Хворому 25-ти рокiв з клiнiчною картиною нефротичного синдрому проведено пункцiйну бiопсiю нирки. Пiд час мiкроскопiчного дослiдження клiтини епiтелiю проксимальних канальцiв нефрону збiльшенi в об’ємi, у цитоплазмi вакуолi з прозорою рiдиною, ядро змiщене до периферiї. Яка дистрофiя виявлена в епiтелiї канальцiв?
У жiнки 35-ти рокiв дiагностована дифтерiя зiву. Померла при явищах гострої серцевої недостатностi. На розтинi: порожнини серця розширенi в поперечнику, м’яз серця тьмяний, в’ялий, строкатий на розрiзi, з жовтуватими дiлянками пiд ендокардом. Який вид дистрофiї виявлений у кардiомiоцитах?
У жiнки 45-ти рокiв, яка померла вiд хронiчної алкогольної iнтоксикацiї, на аутопсiї печiнка рiзко збiльшена, тiстоподiбної консистенцiї, жовтуватого кольору. Мiкроскопiчно в цитоплазмi гепатоцитiв при фарбуваннi гематоксилiном та еозином виявляються рiзних розмiрiв оптично порожнi вакуолi. Який вид дистрофiї має мiсце?
У хворої на цукровий діабет при обстеженні виявлено збільшення розмірів печінки. У крові підвищення рівня тригліцеридів, ліпопротеїдів. Який вид дистрофії можна чекати в біоптаті із печінки?
При обстеженні ротової порожнини на слизовій оболонці язика виявлено білу бляшку, що виступає над поверхнею; гістологічно спостерігається потовщення багатошарового плоского епітелію, явища гіперкератозу та акантозу. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?
До лікаря звернувся хворий 53 років зі скаргами на наявність білої бляшки на слизовій оболонці язика. Бляшка здіймається над слизовою оболонкою, її поверхня вкрита тріщинами. Мікроскопічно визначається потовщення багатошарового епітелію, паракератоз та акантоз. Поставте діагноз.
На розтині трупа на підставі характерних макроскопічних змін діагностована паренхіматозна жирова дистрофія міокарда серця. Яка образна назва серця при цій дистрофії?
У чоловіка 62 років, що помер при наростаючих явищах серцевої недостатності, на розтині знайдено збільшене в об’ємі серце. Серце дряблої консистенції, камери розтягнуті, міокард на розрізі тьмяний, глинисто-жовтий. З боку ендокарда видно жовто-білу посмугованість, яка особливо виражена в сосочкових м’язах. Який патологічний процес найбільш ймовірний?
При розтині чоловіка 49 років, який поступив у стаціонар з картиною гепатотропної інтоксикації і раптово помер, печінка збільшена, дрябла, жовто-коричневого кольору; на поверхні розрізу печінки і лезі ножа помітні краплини жиру. Мікроскопічно: гепатоцити периферії класичних печінкових часточок вміщують масу дрібних крапель, які виповнюють цитоплазму і відсовують ядро на периферію. Який процес найімовірніше має місце в печінці?
У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлене “тигрове серце”. З боку ендокарду помітне жовтувато-біле покреслення, міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
До лікаря звернувся хворий 53 років зі скаргами на наявність білої бляшки на слизовій оболонці язика. Бляшка здіймається над слизовою оболонкою, її поверхня вкрита тріщинами. Мікроскопічно визначається потовщення багатошарового епітелію, паракератоз та акантоз. Поставте діагноз.
При зовнішньому огляді новонародженого виявлялися виражені зміни шкірних покривів всього тіла. Шкіра суха, тьмяна із нерівною поверхнею та з наявністю сірих пластин, які відшаровуються. З яким видом дистрофії пов’язана ця патологія?
При розтині чоловіка 33 років, який поступив у стаціонар з картиною отруєння грибами і раптово помер, печінка збільшена, дрябла, жовто-коричневого кольору; має сальний блиск. Мікроскопічно: гепатоцити периферії печінкових часточок вміщують масу дрібних пусто оптичних вакуолей, які виповнюють цитоплазму і відсовують ядро на периферію. Який процес найімовірніше має місце в печінці?
При огляді порожнини рота на слизовій оболонці язика виявлена щільна біла пляма 1см у діаметрі, що трохи потовщує поверхню органа. Мікроскопічно: в ділянці ураження багатошаровий плоский зроговіваючий епітелій з гіперплазією базального і зернистого шарів, з явищами гіперкератозу та акантозу, в дермі - лімфогістіоцитарний інфільтрат. Встановіть діагноз:
При профілактичному огляді робітників, пов’язаних з виробництвом каменевугільних смол, у деяких у ротовій порожнині виникали ділянки стовщення й ороговіння слизової оболонки, переважно щік, білуватого кольору, з шорсткою поверхнею, не болючі. Про яку патологію йде мова?
При гістологічному дослідженні аутопсійного матеріалу нирок хворого виявлено: в епітелії в проксимальному відділі звистих канальців в цитоплазмі включення у вигляді прозорих вакуолій різних розмірів, що не дають позитивного забарвлення суданом III. Визначте патологічний процес.
У померлого, який за життя страждав хронічним гломерулонефритом, при мікроскопічному дослідженні нирок виявлено: клітини епітелію ниркових канальців головних відділів збільшені в розмірах, їх цитоплазма заповнена вакуолями, які містять прозору рідину, а ядро зміщене на периферію. Вкажіть, яка з перерахованих паренхіматозних дистрофій є найбільш вірогідна?
У хворого, який страждав хронічним алкоголізмом і цирозом печінки, розвинулася профузна кровотеча з варикозно розширених вен стравоходу, в результаті чого наступила смерть. На аутопсії печінка дрібнобугристая, зменшена в розмірах, щільна, жовтуватого кольору. При гістологічному дослідженні кріостатних зрізів печінки (забарвлення гематоксиліном і еозином) в гепатоцитах виявляються великі оптично порожні вакуолі, в яких міститься речовина забарвлена в чорний колір при застосуванні осмієвої кислоти. Оптично порожні вакуолі гепатоцитів - це:
При розтині чоловіка 25 років, який отруївся етанолом і раптово помер, печінка збільшена, дрябла, жовто-коричневого кольору; на поверхні розрізу печінки і лезі ножа помітні краплини жиру. Гістологічна картина: гепатоцити периферії печінкових часточок вміщують масу дрібних оптично порожніх вакуолей, які виповнюють цитоплазму і відсовують ядро на периферію. Який процес найімовірніше має місце в печінці?
У мертвонародженої дитини шкіра потовщена, нагадує панцир черепахи, вушні раковини недорозвинуті. Гістологічно в шкірі: надмірне зроговіння, атрофія зернистого шару епідермісу, відсутні запальні зміни. Яке захворювання можна припустити?
На розтині померлого, який страждав впродовж багатьох років туберкульозом, виявлено: печінка вагою 1600г, в'яла, світло-коричневого кольору ("гусяча"). Мікроскопічно: на периферії часточок в цитоплазмі гепатоцитів знайдені суданофільні включення. Яка із дистрофій є найбільш вірогідна?
При мікроскопічному дослідженні біоптату нирки хворого, який страждає цукровим діабетом, знайдено: епітелій проксимального і дистального сегментів канальців нирок високий із світлою пінистою цитоплазмою. При фарбуванні карміном Беста в цитоплазмі епітелію і просвітах канальців знайдені зерна червоного кольору. Вкажіть, який з перерахованих видів паренхіматозної дистрофії має місце?
У жінки віком 45 років, яка померла від хронічної алкогольної інтоксикації, на аутопсії виявлена різко збільшена печінка, тістоподібної консистенції, жовтоватого кольору. Мікроскопічно в цитоплазмі гепатоцитів при фарбуванні гематоксиліном та еозином виявляються різних розмірів оптично порожні вакуолі. Який вид дистрофії має місце?
У дівчини 18 років з’явились різкий біль при ковтанні, збільшення лімфатичних вузлів шиї, підвищення to до 39oС. На слизовій оболонці мигдаликів – біло-жовті плівки, які важко відділяються з утворенням дефекту. Стан прогресивно погіршувався. Хвора померла на 8-й день захворювання при наростаючих явищах серцевої недостатності. Гістологічно при забарвленні суданом ІІІ в кардіоміоцитах виявляються помаранчеві включення різних розмірів. Назвіть патологічний процес в серцевому м’язі?
У дитини діагностовано в клініці дифтерія зіву. Померла від гострої серцевої недостатності. На розтині виявлено, що порожнини серця розширені в поперечнику. М’яз серця тьмяний, в’ялий, на розрізі строкатий, з жовтуватими ділянками. У цитоплазмі деяких кардіоміоцитів зі збереженою цитоплазмою виявляються дрібні вакуолі. На заморожених зрізах вакуолі забарвлюються суданом ІІІ у помаранчовий колір. Який вид дистрофії виявлений у кардіоміоцитах?
При аутопсії хворого М., який страждав хронічним алкоголізмом, виявлено, що печінка дрібногорбиста, зменшена в розмірах, щільна, жовтуватого кольору. При гістологічному дослідженні у гепатоцитах виявляються великі оптично порожні вакуолі, в яких міститься речовина забарвлена в чорний колір при застосуванні осмієвої кислоти. Оптично порожні вакуолі гепатоцитів - це:
Чоловіку 42 років проведено пункційну біопсію нирки у зв'язку з необхідністю патоморофологічної верифікації клінічно вираженого у нього хронічного гломерулонефриту. Мікроскопічно: в цитоплазмі епітеліоцитів проксимальних звивистих канальців наявність дрібних насичено-рожеві гомогенні "кулі", розміри епітеліоцитів збільшені. Дистальні звивисті канальці розширені. Який вид дистрофії відмічений патоморфологом у проксимальних канальцях?
У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлене “тигрове серце”. З боку ендокарду помітна жовтувато-біла посмугованність, міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
На розтині трупа хворого, що страждав лейкозом і померлого від наростаючої хронічної анемії, серце збільшене в розмірах, м'яз серця на розрізі тьмяний, в'ялий, блідо-сірого кольору, під ендокардом визначаються жовті плями і смуги. Який патологічний процес розвинувся в серці?
У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлено "тигрове серце". З боку ендокарду виражене жовто-білу посмугованість, міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
У чоловіка 62 років, який помер при наростаючих явищах серцевої недостатності, на розтині виявлено збільшене в об'ємі серце. Серце в'ялої консистенції, камери розтягнуті, міокард на розрізі тьмяний, глинисто-жовтий. З боку ендокарду визначається жовто-біла посмугованість, яка особливо виражена в сосочкових м'язах. Який патологічний процес найбільш вірогідний?
У хворого, померлого від легенево-серцевої недостатності, на розтині виявлена різко збільшена недокрівна печінка, тістоподібної консистенції, жовтого кольору. При забарвленні гематоксиліном та еозином виявлені різних розмірів вакуолі в цитоплазмі гепатоцитів. Яка це дистрофія?
На вентральній поверхні язика у чоловіка з протезом на нижній щелепі виявлена щільна сіра бляшка неправильної форми з нерівною поверхнею з чіткими межами. При гістологічному дослідженні утворення спостерігається збережена структура багатошарового плоского епітелію, потовщення його за рахунок шипуватого і базального шарів, гіперкератозу, акантозу; лімфомакрофагальна інфільтрація належній сполучній тканині. Встановити діагноз.
При профілактичному огляді робочих, пов'язаних з виробництвом кам'яновугільних смол, в ротовій порожнині виявлені ділянки потовщення і ороговіння слизистої оболонки, переважно щік, білястого кольору, з шорсткою поверхнею, безболісні. Про яку патологію йдеться?
У померлого, що за життя страждав хронічним гломерулонефритом, при мікроскопичному дослідженні нирок виявлено: клітини епітелію ниркових канальців головних відділів збільшені в розмірах, їх цитоплазма заповнена вакуолями, що містять прозору рідину, а ядро зміщено на периферію. Вкажіть, яка з паренхіматозних дистрофій найбільш вірогідна?
У померлого, що за життя страждав гіпертонічною хворобою, виявлено збільшене в розмірах серце кволої консистенції с розширеними порожнинами. Міокард на розрізі тьмяний, глинистий на вигляд. З боку ендокарду, переважно в папілярних м'язах та трабекулах шлуночків, виявляються білі смужки ("тигрове серце"). Яка з паренхіматозних дистрофій виявлена?
При мікроскопичному дослідженні біоптата нирки хворого, що страждає цукровим діабетом, знайдено: епітелій вузького та дистального сегментів канальців нирок високий зі світлою пінистою цитоплазмою. При забарвленні карміном Беста в цитоплазмі епітелія та просвітах канальців найдено зерна красного кольору. Вкажіть яка із перелічених видів паренхіматозних дистрофій має місце?
При розтині чоловіка 53 років, який поступив у стаціонар з симптомами гострого отруєння і раптово помер, печінка збільшена, дрябла, жовтуватого кольору; з сальним блиском. Мікроскопічно: гепатоцити вміщують значну кількість дрібних пусто оптичних вакуолей, які заповнюють цитоплазму і відсовують ядро на периферію. Який процес найімовірніше має місце в печінці?
При огляді порожнини рота жінки 65 років виявлена на слизовій оболонці язика щільна біла пляма 1,5см у діаметрі, що трохи потовщує поверхню органа. Гістологічно: в ділянці ураження багатошаровий плоский зроговіваючий епітелій з гіперплазією базального і зернистого шарів, з явищами гіперкератозу та акантозу, в дермі - лімфогістіоцитарний інфільтрат. Встановіть діагноз:
У жiнки 35-ти рокiв дiагностована дифтерiя зiву. Померла при явищах гострої серцевої недостатностi. На розтинi: порожнини серця розширенi в поперечнику, м’яз серця тьмяний, в’ялий, строкатий на розрiзi, з жовтуватими дiлянками пiд ендокардом. Який вид дистрофiї виявлений у кардiомiоцитах?
У жiнки 45-ти рокiв, яка померла вiд хронiчної алкогольної iнтоксикацiї, на аутопсiї печiнка рiзко збiльшена, тiстоподiбної консистенцiї, жовтуватого кольору. Мiкроскопiчно в цитоплазмi гепатоцитiв при фарбуваннi гематоксилiном та еозином виявляються рiзних розмiрiв оптично порожнi вакуолi. Який вид дистрофiї має мiсце?
При аутопсії чоловіка 25 років, який помер від гострого отруєння етанолом, печінка збільшена, дрябла, охряно-жовтого кольору кольору; на поверхні розрізу печінки і лезі ножа помітні краплини жиру. Гістологічна картина: гепатоцити периферії печінкових часточок вміщують масу дрібних оптично порожніх вакуолей, які заповнюють цитоплазму і відсовують ядро на периферію. Який процес найімовірніше має місце в печінці?
У мертвонародженої дитини шкіра значно потовщена, нагадує панцир черепахи, вушні раковини недорозвинуті. Гістологічно в шкірі: гіперкератоз, атрофія зернистого шару епідермісу, з відсутністю запальних змін. Поставте діагноз?
При аутопсії хворого, який страждав хронічним алкоголізмом, виявлено, що печінка дрібнообугриста, зменшена в розмірах, щільна, жовтуватого кольору. При гістологічному дослідженні у гепатоцитах виявляються великі оптично порожні вакуолі, в яких міститься речовина забарвлена в чорний колір при застосуванні судана IV. Оптично порожні вакуолі гепатоцитів - це:
Підлітку проведено пункційну біопсію нирки у зв'язку з необхідністю патоморофологічної верифікації клінічно вираженого у нього нефротичного синдрому. Мікроскопічно: в цитоплазмі епітеліоцитів проксимальних звивистих канальців наявність дрібних насичено-рожевих гомогенних "куль". Дистальні звивисті канальці розширені. Який вид дистрофії відмічений патоморфологом у проксимальних канальцях?
У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлене “смугасте серце. З боку ендокарду помітна жовтувато-біла посмугованність, міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
На розтині тіла хворого, що страждав хронічним мієлолейкозом і померлого від наростаючої хронічної анемії, серце збільшене в розмірах, м'яз серця на розрізі тьмяний, в'ялий, блідо-сірого кольору, під ендокардом визначаються жовті плями і смуги. Який патологічний процес розвинувся в серці?
У померлого від уремії при мікроскопичному дослідженні нирок виявлено: клітини епітелію ниркових канальців головних відділів збільшені в розмірах, їх цитоплазма заповнена вакуолями, що містять прозору рідину, а ядро зміщено на периферію. Вкажіть, яка з паренхіматозних дистрофій найбільш вірогідна?
У померлого, що за життя страждав гіпертонічною хворобою, виявлено збільшене в розмірах серце кволої консистенції с розширеними порожнинами. Міокард на розрізі тьмяний, глинистий на вигляд. З боку ендокарду, переважно в папілярних м'язах та трабекулах шлуночків, виявляються білі смужки. Яка з паренхіматозних дистрофій виявлена?
Чоловік 50 років помер від наростаючої хронічної ниркової недостатності при хронічному гломерулонефриті. З історії хвороби відомо, що прижиттєво в сечі хворого виявлявся білок, гіалінові циліндри. При мікроскопічному дослідженні нирок в цитоплазмі епітелію звивистих канальців велика кількість різних за розмірами гранул рожевого кольору. Який різновид дистрофії розвинувся в епітелії канальців нирок?
Оперативно висiчена сполучна тканина деформованого мiтрального клапану при забарвленнi гематоксилiном та еозином дає базофiльну реакцiю, а пiд впливом толуїдинового синього фарбується в бузковий колiр (метахромазiя). Якi змiни сполучної тканини виявляються такими типами реакцiй?
Хворий 66 років за 10 років до смерті переніс перітоніт. На розтині капсула печінки та селезінки місцями різко потовщана, ущільнена, напівпрозора. Найвірогідніше це:
Оперативно висiчена сполучна тканина деформованого мiтрального клапану, при забарвленнi гематоксилiном та еозином дає базофiльну реакцiю, а пiд впливом толуїдинового синього фарбується в бузковий колiр (метахромазiя). Якi змiни сполучної тканини виявляються такими типами реакцiй?
У дитини 8 років по середній лінії підборіддя після перенесеного опіку розвинувся дуже щільний синюшно-сірий рубцевий тяж, внаслідок чого губи не стуляються. Під час пластичної операції вирізано рубець. Гістологічно у ньому відсутня фібрилярність сполучнотканинних волокон, вони мають вигляд суцільної оксифільної маси, фібробласти, фіброцити між волокнами стиснуті. Який патологічний процес розвинувся у рубці?
У літнього чоловіка при розтині виявлена дещо зменшена селезінка блідо-рожевого кольору. При мікроскопічному дослідженні фолікули зменшені в розмірах, стінки артеріол і трабекул потовщені представлені гомогенними еозинофільними, ШИК-позитивними масами. При додатковому фарбуванні барвником йод грюн маси пофарбовані в зелений колір. Ці зміни свідчать про наявність:
При гістологічному дослідженні в клапані серця при забарвленні гематоксиліном і еозином знайдені ділянки блакитного кольору. При фарбуванні толуїдиновим синім тканина в цих ділянках забарвлюється в бузковий колір. Для якого патологічного процесу характерні ці зміни в клапані?
У померлого 45 років від раптової зупинки серця знайдено симетричний тип ожиріння ІІІ ступеню, розрив стінки правого шлуночку з гемоперікардом; під епікардом збиткове відкладення жиру. Мікроскопічно - жирова тканина з епікарду проникає у міокард з атрофією м’язових волокон. Вкажіть, який з перелічених патологічних процесів найбільш вірогідний?
У померлого 58 років на розтині мітральний клапан деформований, потовщений, змикається не до кінця. Мікроскопічно: вогнища колагенових волоконець еозінофільні, дають плюсову реакцію на фібрін. Найвірогідніше це:
У чоловіка, що страждав за життя на тяжку форму гіпотиреозу на розтині виявили: сполучна тканина, строма органів, жирова та хрящова тканини набухші, напіврозорі, слизоподібні. Мікроскопічно в тканинах виявляють зірчасті або химерні клітини з відростками, між якими знаходиться слиз. Назвіть вид дистрофії.
При аутопсії чоловіка середніх років, який тривало страждав бронхоектатичною хворобою, виявлено, що обидва наднирники різко збільшені в обсязі за рахунок коркового шару. У померлого від раптової зупинки серця чоловіка діагностовано аліментарне ожиріння, розрив стінки лівого шлуночка з гемоперікардом; під епікардом надлишкові відкладення жиру. Мікроскопічно: жирова тканина з епікарду розповсюджується у міокард з атрофією м'язових волокон. Назвіть патологічний процес у серці?
При дослідженні видаленої пухлини м'яких тканин стегна патологоанатом поставив діагноз фібросаркома. У стромі пухлини він виявив інтенсивно рожеві, безструктурні маси. При фарбуванні барвником конго-рот отримано негативний результат. Який процес розвинувся в пухлини?
Молода жінка протягом декількох місяців хворіла інфекційно-алергічним васкулітом. Померла від крововиливу в мозок. Стінка артерій нерівномірно потовщена з гомогенними, еозинофільними, різко ШИК-позитивними ділянками. Позитивна реакція на фібрин. Метахромазія при фарбуванні толуїдиновим синім відсутня. Така мікроскопічна картина свідчила про загострення процесу і наявності:
померлого від гострої серцевої недостатності чоловіка 45 років виявлено симетричний тип ожиріння ІІ-III ступеню, розрив стінки правого шлуночка; надлишкове відкладання жиру під епікардом. Гістологічно: жирова тканина з епікарду розповсюджується у серцевий м’яз, викликаючи атрофію м'язових волокон. Охарактеризуйте патологічний процесс в серці?
При дослідженні видаленого шлунку лікар виявив в антральному відділі по малій кривизні глибокий дефект, що доходить до м'язового шару, діаметром 1,5 см, округлої форми з рівними краями. На дні дефекту визначалася напівпрозора, щільнувата ділянка, що на вигляд нагадує гіаліновий хрящ. Який процес розвинувся в дні дефекту в шлунку?
При мікроскопичному дослідженні внутрішніх органів жінки, що страждала ревматизмом та померла від серцевої декомпенсації, виявлено: пучки колагенових волокон просякнуті білками плазми, гомогені, еозинофільні, пікринофільні при забарвленні по ван Гизон, ШИК-позитивні, піронінофільні при реакції Браше і аргірофільні при імпрегнації солями срібла. Вкажіть, який патологічний процес в сполучній тканині найбільш вірогідний?
При мікроскопічному дослідженні нирок чоловіка, що помер від системного червоного вовчака, виявлено склерозовані гломерули; просвіти дрібних артерій та артеріол звужені, середня оболонка потоншена з наявністю однорідних еозинофільних мас в субендотеліальному просторі. Імуногістохімічно ці маси містять імунні комплекси та фібрин. Яка речовина виявлена в субендотеліальному просторі?
При дослідженні селезінки померлого, який за життя переніс фібринозно-гнійний перитоніт, виявлено, що її капсула потовщена, напівпрозора, білуватого кольору.
Під час проведення патологоанатомічного розтину жінки віком 58 років, яка хворіла на цукровий діабет, при гістологічному дослідженні нирок виявлено у клубочках сегментарні гомогенні оксифільні відкладення, стінки артеріол дифузно потовщені, гомогенні, оксифільні. Діагностуйте виявлені у клубочках і судинах нирок морфологічні зміни.
При гістологічному дослідженні в клапані серця при забарвленні гематоксиліном і еозіном виявлені ділянки голубуватого кольору. При забарвленні толуїдіновим синім тканина в цих ділянках забарвлюється в бузковий колір. Для якого патологічного процесу характерні ці зміни в клапані?
У чоловіка, що страждав за життя на тяжку форму гіпофункції щитоподібної залози на розтині виявили: сполучна тканина, строма органів, жирова та хрящова тканини набухші, напівпрозорі, слизоподібні. Мікроскопічно в тканинах виявляють зірчасті або химерні клітини з відростками, між якими знаходиться слиз. Назвіть вид дистрофії.
У хворого на ревматизм 58 років при протезуванні був видалений мітральний клапан. Клапан доставлений в патогістологічну лабораторію. Крім склерозу і гіалінозу в деяких ділянках клапана виявлено мукоїдне набухання. Воно діагностується за феноменом:
У хворого на лівій руці виявлений рубець, котрий по щільності нагадує хрящ. Рубець видалений. На розтині: щільна, напівпрозора тканина. Мікроскопічно: потовщені волокна, мають гомогенний вигляд, незначна кількість фіброцитів. Найбільш імовірніше це:
Хворий (кухар) звернувся до лікаря з приводу надмірної ваги тіла, набряк нижніх кінцівок. Після лікувального курсу вага тіла знизилася, задишка зникла. Який найбільш імовірний патологічний процес лежав у джерелах цього випадку?
При вивченні внутрішніх органів плоду, загиблого в результаті шийного обвиття пуповини і розвитку асфіксії, виявлено, що стінка більшості артеріол гомогенна, еозинофільна, різко ШИК-позитивна, просякнута складною хімічною субстанцією. Метахромазія при фарбуванні толуїдиновим синім відсутня. Про яку з стромально-судинну дистрофію йдеться?
На розтинi тiла померлого чоловiка 70-ти рокiв серце зменшене у розмiрах, жирова клiтковина пiд епiкардом вiдсутня, мiокард щiльний, бурого кольору. При мiкроскопiї - кардiомiоцити зменшенi у розмiрах, в саркоплазмi багато гранул бурого пiгменту лiпофусцину. Встановiть характер патологiчного процесу в мiокардi:
На розтинi тiла жiнки, що тривало страждала на аденому паращитоподiбних залоз iз гiперпродукцiєю паратгормону та померла вiд хронiчної ниркової недостатностi, виявленi вiдкладання вапна у шлунку, легенях, нирках. Яке за механiзмом розвитку звапнування має мiсце?
Пiд час розтину тiла виявлено: легенi щiльнi, коричневого кольору за рахунок вiдкладання ендогенного пiгменту. Вiдомо, що за життя у хворого мав мiсце хронiчний венозний застiй в малому колi кровообiгу. Який патологiчний процесс викликав таку картину?
На розтині чоловіка, який помер від хроніосепсису, виявлено атрофію скелетних м’язів, буру атрофію міокарда, печінки. Порушення обміну якого пігменту виявлено у померлого?
Чоловік тривалий час хворів гемобластозом. На розтині виявлено, що кістковий мозок, селезінка, печінка, лімфатичні вузли коричневого кольору. Проведено гістохімічну реакцію Перлса. Встановлено, що ретикулярні, ендотеліальні і гістіоцитарні елементи цих органів містять гранули синього кольору. Який пігмент виявлено при застосуванні зазначеної реакції?
У хворого, який страждає малярією на розтині: виражена жовтушність шкіри, склер та слизових оболонок. Селезінка збільшена в розмірі, аспідно-сірого кольору. Аспідно-сіре забарвлення селезінки зумовлено наявністю:
На аутопсiї жiнки, що хворiла на мієломну хворобу, при гiстологiчному дослiдженнi внутрiшнiх органiв у стромi та паренхiмi мiокарда, нирок, у слизовiй оболонцi шлунка, у сполучнiй тканинi легень виявленi аморфнi вiдкладання фiолетового кольору, що дають позитивну реакцiю за Коссом. Яке ускладнення розвинулось у хворої?
У хворого з вадою мітрального клапану з'явився кашель, мокротиння ржавого кольору. Який пігмент обумовив такий колір мокротиння?
У хворого на виразкову хворобу шлунка, що ускладнилась шлунковою кровотечею, блювотні маси забарвлені в темно-коричневий колір, що описується як блювота “кавовою гущею”. Наявність якого пігменту в блювотних масах визначає таке їх забарвлення?
На розтині померлого чоловіка 70 років серце зменшене у розмірах, жирова клітковина під епікардом відсутня, міокард щільний, бурого кольору. При мікроскопії – кардіоміоцити зменшені у розмірах, в саркоплазмі багато гранул бурого пігменту ліпофусцину. Встановити характер патологічного процесу в міокарді:
Під час розтину трупа чоловіка 55 років, який протягом останніх восьми років хворів на хронічну форму тропічної малярії, виявлено, що сіра речовина головного мозку та селезінка аспідно-сірого кольору. Який пігмент зумовив таке забарвлення?
У хворого, з двобічним ураження надниркових залоз, з’явилися темне коричневе пофарбування шкірних покривів, при гістохімічному дослідженні шкіри реакція Перлса негативна. Який пігмент зумовив зміну кольору шкіри?
Чоловік, 70 років, зі скаргами на біль у дрібних суглобах рук і ніг. Суглоби деформовані, болючі. Виявлений підвищений рівень солей сечової кислоти в крові та сечі. Про порушений обмін яких речовин йде мова?
На розтині хворого 65 років, що помер від хронічної серцевої недостатності внаслідок ревматичної вади серця легені бурого кольору, збільшені у розмірах, ущільнені. Як звуться такі зміни у легенях?
У хворого, з аддисоновою хворобою, з’явилося темне коричневе забарвлення шкірних покривів, при гістохімічному дослідженні шкіри реакція Перлса негативна. Який пігмент зумовив зміну кольору шкіри?
При дослідженні легеневої тканини померлого від хронічної серцево-судинної недостатності в альвеолах знайдені макрофаги з бурим пігментом. Про порушення обміну якого пігменту йде мова?
В мокроті хворого з комбінованою мітральною вадою серця виявлені клітини, які вміщують бурий пігмент. Реакція Перлса позитивна. Який це пігмент?
У хворої, що страждала вторинним сифілісом, з'явилися вогнища депігментації шкіри у верхніх відділах спини. Назвіть патологічний процес у шкірі.
У хворого, який страждав на рак нирки з множинними метастазами, також і у надниркові залози, з’явилися темне коричневе забарвлення шкірних покривів, слабкість, гіпотонія, адинамія. Який пігмент зумовив зміну кольору шкіри?
Хворий, що довгий час страждав фіброзно-кавернозним туберкульозом із загальним виснаженням помер від кахексії. При гістологічному дослідженні аутопсійного матеріалу в печінці, міокарді та скелетних м’язах знайдено відкладання пігменту коричневого кольору. Порушення обміну якого пігменту виявлено у хворого?
Хворий 46 років з ревматичним стенозом мітрального клапану помер від хронічної легенево-серцевої недостатності. На розтині виявлені щільні коричневого кольору легені. Який пігмент зумовив забарвлення легенів?
У хворого сифілісом на шкірі шиї виникли депігментовані плями. Ваш діагноз?
При черевному тифі некротизовані пейєрові бляшки тонкої кишки, забарвлюються у жовто-коричневий колір. Який пігмент просякає некротизовану тканину?
У хворого виразковою хворобою шлунка з кровотечею при ендоскопії в шлунку знайдена рідина кольору кавової гущи. Який пігмент обумовив такий колір вмісту шлунка?
Після перенесеного геморагічного інсульту у хворого розвинулася кіста головного мозку. Через 2 роки помер від вірусної пневмонії. На секції трупа виявлено в мозку кісту із стінками іржавого відтінку, реакція Перлса позитивна. Який з процесів найбільш вірогідний у стінці кісти?
У чоловіка, що за життя страждав на бронхоектатичну хворобу, пневмосклероз з вираженими явищами кахексії, на розтині серце зменшене в розмірах, стінки стоншені, в'ялої консистенції, на розрізі тканина бурого кольору. Відкладання якого пігменту спостерігається в міокарді?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома