Розвиток мовлення. Читання мовчки.

Прочитайте текст мовчки.

Виконайте завдання за змістом.

Додано: 28 лютого 2023
Предмет: Українська мова, 6 клас
Тест виконано: 518 разів
12 запитань
Запитання 1

ПРОЧИТАЙТЕ ТЕКСТ, ДАЙТЕ ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ.

Звідки любов в українця до зелених садочків, звідки його пристрасть оточувати своє житло дикими деревами і кущами ? Не останню роль тут відігравала впевненість, що всі лісові, паркові, фруктові дерева Бог посадив людям на користь і добро. «Нема України без верби і калини», - кажуть в народі. Додамо, що нема української землі і без осокорів та яворів, дубів та смерек, буків та каштанів.

Один із давніх авторів, змальовуючи побут українців, зазначав: «Їхні левади обсаджені вербами; верба – це щось таке, що з’єдналося з життям малороса. Вербові пухнасті котики з`являються у березні, коли ще не зійшов сніг і дерева постукують голим мерзлим гіллям. До речі, весною там, де не росли берези і населення не мало змоги добувати солодкий смачний сік. Селяни рубали молоді вербові паростки і заливали їх водою. Через два-три тижні цей настій вже можна було вживати, як цілющий напій.

Верба не боїться вологи. З вербових колод майстри видовбували посуд, ночви, мірки, човни. Скрізь вербу використовували для різноманітних каркасних переплетень, будівництва кошар, кошелів, кліток. Огорожі-тини з верболозу стали характерною прикметою придніпровських селищ. З прутовидних верб плели місткі і зручні кошики. Частіше заготовляли паростки зі шкіркою, якщо ж шкірку знімали, то лозу перед використанням замочували у воді і обдавали окропом.

«Верба і дівчина приймуться де-небудь», - казали в народі, відзначаючи невибагливість вербових паростків. Вони пускають корінці у бідному поживними речовинами ґрунті і швидко тягнуться вверх – верба, як трава лугова, ти її коси, а вона знову буде рости, траплялося, що десь поблизу річки в землю втикали декілька лозин, а через два-три роки на тому місці вже височіла зелена огорожа. З цього приводу зазначали, що там, де росте верба, буде жити і ріка – вербою часто зміцнювали прибережні схили і кручі. Верба поблизу води – це прикмета українських шляхів, на узбіччі яких завжди може відпочити подорожній. «Там криниця, де вербиця», - пояснювали йому дорогу місцеві жителі.

Здавна верба на Україні вважалася священним деревом. Шостий тиждень Великого посту називали Вербним («вербичем»). На Вербному тижні у церквах освячували вербові гілочки.

Освячені вербові гілочки втикали у кутках ниви, з якої прагнули одержати багатий врожай. Вербою скурювали хату від пропасниці, її клали у воду, в якій купали хвору дитину, вербовий настій пили, щоб не боліла голова. Якщо хворіли зуби, то потрібно було вирізати шкірку або «серце» у освяченої верби, яка росла на городі, а потім знову прикласти до дерева, щоб приросли.

Який кущ наймиліший для серця українця ? Народ на це відповів так: «Нема цвітку на всім світку, як на тій калинці». По всіх українських усюдах цвітуть калинові кущі. Саджали їх біля колодязів, щоб вода була здоровою і смачною, поруч із застільними вікнами відразу після завершення будівництва оселі. На початку зими, коли в сірих холодних сутінках журилися села, червоні грона калини звеселяли серця селян, наповнювали їхні душі спокійним чеканням світлих змін. Недаремно калину називали в народі «гордовиною» - вона була прикрасою, гордістю зимового українського садка. «Не ламайте калину, бо накличете мороз», - попереджала мати дітей, які влаштовували свої забави під калиновими кущами. Але саме після приморожування плоди калини вживали і старі, і малюки. З калинових ягід готували начинку для пирогів - «калеників», киселі - «калинники»», настойки - «калинівки», приправи до м`ясних страв. Майже в кожній селянській родині калину застосовували при простудних захворюваннях. Бабусі завжди пропонували неслухняним онукам, які морозної пори на вулиці «наловили дрижаків», гарячі цілющі калинові напої з медом.

Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягідки дарує. Квітне і плодоносить калина в луках і садочках, виграє калинове диво зелено-біло-червоними барвами у прислів’ях, піснях, казках і легендах. Звідки взялася калина ? Розповідають, що колись напали на українське село вороги. Дівчина-красуня, яку схопили бусурмани, вирвалася і почала тікати. Але раптом розірвалося її червоне намисто і розсипалися по землі яскраві намистинки, з яких через деякий час і повиростали калинові кущі.

Калинові кущі часто саджали на могилах. «та висип же, мила, високу могилу, та посади, мила, червону калину», - співали козаки.

Схиляються червоні кущі в луках і на козацьких могилах – журиться, сумує Україна. Та знову і знову її безмежжям лунає: «А ми тую червону калину підіймемо, а ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!»



Українці охоче саджають біля своїх осель:

варіанти відповідей

дикі дерева й кущі

граб

дуб

ліщину

Запитання 2

Пращури вірили, що всі дерева Бог посадив людям

варіанти відповідей

на злидні

для краси

на користь і добро

на багатство

Запитання 3

Левади були обсаджені

варіанти відповідей

каштанами

вербами

соснами

кленами

Запитання 4

Майстри з вербових колод виготовляли



варіанти відповідей

посуд і човни

мисник

скриню

вікна та двері

Запитання 5

У придніпровських селищах з верболозу виготовляли

варіанти відповідей

 меблі

підлогу

огорожі-тини

вікна

Запитання 6

Верба відзначається

варіанти відповідей

росте тільки у саду

невибагливістю

росте тільки у лісі

росте тільки на лугах

Запитання 7

В Україні верба вважається

варіанти відповідей

священним деревом

його остерігалися

нечистим деревом

його не садили

Запитання 8

Шостий тиждень Великого посту називається

варіанти відповідей

Великодним

Купальським

Різдвяним

Вербним

Запитання 9

Освячену вербу тримали

варіанти відповідей

 біля дверей

у коморі

біля мисника

на покуті за образом

Запитання 10

Який кущ саджали біля колодязя, щоб вода була здоровою і смачною

варіанти відповідей

калини

смородини

ліщини

малини

Запитання 11

Плоди калини втрачали гіркий смак

варіанти відповідей

під час достигання

після обдання окропом

після приморозків

після того, як зривали

Запитання 12

За легендою, калина з'явилася

варіанти відповідей

із червоного намиста дівчини, яку схопили бусурмани

юнак висадив стебельце при дорозі

птахи принесли насіння

вітер заніс насіння

Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома

Створити тест