Яку територію займав племінний східнослов'янський союз полян?
З походом кого з київських володарів на Візантію пов'язують першу спробу впровадження християнства заходами князівської влади?
Коли відбулися події, про які йдеться в уривку з історичного джерела?
«Аскольд же й Дір прийшли. І вискочили всі інші вої з човнів, і мовив Олег Аскольдові й Дірові: «Ви оба не є ні князі, ні роду княжого. А я єсмь роду княжого. - І тут винесли Ігоря. - А се - син Рюриків. І вбили вони Аскольда й Діра...»
Що з переліченого стосується князя Олега?
Очоливши державу, княгиня Ольга...
Назву якого міста пропущено у фрагменті літопису?
«...Рушив Святослав на хозар. Почувши ж про це, хозари вийшли насупроти з князем своїм, каганом. І зступилися війська битися, і сталася битва межи ними, і одолів Святослав хозар і город їхній - столицю _________».
Назву якого міста пропущено у фрагменті літопису?
«Коли ж охрестили Володимира в _____ то передали йому віру християнську, кажучи так: «Хай не спокусять тебе деякі з єретиків. А ти віруй, так говорячи: «Вірую во єдиного Бога Отця Вседержителя, Творця неба і землі».
Назву якого народу пропущено в літописному уривку, присвяченому діянням Ярослава?
« _____ почали йти на приступ, і зступилися вони на тім місці, де ото є нині свята Софія, бо тоді це було поле поза городом. І сталася січа люта, і ледве одолів під вечір, і побігли _____ в різні боки, і не знали вони, куди втікати».
Про якого київського князя йдеться у наведеному джерелі? У якому році відбулася описана подія?
«Коли ж почули древляни, що він знову йде, порадилися з князем своїм Малом і сказали:
“Якщо внадиться вовк до овець, то виносить по одній все стадо, якщо не уб’ють його.
Так і сей: якщо не вб’ємо його, він усіх нас погубить”. І послали вони до нього, кажучи:
“Чого ти йдеш знову? Ти забрав усю данину”. І не послухав їх, і древляни, вийшовши на супротив з города Іскоростеня, вбили його...»
Позначте назву та автора цитованого джерела.
«Якщо хто вб’є князівську людину як розбійник, а община вбивцю не шукає, то віру за нього в розмірі 80 гривень платити тій общині, на землі якої буде знайдено вбитого; внаслідок вбивства людина сплачує віру князю в 40 гривень. Якщо хто стане на розбій без приводу, вбив людину по-розбійному, то люди за нього не сплачують, але мають видати його з дружиною та дітьми на... розграбування. За вбивство князівських отрока, конюха або кухаря платити 40 гривень. А за рядовича 5 гривень».
Що стало одним із результатів посольства великої київської княгині Ольги до Константинополя, про яке повідомляє літописець?
Яку мету переслідував великий київський князь Ярослав Мудрий, заповідаючи своїм синам: «Осе я одходжу зі світу сього. А ви… майте межи собою любов, бо ви є брати… Тепер же поручаю я, — замість себе, — стіл свій, Київ, найстаршому синові Ізяславу. Слухайтесь його, як ото слухались ви мене, нехай він вам буде замість мене. А Святославу даю я Чернігів, а Всеволоду — Переяславль, а Ігорю — Володимир, а В’ячеславу — Смоленськ…»?
Об’єднання князем Олегом земель Південної та Північної Русі під владою Рюриковичів і проголошення Києва «матір’ю городів руських» відбулося в
Серед руських князів виберіть тих, які належали до династії Рюриковичів.
Що було спільним у зовнішній політиці Володимира Великого та Ярослава Мудрого?
Після смерті Ярослава Мудрого в Київській державі
У яких уривках з історичних джерел відображено культурницьку діяльність Ярослава Мудрого?
1. «І поставив він церкву Святого Василя, де ото стояли кумири Перун та інші… І став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на учення книжне».
2. «…він засіяв книжними словами серця віруючих людей, а ми пожинаємо, учення приймаючи... Заложив він… митрополію, а потім церкву на Золотих воротах…»
3. «І спорудив він церкву святої Софії в Києві. І прикрасив її іконами многоцінними, і золотом, і сріблом, і начинням церковним. У ній же співи воздають богові…»
Спираючись на подану карту, можна схарактеризувати зовнішньополітичну діяльність князів
Набіги на Русь-Україну (Київську державу) яких кочовиків припинено завдяки перемозі великого київського князя Ярослава Мудрого?
За заповітом великого князя київського Ярослава Мудрого
Історична особа, про яку літописець у «Повісті временних літ» писав: «Він до книг був прихильний, читав часто і вдень, і вночі. І зібрав писців много, і переклали вони із грецької на словенську мову і Письмо. І написали вони багато книг, і славу цим здобули, за їхніми книгами повчаються вірнії люди і насолоджуються, навчаючись божественного слова»:
Подія, з якою пов’язані терміни «погост» і «урок»:
Оцініть правильність висловлювань:
1) княгиня Ольга прийняла християнство раніше князя Аскольда;
2) Софійський собор був побудований на честь захоплення слов’янами Константинополя.
Київський князь, якому вдалося завершити об’єднання усіх східнослов’янських племен в межах однієї держави:
Князь руський, якому кияни дорікали: «Ти, княже, чужої землі шукаєш і дбаєш [про неї], а свою полишив»:
Термін, який на Русі означав чіткі розміри данини встановлені князівською владою:
Із якою метою київський князь Володимир Великий створив на південному кордоні Русі систему земляних валів та ровів, що отримала назву «Змієві вали»?
Хто з давньоруських князів уклав у 944 р. договір з Візантією, за яким Київська Русь отримала право вести з Константинополем вільну торгівлю, надсилати туди торгові кораблі, але натомість втратила свої володіння у гирлі Дніпра і на узбережжі Чорного моря:
Які моря з’єднував торговельний шлях «із варяг у греки»?
«Батько мій помер, а Святополк сидить у Києві, убиваючи братів своїх…» — уривок із джерела виправдовує вступ у міжусобну боротьбу за київський стіл князя:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома