Під яким роком літописець записав такі рядки: «Заложив Ярослав церкву святої Софії, премудрості божої, митрополію руську... І прикрасив він її іконами многоцінними, і златом, і сріблом, і начинням церковним. У ній же належні співи воздають богові в належні часи»?
Боротьба київських князів із нападами печенігів успішно завершилася за князя
У результаті адміністративної реформи, великий київський князь Володимир Святославич
Розширення рівноправних зв’язків Русі-України з Візантійською імперією та європейськими державами стало наслідком
У яких уривках з історичних джерел йдеться про великого київського князя Володимира Великого?
Визначте особливості розвитку Русі-України кінця Х — середини ХІ ст.
Великий київський князь Ярослав Мудрий 1036 р. «став єдиновладним володарем Руської землі» завдяки
У якому році християнство запроваджено як державну релігію Русі-України?
За наведеною картосхемою можна схарактеризувати зовнішньополітичну діяльність київських князів
Визначте ім'я князя, який був причетний до події: «...віддав Корсунь грекам як викуп за царицю, а сам повернувся в Київ...»
Що було основою налагодження великим князем київським Ярославом Мудрим зовнішньополітичних зв’язків Русі з європейськими державами?
Установіть відповідність між іменем великого князя київського та його історичною роллю:
1 Олег
2 Святослав
3 Володимир Великий
4 Ярослав Мудрий
А розгромив Хозарський каганат
Б запровадив перший постійний податок – десятину
В об’єднав північні та південні руські землі
Г організував проведення Любецького з’їзду князів
Д уклав перший кодифікований звід руських законів
За Червенські міста великі князі київські вели боротьбу з
Установіть відповідність між подією, описаною в уривку з історичного джерела, та іменем великого князя київського, причетного до неї:
АІгор Рюрикович
БСвятослав Ігоревич
ВВолодимир Великий
ГЯрослав Мудрий
ДВолодимир Мономах
1«Прийшов він у Переяславець. І послав до греків послів, говорячи: “Хочу йти на вас”… І пішов до Царгорода, розорюючи міста. І дали греки йому данину…»
2«Зібрав він воїнів і прийшов до Києва, і вчинив мир із братом своїм Мстиславом. І розділили вони по Дніпру Руську землю: собі узяв сю сторону, а Мстислав – ту...»
3«І пішов він на греків, спустошуючи землі їхні. … Греки зустріли їх у човнах з вогнем і стали пускати вогонь трубами на човни руські… І через се не подолали руси їх…»
4«І поставив він кумирів на пагорбі, поза двором княжим: Перуна дерев’яного, – а голова його була срібна, а вус – золотий, – і Хорса, і Дажбога, і Стрибога, і Сімаргла...»
Який великий князь київський «поставив …русина Іларіона митрополитом Русі у Святій Софії, зібравши єпископів…»?
Які наслідки події, описаної в уривку з джерела:
«І тоді єпископ корсунський зі священниками хрестили Володимира. Хрестився же він у церкві Святої Софії. А стоїть ця церква на високому місці посеред міста...»?
Хто з великих князів київських був учасником діалогу, фрагмент якого передано літописцем: «…якби був поганий закон грецький, то не прийняла б хрещення бабця твоя Ольга, що була мудрішою за всіх людей…»?
Що було характерним для періоду князювання Володимира Великого?
Установіть послідовність подій, описаних в уривках з «Повісті минулих літ».
А«І деревляни кажуть їй: “Нас земля послала Деревлянська, щоби таке сказати: "Мужа твого вбили, бо твій муж як вовк нас обкрадав і грабував, а наші князі добрі, бо збагатили Деревлянську землю"”...»
Б«…а сам повернувся в Київ. І коли прийшов, повелів скинути всіх кумирів: одних порубати, а інших попалити. Перуна ж повелів прив’язати коневі до хвоста й волочити з гори Боричевим узвозом на Ручай…»
В«Ходив Олег проти сіверян, і переміг сіверян, і наклав на них данину легку, і не дозволив їм данину давати хозарам, і сказав: “Я ворог їм, і вам нема чого [данину їм платити]”…»
Г«Іде Святослав на Дунай воювати болгар. І в битві переміг Святослав болгар, і взяв городів вісімдесят по Дунаю. І сів княжити тут у Переяславці, беручи данину з греків...»
У яких уривках з історичних джерел відображено культурницьку діяльність Ярослава Мудрого?
1. «І поставив він церкву Святого Василя, де ото стояли кумири Перун та інші… І став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на учення книжне».
2. «…він засіяв книжними словами серця віруючих людей, а ми пожинаємо, учення приймаючи... Заложив він… митрополію, а потім церкву на Золотих воротах…»
3. «І спорудив він церкву святої Софії в Києві. І прикрасив її іконами многоцінними, і золотом, і сріблом, і начинням церковним. У ній же співи воздають богові…»
У яких уривках з історичних джерел йдеться про великого київського князя Ярослава Мудрого?
1«Хозари вийшли супроти нього з каганом, князем своїм. І зступилися війська битися, і сталася битва межи ними, і одолів він хозар і город їхній столицю Ітіль, і город Білу Вежу взяв...»
2«Зібрав він воїнів і прийшов до Києва, і вчинив мир із братом своїм Мстиславом. І розділили вони по Дніпру Руську землю: собі узяв сю сторону, а Мстислав – ту. І перестала усобиця в землі Руській...»
3«Коли ж побачив, що церкву завершено, він помолився богу, говорячи: «Осе даю церкві сій, святій Богородиці, од маєтності своєї десяту частину. Якщо се одмінить хто, – хай буде проклят...»
4«Тепер поручаю я, – замість себе, – стіл свій, Київ, найстаршому синові… Ізяславу, …нехай він вам буде замість мене… А Святославу даю Чернігів, а Всеволоду – Переяслав…»
5«І повелів він поскидати кумирів – тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому узвозу на ручай...»
6«Виступив тоді він із города, приготував до бою дружину. Зійшлися вони на місці, де ото нині свята Софія стоїть, митрополія руська. І сталася січа люта, і ледве одолів він печенігів під вечір...»
За великого київського князя Ярослава Мудрого було запроваджено
На картосхемі відображено похід великого князя київського
Визначте зовнішню політику Ярослава Мудрого
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома