Чоловік Д., 48 років, отримав травму грудної клітки. Турбують болі у правій половині грудної клітки, задишка, утруднення дихання. Фельдшер швидкої допомоги діагностував перелом VІ ребра. Як потрібно транспортувати потерпілого?
На уроці фізкультури учень 9 класу отримав закритий перелом верхньої третини плечової кістки. Фельдшер швидкої допомоги надає невідкладну допомогу. Який рівень транспортної іммобілізації при транспортуванні?
Назвіть ендемічне захворювання, яке характеризується порушенням мінералізації твердих тканин зубів і виникає внаслідок інтоксикації організму іонами фтору (концентрація фтору в питній воді 1,5 мг/л):
У хворого є відкритий перелом кісток гомілки внаслідок удару переднім бампером легкового автомобілю. Який перелом при цьому найбільш вірогідний?
На місці дорожньо-транспортної пригоди виявлено потерпілу без свідомості, без дихання. Пульс, АТ не визначаються, зіниці на світло нереагують. Який термінальний стан у потерпілої?
У пацієнта Р, 43 р. Через 20 хвилин після введення 32 ОД інсуліну виникла загальна слабість, пітливість, тремтіння кінцівок, серцебиття. Це характерно для:
У хворого після введення пеніциліну через 5 хвилин раптово з'явились різка слабкість, запаморочення, відчуття страху, ядуха, стиснення в грудній клітці, біль у животі. Стан хворого важкий. Шкіра бліда, волога. Пульс ниткоподібний, гіпотонія. Які першочергові дії фельдшера?
У пацієнта якого звільнили після обвалу спостерігається блідість шкірних покривів, ціаноз нігтів пальців ноги, вм’ятини на ділянках найбільшого здавлення, пульсація на нозі різко ослаблена. Вкажіть, що у пацієнта:
Потерпілий був збитий вантажівкою. Фельдшер ШМД при обстеженні виявив на передній поверхні правого передпліччя глибоку рану, у глибині якої видно уламки обох кісток, сильна артеріальна кровотеча. Фельдшер зупинив кровотечу за допомогою джгута, ввів знеболюючі препарати. Яким буде наступний етап в наданні допомоги:
Після пожежі в задимленій хаті знайшли жінку без свідомості. Фельдшер ФАПу встановив, що жінка дихає, пульс на сонній артерії визначається, шкірні покрови рожеві, опіки відсутні. Виникла підозра на отруєння чадним газом. При наданні невідкладної допомоги антидотній терапії буде відповідати:
У хворого з опіком стегна, гомілки, ступні шкіра гіперемійована, є невеликі пухирці. Фельдшер, надаючи першу допомогу, вірно визначив площу і ступінь опіку:
До фельдшера здоров пункту звернулась жінка 35 років зі скаргами на головний біль, підвищення температури до 38,5оС, гнійні виділення з правої половини носа, важкість в ділянці правої щоки. Хворіє протягом тижня ГРВІ, погіршення самопочуття пов’язує з переохолодженням. Під час риноскопії спостерігається гіперемія і набряклість слизової оболонки середнього носового ходу. Який імовірний діагноз передбачить фельдшер?
Ви надаєте першу допомогу на місці події потерпілому, якому нанесли ножове поранення лівого стегна. З рани пульсуючим струменем витікає яскраво червона кров. Який метод тимчасової зупинки кровотечі Ви застосуєте?
Вас викликали до учня, який на уроці фізкультури впав на ліву руку. скаржиться на біль у ділянці середньої третини лівої ключиці. Об’єктивно: стан задовільний. Шкіра у ділянці травми не ушкоджена, деформація відсутня. При пальпації визначається локальна болісність і кісткова крепітація. Вкажіть іммобілізуючу пов’язку, яку Ви накладете:
Пацієнт К., 27 років, впав на вулиці. Отримав перелом передпліччя в типовому місці. Які особливості надання допомоги фельдшером швидкої допомоги?
Вашу фельдшерську бригаду зупинили на місці автотранспортної аварії. У потерпілого 35років відкритий перелом правого стегна, артеріальна кровотеча. З чого необхідно почати надання допомоги?
Вас викликали до пацієнта, 45 років, із сильним болем у правій поперековій ділянці, іррадіацією в стегно. Пацієнт збуджений, не знаходить собі місця . Живіт м’який, болючий в правій ділянці, симптом Щоткіна-Блюмберга негативний, симптом Пастернацького різко позитивний справа. Поставте попередній діагноз.
Пацієнту з відкритим переломом стегна в нижній третині, ускладненим артеріальною кровотечею, при надані першої допомоги провели тимчасову зупинку кровотечі за допомогою джгута. Що буде наступним етапом у наданні невідкладної допомоги цьому пацієнту?
Хворий М. 55 років протягом останніх 8 років хворіє на виразкову хворобу шлунку. Під час роботи з’явився раптовий, гострий “кинджальний” біль в животі. При огляді: блідість шкіри та слизових, холодний піт, Ps- 110 уд./хв., АТ- 100/60 мм рт.ст., живіт дошкоподібний, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга, перкуторно – зникнення печінкової тупості. Яку допомогу необхідно надати?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас доставлений пацієнт з відкритим переломом стегна, ускладненим артеріальною кровотечею, при наданні першої допомоги провели тимчасову зупинку кровотечі за допомогою джгута, ввели потерпілому знеболюючі препарати. Що буде наступним етапом у веденні пацієнта?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас звернувся потерпілий 29 р., якого щойно покусав собака. Зі слів потерпілого пес бездомний. При огляді: в ділянці лівої гомілки рана з нерівними краями з залишками одягу, навколо рани подряпини. Які дії є доцільними?
До фельдшера ФАПу звернулась жінка, яка отримала 20 хв. тому опік лівої кисті та передпліччя гарячою водою. При огляді на ураженій ділянці пухирі, наповнені прозорою рідиною, шкіра гіперемійована. Яке втручання повинен здійснити фельдшер?
Швидку допомогу викликали до хворого 40 років, на виразкову хворобу шлунку, у якого після фізичного навантаження раптово з’явився “кинджальний” біль у верхніх відділах живота. Живіт дошкоподібний, швидке погіршення загального стану, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Яке ускладнення виразкової хвороби шлунку діагностує фельдшер?
Фельдшера ФАПу викликано до пацієнта М., 56 р., що скаржиться на переймоподібний біль в животі, відсутність відходження газів та стула протягом останньої доби. При обстеженні живіт здутий, болісний при пальпації. Симптомів подразнення очеревини не має, перистальтика відсутня. Що з пацієнтом?
Фельдшера ФАПу викликали до пацієнта 42 років з діагнозом виразкова хвороба шлунку. Вдома виникло блювання, виділилось до 2-х літрів “кавової гущі”, стілець “мелена” вмістом до 1 л. При огляді хворого об’єктивно: шкіра холодна, бліда, АТ80/40мм рт.ст,ЧСС - 132 удара за хв. ЧД 24 за хв. ЦВТ- 0 мм рт.ст. Вкажіть причину гіпотонії:
Ви фельдшер здоровпункту промислового підприємства, до вас звернувся хворих з опіком. Вкажіть та сплануйте найефективніший елемент першої медичної допомоги на місці події при обмежених опіках 1-2-го ступеня:
62Швидка допомога викликана додому. Жінка, прибираючи туалет, випадково вилила собі на руку соляну кислоту. При огляді шкіра лівої кисті та передпліччя сірого кольору, місцями пухирі з прозорим вмістом. Надайте медичну допомогу:
Працівник виробництва впав з п'ятиметрової висоти. Фельдшер здоровпункту прибув на місце події. Потерпілий без свідомості, дихання поверхневе, з носа і вух витікає рожева рідина. Що з потерпілим?
Фельдшер ШМД транспортує до лікарні пацієнта П., 30 р. із защемленою паховою грижею. Під час їзди біль в животі раптово зник, живіт м'який, безболісний, симптомів подразнення очеревини не має. Яка Ваша подальша тактика?
До фельдшера здоровпункту звернувся пацієнт К., 45р. зі скаргами на раптово виниклий біль в правій поперековій ділянці, що іррадіює в промежину та статеві органи. Пацієнт не може знайти собі місце. При обстеженні патології з боку черевної порожнини не виявлено. Симптом Пастернацького позитивний справа. Що з пацієнтом?
Вас викликали до хворого, який напередодні займався підлідною риболовлею. Отримав переохолодження ніг, скаржиться на біль у ступнях. Об’єктивно: на тильній поверхні пальців на обох ступнях мілкі поверхневі міхури з прозорим вмістом. Ступні бліді, ціанотичні, холодні. Ваш діагноз?
Ви фельдшер здоровпункту, доставлено потерпілого з переломом основи черепа. Виберіть основний симптом:
На ФАП звернувся хворий С., 60 років. Скаржиться на біль внизу живота, неможливість випорожнити сечовий міхур упродовж 8-и годин. Півроку тому у нього діагностовано аденому передміхурової залози. Не лікувався . Яка тактика фельдшера в даному випадку?
На ФАП звернулася пацієнтка 18-и років, яка скаржиться на наявність щільного болючого вузлика в лівій підпахвовій ділянці, який утворився на 4 день після гоління волосся. Об’єктивно: в лівій підпахвовій ділянці конусоподібне утворення, багряно-червоного кольору з явищами флюктуації. Яка найбільш доцільна лікувальна тактика в даному випадку?
На ФАПі фельдшер готує все для розкриття невеликого гнійника. Який розчин слід підготувати для обробки операційного поля?
До ФАПу доставлено жінку К., 42-ох років, з масивною крововтратою, пульс – 120 уд, за хв., АТ – 90/50 мм рт.ст. Який кровозамінник слід застосувати для стабілізації артеріального тиску при наданні першої медичної допомоги?
Хворий І., 67-и років, звернувся до фельдшера ФАПу. Скаржиться на неприємні відчуття в ділянці відхідника і крижі, тупий біль під час акту дефекаціі, виділення крові і слизу із ануса та стрічкоподібний кал. За останній місяць схуд. Який найбільш імовірний діагноз?
До фельдшера ФАПу звернулась жінка зі скаргами на біль у верхній ділянці живота, блювання з відчуттям гіркоти, напередодні було порушення дієти. Повечеряла жирним жареним м’ясом. Об'єктивно: біль у точці Кера, який іррадіює в праву лопатку і позитивний симптом Ортнера. Який найбільш імовірний діагноз?
До фельдшера ФАПу звернувся хворий Н., 28-и років. Захворів 4 години тому, коли вперше відчув біль в епігастральній ділянці, нудоту. Через деякий час біль змістився в праву половину живота донизу, виникло блювання. При пальпації - різкий біль в правій здухвинній ділянці, напруження м'язів, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Яка тактика фельдшера в даному випадку?
Фельдшера швидкої допомоги викликано до хворого Ч., 63 р., який скаржиться на переймоподібні болі в животі, затримку акту дефекації та газів. Об’єктивно: язик сухий, живіт твердий, болючий. При пальпації позитивний симптом Валя, шум плеску. Який найбільш імовірний діагноз?
На ФАП, на ношах доставлено пацієнта 33 років, у якого годину тому, після сварки з дружиною, раптово з’явився “кинджальний ” біль у животі, блювота, загальна слабість. При огляді: шкіра бліда, АТ- 80/60 мм рт.ст., пульс – 100/хв. При пальпації живіт “дошко подібний”, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Яка найбільш доцільна невідкладна допомога?
У хворого діагностовано перелом ключиці без зміщення. Який вид пов’язки повинен накласти фельдшер?
Хворий отримав вивих нижньої щелепи. Яку пов’язку повинен накласти фельдшер після вправлення вивиху?
У хворого виник біль у правому підребер’ї з іррадіацією у спину, праву лопатку, ключицю. Позитивні симптоми: Отнера, Мерфі, Кера. Який попередній діагноз може поставити фельдшер?
Хворий скаржиться на різку болючість в правій здухвинній ділянці. Температура тіла 37,2оС, нудота, блювання. Позитивні симптоми: Щоткіна-Блюмберга, Воскресенського, Ровзінга. Який попередній діагноз може поставити фельдшер?
Хворий скаржиться на раптовий "кинджальний" біль у епігастральній ділянці живота, напруження м’язів передньої черевної стінки. Три роки хворіє на виразкову хворобу. Який попередній діагноз може поставити фельдшер?
Хворий скаржиться на гострий біль вказівного пальця правої руки. Біль стає нестерпним особливо вночі, дистальна фаланга вказівного пальця різко набрякла. Який попередній діагноз може поставити фельдшер ФАПу?
У хворого виникли відчуття важкості та свербіння у ділянці ануса. Після акту дефекації випадають вузли, іноді – незначна кровотеча. Який попередній діагноз може поставити фельдшер?
У хлопчика спостерігається утруднене оголення головки статевого члена. Який попередній діагноз може поставити фельдшер?
До фельдшера ФАПу звернувся 28-річний пацієнт зі скаргами на біль в литкових м’язах при ході, мерзлякуватість стоп, порушення чутливості. Вважає себе хворим протягом 3 років. В анамнезі відмороження нижніх кінцівок. При обстеженні: шкіра стоп холодна на отик, пульсація на артеріях стоп відсутня. Який попередній діагноз є найбільш імовірним?
До фельдшера ФАПу звернувся пацієнт, у якого при обстеженні були виявлені такі симптоми: “кинджальний” біль в епігастрії, дошкоподібне напруження м’язів передньої черевної стінки, зникнення печінкової тупості при перкусії. Ці ознаки характерні для:
Фельдшер ФАПу прибув на виклик до пацієнта, який страждає на виразкову хворобу 12-палої кишки. Він пред’являє скарги на те, що біль в епігастрії з учорашнього дня стихла, але з’явилась прогресуюча слабкість, головокружіння. Під час акту дефекації зненацька втратив свідомість. Калові маси чорного кольору. Ці ознаки характерні для:
За допомогою чого проводять активно-пасивну профілактику правця за наявності ран у нещепленого пацієнта?
В лікарню після аварії в шахті доставлений шахтар зі скаргами на біль, наявність гематоми, порушення функції кінцівки, набряк м’яких тканин. Виберіть з переліку абсолютну ознаку перелому:
У пацієнта перелом лівої плечової кістки. Вам необхідно накласти шину Крамера. Визначте рівні накладання шини.
Після автомобільної аварії потерпілий скаржиться на біль у грудній клітці, неможливість глибокого вдиху, задишку. При огляді: обличчя бліде, в лівій половині грудної клітки рана, з якої при видиху виділяється піниста кров. Вкажіть попередній діагноз:
До фельдшера оздоровчого пункту звернувся робітник, який наколов стопу цвяхом. На підошві рана 0,2х0,3 см. Щеплення проти правця проведено 2 роки тому. Фельдшер приготував для профілактики препарат:
Чоловіка 76-ти р. протягом року турбує часте, особливо вночі, сечовипускання, безболісне, іноді утруднене. Вранці в день звернення до фельдшера ФАПу не зміг помочитися. При огляді над лоном кулеподібне безболісне утворення, перкуторно дає тупий звук. Тактика фельдшера в цій ситуації:
Фельдшер ШД надає допомогу під час ДТП. У одного з постраждалих на гомілці є різана рана, з якої яскраво червоною, пульсуючою струминою витікає кров. Фельдшер максимально зігнув кінцівку в колінному суглобі. Але основним і оптимальним варіантом для подальшого транспортування хворого буде:
До фельдшера здоров пункту звернувся чоловік 37 років , який отримав травму на виробництві. Скаржиться на сильний біль в правій половині грудної клітки, який посилюється при кашлі, диханні та зміні положення тіла. При пальпації визначається біль в ділянці 3-4 ребер по середньо-ключичній лінії справа, патологічна рухливість та крепітація, наявні садна та крововиливи на шкірі. Який діагноз визначить фельдшер?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас звернувся пацієнт з бурситом ліктьового суглоба. Яку пов’язку необхідно накласти після пункції та видалення рідини?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До вас звернувся пацієнт із бородавкою в ділянці волосистої частини голови, яка почала збільшуватися, часто травмується гребінцем, періодично кровоточить. Що порадити пацієнту?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До вас звернувся пацієнт, у якого після вживання жирної їжі виник біль в епігастральній ділянці та правому підребер’ї, нудота. При обстеженні хворого ви виявили напруження живота в епігастральній ділянці, слабко позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Ваша тактика.
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас доставлений потерпілий, який на підприємстві отримав травму. При обстеженні Вами виявлено закритий перелом правого плеча. Які заходи необхідно провести в даному випадку?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас доставлена дитина, 11 років, після падіння з дерева скаржиться на біль у грудній клітці, кашель, задишку. Об'єктивно: шкіра бліда, покрита холодним потом, в ділянці 6-7 ребер справа – невелика рана, пальпація різко болюча, при перкусії притуплення легеневого звуку, дихання послаблене. Назвіть спосіб транспортування.
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас доставлений потерпілий Н., 27 р, після травми живота. Скарги на біль в животі, припинення виділення сечі, здуття живота. При пальпації живота відмічається напруження м'язів, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. У черевній порожнині є рідина, яка переміщується при зміні положення хворого. З чим пов'язана проблема пацієнта?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас звернувся пацієнт 30 років, на потиличній поверхні шиї утворився інфільтрат, який піднімається над поверхнею шкіри. Шкіра в цьому місці має багряно-синій колір. Множинні гнійники об’єднуються в єдиний гнійно-некротичний конгломерат. Що із перерахованого являється найбільш прийнятним втручанням при цьому захворюванні?
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас звернулася пацієнтка С. 60 р., два місяці тому в ділянці лівої молочної залози з’явилась виразка з сірим дном . Шкіра навколо неї набрякла, дещо гіперемована. Навколо пальпується щільний безболісний інфільтрат. Підпахвинні лімфовузли зліва збільшені.Ваш діагноз.
Ви працюєте фельдшером ФАПу. До Вас звернулася жінка 28 років, Ви виявили в лівій молочній залозі щільне утворення з горіх, має чіткі контури, безболісне. Лімфовузли не збільшені. Що з переліченого імовірніше за все Ви повинні виконати?
До ФАПу хвора 56 р., поступила зі скаргами на біль оперізуючого характеру, нудоту, багаторазове блювання, здуття живота, наростаючу слабкість. Стан хворої важкий, значна блідість шкіри, язик сухий. Живіт здутий, м’який при пальпації. Симптоми подразнення очеревини слабо позитивні. Про який попередній діагноз можна думати?
Хворому, розпочато переливання крові. Через 5 хвилин стан хворого погіршився, з’явився біль у попереку, потемніння в очах, мерехтіння “мушок”, вкрився холодним потом. Виникло відчуття страху Ps – 110/хв., ниткоподібний, АТ- 60/40 мм рт.ст. Яке ускладнення розвинулось?
ШД приїхала на виклик до хворого 63 років. Об’єктивно: стан важкий, шкіра бліда, пульс – 124 уд. за хв. АТ- 85/60 мм рт.ст. Язик сухий, живіт напружений, болісний. Виявлено позитивний симптом Валя, Ківуля, шум “плеску”. Яку патологію можна запідозрити у даного хворого?
До Вас звернувся пацієнт, який скаржиться на слабкість, підвищення температури до 38°С, наявність болючого інфільтрату на задній поверхні шиї. Ви виявили інфільтрат синюшно-багрового кольору з кількома гнійними крапками. Ваш діагноз.
До фельдшера ФАПу звернулась жінка 35 р. з скаргами на сіпаючий біль в ІІ пальці лівої кисті, яка 3 дні тому поранила палець при чистці риби. Останню ніч жінка не спала внаслідок нестерпного болю. При огляді: нігтьова фаланга лівої кисті різко набрякла, гіперемійована. Яке захворювання у жінки?
До фельдшерського здоровпункту заводу звернувся робітник з скаргами на нездужання, підвищення температури до 39оС, озноб. При огляді: на задній поверхні шиї інфільтрат багряно-червоного кольору з кількома отворами, через які виділяється зеленувато-сірого кольору гній. Який найбільш ймовірний діагноз?
До фельдшера ФАПу звернувся хворий 35 років зі скаргами на болі в литкових м‘язах при ході, які зникають після відпочинку, мерзлякуватість стоп. Тривалий час працював на Півночі, палить. Об‘єктивно: шкіра стоп і гомілок бліда. Пульсація тильних артерій стоп різко ослаблена. Що можна запідозрити у хворого?
До фельдшера ФАПУ звернувся хворий П., 60 років зі скаргами на неприємні відчуття в задньому проході, біль та домішки крові під час акту дефекації. При огляді виявлено варикозні вузли в ділянці анального отвору. Який діагноз найбільш ймовірний?
Після визначення груп крові, резус-фактора, проведення проб на індивідуальну сумісність та біологічної проби їх результати заносять до:
До фельдшера ФАПу звернулась мати з дитиною 3-х місяців з скаргами на асиметрію шкірних складок на стегнах у дитини. Яке захворювання запідозрить фельдшер?
На четверту добу після отримання колотої рани правої стопи у хворого підвищилася tо до 38оС, пахвинні лімфатичні вузли збільшилися, стали болючі, шкіра над ними почервоніла. Про яке ускладнення рани можна думати?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома