Наслідок Куруківської угоди (1625 р.) між поляками та козаками:
Який документ регламентував відносини між реєстровими козаками і владою Речі Посполитої в роки «золотого спокою»?
Збільшення польською владою козацького реєстру до 6 тис. осіб і організація шести територіальних полків стали наслідком козацько-селянського повстання під проводом:
Який гетьман у червні 1638 р. разом із групою козаків, рятуючись від переслідувань поляків, проник у володіння Московської держави на територію Слобожанщини і заснував там козацькі поселення?
Яким був наслідок повстання під проводом Павла Павлюка, Якова Острянина, Дмитра Гуні?
Який документ містив такі положення: «Оскільки козацька сваволя так розійшлася, що для приборкання її довелося рушити наші війська й битися з козаками, і розгромити їх... — тому на вічні часи позбавляємо козаків старшинства, всяких старовинних судових установ, права, доходів й інших відзнак, набутих ними за вірні послуги від наших предків і тепер унаслідок заколотів утрачених, і бажаємо тих, кого живих зберегло воєнне щастя, мати в стані простого народу, оберненого в холопів...»?
«Ординацією Війська Запорозького реєстрового, що перебуває на службі Речі Посполитої» 1638 р. було передбачено:
Географічні назви «Базавлук», «Микитин Ріг», «Чортомлик», «Олешки» пов’язані з місцями...
Упродовж якого періоду відбувалися події, описані в уривку з історичного джерела?
«Хто ж утримає народ, коли в нього так закрутилися колеса свавілля, що їх ніяким чином не можна стримати! ...Переконався я перед Кумейками і зимою знищив Павлюка, на весну, незважаючи на такий великий розгром, ожив Острянин. Розгромив я Острянина — зразу ж було обрано керівником Гуню, і я двадцять тижнів вів із ним війну та ледве привів до послуху зброєю та немалим пролиттям крові!..»
Установіть послідовність подій козацьких повстань кінця XVI — першої половини XVII ст.
А «Не хочемо знати ні пана, ні короля, лише гетьмана Косинського! Хай володарює над нами, вільними козаками! Відчинимо козацьким загонам міську браму...»
Б «...Та частина поляків, що залишилась у таборі, й собі влаштувала бенкет. Ніхто не сподівався тут козацького нападу на світанку... Тобто все складалося так, як того и хотів гетьман Трясило. Виждавши, коли гарнізон добряче впився й поснув, він познімав з допомогою своїх розвідників вартових і вдерся до табору. Різанина була жахливою...»
В «Хто ж втримає народ, коли в нього так закрутилися колеса свавілля. Переконався я в цьому під Кумейками; взимку знищив Павлюка. А на весну... ожив Острянин. Розгромив Острянина, з’явився Гуня...»
Г «...Непокірний козак, на ім’я Сулима, підступно й таємно прокравшись з 800 козаками з моря до Дніпра, насмілився напасти на фортецю, яку його милість король Владислав звелів на кошти Речі Посполитої збудувати на першому дніпровському порозі й оточити валами проти розбещеної сваволі козаків, щоб вони на море в човнах більше не ходили та турка не дратували. Сулима, напавши вночі на цю фортецю й перебивши сторожу... фортецю в кількох місцях зруйнував»
Укажіть основні положення «Ординації Війська Запорозького, що перебуває на службі Речі Посполитої» (1638 р.). (3 відп.)
Установіть відповідність між іменами історичних діячів та їхніми характеристиками.
1 С. Кішка
2 М. Дорошенко
3 Т. Федорович
4 П. Павлюк (Бут)
А Керівник козацького повстання в 1630 р.
Б Запорозький гетьман, який підписав польсько-козацьку Куруківську угоду
В Запорозький гетьман, який навесні 1637 р. очолив козацьке повстання проти польської влади
Г Гетьман козаків-запорожців, який у 1635 р. зруйнував Кодацьку фортецю
Д Ватажок козаків, які в 1599 р. підняли повстання на турецькій галері
Що означало поняття «покозачення» в другій половині XVI — першій половині XVII ст.?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома