У якому році у Львові створено перший осередок товариства «Просвіта»?
Про яке соціально-економічне явище йдеться в уривку з історичного джерела: «Нужда галицька так набола нашим людям, що і в пекло не бояться йти, щоб лише втекти з рідного краю... шов голос про Бразилію. Незнаний цей край, далекий, але народ не зважав, не роздумував довго: утекти з неволі - це єдиний вихід»?
Із діяльністю Івана Франка та Михайла Павлика повʼязаний процес
«Нова ера» - спроба українсько-польського порозуміння 1890 р. в Галичині - повʼязана з діяльністю
Українську соціал-демократичну партію створено у Львові
Радикали Галичини ініціювали створення
Михайло Грушевський , який наприкінці 19 ст. очолив
Установіть відповідність між назвами партій кінця XIX — початку XX ст. та їхніми характеристиками.
1 Русько-українська радикальна партія (РУРП)
2 Українська національно-демократичня партія (УНДП)
3 Революційна українська партія (РУП)
4 Українська народна партія (УНП)
А провідна партія Галичини, центральне місце в програмі якої займала ідея створення української автономії в імперії Габсбургів
Б партія Наддніпрянської України соціал-демократичного напряму, що виступала за парламентаризм і федералізм як засоби забезпечення автономії України в складі Росії
В перша українська політична партія, в програмі якої закріплено та обґрунтовано постулат політичної самостійності України
Г партія Наддніпрянської України самостійницького напряму, яка об'єднувала національних радикалів навколо ідеї боротьби за створення незалежної України
Д перша українська політична партія Наддніпрянської України, програмним документом якої стала брошура «Самостійна Україна» М. Міхновського
що це ?
Що це?
Хто це?
Хто це?
що це?
Що це?
Що це?
Що це?
Що це?
Що це?
Український православний князь, перший козацький гетьман, засновник першої Запорозької Січі на о. Мала Хортиця, потрапив у полон під час походу в Молдавію і був страчений турками. (1516—1563)
Український православний князь, культурно-освітній діяч, засновник слов’яно-греко-латинської школи і друкарні в Острозі, противник Берестейської церковної унії. (бл. 1526—1608)
Культурно-освітній діяч, письменник, педагог, перший ректор Острозької академії, головний перекладач і редактор Острозької Біблії, автор полемічного твору «Ключ царства небесного...» (?—1514)
Політичний діяч, гетьман реєстрового козацтва, який очолив морські походи козаків на турецькі фортеці Ізмаїл, Трапезунд, Синоп, Кафу, допоміг польському війську розгромити турецьку армію у битві під Хотином. (1570—1622)
Митрополит Української православної церкви в 1632—1647 рр., який домігся офіційного визнання польським урядом православної церкви, упорядкування церковного життя, розвитку освіти (заснування Києво-Могилянської колегії). (1596—1647)
Український письменник-полеміст, уніатський митрополит (1600—1613 рр.), один iз засновникiв греко-католицької (унiатської) церкви на Українi, активний учасник Брестського собору 1596 р. (1541—1613)
Український першодрукар і книговидавець, засновник друкарні у Львові, де видав перші книги «Апостол» і «Буквар», а в друкарні Острога — Острозьку Біблію. (бл. 1525—1583)
Письменник, перекладач, церковний і культурний діяч, митрополит Української православної церкви в 1620—1631 рр., ректор Львівської та Київської братських шкіл, автор полемічних творів, спрямованих на захист православ’я, зокрема «Протестації». (1560—1631)
Український військовий та державний діяч, учасник козацько-селянського повстання 1637—1638 рр., брав участь в усіх битвах Національно-визвольної війни, особливо відзначившись у Берестецькій битві, відмовився присягнути на вірність московському цареві, виступаючи за збереження української державності. (1618—1664)
Гетьман Війська Запорозького в 1657—1659 рр., відстоював державну незалежність Гетьманщини, уклав Гадяцький договір 1658 р. з Реччю Посполитою, завдав поразки московському війську в Конотопській битві. (р. н. невід. — 1663)
Гетьман Лівобережної України в 1663—1668 рр., обраний на Чорній раді у Ніжині, проводив промосковську політику, уклав Московські статті 1665 р. з Московською державою. (? — 1668)
Гетьман Лівобережної України в 1669—1672 рр., відстоював автономію Гетьманщини, уклав Глухівські статті 1669 р. з Московською державою. (рр. н. і см. невід.)
Гетьман Лівобережної України в 1672—1687 рр., обраний 1672 р. гетьманом «обох берегів Дніпра», відстоював державні інтереси України, уклав Конотопські статті 1672 р. з Московською державою. (бл. 1630—1690)
Кошовий отаман Запорозької Січі (з 1663 р. обирався кошовим отаманом вісім разів), керівник численних походів проти Османської імперії та Кримського ханства, прихильник автономії Запорозької Січ. (бл. 1610—1680)
Гетьман Лівобережної України в 1687—1708 рр., уклав Коломацькі статті 1687 р. з Московською державою, брав участь у Другому кримському поході 1689 р., уклав таємний договір 1708 р. зі шведським королем Карлом XII із метою відродження незалежності України. (1639—1709)
Гетьман Лівобережної України в 1708—1722 рр., уклав Решетилівські статті 1709 р. із Московською державою, за його правління автономія Гетьманщини була значно обмежена. (1646—1722)
Гетьман Лівобережної України в 1727—1734 рр., провів реформи у сферах судочинства, фінансів, торгівлі й таким чином тимчасово пригальмував наступ царизму на автономію України. (1654—1734)
Гетьман в еміграції в 1710—1742 рр., уклав угоду з козацькою старшиною під назвою «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», шукав підтримки європейських країн для відновлення незалежності України. (1672 — 1742)
Наказний (тимчасовий) гетьман Лівобережної України в 1722— 1724 рр., намагався відстояти права Гетьманщини й обмежити повноваження Малоросійської колегії. (бл. 1660—1724)
Останній гетьман Лівобережної України, який прагнув відновлення автономії України, розпочав проведення судової, військової і фінансової реформ, розширив права козацької старшини. (1728—1803)
Громадський, культурний і церковний діяч, учений-енциклопедист, ректор Києво-Могилянської академії, письменник, автор історичної драми «Володимир». (1681—1736)
Коли відбувся Брусиловський прорив?
В якому році відбулася Галицька битва?
Хто очолив Головну українську раду?
Четверний союз - це...?
Антанта - це...?
Яка політична організація, створена у серпні 1914 році у Львові емігрантами з Наддніпрянщини, мала за мету пропаганду ідеї державної самостійності України?
Які територіальні претензії щодо України напередодні Першої світової війни мала Австро-Угорщина?
Перший командир легіону Українських січових стрільців:
Полковник УСС, представник династії Габсбургів
Про кого йдеться? "Граф, галицько-буковинський генерал-губернатор, відзначався жорстокою антиукраїнською політикою, прагнув запровадити "русские начала" в Галичині":
В уривку джерела: «Кравчук привіз нам з Біловезької Пущі, якщо вдуматися, відпускну грамоту від Росії. Документ, підписаний ним,.. відмінив, у широкому історичному сенсі, усе, що колись прив'язувало Україну до Росії. Ці акти хоч і давно належали минулому, але зберігали для когось символічне значення» надано оцінку
Протест шахтарів УРСР 1989 р.
Вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався в
Які наслідки для України мав заколот ГКЧП (ДКНС) у Москві?
рочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«У зараженому радіацією Чорнобилі влаштовували «показушні» весілля, фальшиві гулянки, паради. У дні всенародної жалоби було влаштовано першотравневу демонстрацію на Хрещатику в Києві, де оголені діти, нічого не підозрюючи, танцювали перед трибунами, потішаючи тих, котрі знали — зобов’язані були знати! — весь трагізм ситуації, що склалася...»
Зазначені вище заходи проводилися партійно-радянським керівництвом з метою
"Білими плямами" і історії СРСР були:
«Революція на граніті» – це:
Дата створення Народного руху України за перебудову:
Розташуйте лідерів СРСР у порядку їх перебувавння при владі.
А Ю.Андропов
Б Л. Брєжнєв
В М. Горбачов
Г К. Черненко
Поняття і терміни "перебудова", "гласність", "плюралізм" набули значного поширення в радянській Україні в період:
Наслідком проголошеної у травні 1985р політики боротьби з пияцтвом та алкоголізмом було:
Політика гласності в роки перебудови сприяла:
Укажіть поняття та терміни, які відображають політику «перебудови». (три відповіді:
«Самостійна, суверенна Україна, соборна, ціла й нероздільна, від Сяну й Кубані, від Карпат по Кавказ...», – таке гасло на початку ХХ ст. сформулював
Вкажіть, який російський імператор видав указ про відміну кріпосного права:
Кріпацтво в Наддніпрянській Україні було скасовано в…
Доберіть характеристику до кожного з видань.
1 «Енеїда»
2 «Історія русів»
3 «Основа»
4 «Громада»
А перший український суспільно-політичний і літературно-мистецький журнал, що видавала українська громада в 1861-1862 рр. у Петербурзі
Б український громадсько-політичний і науково-літературний збірник, що видавав у Женеві Михайло Драгоманов у період 1875-1879 рр. та в 1882 р.
В одна з визначних пам'яток української історичної та суспільно-політичної думки другої половини ХVIII - початку ХІХ ст., у якій обстоювано ідею автономного державного розвитку України
Г перший твір у новій українській літературі, і надрукований у Санкт-Петербурзі 1798 р.
Д щомісячний історико-етнографічний та літературний часопис, що видавали в Києві російською й українською мовами протягом 1882-1906 рр.
Що об’єднує діячів, зображених на фото?
Укажіть зміни в соціально-економічній сфері Наддніпрянської України, що відбулися під впливом реформ 1860-х - 1870-х рр. у Російській імперії.
Газети, перші шпальти яких зображено на фото,
Історичний діяч, зображений на світлині:
У якому місті було створено першу українську громаду, яка дала початок громадівському руху?
Історичний діяч, зображений на світлині:
Назвіть перший україномовний журнал у Російській державі:
Таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії, що увійшло в історію під назвою «Валуєвський циркуляр», було видано:
В. Антонович, М. Драгоманов, П. Чубинський були активними учасниками й лідерами:
Що стало одним із наслідків Емського указу 1876 р.?
Культурно-просвітні, політичні об’єднання української національної інтелігенції на українських землях у складі російської імперії в 60—80-ті рр. XIX ст. називалися:
Продовжіть речення: Хлопомани - ....
Ідеологом хлопоманства був:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома