При розтині дитини віком 6 міс., померлої від сепсису, виявлено відсутність вилочкової залози, зменшення розмірів і маси селезінки. При мікроскопічному дослідженні селезінки визначена відсутність періартеріальных Т-залежних зон фолікулів зі спустошенням червоної пульпи; у лімфатичних вузлах -відсутність паракортикальної зони, яка в основному представлена Т-лімфоцитами. В-зони в периферичних імунних органах розвинені нормально. Який патологічний
процес має місце?
При розтині новонародженої дитини, що померла від внутрішньоутробної пневмонії, виявлено зменшення розмірів і маси вилочковой залози. При її мікроскопічному дослідженні: в часточках стерта межа між кірковою і мозковою речовиною внаслідок лімфоїдного спустошення обох зон; у мозковій речовині знайдені численні, різних розмірів тільця вилочкової залози (тільця Гасаля), з явищами кератозу і кальцинозу; міжчасточкова сполучна тканина розвинена надмірно. Який з перерахованих патологічних процесів у тимусі найбільш вірогідний?
14-річна дівчинка несподівано померла після перенесеної гострої респіраторної вірусної інфекції. Під час розтину виявлено різко збільшені в розмірах тимус, генералізована гіперплазія лімфатичних вузлів, гіпоплазовані яєчники. Діагностуйте захворювання
При гістологічному дослідженні тимуса чоловіка 40 років відмічено зменшення долі паренхіматозних елементів залози, збільшення долі жирової і рихлої сполучної тканини, збагачення її тимусними тільцями при незміненій масі органу. Як називається це явище?
У дитини 3 років - множинні порушення розвитку кісток лицьового відділу черепа. Причиною смерті став сепсис, який розвинувся на тлі бронхопневмонії. У крові вміст імуноглобулінів в межах фізіологічної норми. На розтині встановлена відсутність тимуса. Назвіть захворювання, що призвело до розвитку сепсису у дитини :
При дослідженні тимуса дитини 5 років, який помер від гострої деструктивної стафілококової пневмонії, виявлено зменшення маси залози до 3 см. При гістологічному дослідженні у тимусі визначається зменшення часточок залози, значне зниження кількості лімфоцитів з колапсом строми, інверсія шарів, кистовидне збільшення тілець Гасаля. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
Біля інфікованої рани збільшилися регіонарні лімфовузли. При гістологічному дослідженні в них виявлено: збільшення кількості макрофагів, лімфоцитів і лімфатичних фолікулів в кірковому шарі, а також велика кількість плазматичних клітин. Який процес в лімфатичних вузлах відображають виявлені гістологічні зміни?
Хвора 70 років, яка потрапила в торакальне відділення з діагнозом "абсцес легені", померла при явищах наростаючої серцевої недостатності. На розтині виявлено, що лімфатичні вузли середостіння збільшені,соковиті, рожево-червоного кольору. Селезінка збільшена в розмірах, дрябла, з рясним зішкрібом пульпи. Чим можна пояснити зміни в селезінці і лімфатичних вузлах?
При гістологічному дослідженні лімфатичного вузла виявлена велика кількість збільшених лімфоїдних фолікулів з великими центрами розмноження і великою кількістю фігур мітозу. Про що свідчать описані зміни?
У хворої на бронхіальну астму вірусне інфікування спровокувало астматичний статус зі смертельним наслідком. При гістологічному дослідженні легенів виявлений спазм і набряк бронхіол, в їх стінках - виражена інфільтрація лімфоцитами, еозинофілами та іншими лейкоцитами, а також дегрануляція лаброцитів. Який механізм гіперчутливості лежить в основі цього процесу?
Експериментальній тварині після попередньої сенсибілізації підшкірно введена доза антигена. У місці ін'єкції розвинулося фібринозне запалення з альтерацією стінок судин, основної речовини і волокнистих структур сполучної тканини у вигляді мукоїдного і фібриноїдного набрякання, фібриноїдного некрозу. Яка імунологічна реакція має місце?
У чоловіка, що помер від задухи та багато років страждав на бронхіальну астму, при гістологічному дослідженні легенів виявлено: в просвітах бронхіол і дрібних бронхів багато слизу з домішкою еозинофілів, склероз міжальвеолярних перетинок, розширення просвітів альвеол. Який з механізмів розвитку реакції гіперчутливості має місце?
Хворий багато років страждав на бронхіальну астму і помер від нападу задухи. При гістологічному дослідженні легенів виявлено: в просвіті бронхіол і дрібних бронхів багато слизу з домішками еозинофілів, склероз міжальвеолярних перетинок, розширення просвіту альвеол. Який механізм розвитку реакції гіперчутливості мав місце?
Хвора 38 років померла під час нападу бронхіальної астми, що не купіювався. При гістологічному дослідженні в просвіті бронхів виявлені скупчення слизу, в стінці бронхів багато огрядних клітин (лаброцитів), багато з них у стані дегрануляції, а також багато еозинофілів. Який патогенез цих змін у бронхах?
Хворому 39 років у зв'язку з лікуванням гнійного пульпіту була проведена інфільтраційна анестезія розчином ультракаїна з адреналіном, після чого несподівано виникло почервоніння, набряк шкіри з формуванням пухирів і свербіж. Який тип гіперчутливості має місце у хворого?
Після проведення туберкулінової проби (проба Манту) у дитини через 48 годин на місці введення туберкуліну утворилася папула розміром до 10 мм в діаметрі. Який механізм гіперчутливості лежить в основі розвитку описаних змін?
Після проведення туберкулінової проби (проба Манту) у дитини через 48 годин на місці введення туберкуліну утворилася папула розміром до 10 мм в діаметрі. Який механізм гіперчутливості лежить в основі описаних змін?
Для постановки туберкулінової проби дитині внутрішньошкірно введений туберкулін. Через 24 години в місці введення відмічена виражена гіперемія, ущільнення тканин. Назвіть механізм розвитку, що лежить в основі цих змін?
4-річній дитині зроблена реакція Манту. Через 60 годин після введення у шкіру туберкуліну з'явилося осередкове затвердіння і почервоніння шкіри діаметром 15 мм, що було розцінено як позитивний тест. Який вид реакції гіперчутливості лежить в основі цього теста?
У хворого з аутоімунним гастритом взята біопсія слизової оболонки шлунку. При дослідженні біоптата в слизовій оболонці виявлена лімфоцитарна і макрофагальна інфільтрація. Це свідчить про розвиток в слизовій оболонці гіперчутливості :
При гістологічному дослідженні діагностичної біопсії лівого вушка серця виявлена ревматична гранульома, яка представлена вогнищем фібриноїдного некрозу, навколо якого розміщені базофільні макрофаги, лімфоцити, фібробласти і одиничні плазмоцити. Вкажіть вірогідний тип запальної реакції на імунній основі
При дослідженні матеріалу біопсії, який був узятий у хворого з гастритом аутоіммунної природи, в слизовій оболонці шлунку відмічена лімфоцитарна і макрофагальна інфільтрація. У лімфатичних вузлах визначено розширення Т- залежних зон, проліферацію сенсибілізованих лімфоцитів в прикорковому шарі. З яким механізмом розвитку реакцій гіперчутливості пов'язані такі зміни?
При розтині трупа жінки 40 років, що страждала на ревматоїдний артрит, знайдена збільшена щільна селезінка. На розрізі її тканина коричнево-червоного кольору зі збільшеними фолікулами, що мають вигляд напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Вкажіть, який з перерахованих патологічних процесів найбільш вірогідний?
При розтині трупа жінки 40 років, що страждала на ревматоїдний артрит, знайдена збільшена щільна селезінка. На розрізі її тканина коричнево-червоного кольору зі збільшеними фолікулами, що мають вигляд напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Вкажіть, який з перерахованих патологічних процесів найбільш вірогідний?
При морфологічному дослідженні печінки хворого, що тривало страждав на лімфогранулематоз і помер від гепатаргії, орган збільшений, на розрізі сального виду. Гістологічно: між зірчастими ендотеліоцитами синусоїдальних капілярів, за ходом ретикулярних волокон судин, проток і портальних трактів виявлені конгофільні маси. Гепатоцити частково атрофовані. Який патологічний процес виявлений в печінці?
У 43-річного чоловіка, який тривало хворів на остеомієліт і помер від прогресуючої ниркової недостатності, при патоморфологічному дослідженні нирок виявлені відкладення гомогенних рожевих мас в мезангіумі клубочків, за ходом базальних мембран капілярів, артеріол, звивистих канальців нирок і в стінках артерій. Діагностуйте різновид патологічного процесу
При розтині 56-річного чоловіка, що страждав на фіброзно-кавернозний туберкульоз легенів, виявлена збільшена в розмірах щільна селезінка. На розрізі тканина селезінки коричнево-рожевого кольору, гладка, з воскоподібною поверхнею. Який з перерахованих патологічних процесів найбільш вірогідний?
У хворого з клінікою нефротичного синдрому у біоптаті нирки у клубочках виявлені відкладення однорідних еозинофільних мас, які при забарвленні гістологічних зрізів конго-червоним набули червоного кольору. Який вид дистрофії у нирці виник в даному випадку?
Чоловік, 19 років, страждав з раннього дитинства бронхоектатичною хворобою. Помер від ниркової недостатності. На розтині окрім множинних бронхоектатичних каверн, заповнених гнійним ексудатом, виявлені збільшені в розмірах нирки щільної консистенції, кірковий шар потовщений, білого кольору, щільний. Піраміди нирки анемічні, чіткі. Назвіть процес, який розвинувся у нирках?
Макроскопічно печінка збільшена в розмірах, ущільнена, тканина сірувато-жовтого кольору, з сальним блиском. Який патологічний процес лежить в основі описаних змін?
Жінка на вік 68 років хворіє хронічним фіброзно-кавернозним туберкульозом легенів упродовж 20 років. Поступила в нефрологічне відділення з явищами уремії. Прижиттєва проба на наявність у нирках амілоїда виявилася позитивною. Про яку форму амілоїдозу йде мова в даному випадку?
Чоловік 63 років хворіє на вторинний фіброзно-кавернозним туберкульоз легенів упродовж 24 років, поступив в нефрологічне відділення з явищами уремії. Прижиттєва проба на наявність у нирках амілоїда виявилася позитивною. Яка форма амілоїдозу в даному випадку має місце?
При аутопсії чоловіка середнього віку, що тривало страждав на бронхоектатичну хворобу, виявлені різко збільшені в об'ємі за рахунок кіркового шару надниркові залози. Надниркові залози щільні, бліді, сального виду. Мікроскопічно по ходу ретикулярної строми, в стінках судин - відкладення безструктурних, гомогенних, еозинофільніх мас і позитивних для конго-рот мас. Ці зміни свідчать про наявність:
У хворого 53-х років, що тривало страждав на бронхоектатичну хворобу з кровохарканням, з'явилися набряки на обличчі, в області попереку, в сечі - білок 33 мг/л. Смерть настала від легеневої кровотечі. Результати аутопсії: нирки збільшені в об'ємі, ущільнені, поверхня розрізу має сальний вигляд. Гістологічно відмічено відкладення в клубочках і по ходу канальців гомогенних еозинофільніх мас, які вибірково забарвлюються конго-рот і дають метахромазію з метиловим фіолетовим. Який патологічний процес є у нирках в даному випадку?
При розтині жінки 40 років, що хворіла на ревматоїдний артрит, виявлена збільшена щільна селезінка. На розрізі її тканина коричнево-червоного кольору зі збільшеними фолікулами, які мають вигляд напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Вкажіть патологічний процес
При обстеженні дівчинки 1,5 року після тривалої важкої пневмонії виявлено значне зниження рівня імуноглобулінів усіх класів. Біопсійне дослідження лімфатичного вузла показало відсутність В-залежних зон і клітин плазмоцитарного ряду. Для якого захворювання характерні такі зміни?
При обстеженні вагітної жінки з резус-негативною групою крові визначений високий рівень антиеритроцитарних антитіл, для зниження якого їй був підшитий шкірний клапоть її резус-позитивного чоловіка. Через 2 тижні клапоть відторгнувся, мікроскопічно в ньому знайдені порушення кровообігу, набряк, клітинна інфільтрація в основному лімфоцитами, нейтрофілами і макрофагами. Який з перерахованих патологічних процесів найбільш вірогідний?
При пункційній біопсії трансплантованої нирки виявлена дифузна інфільтрація строми лімфоцитами, плазмоцитами, лімфобластами, плазмобластами, а також некротичний артеріїт. Який патологічний процес розвинувся в трансплантаті?
Хворому з великими опіками зробили пересадку донорської шкіри. На 8-у добу трансплантат набряк, змінився його колір; на 11-у добу почав відторгатися. Які клітини беруть участь у цьому?
Чоловік 40 років упродовж 10 років після перелому великої берцової кістки страждав на хронічний остеомієліт. Три роки тому з'явився нефротичний синдром. Смерть настала від уремії. На розтині: нирки щільні, білі, з рубцями в корковому шарі, на розрізі з сальним блиском. Яка патологія нирок розвинулася?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома