Прочитайте уривок і вкажіть місто, про яке йдеться у тексті.
«Іван Мазепа опікувався будівництвом братської Богоявленської церкви, Микільського собору, церкви Всіх Святих. За Івана Мазепи барокових рис набули давні споруди — Софійський та Михайлівський Золотоверхий собори, що їх відновили коштом гетьмана Перебудовано в стилі бароко й Успенський собор та Троїцьку надбрамну церкву. Власне, у такому бароковому вигляді ці храми зберігаються і нині».
Хто з зображених історичних постатей був останнім гетьманом Козацької держави?
За підсумками російсько-турецької війни 1768—1774 рр. Кримське ханство:
Укажіть ім’я останнього гетьмана України, призначеного царицею Єлизаветою Петрівною.
Коли відбулася подія, описана в уривку з історичного джерела?
«І для того з обов’язку, що належить нам, піклування про благо і велич Вітчизни, прагнучи користь і безпеку його утвердити, як і рівно мати засіб, назавжди віддаляючий неприємні причини, що збурюють вічний мир між імперіями Російською і Османською укладений, який ми назавжди зберегти щиро бажаємо, не менш і в заміну і відшкодування збитків наших, вирішили ми взяти під державу нашу півострів Кримський, острів Тамань і всю Кубанську сторону».
Які соціально-економічні зміни відбулися в останній чверті ХVІІІ ст.?
На могилі якого історичного діяча викарбувано такі рядки: «Здесь погребено тело в Бозе почившего кошевого атамана казаков бывшей некогда Запорожской грозной Сечи, сосланного в сию обитель в 1776 году на смирение. Будучи освобожден, сам не пожелал оставить обитель, в коей обрел душевное спокойствие»?
Установіть послідовність діяльності державно-політичних інституцій.
А Малоросійська колегія на чолі з П. Румянцевим
Б Малоросійський приказ
В Правління гетьманського уряду
Г Малоросійська колегія на чолі з С. Вельяміновим
Указ Катерини ІІ про закріпачення селян Лівобережжя був виданий:
Повстання 1708—1709 рр. гетьмана І. Мазепи призвело до:
Діяльність Першої Малоросійської колегії (1722—1727 рр.) була спрямована:
Унаслідок якої події гетьман І. Мазепа поширив свою владу на територію, заштриховану на картосхемі?
«Пакти й Конституція прав і вольностей Війська Запорозького» — угода, укладена між гетьманом П. Орликом та:
Відбудова в Києві Софійського і Михайлівського Золотоверхого соборів, будівництво ще 12 храмів по всій території Гетьманщини, отримання Києво-Могилянською колегією статусу та прав академії пов’язані з гетьманом:
Сутність поняття «правління гетьманського уряду»:
Які заходи були здійснені російським царем Петром І щодо України?
Якими були основні функції Першої Малоросійської колегії (1722—1727 рр.)?
Назва останньої Запорозької Січі:
Що спричинило відновлення гетьманського правління в 1727 р. на території Лівобережної Гетьманщини?
Які події з історії України належать до першої половини ХVІІІ ст.?
Мета повстанського руху в 1702-1704 рр.:
Відповідно до «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» П. Орлика:
Офіційна назва Гетьманщини в російських документах, яка набула поширення в XVIII ст. і почала використовуватись для позначення всіх українських земель, — це:
Діяльність якого гетьмана можна характеризувати, спираючись на подану картосхему?
Яким роком датується цитований документ?
«… Отож ми, генеральна старшина, кошовий Отаман і все Військо Запорозьке домовилися і постановили з ясновельможним гетьманом… щоб із тими всіма генеральними особами мають радитися гетьман і його наступники про… всілякі справи, нічого без їхнього дозволу й поради не чинити… У гетьманській резиденції тричі на рік має збиратися генеральна Рада: на Різдво, Великдень і Покрову. Між Радами Україною правитиме гетьман із генеральною старшиною».
Діяльність якого гетьмана прославляє зображена на ілюстрації гравюра?
Що було спільним у внутрішній політиці гетьманів І. Самойловича та І. Мазепи?
У якому уривку з історичних джерел відбито одне з положень «Пактів й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» (1710 р.) П. Орлика?
Установіть послідовність подій.
А «Нам стало відомо, що ворог наш, король шведський, бачачи виснаження сил своїх і не маючи надії збройно проти наших... військ стояти і перемогу... здобути..., бажаючи швидким і лукавим походом випередити військо наше, в Малоросійський край за запрошенням і присиланням зрадника Мазепи ввійшовши, його завоювати і, взявши найвідоміші міста, в них засісти, а потім цю землю тяжкими данями, податками і полоненням людей аж до остаточного розорення довести...»
Б «Ваша величносте, мушу сказати Вам, що я добре бачу, як Ви без будь-яких підстав, а лише через лихі намови добродія Меншикова хочете погубити мою Батьківщину... І хай краще я помру найлютішою смертю, аніж побачу страшне видовище повної загибелі мого народу»
В «Це робиться для вашого блага... бути під російським судом і управлінням, щоб тим самим малоросійському народу всі неправі суди і марні тяготи припинені були»
Г «У гетьманській резиденції тричі на рік має збиратися Генеральна рада: на Різдво, Великдень і Покрова. На ній, окрім названих вище представників, мають бути посли Запорозького Низового війська, тобто Січі...»
Хто з перерахованих культурно-мистецьких діячів творив у другій половині ХVII – XVIII ст.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома