Оборону якого міста описано в уривку з історичного джерела: «Понад місяць тривала облога, місто запекло боронилося, ніби знало, доки стоятиме велична столиця гетьмана Богдана, доти й житиме віра в те, що минуться незгоди»?
Укажіть портрет гетьмана, який у боротьбі за єдність козацької держави визнав протекторат Османської імперії над Гетьманщиною.
Запорозька Січ у добу Руїни (60-ті – 80-ті рр. XVII ст.)
«Великий згін» населення Правобережної Гетьманщини здійснював гетьман
Установіть відповідність між уривком документа та його назвою.
1. «Війська реєстрового дозволяємо впровадити на двадцять тисяч, і це військо через гетьмана і старшину має бути зареєстроване у воєводстві Київському, нічого не займаючи із Брацлавського та Чернігівського...»
2. «Лічби війська… дозволяє мати його королівська милість сорок тисяч Війська Запорозького …усі уряди в Київському, Брацлавському, Чернігівському воєводствах… мають віддаватися шляхті віри православної...»
3. «Україна, тобто землі у воєводствах Чернігівському, Київському і Брацлавському, стає вільною і незалежною країною і знов єднається із Королівством Польським і Великим Князівством Литовським під назвою Великого Князівства Руського…»
4. «Договорилися ми і постановили.., Київ має залишатися на стороні їхньої царської величності… козаки, що живуть на Січі, і в Кодаку… мають бути… у володінні і в державі… їхньої царської величності…»
А. Зборівський договір (1649 р.)
Б. Білоцерківський договір (1651 р.)
В. Гадяцький договір (1658 р.)
Г. Бахчисарайський договір (1681 р.)
Д. «Вічний мир» (1686 р.)
Перемога українсько-татарських військ над московськими військами в битві під Конотопом відбулася
«Нині цей край зруйнований, а війна, ніби гангрена, що все пожирає, обернула найродючішу частину Європи на спорожнілі поля, зарослі бур’яном руїни, на покинуті жителями міста...», - так іноземний автор, характеризуючи Руїну, описав її
За умовами Гадяцьких пунктів (1658 р.) Гетьманщина у складі трьох воєводств мала ввійти до оновленої Речі Посполитої на правах її федеративної частини – Великого к нязівства Руського.
Укажіть назви цих воєводств (три).
Діяльність якого гетьмана можна характеризувати, спираючись на подану карту?
Які зміни в суспільному житті Лівобережної Гетьманщини відбулися в другій половині XVII ст.?
Установіть послідовність укладення міждержавних угод другої половини XVII ст.
А. Польсько-український Гадяцький договір
Б. Польсько-московське Андрусівське перемир’я
В. Українсько-московські «Березневі статті»
Г. московсько-турецько-татарський Бахчисарайський договір
Період Руїни характеризувався
На карті стрілками позначено напрямки походів
Про якого діяча йдеться в уривку з історичного джерела: «Сподвижник Б. Хмельницького, полковник. Відмовився скласти присягу на вірність московському цареві. Підтримав курс гетьмана І. Виговського на незалежність від Москви, проте виступив проти Гадяцького договору (1658 р.), піднявши повстання на Правобережній Україні. Згодом заперечував зближення козацької держави з Туреччиною»?
Установіть послідовність подій 50–80-х рр. XVII ст.
А. Чигиринські походи турецько-татарського війська
Б. Ухвалення Гадяцьких пунктів
В. Проголошення П. Дорошенка гетьманом усієї України
Г. Укладення Бахчисарайського мирного договору
Установіть відповідність між подіями XVII ст. та їхніми наслідками.
1. Ухвалення Гадяцьких пунктів
2. Чигиринські походи турецько-татарських військ
3. Укладення Андрусівського договору
4. Підписання Віленського перемир’я
А. Знелюднення частини Правобережної України, руйнація козацької столиці
Б. Початок війни московського царства проти Гетьманщини
В. Поділ території Гетьманщини між Річчю Посполитою та московським царством
Г. Пошук Б. Хмельницьким нових союзників у боротьбі з Річчю Посполитою
Д. Перехід Лівобережної Гетьманщини під протекторат Османської імперії
Установіть послідовність подій, описаних в уривках з історичних джерел.
А. «…рано навесні князь М. Голіцин і бояри… уже вдруге ходили з російським військом у Крим. …у квітні добралися основними силами і обозом до Самари, де до них приєднався гетьман І. Мазепа з козаками…»
Б. «поляки… удалися до трактатів з росіянами, з’їхавшись… у якомусь селі Андрусові, виторгували там собі в росіян нас як безсловесну і нічого нетямлячу худобу, відступивши росіянам… на тринадцять років Смоленщину з усіма містами…»
В. «…гетьман І. Виговський, прийшовши до Сосновки на переправу, застав велике царське військо князя Ромодановського, і кілька годин біля переправи бій великий був,.. а хан з ордами з Торговиці рушив до бою,..і багато люду царського полягло…»
Г. «…він [турчин] постановив спершу розорити війною Чигрин. На чолі військ виправив свого візира Ібрагіма-пашу і розстригу-венжика козацького Юрія Хмельниченка, який мав надію, що Чигрин з усією Україною… схилиться під турецьку владу, а його зволить прийняти собі за гетьмана...»
«Вони... приговорили та постановили мир на тринадцять років під корисними умовами для обох монархій; покривджено тільки козаків, оскільки постановлено в тих пактах, щоб низові запорозькі козаки лишались у послушенстві обох монархій...», - так Самійло Величко охарактеризував
Про якого діяча йдеться в уривку з історичного джерела?
«Зміцнивши свої позиції на Правобережжі, відчуваючи підтримку могутньої держави, на чолі війська переходить на лівий берег Дніпра. Після вбивства козаками Івана Брюховецького його проголошують гетьманом усієї України».
Укажіть ім’я легендарного кошового отамана Запорозької Січі, який у часи Руїни виступав як проти татар і турків, так і проти Московської держави і Речі Посполитої.
Укажіть зміни в соціально-економічному житті Гетьманщини в другій половині ХVІІ ст.
Укажіть імена гетьманів періоду Руїни.
Якою цифрою на картосхемі позначено території, де за умовами Бахчисарайського договору (1681 р.) впродовж 20 років заборонено будівництво нових фортець і укріплень?
Установіть відповідність між чисельністю козацького реєстру та назвою договору, що його визначав.
1. 6 тис. козаків
2. 20 тис. козаків
3. 40 тис. козаків
4. 60 тис. козаків
А. Зборівський
Б. Білоцерківський
В. Куруківський
Г. Гадяцькі пункти
Д. "Березневі статті"
Що є правдою про зображеного діяча?
Укажіть портрет гетьмана, якому присвячено такі рядки історичної пісні:
«Братовбивчі чвари, спори / Обертають край в руїну, / Ти зложив свої клейноди / 1 покинув Україну. / І на чужині московській / Світлий муж наш погибає, / Був він "Сонцем на Руїні"/ І таке ім'я в нас має...».
Що було характерним для процесу колонізації Слобідської України в другій половині ХVІІ ст.?
В уривку з історичного документа «І там Гетьман Виговський зі всією старшиною, а полковники й сотники з усією черню присягали хану кримському на тому, щоби не відступати, там само й хан із султанами й усіма мурзами присягав козакам, щоби не відступити в тій війні, як зійдуться з військом московським...» ідеться про події, пов'язані з битвою під
«У другій половині серпня відбулися вирішальні за своєю трагічністю події. Залога міста після майже півторамісячної облоги не витримала щоденних штурмів... Коли турки увійшли в місто, пролунав страшенної сили вибух: то вогонь дістався запасів пороху... Отак... перетворено на руїну серце Української козацької держави...»
Наслідком подій, описаних у документі, стало укладення
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома