1. Рослинною сировиною, з якої одержують препарати послаблюючої дії (сенаде, глаксена, сенадексин), є:
2. Трави, в основному, заготовляють у період цвітіння рослин. Виняток становить трава череди. Коли заготовляють траву череди?
3. Для визначення доброякісності трави гірчаку перцевого для виділення додали спиртовий розчин алюмінію хлориду. Спостерігали жовто-зелене забарвлення, яке свідчить про наявність:
4. Для ідентифікації сировини до настою квіток глоду додали порошок металічного магнію і концентровану хлористоводневу кислоту. Утворилось рожеве забарвлення, яке свідчить про наявність в сировині:
5. В ЦРА надійшов план по заготівлі трави череди. Заготівля верхівок довжиною до 15 см повинна проводитися у фазу:
6. При хімічному аналізі квіток цмину отримали позитивний результат ціанідинової проби. Про наявність якого класу сполук свідчить проведена реакція:
7. З квіток і плодів глоду отримують настій і рідкий екстракт, які використовують як кардіотонічний засіб. Спектрофотометричним методом визначають склад в сировині глоду наступні діючі речовини:
8. Для визначення справжності трави гірчаку почечуйного до витягу додали спиртовий розчин алюмінію хлориду. Спостерігали жовто-зелене забарвлення, яке свідчить про наявність:
9. Бутони софори японської є промисловим джерелом отримання рутину. Яку якісну реакцію необхідно провести, щоб підтвердити його флаваноїдну природу:
10. Квітки волошки використовують як сечогінний засіб. Кількісну оцінку цієї рослинної сировини проводять в перерахунку на:
11. „Новоіманін” застосовують як антибактеріальний засіб. Яка лікарська рослинна сировина є джерелом його одержання?
12. Сировиною волошки синьої є квітки, які сушать:
13. Згідно до ДФ ХІ волошку синю використовують як сечогінний засіб. Вкажіть, які частини рослини заготовляють для лікувальних цілей:
14. Квіти цмину піскового збирають на початку цвітіння. Вкажіть фітоценози заготівлі ЛРС:
15. З коренів солодки голої виготовляють декілька лікарських препаратів різноманітної фармакологічної дії. Запропонуйте хворому противиразковий препарат на основі флаваноїдних сполук солодки:
16. З метою комплексного використання трави конвалії, окрім фітозасобів, що містять кардіостероїди, одержують ще субстанцію „Конвафлавін”, яка проявляє жовчогінну дію. Вкажіть групу БАР, що в ній містяться:
17. При хімічному аналізі пуп’янків софори японської був отриманий результат ціанідинової проби. Про наявність якого класу БАР свідчить проведена реакція:
18. Флаваноїди – це група природних сполук, в основі яких лежить структура:
19. Яка рослина містить ізофлавонові глікозиди ононін, оноспін:
20. ЛРС в аптечних установах зберігають за різними групами у відповідних умовах. Вкажіть сировину, що відноситься до загальної групи зберігання ЛРС :
21. Кора дуба містить дубильні речовини, тому її використовують як:
22. Дубильні речовини можна використовувати як антидот при отруєні алкалоїдами. Виберіть рослинну сировину, яку можна рекомендувати при такій інтоксикації:
23. Дубильні речовини проявляють в’яжучу дію і використовують для лікування колітів, ентероколітів, діареї. Вкажіть яку рослинну сировину може рекомендувати провізор в такому випадку :
24. Лікарська рослинна сировина містить дубильні речовини. Для якісного визначення дубильних речовин застосовують реагенти :
25. Виберіть препарат сировиною для яких є вільха сіра :
26. Чорниця звичайна застосовується в якості в’яжучого засобу. Лікарською рослинною сировиною даної рослини являються:
27. Для лікування диспепсичних розладів використовують препарат Альтан, джерелом отримання якого являються:
28. Основними діючими речовинами чорниці звичайної є неоміртилін та міртилін. До якого класу біологічно активних речовин вони належать?
29. До складу протидіабетичного збору „Арфазетин” входять:
30. Оберіть з наведених нижче ту лікарську рослину, сировина якої використовується як в’яжучий засіб:
31. Рослинною сировиною, що має в’яжучу, протизапальну і кровоспинну дію є:
32. При змочуванні внутрішньої поверхні кори дуба краплею розчину залізо амонійних галунів спостерігали чорно-синє забарвлення. Підтвердженням наявності якого класу сполук служить дана реакція :
33. Для ідентифікації сировини до відвару кореневищ гірчаку зміїного додали декілька крапель розчину залізо амонійних галунів. Утворилось чорно-синє забарвлення, яке свідчить про наявність в сировині:
34. Для визначення тотожності сировини до відвару суплідь вільхи додали декілька крапель розчину залізо амонійних галунів. Поява чорно-синього забарвлення свідчить про наявність в сировині :
35. За яким списком небхідно зберігати листя беладони, блекоти та дурману, які вміщують тропанові алкалоїди:
36. Оберіть лікарську рослинну сировину, яка проявляє жовчогінну дію:
37. Траву мачка жовтого ( Herba Glaucii flavi ) використовують для одержання лікарських засобів з протикашлевою дією. Який алкалоїд виділяють з неї:
38. Основною діючою речовиною листя барбарису звичайного є берберин. До якого класу біологічно активних речовин він належить?
39. Відомо, що листя барбарису, виявляє кровоспинну дію при гіпотонії матки. Яка лікарська рослина має аналогічну дію:
40. Траву термопсису використовують для одержання лікарських засобів з протикашлевою дією. Який алкалоїд виділяють з неї:
41. „Аймалін” використовують як антиаритмічний засіб. Яка лікарська рослинна сировина є джерелом його одержання?
42. Яка з наведених нижче рослин вміщує тропанові алкалоїди, що входять до складу препарату”Астматин”?
43. З рослинної сировини виготовляють настойку, екстракти, які входять до комплексних препаратів ”Белатамінал”, „Бекарбон”, „Бесалол”. „Белалгін” та ін., для цього використовують:
44. Для визначення біологічно активних речовин до настою трави чистотілу додали 1 % водний розчин пікринової кислоти. Утворився жовтий осад, який свідчить про наявність в сировині:
45. До якої групи біологічно активних речовин належить берберин:
46. Корені раувольфії містять резерпін, який спричиняє гіпотензивну і заспокійливу дію. Резерпін є представником групи:
47. При хімічному аналізі спиртового витягу з коренів барбарису був отриманий позитивний результат з реактивом Драгендорфа. Про наявність якого класу БАР свідчить проведена реакція:
48. Алкалоїди ізохінолінового ряду хелідонін, хелеритрин містяться в сировині:
49. Яка сировина справляє відхаркувальну дію:
50. Похідні індолу, які справляють протипухлинну дію, містяться в сировині:
51. Сировина якої рослини містить пуринові алкалоїди:
52. Вид сировини, характерний для чистотілу великого (Chelidonium majus L.) – це:
53. Фенольні сполуки в основі яких лежить структура дифенілпропану. Вкажіть ці сполуки:
54. Антоціанідини змінюють свій колір залежно від РН середовища: у кислому середовищі мають червоний або рожевий, а в лужному синій чи блакитний. Вкажіть до якого класу сполук вони відносяться:
55. Препарат Фламін виявляє жовчогінну, спазмолітичну, протизапальну дію. Яка ЛРС являється джерелом його вмісту:
56. Посилює секрецію жовчі, покращує травлення, підвищує артеріальний тиск, справляє протигельмінтну дію. Вкажіть цю рослину:
57. Препарати „Кардіофіт”, „Біовіталь”, „Геровітал”, „Допельгерц” мають гіпотензивні та седативні властивості містять рідкий екстракт квіток:
58. Препарати до складу яких входить алкалоїд резерпін (Раунатин, Раувазан, Адельфан, Кристепін) призначають при гіпертонії, психоневрозах знаходиться у:
59. Алкалоїд який застосовують для припинення мідріатичного ефекту атропіну, скополаміну та інших м-холінолітичних засобів. Вкажіть цей алкалоїд:
60. Вкажіть речовини, яким притаманні антиоксидантні, детоксикуючі, протизапальні, металоелатизуючі властивості:
61. Препарат „Альтан” використовують при диспепсичних розладах, як протизапальний і знеболювальний засоби. Вкажіть ЛРС якої рослини використовують:
62. Рослина яка містить алкалоїд цитизин, проявляє відхаркувальну дію. Вкажіть цю рослину:
63. Алкалоїд глауцин спазмолітичний, протикашльовий міститься у рослині:
64. Дія алкалоїда, який міститься у Мачка жовтого гіпотензивна, курареподібна. Вкажіть цей алкалоїд:
65. Алкалоїди типу морфінану: морфін, кодеїн, тебаїн містяться у рослині:
66. Препарат берберину сульфат використовують при хронічному гепатиті, жовчнокам’яній хворобі. Вкажіть із якої рослини цей препарат:
67. З цієї рослини одержують рутин, аскорутин, рутес, які застосовують для профілактики і лікування гіпо- і авітамінозу Р, настоянку застосовують як ранозагоювальний засіб. Вкажіть цю рослину:
68. ЛРС цієї рослини справляє спазмолітичну, судинорозширювальну дію, нормалізує мозковий кровообіг. Лікарські засоби „Танакан”, „Мемоплант”. Вкажіть цю рослину:
69. ЛРС цієї рослини проявляє дію діуретичну, гіпоазотемічну, літолітичну. Застосовують при порушенні сольового обміну. Вкажіть цю рослину:
70. В хімічному складі цієї рослини до 25% кремнієвої кислоти, справляє ремінералізуючу дію. Вона входить в комплексні препарати „Марелін”, „Фітоліт”, „Фітолізин”. Вкажіть цю рослину:
71. Препарат „Танацехол” призначають як жовчогінний та антигельмінтний засіб. З якої ЛР отримують цей препарат?
72. Рідкий екстракт якої рослини справляє кровоспинну дію, тонізує матку?
73. Препарати катарантуса рожевого виявляють:
74. Група органічних азотовмісниих речовин рослинного і тваринного походження, що мають лужний характер і високий фізіологічний вплив на людину:
75. Назвіть Тропанові алкалоїди фармакологічна дія яких спазмолітична, болевтомувальна, зниження секреції слинних, потових, шлункових залоз, розширення зіниць ока:
76. При визначенні доброякісності ефірної олії м’яти перцевої, провізор-аналітик перевірив розчинність олії в 70 % етиловому спирті. Відмічено, що олія розчинилася не повністю (декілька крапель осіло на дно пробірки ). Це свідчить про домішки:
77. Листя шавлії як ефіроолійну сировину провізор повинен сушити при температурі:
78. Лікарську рослинну сировину „кореневища з коренями валеріани” збирають у фазу:
79. Яка лікарська рослинна сировина використовується для одержання мазі „Ефкамон”?
80. Листя шавлії лікарської проявляють протимікробну, в’яжучу і протизапальну дію, а препарати з неї використовують у стоматологічній практиці. Вкажіть назву препарату, який виготовляють як ацетоновий витяг з цієї сировини?
81. Траву полину гіркого заготовляють в певну фазу вегетації. Вкажіть оптимальний термін заготівлі:
82. ЦРА отримала план заготівлі березових бруньок. В яку стадію вегетації слід проводити заготівлю цієї сировини:
83. Ментол має знеболюючу та антисептичну дію. Виберіть ЛРС – джерело ментолу:
84. Основними діючими речовинами материнки звичайної є тимол і карвакрол. До якого класу біологічно активних речовин вони належать?
85. Квітки ромашки лікарської містять ефірну олію синього кольору, основними компонентами якої є:
86. Лікарську рослинну сировину „кореневища та корені оману” сушать у сушарках при температурі:
87. Кореневища з коренями оману накопичують ефірну олію та полісахариди. Якісна реакція з L-нафтолом і концентрованою сірчаною кислотою підтверджує наявність:
88. Рослинним препаратом, що містить ефірні олії і має проти виразкову дію, є:
89. Основна фармакологічна дія трави та квіток деревію звичайного (Achillea millefolium L.) – це:
90. Сировина калини звичайної (Viburnum opulus L.), що використовується у медицині – це:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома