1. Для виділення бактерій роду Proteus з досліджуваного матеріалу використовують метод Шукевича. У чому він полягає?
2. З метою отримання бактеріальних екзотоксинів мікроорганізми культивують у рідкому живильному середовищі, в яке і виділяються токсини. За допомогою якого методу можна очистити середовище від мікроорганізмів та отримати при цьому чисті екзотоксини?
3. У дитини 7 років з підозрою на дифтерію в мазках з зіву були виявлені мікроорганізми, які при фарбуванні за методом Нейсера мали вигляд жовтих паличок з темно-синіми потовщеннями на кінцях у вигляді розчепірених пальців руки. Який структурний компонент клітини коринебактерій дифтерії при цьому було виявлено?
4. Необхідно виготовити препарат із культури мікроорганізмів для вивчення їх рухливості. На який основний етап виготовлення препарату слід звернути увагу?
5. У хворого підозрюють анаеробну інфекцію (правець). На яке середовище слід висіяти досліджуваний матеріал ?
6. Від пацієнта бактеріолог виділив чисту культуру мікроорганізмів. Для її ідентифікації слід визначити продукцію протеолітичних ферментів. На яке середовище слід посіяти культуру з цією метою?
7. При мікроскопіюванні мазку студент забув помістити на предметне скло краплю імерсійної олії і не отримав зображення. Для чого необхідна імерсійна рідина?
8. Бактерії диференціюють на грамнегативні і грампозитивні. Виберіть з наведених грамнегативні мікроорганізми:
9. При бактеріологічному дослідженні виділень хворого з уретри в мазку виявили грамнегативні диплококи,
10. Для виділення збудника туберкульозу з харкотиння хворого велике значення має правильний вибір живильного середовища. Назвіть оптимальне середовище для культивування микобактерій туберкульозу
11. Різні структурні компоненти бактеріальної клітини виконують різні функції. Який компонент, що є необов'язковим для клітини, забезпечує виживання в несприятливих умовах зовнішнього середовища?
Захист мікробів від фагоцитозу і антитіл забеспечує певний структурний компонент клітини. Який саме?
Лабораторна діагностика туберкульозу передбачає використання мікроскопічного методу. Який метод фарбування препаратів використовується для виявлення збудника туберкульозу ?
14. В мазку, виготовленому з гною хворого з гнійно-запальним процесом голіні виявлені грампозитивні
шаровидної форми бактерії, що розміщені у вигляді грон винограду. Які бактерії можна вважати збудником захворювання ?
15. В мазку, виготовленому з гною хворого з гнійно-запальним процесом кисті, виявлені грампозитивні шаровидної форми бактерії, що розміщені у вигляді ланцюжків. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?
16. Від хворого з підозрою на холеру, як матеріал для дослідження, були взяті випорожнення. На яке рідке середовище рекомендується сіяти матеріал для виділення холерного вібріона?
17. При мікроскопічному дослідженні лікарської сировини, що змінила свій колір, було виявлено у великій кількості грампозитивні палички, що утворюють спори. Яким бактеріям притаманне спороутворення?
18. При бактеріологічному обстеженні працівників аптеки на бактеріоносійство у одного із провізорів з носоглотки були виділені бактерії роду Staphylococcus. Які морфологічні властивості притаманні цьому роду?
19. При дослідженні лікарського препарату виділена чиста культура грамнегативних бактерій. Яке середовище слід використати для вивчення біохімічних властивостей бактерій і здійснити їх диференціювання за ферментативною активністю?
20. У хворого - некротична флегмона нижньої кінцівки. У лікаря виникла підозра на газову гангрену. При мікроскопії у гнійних виділеннях з рани виявлено грампозитивні мікроорганізми паличковидної фрми. На яке живільнесередовище слід висіяти матеріал для подальшого бактеріологічного дослідження і підтвердження діагнозу?
21. У мазку з випорожнень хворого виявлені грамнегативні бактерії у вигляді коми. Які властивості слід у першу чергу вивчити за допомогою мікроскопа для отримання додаткової інформації про виявлені мікроби?
22. При огляді хворої дитини віком 4 роки у лікаря виникла підозра на стрептококову ангіну. На яке поживне середовище слід здійснити посів слизу з поверхні мигдаликів для уточнення діагнозу?
23. Виникла підозра, що серед працівників підприємства по виготовленню сироваткових препаратів обласної станції переливання крові поширене носійство патогенного золотистого стафілококу. На яке середовище слід висіяти матеріал з носоглотки працівників для виявлення стафілококового носійства?
24. При посіві випорожнень хворого на черевний тиф на середовище Ендо виросли колонії різного забарвлення і розмірів: одні – червоні великі, інші – безбарвні середніх розмірів. До яких середовищ по призначенню належить дане поживне середовище?
Який з компонентів будови бактеріальної клітини є обов‘язковим ?
26.Наступні мікроорганізми відносяться до прокаріот ,за винятком
27.При виділенні з складної мікробної суміші чистої культури бактерій певного виду найкраще буде використати для первинного посіву поживне середовище
28. Виберіть серед перерахованих ті особливості морфологічної структури, за якими мікоплазми відрізняються від типових бактеріальних клітин.
29. Відомо, що анаеробні мікроорганізми гинуть в присутності кисню через згубну дію перекису водню. Це повязано з відсутністю продукції анаеробами фермента:
30. У хворої дитини з підозрою на дифтерію взяли мазок із слизової оболонки зіву. Виготовили і пофарбували мазок. При мікроскопії виявлені жовто-коричневі палички з синє-чорними потовщеннями на кінцях. Який метод фарбування використали?
31. При дослідженні харкотиння хворого з підозрою на туберкульоз в препараті виявлено тонкі, довгі, злегка зігнуті палички, пофарбовані в рубіновий колір, що розміщуються у вигляді джгутів (“кіс”). Який метод фарбування був застосований?
32. У хворого з важким перебігом пневмонії виділена культура бактерій, клітини якої оточені слизовим шаром, що має тісний з'вязок з клітинною стінкою. Чим пояснюється висока вірулентність культури з такими морфологічними властивостями?
33. У хворого була виділена культура бактерій, що не росте в присутності кисню. Як забезпечити умови росту для цієї культури?
34. Існують території, перебування на яких людей чи тварин повязано з постійним ризиком зараження певними видами бактерій. Яка особливість цих бактерій зумовлює їх тривале перебування у грунті?
35. Після внутрішньовенного введення розчину глюкози у хворого з'явилася ознаки ендотоксичного шоку. Проведений аналіз розчину показав наявність ендотоксину грамнегативних бактерій. Яка хімічна природа цього ендотоксину?
36. Стафілококи добре ростуть на звичайних середовищах, проте при виділенні чистих культур від хворих посів роблять на кров'яний та жовтково-сольовий агар. З якою метою використовують ці середовища?
37. В лабораторію доставлений матеріал від хворого з підозрою на дизентерію для виділення чистої культури мікроорганізмів та виявлення ії чутливості до антибіотиків . Який метод слід використати?
38. При посіві випорожнень хворого, який перехворів черевним тифом, на середовищі Ендо отримали ріст колоній. Виберіть поживні середовища, необхідні для вивчення біохімічних властивостей виділеної культури
39. При дослідженні мікропрепарату, виготовленого із харкотиння хворого на пневмонію, виявлено грампозитивні капсульні диплококи ланцетовидної форми. Який це мікроорганізм?
Бактеріальна клітина не може існувати без нормального функціювання відповідних ферментних систем. Виберіть серед наведених адаптивні (індуцибельні) ферменти бактеріальної клітини.
Патогенним мікроорганізмам властива наявність ферментів агресії, які визначають їх вірулентність. Виберіть серед перерахованих ферменти агресії.
42. У хворого з підозрою на туберкульоз легенів необхідно провести дослідження мокроти. Який метод фарбування мікроскопічних препаратів використовується для виявлення мікобактерій туберкульозу?
43. Бактерії – це одноклітинні організми, що здатні до автономного існування. Які структури бактерій відіграють основну роль у процесі синтезу білка?
44. У дитини з підозрою на дифтерію взяли мазки з зіву і направили в баклабораторію. Яке елективне середовище доцільно використати для отримання чистої культури збудника дифтерії?
45. У хворого з підозрою на туберкульоз легень зібрано мокроту і виготовлено мазок для бактеріоскопічного дослідження. Який метод забарвлення необхідно використати?
46. До дерматолога звернувся пацієнт з множинними фурункулами на шкірі. Лікар припустив, що причиною є стафілокок і направив у лабораторію гній для мікробіологічного дослідження. Яке поживне середовище є елективним для стафілококів?
47. У дитини 7 років з підозрою на дифтерію в мазках з зіву були виявлены мікроорганізми, які при
фарбуванні за методом Нейсера мали вигляд жовтих паличок з темно-синіми потовщеннями на кінцях у вигляді розчепірених пальців руки. Який структурний компонент клітини коринебактерій дифтерії при цьому було виявлено?
48. Виживанню мікробів в об'єктах зовнішнього середовища сприяє спороутворення. Мікроорганізми якого роду з нижче вказаних є спорооутворюючими?
49. При бактериоскопічному методі лабораторної діагностики інфекцій застосовують різні методи забарвлення мікроскопічних препаратів. Для яких цілей використовують метод Грама?
50. Різні структурні компоненти бактеріальної клітини виконують різні функції. Який компонент, що є необов'язковим для клітини, забезпечує виживання в несприятливих умовах зовнішнього середовища?
51. В мазку, виготовленому з гною хворого з гнійно-запальним процесом гомілки виявлені грампозитивні шаровидної форми бактерії, що розміщені у вигляді грон винограду. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?
52. По особливостях клітинної будови серед мікроорганізмів розрізняють прокариоти і эукариоты. Вкажіть, які з названих мікроорганізмів є прокариотами?
53. При перевірці стану повітря в аптечному приміщенні, де виготовляються ін’єкційні форми ліків, седиментаційним методом виявлено 5 дрібних кулястої форми колоній, навколо яких чітко видно зону гемолізу. На яке середовище зроблено посіви?
54. У забарвлених мазках, приготованих з гною, виявлені грампозитивні коки, розташовані у вигляді неправильних скупчень: “гронів винограду”. З чим пов'язано таке розташування стафілококів?
55. З мокроти хворого хронічною пневмонією бактеріолог приготував препарат для мікроскопії і забарвив його по Цилю-нільсену. Для виявлення яких мікроорганізмів використовують це забарвлення?
56. Метод Грама є основним методом забарвлення в мікробіології. З чим пов'язана диференціація бактерій на грампозитивних і грамнегативних по цьому методу?
57. Бактерії можуть містити поряд з хромосомними також позахромосомні спадкові елементи - плазміди. Наявність плазмідних генів може проявлятися
58. Мікроорганізми в навколишньому середовищі випробовують дію різних фізичних чинників. Який механізм дії високої температури на мікробну клітину?
59. При морфологічному дослідженні мікроорганізмів використовують різні види мікроскопії. Вкажіть принцип, на якому заснована електронна мікроскопія:
60. Для вивчення морфологічних ознак мікроорганізмів використовують різні методи забарвлення. Вкажіть, для яких цілей використовують прості методи:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома