Жінка 32 років скаржиться на кровоточивість ясен при чищенні зубів, рухливість фронтальних зубів нижньої щелепи, хворіє протягом останніх трьох місяців. Ренгенологічно виявлена резорбція міжальвеолярних перегородок до1/2 кореня нижніх фронтальних зубів. Виставлений діагноз пародонтіту. Встановіть стадію даного захворювання.
У хворого синюшність і кровоточивість ясен, зубний наліт. Фронтальні зуби нижньої щелепи рухливі, шийки оголені, неприємний запах з рота. На ренгенограмі - пазушна і лакунарна резорбція гребня кістки альвеол. Мікроскопічно: в зубоясеневому кармані – мікроби, зруйнувані лейкоцити, в глибині грануляції, пронизані багатошаровим плоским епітелієм. Ваш діагноз.
При огляді порожнини рота чоловіка 42 років виявлені наступні зміни: маргінальна частина ясен обох щелеп збільшені, гіпереміровані, легко кровоточать від дотику зондом, болісні. Зубоясенні кармани відсутні, зуби стійкі. Вказані зміни відбулись протягом трьох діб. Який найбільш ймовірний діагноз?
У дитини численні ураження слизової оболонки рота у вигляді болючих невеликих гіперемованих ранок з білим нальотом у центрі, збільшені та болючі підщелепні лімфовузли. Мікроскопічно: в ділянці ураження поверхневий дефект, вкритий фібрином, підслизовий шар набряклий, гіперемований із запальною інфільтрацією. Встановіть діагноз:
У дівчини 18 років об’єктивно: гіперемія та набряк ясен, збільшення ясневого краю біля 12,13,14,15 до 1/3 висоти коронок зубів протягом року. Зубоепітеліальне з’єднання не порушене. Гістологічно при цьому знаходять інфільтрацію тканин ясен лімфоцитами, макрофагами, плазмоцитами з розростанням сполучнотканинних волокон; гіперплазію та акантоз покривного епітелію. Який діагноз найбільш вірогідний?
Хвора 20 років звернулась до лікаря зі скаргами на кровоточивість та біль у яснах, що з’явився через 2 дні після прийому сульфадимезина. Об’єктивно: ясневі сосочки та ясневий край гіперемовані, набряклі, кровоточать при незначному подразненні. Яка патологія розвилась в яснах?
Об’єктивно при огляді жінки 35 років: ясна гіперемирована тільки в області 41,31 зубів, набрякла, кровоточить при пальпації, наявність зубо-деснової кишені. 1 ступінь рухливості цих зубів. На ренгенограмі: зменшення кісткового краю лунок 41,31 зубів до рівня кореня. Який вірогідний діагноз?
У дівчинки 13 років після тривалого прийому антибіотиків з приводу бронхопневмонії з’явився біль і запалення в області слизової оболонки губ і язика. Об’єктивно: на слизистій оболонці губ, язика сирнистий наліт та білі бляшки, які легко знімаються штапелем, залишаючи при цьому місця вогнищ гіперемії. Діагностуйте захворювання.
На розтині тіла чоловіка 59 років, померлого від ниркової недостатності (на протязі 18 років працював на заводі по виготовленню акумуляторів), при огляді ротової порожнини виявлена синьо-чорна смуга по ясневому краю навколо щичок фронтальних зубів з запаленням ясен та чорно-сині плями на слизовій оболонці губ, щок, язика. Який стоматит у хворого найбільш вірогідний?
У жінки 38 років на ясні правого верхнього різця стоматолог виявив новоутворення червоного кольору грибкоподібної форми діаметром 1,0 см, яке прикріплене до надальвеолярної тканини. При його мікроскопічному дослідженні: на фоні фіброзної тканини з інфільтрацією лімфоцитами і плазмоцитами, визначається велика кількість капілярів. В епітелії слизової оболонки, що вкриває утворення, паракератоз, акантоз. Поставте діагноз
На яснах шийки 14 зуба виявлено вузол 1см в диаметрі бурого кольору. При біопсійном дослідженні визначено: під багатошаровим плоским епітелієм міститься пухлиноподібне утворення з тонкостінними судинами лакунарного типу, множинними крововиливами, гемосидерином, а також гігантські клітини типа остеокластів і одноядерні видовжені клітини. Встановіть діагноз:
У хворого на яснах біля кореня зуба виявили округлий утвір щільної консистенції діаметром до 1,0 см. При гістологічному дослідженні утвору виявили, що він побудований зі сполучної тканини з окремими тонкостінними судинами синусоїдного типу та великою кількістю гігантських клітин типу остеокластів і дрібних клітин типу остеобластів, покритий багатошаровим плоским зроговілим епітелієм. Місцями в утворі визначаються вогнища гемосидерозу. Діагностуйте ураження ясен.
У 62-річної жінки довкола коронкової ділянки нижніх молярів справа виявлено валикоподібне потовщення ясен. Гістологічно: грубоволокниста сполучна тканина, що містить пучки переплетених колагенових волокон, вогнища гіалінозу, поодинокі кровоносні судини. Діагностуйте захворювання.
У жінки 40 років після протезування штучними коронками верхніх різців, згодом виникло бурувате розростання ясен з вестибулярної поверхні діаметром 15 мм, що вкривало коронки. Результати операційної біопсії:під багатошаровим плоским епітелієм ясен - утворення із сполучної тканини з численними судинами синусоїдниого типу, одно- ядерними клітинами овальної форми, що утворюють остеоїдну речовину, та багатоядерними гігантськими клітинами, що руйнують альвеолярний гребінь верхньої щелепи. Ваш діагноз.
Навколо шийки 14 зуба виявлено осередкове безболісне розростання ясен бурого кольору. При дослідженні операційної біопсії виявлено: під багатошаровим плоским епітелієм ясен міститься пухлиноподібне утворення з тонкостінними судинами лакунарного типу, множинними крововиливами, гемосидерином. Утворення містить багатоядерні і одноядерні видовжені клітини. Встановіть діагноз:
У жінки 35 років, на рентгенограмі біля кореня 15 зуба визначається новоутворення щільної консистенції з чіткими межами. Біопсія показала, що воно складається з ділянок незрілого цементу. Встановіть діагноз:
У 8-річної дівчинки під час огляду ротової порожнини в ділянці кута нижньої щелепи справа, в зоні непрорізаного зуба, виявлено пухлиноподібний утвір, оточений щільною фіброзною капсулою. Мікроскопічно: утвір складається із дуже великої кількості дрібних зубоподібних структур, побудованих із типово розташованих одонтогенних тканин – емалі, дентину та пульпи. діагностуйте захворювання:
У чоловіка 25 років в області тіла верхньої щелепи виявлене пухлино подібне утворення, що деформує обличчя. Біоптат складається з фіброзної тканини, що містить молоді кісткові балки, веретеноподібні і зірчасті клітки, немає чіткої межі між нормальною кістковою тканиною і осередком ураження, відсутня капсула. У інших органах патологічні зміни не виявлені. Поставте діагноз.
У 29-річної жінки виявлено вузлоподібну пухлину нижньої щелепи із вираженою деформацією щелепи, рентгенологічними ознаками руйнування кістки. При гістологічному дослідженні пухлини спостерігаються множинні одноядерні клітини овальної форми, поодинокі гігантські багатоядерні клітини, хаотично розміщуються кісткові балочки. Діагностуйте захворювання.
Молодий чоловік 18 років, звернувся до лікаря зі скаргами на деформацію обличчя. При обстеженні виявлено пухлиноподібне утворення нижньої щелепи. Мікроскопічно потовщена ділянка складається з однорідних великих клітин типу гістіоцитів та великої кількості еозинофілів, а також спостерігається горизонтальна резорбція міжзубних перетинок. Якому з нижче перерахованих пухлиноподібних захворювань відповідає гістологічна картина:
У дівчинки 12 років на дні порожнини рота визначається кровоточива виразка діаметром 5 мм, оточена тканиною яскраво-червоного кольору, яка при натисканні блідне. Виконана біопсія. При мікроскопічному дослідженні визначається пухлина, побудована з безлічі порожнин, заповнених кров'ю, порожнини вислані одним шаром ендотеліальних клітин, між порожнинами визначається строма, представлена пухкою сполучною тканиною. Яка пухлина є у дитини ?
При мікроскопічному дослідженні пухлини, яка була щільно спаяна з коренем премоляру, виявлена фіброзна тканина, серед якої розташувалися цементоподібні маси різної величини. Діагностуйте пухлину.
При обстеженні ротової порожнини на слизовій оболонці язика виявлено білу бляшку, що виступає над поверхнею; гістологічно спостерігається потовщення багатошарового плоского епітелію, явища гіперкератозу та акантозу. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?
У хворого 27 років виявлене щільне, нерухоме, без чітких меж пухлиноподібне утворення на нижній щелепі. Слизова оболонка над ним бліда. У біоптаті з утворення: остеоідні структури вистелені атиповими остеобластами, численні патологічні фігури мітозу клітин, безліч тонкостінних судин. Ваш діагноз?
При гістологічному дослідженні пухлини щелепної кістки виявлено, що вона складається з острівців багатошарового епітелію, що мають ознаки клітинного атипізму, в центрі яких визначається невелика кількість рогової речовини - “ракові перлини”. Діагностуйте захворювання
У дівчинки 6 років протягом декількох місяців розвинулася деформація обличчя внаслідок симетричного збільшення об´єму кутів нижньої щелепи. Біопсія: між незрілими кістковими балками з лакунарною резорбцією розростання сполучної тканини, безліч веретеноподібних клітин навколо примітивних кісткових балочок, остеоїдна речовина. Назвіть захворювання.
У хворого взята біопсія пухлиноподібного утворення, що локалізується в області кута нижньої щелепи в районі молярів. Мікроскопічно пухлина складається з острівців округлої або неправильної форми, оточених одонтогенним циліндричним епітелієм, в центральній частині яких розташовані полігональні, зірчасті клітини, що утворюють сітку; видно поодинокі дрібні кісти. Назвіть пухлину.
До лікаря – стоматолога звернулася жінка зі скаргами на деформацію нижньої щелепи. Після видалення пухлини, яка зруйнувала нижню щелепу на значній ділянці, встановлено, що вона має вигляд добре обмеженого вузла, на розрізі – бурого кольору з білуватими ділянками і дрібними кістами. Гістологічно паренхіма пухлини складається з дрібних витягнутих одноядерних клітин, яки утворюють кісткові балочки, та гігантських багатоядерних клітин типу остеобластів. Назвіть пухлину.
При огляді хворого 25 років об´ективно: права половина нижньої щелепи веретеноподібно роздута, пальпаторно тверда, з гладкою поверхнею. При пункції – рідина бурого кольору. У пункційному біоптаті однотипні одноядерні клітини типу остеобластів і гігантські багатоядерні клітини, типу остеокластів, вогнища лакунарної резорбції кісткових балок, дрібні крововиливи і зерна гемосидерина. Який діагноз найбільш вірогідний?
У 4 річного хлопчика з´явились горбистоподібні, щільні, підшкірно розташовані утворення в ділянці кутів та вздовж гілок нижньої щелепи, які зумовили деформацію обличчя. При гістологічному дослідженні біоптату виявлено: в міжбалковому просторі розростання васкуляризованої сполучної тканини, окремі примітивні кісткові балочки Діагностуйте захворювання:
У чоловіка 42 років видалена пухлина, що розміщувалася в м’якому піднебінні. Макроскопічно: не чітко відмежований щільний вузол діаметром 35 мм. Мікроскопічно: альвеолярні, трабекулярні і кріброзні структури кісти, що сформовані з поліморфних дрібних кубічних епітеліальних клітин, ядра яких гіперхромні, в центрах клітинних скупчень розміщуються оксифільні масси, що створює „циліндричні” структури. Діагностуйте пухлину.
У хворої в правій привушній залозі виявлено пухлину у вигляді вузла з чіткими контурами. На розрізі неоднорідна: видно білясті і напівпрозорі ділянки, ділянки ослизнення. При мікроскопічному дослідженні відзначається органоїдна будова. Паренхіма представлена залозистоподібним епітелієм з формуванням просвіту залоз, солідними пластами епітелію; строма – з мукоїдними, хондроїдними, міксоїдними вогнищами. Який діагноз поставив патологоанатом?
У жінки 43 років видалена багатовузлова пухлина правої привушної ділянки, яка поступово збільшувалася на протязі 5 років. Макроскопічно: нечітко інкапсульований вузол діаметром 60 мм щільної консистенції, тканина білувато- сіра з множинними дрібними кістами, що містять слиз. Мікроскопічно: солідні ділянки, що складаються з клітин плоского епітелію, та множинні кістозні порожнини, які вистелені призматичним епітелієм і містять маси слизу. Діагностуйте пухлину.
У хворого 56 років, збільшена горбиста привушна слинна залоза. Біопсія тканини залози виявила інкапсульоване утворення з розростанням епітеліальних структур, подібних до протоків, серед сполучної тканини місцями з гіалінозом, елементи хрящової і навіть кісткової тканини. Встановіть діагноз.
У чоловіка 74 років під мочкою вуха з'явився вузол діаметром 2,0 см, який був оперативно видалений. Макроскопічно: вузол покритий капсулою, на розрізі сіро-білого кольору з дрібними кістами. Мікроскопічно кісти вистелені подвійним шаром високих еозинофільних клітин. Під епітелієм – строма з лімфоїдною інфільтрацією, наявністю лімфоїдних фолікулів. Поставте діагноз.
Жінка 53 років скаржиться на болісну припухлість у лівій привушній ділянці, яка з´явилась 5 днів тому. Об’єктивно: в цій ділянці шкіра слабо гіперемійована, болісна. Із вивідної протоки слинної залози у малій кількості виділяється мутна, тягуча жовтувато-зеленувата рідина. При цьому мікроскопічно визначається дифузна інфільтрація залози сегментоядерними нейтрофілами. Установіть діагноз:
У чоловіка 54 років видалена привушна залоза з пухлиноподібним утворенням, розміром 3х2 см, яке макроскопічно представлене тканиною без чітких меж, білувато-сірого кольору з ділянками розпаду. Який характер росту пухлини відносно оточуючих тканин?
У жінки 52 років у привушній ділянці виявлено утвір овальної форми щільної консистенції розміром 6 см, оточений капсулою. При гістологічному дослідженні: солідні поля та тяжі клітин епітелію, що нагадують протоки залози, розміщених у добре вираженій стромі з множинними ділянками хондроїдної тканини; ділянки ослизнення. Діагностуйте пухлину.
У чоловіка 60 років збільшена привушна слинна залоза. При біопсії виявлено: паренхіма пухлини представлена двохшаровим високим циліндричним залозистим епітелієм з різко еозинофільною цитоплазмою, строма пухлини густо інфільтрована лімфоцитами, які іноді утворюють вузлики з гермінантативними центрами. Який вид пухлини у цього хворого?
У 37-річної жінки діагностовано пухлину лівої привушної залози. Макроскоппічно: пухлина має вигляд нечітко окресленого сіро-рожевого вузла, щільної консистенції, з поодинокими порожнинами, заповненими муцинозним вмістом. Мікроскопічно: пухлина побудована із численних дрібних залозистоподібних структур та тяжів, що представлені мономорфними слизопродукуючими клітинами, а також із солідних ділянок епітеліальних клітин, які нагадують епідермоїдні. Діагностуйте пухлину:
У хворого в порожнині зуба тканина, яка виходить в каріозну порожнину. Тканина м'яка червонувата, легко кровоточить, її поверхня укрита виразками. Для якої форми пульпіту характерна ця картина?
Стоматолог при огляді порожнини рота хворого виявив поразку твердих тканин зуба: частина премоляров з фарфороподобнимі плямами і смужками, моляри мають ерозії, що пігментуються, спостерігається стирання зубів. Дайте визначення поразці твердих тканин зубів.
Мікроскопічно в пульпі зуба було виявлено повнокрів'я, стаз крові, набряк пульпи, нейтрофіли у великій кількості. Для якого виду ексудативного запалення характерні такі зміни?
При огляді вилученої пульпи зуба стоматолог виявив, що вона сіро-чорного кольору, розпадається, з неприємним гнильним запахом. Мікроскопічно: зернистий тканинний детрит з кристалами жирних кислот і мікробами. Який патологічний процес розвинувся в пульпі зуба?
При дослідженні 16 зуба виявлено на жувальній поверхні порожнину з вузьким отвором, заповнену розм’якшеним дентином. Мікроскопічно: в розширених дентинних канальцях бактерії, руйнування окремих канальців, злиття порожнин у каверни, явища декальцинації емалі та дентину без утворення замісного дентину. Встановіть діагноз.
Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на болі в зубі. При обстежені виявлена каріозна порожнина, яка досягає пульпи. Яка стадія карієсу розвинулася у хворого?
При огляді пацієнта стоматолог виявив, що місця зруйнування емалі різців та іклів у вигляді плям різного розміру та кольору-білястих, жовтуватих, бурих. З анамнезу відомо, що пацієнт тривалий час проживав у місцевості, де вміст фтору у воді перевищує2 мг/1л. Який діагноз встановив стоматолог?
При огляді дитини 7 років стоматолог звернув увагу на сильне ураження різців і премолярів. У них виявлялися - від поодиноких до множинних дефектів емалі у вигляді ерозій, різної форми і розмірів, жовто-коричньового кольору, що займають практично всю поверхню ураженого зуба. Який процес розвинувся в зубах у дитини?
Під час операції видалення каріознозміненого зуба у хворого 21 року в області верхівки зуба знайдена невелика порожнина заповнена гноєм. М'які тканини навколо хворого зуба набряклі, гіперемовані. Поставте діагноз.
Жінка 37 років з флегмоною стегна померла від інтоксикації. На розтині виявлена жовтяниця, геморагічний синдром (петехії на шкірі, крововиливи в серозних, слизових оболонках і внутрішніх органах). Мікроскопічно в селезінці і лімфатичних вузлах проліферація лімфоїдних, ретикулярних клітин, незрілі клітини гемопоезу в кістковому мозку. У паренхіматозних органах-інтерстиційне запалення. Ваш діагноз.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома