Фельдшера ШМДвикликали вночi до чоловiка, в якого раптово з’явилась ядуха з утрудненим вдихом, кашель iз видiленням рожевого пiнистого харкотиння. Пацiєнт у положеннi ортопное. Дихання шумне. Ps- 100/хв., ритмiчний, слабкого наповнення. Над легенями – вологi дрiбнопухирчастi хрипи. Виберiть препарат, який необхiдно застосувати?
До фельдшера ФАПу звернувся хворий 30-ти рокiв. Пiсля вживання великої кiлькостi цитрусових у хворого виник щiльний набряк на обличчi, губах, без свербiння, головний бiль, ”гавкаючий” кашель. Об’єктивно: Ps- 76/хв., АТ-120/70 мм рт.ст. Для якого захворювання
характернi вказанi симптоми?
Фельдшер ШМДприбув до пацiєнта 35-ти рокiв. Пацiєнт непритомний. Шкiра - жовтянична. Печiнка на 2 см випинається з-пiд краю реберної дуги. Вiд пацiєнта чути специфiчний солодкуватий печiнковий запах. Оберiть медикаменти для надання невiдкладної допомоги:
До фельдшера здоровпункту промислового пiдприємства звернувся робiтник 30-ти рокiв, який протягом останнiх 10-ти рокiв страждає на виразкову хворобу шлунка. Скаржиться на слабкiсть,запаморочення. Спостерiгалось одноразове блювання ”кавовою гущею”. Об’єктивно: блiдiсть шкiри, живiт м’який, безболiсний. Який попереднiй дiагноз?
У хворого 32-х рокiв сечокам’яна хвороба. Дiєти не дотримується. Фельдшером ШМД госпiталiзований з нирковою колькою та затримкою сечi. Яку першу медичну допомогу потрiбно надати пацiєнту?
У хворого на ГРВI на 4-ту добу стан погiршився, температура пiдвищилася до
38oC, з’явилася задишка, досi сухий кашель став вологим, з серозно-гнiйним харкотинням. В легенях – притуплення перкуторного звуку. Яке ускладнення можна припустити?
Хвора 48-ми рокiв звернулася до фельдшера здоровпункту iз скаргами на сильний головний бiль у потиличнiй дiлянцi, який виник 2 години тому пiсля стресової ситуацiї, запаморочення, нудоту, бiль у дiлянцi серця. Об’єктивно: обличчя гiперемоване, межi серця розширенi влiво на 1 см. Тони серця ритмiчнi, акцент II тону над аортою. АТ- 190/100мм рт.ст., пульс напружений, ритмiчний. Який стан виник у хворої?
Хворий 52-х рокiв скаржиться на виражений постiйний бiль за грудниною, що iррадiює в лiву руку, пiд лiву лопатку, плече. Хворий збуджений, переляканий, стогне. Бiль виник 2 години тому на роботi пiсля нервового перенапруження. Неодноразове вживання нiтроглiцерину бiль не зняло. Яке захворювання можна запiдозрити у хворого?
Хворий скаржиться на оперiзуючий бiль у животi пiсля вживання смаженої їжi та алкоголю, нудоту, метеоризм, пронос. Симптоми спостерiгаються протягом року, пов’язанi з порушенням дiєти. Фельдшер має запiдозрити у хворого:
У стацiонар за направленням фельдшера здоровпункту поступив 27-рiчний робiтник зi скаргами на голоднi, нiчнi болi в животi, з переважною локалiзацiєю в епiгастральнiй дiлянцi. З анамнезу вiдомо, що з 18-рiчного вiку хворiє на хронiчний гастрит типу В.
Який iмовiрний дiагноз?
Фельдшер ШМДприбув на виклик до хворого зi скаргами на бiль за грудниною пiсля перенесеного стресу. За об’єктивними ознаками фельдшер припустив стенокардiю. Якi препарати доцiльно застосувати для покращення стану хворого?
Фельдшер з’явився додому до хворого 56-ти рокiв, який скаржиться на задишку з утрудненим видихом, напади кашлю з незначною кiлькiстю харкотиння, вiдчуття стискання в грудях. Хворiє на бронхiальну астму. Якi лiкувальнi заходи доречнi?
До фельдшера ФАПу звернувся хворий 53-х рокiв зi скаргами на онiмiння, парестезiї кiнцiвок, незначне похитування при ходьбi, печiння у кiнчику язика, слабкiсть, адинамiю. Вiсiм рокiв тому -субтотальна резекцiя шлунка. Об’єктивно: шкiра блiда iз жовтяничним вiдтiнком. Язик яскраво-червоний, "лакований", зниження чутливостi кiнцiвок. У кровi: ер.- 2, 6 · 1012/л, Нb- 72 г/л, КП- 1,3, тiльця Жолi. Який попереднiй дiагноз?
Пацiєнт 45-ти рокiв скаржиться на сильнi болi в поперековiй дiлянцi справа,
якi iррадiюють вздовж сечоводу в статевi органи. Пацiєнт стогне ”не знаходить собi мiсця”. Об’єктивно: Ps- 80/хв. АТ- 130/80 мм рт.ст., у сечi - кров. Позитивний симптом Пастернацького справа. Який найбiльш iмовiрний дiагноз поставить фельдшер?
ШМД викликали до хворого 63-х рокiв. Зi слiв родичiв хворий впродовж 20-ти рокiв страждає на цукровий дiабет. В останнi днi був сонливим, скаржився на нудоту, блювання, пив багато рiдини, часто мочився. Годину назад знепритомнiв. Об’єктивно: хворий в непритомному станi, шкiра суха. Дихання глибоке, шумне (Кусмауля), в повiтрi запах - ацетону. Очнi яблука м’якi. Рефлекси вiдсутнi. Який стан розвинувся у хворого?
Пацiєнт скаржиться на бiль в груднiй клiтцi злiва, який посилюється пiд час кашлю, дихання. Аускультативно: дихання послаблене, шум тертя плеври. Який найбiльш iмовiрний дiагноз?
До фельдшера ФАПу звернувся хворий зi скаргами на рiзке здуття живота, незначнi випорожнення, нудоту, загальну слабкiсть. Вважає себе хворим близько року. Багато курить, зловживає спиртним. Об’єктивно: на шкiрi обличчя i спини - судиннi ”зiрочки” . Шкiра суха, помiрно блiда, долонi гiперемованi, гомiлки i стопи набряклi. Волосся на головi тонке, рiдке. Живiт рiзко збiльшений, пупок випнутий. Навколо пупка венозна сiтка у виглядi "голови медузи". У черевнiй порожнинi виявлено вiльну рiдину. Який попереднiй дiагноз у хворого?
У хворого 55-ти рокiв пiд час диспансерного огляду вперше виявлено невеликий лейкоцитоз, абсолютний лiмфоцитоз за рахунок зрiлих лiмфоцитiв, тiнi Гумпрехта. Скарг хворий не має. Яке захворювання системи кровi можна запiдозрити?
Пацiєнтка 53-х рокiв, доярка, звернулася до фельдшера ФАПу зi скаргами на бiль у дрiбних суглобах кистей рук, ”ранкову скутiсть” даних суглобiв. Об’єктивно: дрiбнi суглоби кистей рук припухлi, деформованi. Кистi рук вiдхиленi у бiк лiктя. У кровi: Hb- 100 г/л, ер.- 3, 0·1012/л,
лейк.- 10 · 109/л, ШОЕ- 45 мм/год, гострофазовi показники кровi пiдвищенi. Вкажiть найбiльш iмовiрний дiагноз:
Пацiєнту з гострою серцевою недостатнiстю проведено кровопускання. З метою попередження якого ускладнення фельдшер повинен слiдкувати за дотриманням суворого лiжкового режиму та здiйснювати контроль за пульсом та артерiальним тиском?
В нормi добова кiлькiсть сечi у здорової людини становить:
До ФАП звернувся чоловiк 44-х рокiв зi скаргами на кашель з видiленням невеликої кiлькостi слизово-гнiйного мокротиння, задишку пiд час незначного фiзичного навантаження, пiдвищення температури тiла до 37, 4oC, загальну слабкiсть. Хворiє близько 10-ти рокiв. Робота пов’язана з переохолодженнями. Палить з юнацького вiку по 1-й пачцi цигарок на день. Грудна клiтка дiжкоподiбної форми. Перкуторно: коробковий звук. Аускультативно: середньопухирчастi хрипи.
Найiмовiрнiший попереднiй дiагноз:
До фельдшера звернувся чоловiк, який скаржиться на нападоподiбний бiль у правому пiдребер’ї з iррадiацiєю пiд праву лопатку, який виник пiсля їзди на велосипедi. Об’єктивно: склери жовтяничнi. Живiт болючий у правому пiдребер’ї, позитивний симптом Ортнера. Найiмовiрнiший попереднiй дiагноз:
До приймального вiддiлення доставили хворого з iмовiрним гострим панкреатитом.
Якi з нижченаведених лабораторних дослiджень найбiльш iнформативно пiдтверджують дiагноз?
В ходi огляду пацiєнта 47-ми рокiв Ви встановили дiагноз ”проривна виразка шлунку”. Вкажiть характерну симптоматику болю при цiй патологiї:
Фельдшер ШМД прибув на виклик до пацiєнта, який скаржиться на рiзку слабкiсть, запаморочення, що виникли пiсля швидкого зниження температури тiла. Об’єктивно: шкiра i видимi слизовi оболонки блiдi, риси обличчя загостренi, пульс ниткоподiбний. Яке ускладнення
виникло?
Пацiєнтка 24-х рокiв, яка хворiє на хронiчний гастрит типу ”А”, скаржиться на слабкiсть, запаморочення, задишку, серцебиття, ламкiсть нiгтiв i випадiння волосся, порушення смаку: їсть крейду. Шкiра блiда, суха. Тони серця приглушенi, систолiчний шум на верхiвцi. Пульс -102/хв., АТ- 90/65 мм рт.ст. Анамнез кровi: ер.- 2, 7 · 1012/л, Нb- 80 г/л, КП- 0,7, ШОЕ- 18 мм/год, анiзоцитоз, пойкiлоцитоз. Який iмовiрний дiагноз у пацiєнтки?
Хворий 35-ти рокiв скаржиться на слабкiсть, сухiсть у ротi, часте сечовипускання вночi, свербiння шкiри, погiршення зору. Захворювання нирок спостерiгається протягом 20-ти рокiв. Шкiра сiроблiда, язик сухий, обкладений бурим нальотом, вiдчувається запах амiаку з рота.
Тони серця глухi, акцент II тону на аортi, пульс - 92/хв., АТ- 180/90 мм рт.ст. Яке дослiдження сечi необхiдно призначити для визначення концентрацiйної функцiї нирок?
Пацiєнт 20-ти рокiв годину тому вiдчув ”кинджальний” бiль в животi, було одноразове блювання. Пiд час обстеження: положення вимушене, блiдий, живiт напружений, дошкоподiбний, температура тiла пiдвищується. Що з пацiєнтом?
Ви фельдшер ШМД. На вулиці знепритомнів хворий на цукровий діабет (в кишені знайдена картка хворого на інсулінозалежний цукровий діабет). При огляді: шкіра волога, високий тонус м’язів, судоми, високі сухожильні рефлекси розширені зіниці. Дихання звичайне, запаху ацетону з рота немає. Пульс – 80/хв. АТ-120/80 мм рт.ст. Ваші дії.
Хворий 36-ти років, звернувся до фельдшера зі скаргами на гострі болі в животі, які виникають через 30 хвилин після прийому їжі. Апетит збережений, але через появу болю після їжі хворий обмежує її прийом. Хворіє протягом декількох років, погіршення стану відмічає в осінньо-весняний період. Об’єктивно: загальний стан задовільний. Легені та серце без патології. Язик обкладений білим нальотом. При пальпації живота відмічається болючість в епігастральній ділянці. Ваш діагноз:
Хворого 72-х років госпіталізовано фельдшером швидкої допомоги зі скаргами на біль у серці, задишку. Об’єктивно:межі серця зміщені ліворуч на 1 см, тони послаблені, аритмічні. На ЕКГ інтервали R-R різної тривалості, хвилі f. Про яке порушення серцевого ритму йде мова?
Фельдшер швидкої медичної допомоги приїхав на виклик до хворого 50-ти років, який скаржиться на ядуху, що триває близько 2-х годин. Об’єктивно: вимушене положення, хворий сидить нахилившись вниз і спираючись ліктями на край ліжка. Дихання -34 хв. Чутні дистанційні сухі хрипи. Пульс -84/хв.; АТ -130/80 мм рт.ст. Інгаляції астмопентом, в/в введення еуфіліну ефекту не дали. Доцільно застосувати препарат:
. До фельдшера ФАПу звернулась жінка 28-ми років, у якої 3 дні тому виник головний біль, набряки на обличчі, сеча кольору м’ясних помиїв, тупий біль у поперековій ділянці, підвищення температури тіла до 37,60С. Об’єктивно: шкіра бліда. Набряки на обличчі. Пульс – 82/хв, ритмічний, напружений. АТ-175/125 мм рт.ст., добова кількість сечі – 350 мл. Неймовірніший попередній діагноз:
До фельдшера звернувся чоловік 45-ти років, зі скаргами на ожиріння обличчя, тулуба, стегон, червоно-фіолетові смуги на шкірі живота, плечей, грудних залоз, а також на сонливість, слабкість, депресію та порушення статевої функції. На рентгенограмі черепа –турецького сідла є базофільна аденома аденогіпофіза, у крові – підвищений рівень кортизолу. Для якого захворювання це характерно?
До фельдшера ФАПу звернувся чоловік 26-ти років зі скаргами на кашель з виділенням незначної кількості «іржавого» мокротиння, біль в грудній клітці справа під лопаткою, який посилюється на вдиху та при кашлі різку слабкість. Захворів два дні тому після переохолодження. Об’єктивно: t0- 390С, стан тяжкий, шкірні покриви бліді, рум’янець на щоках, дихання поверхневе, задишка.У легенях –при перкусії притуплено-тимпанічний звук, при аускультації крепітація на висоті вдиху. Ps-100/хв., ЧД – 30/хв. Який найбільш ймовірний діагноз?
При обстеженні хворої фельдшер ФАПу виявив: схуднення на 10 кг за 2 місяці, дратівливість, витрішкуватісь, тахікардію навіть у спокої. Для гіперфункції якої ендокринної залози характерні дані симптоми?
До фельдшера ФАПу звернулась пацієнтка 22-х років, яка скаржиться на підвищення температури тіла до 37,40С, загальну слабкість, пітливість, біль у ліктьових та колінних суглобах «летючого» характеру. Вкажіть, для якого захворювання характерні ці скарги:
При дослiдженнi мокротиння виявленi: еозинофiли, спiралi Куршмана, кристали Шарко-Лейдена. Для якого захворювання характернi такi змiни?
У хворого 47-ми рокiв з iнфарктом мiокарда при транспортуваннi в стацiонар раптово виник приступ iнспiраторної ядухи, сухий кашель, вiдчуття стискання у грудях, холодний пiт. Яке ускладнення iнфаркту мiокарда у хворого?
Ви – фельдшер ФАПу. До Вас звернувся пацiєнт 20-ти рокiв, який скаржиться на загальну слабкiсть, кровотечу iз носа i ясен, крововиливи на шкiрi, бiль у горлi при ковтаннi, пiдвищення температури тiла до 390C, збiльшення лiмфовузлiв.У загальному аналiзi кровi виявленi бластнi клiтини. Для якого захворювання характернi такi симптоми?
Пацiєнт скаржиться на озноб, пiдвищення температури тiла до 39oC, бiль у попереку злiва. Хворiє 2-й день. Загальний аналiз сечi: густина - 1008, каламутна, бiлок - 0,3 г/л, лейкоцити - 35-40 у полi зору, еритроцити - 1-2 у полi зору, бактерiї. Найiмовiрнiший попереднiй дiагноз:
Фельдшер ШМД приїхав на виклик до пацiєнтки з нападом бронхiальної астми.
Пацiєнтка сидить, спираючись руками в край лiжка. Як називається таке положення пацiєнтки?
Пацiєнтка 45-ти рокiв, викликала фельдшера ФАПу додому. Скаржиться на сильний напад болю у правому пiдребер’ї, який з’явився пiсля прийому надто жирної їжi. Бiль вiддає у праву руку. В анамнезi: жовчнокам’яна хвороба. Об’єктивно: шкiра звичайного забарвлення, температура тiла - 36,7oC, позитивний симптом Ортнера, Кора. Сеча i кал звичайного забарвлення. Вкажiть найiмовiрнiший попереднiй дiагноз:
Пацiєнт 60-ти рокiв, госпiталiзований каретою швидкої допомоги до приймального вiддiлення зi скаргами на головний бiль у потиличнiй дiлянцi, пiдвищений артерiальний тиск - 170/95 мм рт.ст., мерехтiння мушок перед очима.
На яку дiлянку тiла фельдшер повинен накласти гiрчичники?
Чоловiк 48-ми рокiв, звернувся до фельдшера здоровпункту промислового пiдприємства з приводу скарг на головний бiль, запаморочення, шум у головi, загальну слабкiсть.
При обстеженнi: артерiальний тиск - 180/95 мм рт.ст. Як називається такий показник артерiального тиску?
У чоловiка 57-ми рокiв, що протягом 10-ти рокiв страждає на стабiльну стенокардiю напруження, раптово виник iнтенсивний здавлюючий бiль за грудниною, вiдчуття нестачi повiтря. Пiсля прийому 3-х таблеток нiтроглiцерину бiль зменшився, але не пройшов, через 30
хвилин став нестерпним, наростала задишка. Об’єктивно: блiдiсть шкiри, гiпергiдроз. Пульс - 100/хв., артерiальний тиск -100/60 мм рт.ст. Який попереднiй дiагноз?
До фельдшера звернулась жiнка 42-х рокiв зi скаргами на кровотечi iз носа, ясен, рiзнокольоровi геморагiї на тiлi, якi локалiзуються пiд гумками панчiх, у мiсцях тертя одягу. Об’єктивно: ”шкiра леопарда”, позитивнi симптоми щипка та джгута.
Найiмовiрнiший попереднiй дiагноз?
Хвора 36-ти років звернулась зі скаргами на загальну слабкість, швидку стомлюваність, сухість шкіри, набряки обличчя, закрепи. Місять тому перенесла струмектомію з приводу тиреотоксикозу. Шкіра бліда, суха. Ps – 58/хв., слабкого наповнення, АТ-90/55 мм рт.ст. Діяльність серця ритмічна, тони приглушені. Живіт м’який, безболісний під час пальпації. Діурез 1,2 л. за добу. Виберіть препарат для патогенетичного лікування хворої:
У пацієнта діагноз: гострий гломерулонефрит. Які зміни кольору сечі можна спостерігати при цьому захворюванні?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома