди й запросив своїх рятівників. Саме в цей період англійці вирішили заснувати першу колонію на території ЦЬОГО континенту. Джон Сміт вирушив у цю подорож прихопивши з собою декількох козаків, що виявили бажання подорожувати разом з ним.
Якщо хтось знаходив якусь річ на Січі,
У запорожців був цікавий звичай...
Запорозькі козаки рідко коли стриглися «під макітру» - вони носили
У 17 столітті з’явився головний прапор запорізької січі. На цьому стязі було зображено білий хрест, золотаве сонце, півмісяць та зорі з одного боку, а з іншого - на червоному фоні зображено
Запорізькі козаки створили
Російські війська повністю зруйнували Запорізьку Січ у
Запорізька Січ місцеперебування змінювала декілька разів. Причини перенесення – руйнування укріплень ворогами, стратегічні міркування, епідемії. Іноді козаки шукали більш зручні місця для проживання. Усього за два з половиною століття зафіксовано заснування скількох Січей?
Були серед козаків особливі хлопці. Вважалось, що походять вони від древніх язичницьких волхвів, які володіли таємними знаннями, вміли пророкувати майбутнє. Вони навчали майбутніх воїнів бойовим мистецтвам, обрядам та звичаям. Про них казали, що їх «ні вогонь, ні вода, ні шабля, ні звичайна куля, крім срібної, не брали» і що вони «могли відкривати без ключів замки, плавати на човнах по підлозі, як по морських хвилях, переходити через річку по сукняній повсті чи циновках з лози, брати в голі руки розпечені ядра, бачити за кілька верств довкола себе, перебувати на дні ріки, влазити і вилазити з туго зав’язаних і навіть зашитих мішків, «перекидатись» у котів, перетворювати людей у кущі, вершників – на птахів, залазити у звичайне відро і плисти в ньому під водою сотні, тисячі верств»…
Який гетьман зображений на банкноті номіналом п’ять гривень?
Як називали в козацькому війську новобранців?
Полк у козацькому війську мав
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома