У якому році укладено договір, за яким турецький султан визнав зверхність московського царя над Лівобережною Україною та Запорозькою Січчю?
Ухвалення «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» пов’язано з
«Через рік після [битви] під Берестечком повністю загинуло польське військо від козаків і татар. Ні гетьман, ні старшина, ні жодна душа пішого війська польського не врятувалася. Того ж року господарю Василю довелося влаштувати весілля своєї дочки Розанди з Тимошем, сином козацького гетьмана Хмеля...»
Про яку переможну битву козаків і татар ідеться в уривку історичного джерела?
Що стало наслідком Чигиринських походів турецько-татарської армії?
У чому полягала особливість козацького полкового устрою Слобідської України в другій половині XVII – середині XVIII ст.?
Яку роль в історії українського народу відіграли козацько-селянські повстання кінця XVI — початку XVII ст.?
Відомий український історик Д. Дорошенко вважав, що «...гайдамацтво як форму активного протесту проти несприятливих умов суспільного ладу знали також і західноукраїнські землі – Галичина й Буковина». Такий висновок історик зробив, дослідивши
Що було спільним для Андрусівського перемир’я (1667 р.) та «Вічного миру» (1686 р.)?
Який період козацької доби історії України характеризує тогочасний вислів: «що козак, то був полковник, що сотник — то гетьман»?
Фільварок — це форма господарювання
Прочитайте уривок з історичного джерела щодо Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст. і виконайте завдання.
«…у католицькому християнському королівстві та вільній Речі Посполитій [народ] зазнає такого насильства, якого і в поганській неволі християни-греки не зазнають. Захоплено церкви, монастирі та собори, заборонено вільне виконання обрядів...»
Автор у документі вказав на
Укажіть умови Білоцерківського договору.
Які уривки з праці Н. Яковенко «Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України» стосуються К. Розумовського?
Діяльність Другої Малоросійської колегії спрямовано на
Що стало приводом до козацького повстання під проводом К. Косинського?
У 1734 р. царський уряд дозволив козакам заснувати Нову Січ на р. Підпільна, тому що прагнув
Кому з діячів, на думку вчених, «...випала доля “степового короля” — людини, яка надала перших організаційних форм козаччині, не підозрюючи, що через неповні сто літ його творіння захитає підвалини Речі Посполитої»?
Про якого діяча йдеться в уривку з історичного джерела: «Сподвижник Б. Хмельницького, полковник. Відмовився скласти присягу на вірність московському цареві. Підтримав курс гетьмана І. Виговського на незалежність від Москви, проте виступив проти Гадяцького договору (1658 р.), піднявши повстання на Правобережній Україні. Згодом заперечував зближення козацької держави з Туреччиною»?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома