Із якою державою гетьман Іван Виговський уклав Гадяцький договір?
Який період козацької доби історії України характеризує тогочасний вислів: «що козак, то був полковник, що сотник — то гетьман»?
На карті стрілками позначено напрямки походів:
Які зміни в суспільному житті Лівобережної Гетьманщини відбулися в другій половині XVII ст.?
Яка держава таємно підтримувала полтавського полковника М. Пушкаря та кошового отамана Я. Барабаша в їхньому повстанні проти гетьмана І. Виговського?
Укажіть особливість становища Запорозької Січі в роки Руїни (60-70-ті pp. XVII ст.).
Кому з гетьманів І. Сірко докоряв:
«…при розумному посередництві могла б [Гетьманщина] прихилитися від турецької влади під високу руку православного монарха. …Дорошенка заслав у вічну неволю, Чигирин з усією цьогобічною Україною втратив, допустив пролитися християнській крові… Відтак дочекався крайнього занепаду й запустіння Вітчизни нашої…»?
Хто з гетьманів кинув клич: «Хто хоче в мою компанію?», що став підставою для створення нових (компанійських) регулярних козацьких підрозділів?
Укажіть портрет гетьмана, який у боротьбі за єдність козацької держави визнав протекторат Османської імперії над Гетьманщиною
«Великий згін» населення Правобережної Гетьманщини здійснював гетьман ...
«У другій половині серпня відбулися вирішальні за своєю трагічністю події. Залога міста після майже півторамісячної облоги не витримала щоденних штурмів... Коли турки увійшли в місто, пролунав страшенної сили вибух: то вогонь дістався запасів пороху... Отак... перетворено на руїну серце Української козацької держави...»
Про яке місто йдеться в уривку з джерела?
«Генеральна військова канцелярія» – це...
Про якого діяча йдеться в уривку з історичного джерела:
«Був серед тих, хто виступав проти політики гетьмана І. Виговського. Здійснивши військовий похід на Акерман, спричинив розпад українсько-татарського союзу та не дав можливості І. Виговському скористатися результатами перемоги під Конотопом»?
Укажіть портрет гетьмана, якому присвячено такі рядки історичної пісні:
«Братовбивчі чвари, спори
Обертають край в руїну,
Ти зложив свої клейноди
І покинув Україну.
І на чужині московській
Світлий муж наш погибає,
Був він “Сонцем на Руїні”
І таке ім’я в нас має...».
Хто замінив П.Тетерю на посаді гетьмана Правобережжя?
Яка з вказаних подій відбулася найшвидше?
Про що йдеться у джерелі?
"На Україні настала тепер лиха година. Було таке безладдя, що кожний робив, що хотів. Із заходу шарпали Україну польські війська, з півночі й сходу-московські, а з півдня-турецькі. І Гетьманщина розділилася на дві частини. На Лівобережжі один гетьман, на Правобережжі-інший. Лихо настало".
За правління якого гетьмана Батурин став гетьманською столицею?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома