Який Закон України регламентує загальнодержавну програму забезпечення профілактики ВІЛ-інфікування, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 рр.?м
Який Закон України регламентує соціальний захист населення від захворювання СНІДом?
Який Закон України вніс зміни та доповнення до Кримінального кодексу України, що передбачає кримінальну відповідальність за розповсюдження ВІЛ/СНІД?
Яким наказом МОЗ України затверджена стратегія інформаційно-профілактичної діяльності з протидії розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу серед населення?
Універсальні запобіжні заходи необхідно застосовувати при контакті з біологічними рідинами, за винятком таких:
У приймальне відділення стаціонару звернувся хворий з вулиці у важкому стані, неохайно одягнений, брудний, без документів. Лікар відмовив в огляді і наданні допомоги, посилаючись на
Під час відпустки лікар приховав своє відношення до медицини і не надав допомогу хворому з серцевим нападом, аргументуючи тим, що він перебуває у відпустці. Оцінити дії лікаря:
Хворий відмовляється від проведення необхідного обстеження і лікування, пояснюючи це своїм віросповіданням. Лікар докладає всіх зусиль, щоб роз'яснити хворому необхідність в обстеженні і виконати свій професійний обов'язок. Оцініть дії лікаря:
Лікар-інтерн хірургічного відділення постійно конкурує з колегами, намагається за будь-яку ціну довести, що він кращий, прагне бути присутнім на всіх операціях, обов'язково отримати дозвіл асистувати, чергувати разом із куратором, ставить багато питань на засіданнях. Який тип поведінки він вибрав?
На прийомі в поліклініці хворому не сподобався зовнішній вигляд лікаря: брудний пом’ятий халат, відсутність шапочки, неакуратно підстрижені нігті. Хворий відмовився від консультації лікаря. Ваша думка:
Лікар-терапевт, втомившись від конкурентних відносин в колективі, запропонував рівний розподіл навантажень з урахуванням інтересів і можливостей всіх співробітників, чіткий і рівнозначний для всіх графік відгулів і нічних чергувань. Який тип регулювання конфліктів він вибрав
Хворий з сильним стискаючим болем за грудиною звернувся за допомогою в стаціонар. Черговий лікар відмовив у госпіталізації і наданні допомоги, аргументуючи відмову непрофільністю лікувальної установи. Ваші дії на місці чергового лікаря:
До офтальмолога звернулися за допомогою сусіди: їх дитина впала з велосипеда, вдарила, або звихнула, або зламала руку. Дії лікаря:
Під час профілактичного огляду лікар повідомляє хворому попередній діагноз "пухлина кишечника" та пропонує терміново провести обстеження в умовах спеціалізованого стаціонару. Які дії лікаря були помилкові?
Лікар пропонує хворому на вибір лікарські препарати, які необхідно приймати в процесі тривалого лікування. Хворий, орієнтуючись тільки в ціні, обирає найбільш дешевий препарат. Через деякий час хворий ви- 21 мушений не тільки перейти на прийом інших препаратів, але і отримати додаткове лікування для зменшення проявів побічних дій "дешевих" препаратів. Причина даної ситуації:
Серед хворих у палаті виникла конфліктна ситуація. Як повинен діяти лікар
Хворому показаний дорогий препарат, якого немає в арсеналі лікарняної аптеки. Хворий – людина малозабезпечена. Як повинен поступати лікар?
Пацієнт 52 років поступив на судово-психіатричну експертизу після скоєння злочину. Лікарям говорив, що втратив пам'ять, не пам'ятає, що трапилося, де він був, що робив, зараз не може писати, читати. Дані психологічного та неврологічного обстеження патології не виявили. Яке відношення до своєї хвороби у даного хворого
Хворому 45 років встановлений діагноз "хронічний ентероколіт". Відчуває необґрунтований нав'язливий страх перед злоякісним новоутворенням, яке він нібито в себе виявив. Хворий нав’язливо звертається до лікаря з питаннями із цього приводу. Яка правильна тактика поведінки лікаря, якщо діагноз злоякісного новоутворення виключений за наслідками повного соматичного обстеження?
При спілкуванні з хворим лікар пропонує йому вибрати з лікувальних засобів ті, які влаштовують його за ціною та способом застосування. Визначити модель взаємин лікаря з хворим:
Лікар призначає хворому обстеження та лікування, не враховуючи його індивідуальних особливостей, можливостей і побажань. Визначити модель взаємин лікаря та хворого:
Під час відвідин хворого лікар окрім отримання чисто медичної інформації, спілкуючись із хворим з’ясовує його настрій, відчуття, особливості сім’ї та побуту, умови роботи та взаємин на виробництві, детально відповідає на всі питання хворого стосовно його обстеження та лікування. Про яку модель взаємин лікаря та хворого йде мова?
Хворий звертається до лікаря за меддопомогою. Після нетривалої бесіди лікар направляє його на додаткове обстеження. Чергова зустріч лікаря з хворим полягає тільки в призначенні нових методів лабораторного та інструментального обстеження, за наслідками яких лікар призначає та коректує подальше лікування. Така поведінка лікаря – характерна модель взаємин лікаря та хворого
Лікар пропонує хворому на вибір лікарські препарати, які необхідно приймати в процесі тривалого лікування. Хворий, орієнтуючись тільки в ціні, обирає найбільш дешевий препарат. Через деякий час хворий вимушений не тільки перейти на прийом інших препаратів, але і отримати додаткове лікування для зменшення проявів побічних дій "дешевих" препаратів. Яка модель поведінки лікаря була причиною ситуації, що створилася
Хворому на бронхіальну астму призначили терапію глюкокортикоїдами. Через деякий час після початку терапії хворий відмітив зміни в зовнішньому вигляді (місяцеподібне обличчя, збільшення маси тіла). Що могло стати причиною ятрогенії?
Жінка 35 років після рентгенологічного дослідження впала в стан смутку. Вона пояснила, що її життя скінчено, оскільки в неї на рентгені виявили злоякісну пухлину. Виявилось, що за діагноз злоякісної пухлини вона прийняла вираз рентгенолога, який показував студентам частину товстої кишки зі словами: "Ось сигма". Форма реагування на слова лікаря:
Лікар-хірург прийшов у новий колектив і не знайшов взаєморозуміння з колегами, не прагне до курації складних хворих навіть на шкоду власним інтересам, не бере участі в колективних заходах. Який тип регулювання конфлікту він обрав?
У чоловіка 45 років після рентгенологічного дослідження розвинулася депресивна симптоматика. Він вважає, що його життя кінчене, оскільки у нього при рентгенологічному обстеженні виявили злоякісну пухлину. Виявилось, що за діагноз злоякісної пухлини він прийняв вираз рентгенолога, який показував студентам частину товстої кишки зі словами: "Ось сигма". Форма реагування хворого на слова лікаря
У чоловіка 45 років після рентгенологічного дослідження розвинулася депресивна симптоматика. Він вважає, що його життя кінчене, оскільки у нього при рентгенологічному обстеженні виявили злоякісну пухлину. Виявилось, що за діагноз злоякісної пухлини він прийняв вираз рентгенолога, який показував студентам частину товстої кишки зі словами: "Ось сигма". ВИД реагування хворого на слова лікаря?
Хірург у момент проведення відкритої холецистектомії завдав хворому травми жовчних проток. Патологія, яка розвинулась
На прийомі у ендокринолога жінці 57 років поставлений діагноз "цукровий діабет". Лікар, який визначав причину розвитку захворювання, вимовив фразу: "Це може бути і спадкове". У хворої розвинулося відчуття тривоги, неспокою, побоювання, що її дітей спіткає те ж саме. Який механізм розвитку психічних порушень у хворої?
Хворий 27 років скаржиться на підвищену дратівливість, слабкість, швидку стомлюваність, яка виникає при хвилюванні та напрузі, головні болі ("неначе в голову забивають цвях"), відчуття "грудки у горлі", ларингоспазми, вегетативну лабільність. Молодий фахівець при збиранні анамнезу не акцентував увагу на перенесені пацієнтом психотравмуючі переживання, поставив діагноз "органічна поразка ЦНС", призначив ноотропи та судинні препарати. Ефекту від даної терапії не було, хворий відчув себе гірше. Розвинуте погіршення – це:
Жінка 47 років, яка страждає на гіпертонічну хворобу, при покупці призначеного лікарем гіпотензивного засобу почула від провізора фразу: "Це для вас дуже сильне, візьміть краще інший препарат" і купила те, що він порекомендував. Куплений препарат ефекту не дав, тиск піднявся до критичних цифр. Патологія, яка виникла, – це:
Лікар-хірург детально докладає на засіданні про стан хворого та про хід планового оперативного втручання. Який вид мови він використовує?
У присутності хворого лікар із палатною медсестрою обговорюють його стан: лікар робить призначення, використовуючи незрозумілі хворому терміни. Такі дії лікаря можуть привести до розвитку:
Хворому 54 років із нирковою колікою не зробили інфузійну урографію, що привело до розвитку гідронефрозу лівої нирки, обумовленому обтурацією конкрементом. Вид лікарської помилки:
У хворого на УЗД виявлені зміни правої нирки й інші, які визнані лікарем як пухлина нирки. Інших досліджень більше не проводили. Хворий був прооперований, але ні пухлини, ні інших змін нирки не виявлено. Яке порушення припустив лікар у своїй діяльності відносно хворого
У хворого на УЗД виявлені зміни правої нирки й інші, які визнані лікарем як пухлина нирки, й інші дослідження більше не проводили. Хворий був прооперований, але ні пухлини, ні інших змін нирки не виявлені. Яку лікарську помилку зробив лікар?
Хворий скаржиться на біль в епігастральній ділянці, нудоту, печію. При УЗД органів черевної порожнини патології не виявлено. Через добу хворий поступає в стаціонар із діагнозом "проривна виразка шлунка". Яка лікарська помилка була допущена лікарем?
У хворого епізодично виникає біль у поперекової ділянці праворуч.
При обстеженні аналіз сечі і УЗД нирок – без патології. Через місяць хворий
помирає. При розрізі діагностований рак правої нирки з метастазами
в заочеревинний простір. Вид лікарської помилки:
У хворого епізодично виникає біль у поперекової ділянці ліворуч. При обстеженні аналіз сечі і УЗД нирок – без патології. Через місяць хворий помирає. При розрізі діагностований рак лівої нирки з метастазами в очеревинний простір. Вид лікарської помилки:
Лікар своєчасно не діагностував захворювання через його атиповий
перебіг, хворий помер. Оцініть дію лікаря:
Медсестра, виконуючи призначення лікаря, переплутала зовні схожі флакони і ввела хворому замість гепарину 1,5 мл інсуліну, внаслідок чого у хворого розвинулася гіпоглікемічна кома. Оцініть дію медсестри
Хворий із гнійним апендицитом пізно прооперований, унаслідок чого розвинувся перитоніт. Вид лікарської помилки
До лікаря звернувся хворий, якого лікує його колега по відділенню, з проханням пояснити правильність призначеного лікування. Дії лікаря:
При опиті хворий повідомляє лікарю подробиці свого особистого життя. Після прийому лікар із колегами обговорюють отриману інформацію. Оцініть дії лікаря:
У пацієнта виявлено невиліковне захворювання. Він просить лікаря не повідомляти про це членів сім’ї. Як повинен поступити лікар
17-річна дівчина звертається до сімейного лікаря та повідомляє, що вагітна, просить не говорити про це батькам і зробити аборт. Як повинен
поступити сімейний лікар?
Чоловікові 42 років за життєвими показаннями проведена операція – поперекова симпатикоектомія з приводу артеріїту нижніх кінцівок без попередження про можливі ускладнення. В результаті операції настала повна імпотенція. Оцініть дії лікаря:
При влаштуванні на роботу в рекламне агентство додатково до стандартного медичного обстеження адміністрація вимагає провести тест на ВІЛ/СНІД і надати результати за місцем роботи. Дії працівника:
Молодий чоловік 23 років добровільно обстежувався на ВІЛ/СНІД, про що згадав у розмові з батьками. За місцем обстеження прийшов батько з вимогою надати йому результати тесту на підставі споріднених зв'язків з обстеженим. Які дії медперсоналу?
Хворий на СНІД просить не розповідати про його діагноз родичам. Який з правових документів регламентує відповідальність лікаря перед пацієнтом?
Молода людина, яка має венеричне захворювання, збирається одружитися і просить лікаря не повідомляти про це його нареченій.
Чоловік 36 років дивиться по телевізору репортаж із НДІ судинної хірургії, в якому йде мова про проведення пластики аорти з протезуванням аортального клапана. Розповідають, що однією з причин розвитку недостатності аортального клапана може бути перенесене венеричне захворювання (сифіліс). У одному з епізодів чоловік впізнал себе, коли він дійсно перебував на лікуванні, але не пам'ятає, щоб у нього брали дозвіл на зйомку. Хто несе відповідальність за розголошування інформації про операцію, а тим більше про можливу причину захворювання?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома