1. Що не було причиною Руїни?
2. Ким і коли було укладено цитований документ:
"Уся Річ Посполита народів польського, і Великого князівства Литовського, і Руського, відновлюється в повноті так, як було перед війною, тобто аби ті народи залишалися в своїх межах і свободах непорушно, як було перед війною".
3. Що стало наслідком події, цитованої в документі?
"...він під Чудновим неждано напав на росіян і козаків. Напав, розбив і взяв в осаду. Хмельницький бачив, що сил у ворога багато, вони щодень множаться, тому змушений був запросити миру. На той час Шереметьєв зрозумів уже, що задарма він так покладався на свої сили."
4. Яка історична подія змальована в романі П.Куліша?
"Старшина і сільська голота, не чуючи нічого, що читають, почала гукати: Івана Брюховецького волимо! А Сомкове козацтво заднє, собі чуючи, що оголошують гетьманом Брюховецького, почало гукати: Московія їх купила і Сомка, Сомка гетьманом!"
5. Що передувало битві козацького війська під Конотопом під керівництвом І.Виговського?
6. Які гетьмани виступали один проти одного, користуючись фактами події із цитованого документа?
"Року...турецький султан...послав свої сили турецькі ....під старовинне козацьке місто-Чигирин, і наказав йому місто взяти, відвоювати. А здобувши відступити, і стати гетьманом на одній частині Гетьманщини. І лише з другого разу Чигирин було взято. А він знову став гетьманом з лихої долі".
7. Якого року відбулася описана в цитованому документі подія?
"Року...турецький султан...послав свої сили турецькі ....під старовинне козацьке місто-Чигирин, і наказав йому місто взяти, відвоювати. А здобувши відступити, і стати гетьманом на одній частині Гетьманщини. І лише з другого разу Чигирин було взято. А він знову став гетьманом з лихої долі".
8. За правління якого гетьмана Батурин став гетьманською столицею?
9. Про що йдеться у джерелі?
"...І перед моїми очима постали численні безлюдні міста і замки, порожні вали, колись висипані працею людською. Всі вони занепастили землю рідну, а вороги її розділили".
10. Про що йдеться у джерелі?
"На Україні настала тепер лиха година. Було таке безладдя, що кожний робив, що хотів. Із заходу шарпали Україну польські війська, з півночі й сходу-московські, а з півдня-турецькі. І Гетьманщина розділилася на дві частини. На Лівобережжі один гетьман, на Правобережжі-інший. Лихо настало".
11. За яким договором Османська імперія отримала Південну Київщину, Поділля, Брацлавщину?
12. Привілейованим станом у 2 пол.XVII ст в Україні стали....
13. Яка з вказаних подій відбулася найшвидше?
14. За яким міждержавним договором Київ остаточно був у підпорядкуванні московії?
15. Про який міждержавний договір йдеться в джерелі?
"На стороні його королівської величності Гетьманщина від Дніпра на захід, а цар буде володарювати Гетьманщино від Дніпра на схід. А земля, що називається Запорогами, і тамтешні козаки, будуть під високою рукою обох великих государів. Місто Київ на строну Речі Посполитої має бути віддане, а через два роки до московії."
16. Для кого з гетьманів властиві вказані характеристики правління?
Об'єднав Ліво-і Правобережжя, карбував монету, уклав Корсунську угоду, заохочував колонізацію незаселених прикордонних зі степом земель, відмовився від булави на користь І.Сірка.
17. Якого з договорів не було підписано гетьманами в період Руїни?
18. Хто з гетьманів періоду Руїни тимчасово, але були гетьманами по два береги Дніпра?
19. За яким договором Річ Посполита залишала за собою Галичину і Волинь, передавала Османській імперії Поділля з Кам'янцем, гетьман отримав Південну Київщину, Брацлавщину.
20. Хто зрадив П.Дорошенка, отримавши за його наказом посаду наказного гетьмана, і за сприяння московії, з метою отримати повноцінну посаду гетьмана, відвоював Лівобережжя і розколов Гетьманщину по Дніпру 1669р?
21. Якого року юридично було закріплено розкол Гетьманщини на Ліво- і Правобережжя і почалася Руїна?
22. Обрати правильний варіант відповіді співвідношення гетьмана і договору, який він підписав з іноземною державою.
23. Хто замінив П.Тетерю на посаді гетьмана Правобережжя?
24. Про кого йдеться в цитованому документі?
"Отаман Запорізької Січі, учасник національно-визвольної війни сер.XVII ст. Протягом 15 років обирався кошовим отаманом. Здійснив 55 походів, жодного разу не зазнав поразки. Політична орієнтація отамана постійно змінювалася."
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома